BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdés címe a 2006. évi kormányprogramból való, melyben többek között az is olvasható, hogy a kormány bátor lépésekkel nekilát a polgárainak magas színvonalú szolgáltatást nyújtó, hatékonyan működő, a közpénzeket takarékosan felhasználó új közigazgatási rendszer kialakításának.
A kormányzat, amint azt már megszoktuk, megint mást tett, mint amit mondott és szavakban deklarált. Karcsúbb államról és hatékonyabb közigazgatásról kommunikált, miközben egyre nőnek az állami kiadások, az állami apparátus szakmai munkája pedig most az újabb költöztetések kapcsán veszélybe kerül. Két olyan kiemelten fontos szakterület, mint a turizmus és a sport lesz ismét a kormányzati intézkedések áldozata. A turizmus állami irányítása a szocialista kormányzás idején teljesen ellehetetlenült. 2002 óta a tárca élén hét miniszter fordult meg, és a hivatal négy alkalommal költözött új helyre. Előzetes információk szerint a jelenleg folyamatban lévő költözés során az eddig egy épületben működő szakállamtitkárság és a Magyar Turizmus Zrt. a város két különböző pontján kap új irodákat. A turizmussal 2006 óta egy tárcához tartozó sport szakterület szintén költözés előtt áll; történik ez annak ellenére, hogy a sport felügyeletét ellátó szervek több évtizede a Hold utcában végzik munkájukat. Szintén teljesen értelmetlennek tűnik a változtatás, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a nemzetközi sportélet legjelentősebb eseménye, az olimpia kevesebb mint két hónap múlva kezdődik.
A magyar sport vonatkozásában ez nem szokatlan, hiszen a kormányhoz szinte csupa negatív intézkedés kötődik, olyanok, melyek a szakterület sikeres működését veszélyeztetik. Ilyenek: az olimpiai támogatások kifizetésének késleltetése, a különböző ösztöndíjrendszerek nehézkes üzemeltetése.
Kérdezem ezért a tisztelt államtitkár urat: mivel magyarázható a fenti költözések szükségessége? A költözés összesen hány minisztériumot és hivatalt érint? A költözés, a költöztetés, valamint a bútorok, informatikai eszközök és a további beszerzések mekkora költséggel járnak? És végül: a szakmai munkában mekkora időveszteséget jelentenek majd ezek az intézkedések?
Váron megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)