FILLÓ PÁL (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Miniszter Asszony! A rendszerváltást követően sajnos egyre kevesebb általános iskolát végző fiatal és a családjuk gondolta sajnos úgy, hogy jó lenne szakmunkásként elhelyezkedni, jó lenne olyan szakmát tanulni, amellyel egy életen keresztül tisztességes, értékteremtő munkát végezve jó pénzért lehet Magyarországon dolgozni. Ennek megfelelően sajnálatos módon nagy létszámban csökkent a szakmunkásoktatásban részt vevők száma, egyre kevesebb fiatal végez ma szakmunkásképző iskolákat, és különösen igaz ez azokban a hiányszakmákban - gondolok itt az építőiparra, a vasas szakmákra, a hegesztőkre, és sorolhatnám tovább -, amelyekben pedig igen magas jövedelmet tudnának a fiatalok elérni, ha azt a szakmát választanák.
A munkástagozat országos gyűlésén a miniszterelnök úr részvételével is felmerült az a kérdés, hogy oldjuk meg ezt a problémát, segítsünk helyreállítani a szakmunka becsületét Magyarországon, hiszen manapság a működő tőke bejövetelének az egyik negatív szempontja az, hogy a befektetők nem találnak tisztességesen képzett szakembereket, pedig Magyarország hosszú időn keresztül híres volt arról, hogy itt nagyon jó szakmunkások, remek szakemberek vannak, és a tőke sok esetben azért is jött Magyarországra, mert úgy gondolta, hogy ezzel nagyon jó munkát tudnak végezni a különböző üzemekben, épületekben.
Igen tisztelt Képviselőtársaim! Segítsünk hát ezen a helyzeten! És nem elég ebben az, hogy elősegítettük a szakmunkásképző intézményeknél, hogy piacra orientált képzést valósítsanak meg, úgy gondolom, a családok esetében is ösztönözni kellene a fiatalokat és a családokat is, hogy minél nagyobb számban legyenek Magyarországon szakmunkás végzettségű gyerekek.
Ha megnézzük az elhelyezkedési adatokat - manapság sokat beszélünk arról, hogy milyen negatív a foglalkoztatási szint Magyarországon -, szeretném elmondani, képviselőtársaim, hogy a szakmunkások nagyságrendekkel nagyobb létszámban tudnak elhelyezkedni, mint mondjuk, a gimnáziumi érettségivel rendelkező fiatalok. Ezért is lenne borzasztó fontos, hogy ezen a területen továbblépjünk.
Azt is tudom, hogy ettől az évtől kezdve a költségvetés kiemelt normatívával támogatja azokat a képző intézményeket, amelyek az adott területen, adott megyében a kimondottan hiányszakmákra képezik a fiatalokat. Nagy gond, hogy ezeken a területeken sajnálatos módon a képzési, a gyakorlati képzési munkahelyek hiánya is jelen van. (Az elnök csenget.) Ezen is segítenünk kellene.
Ezért kérdezem a tisztelt miniszter asszonyt, hogyan kívánja ösztönözni a kormány a hiányszakmát tanulókat, és hogy be kívánja-e vezetni a tárca a szakmunkástanulók ösztöndíjrendszerét, először a hiányszakmákban.
Várom a miniszter asszony válaszát. (Taps az MSZP-frakció soraiban.)