FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Az interpelláló képviselő jelezte, kéri, hogy ne fogadjuk el a bizottsági jelentést. Ugyanezt javasolom én is. A problémák persze sokkal mélyebb gyökerűek, mint amit most itt a tízperces expozéban hallhattunk. Külön lehetne vizsgálni a Bábolna Részvénytársaság, mezőgazdasági kombinát életét, azokat az állami számvevőszéki jelentéseket, amelyek felhívták a figyelmet, hogy mi történt 2002 és 2006 között, ahol felelősségre vonást követel mellesleg az Állami Számvevőszék az éves jelentésében. Ezt nem szerették elolvasni tisztelt kormánypárti képviselőtársaink. A vagyonvesztésről van szó, ami sajnálatos módon bekövetkezett az elmúlt időszakban.
(14.40)
Ennek a vagyonvesztésnek a félelme merült fel képviselőtársamban, amikor ezt az interpellációt benyújtotta. Hiszen tudjuk, hogy az interpelláció időszakának környezetében a mezőgazdasági bizottság több alkalommal tárgyalt, kért véleményt, információt a Nemzeti Vagyongazdálkodási Zártkörű Részvénytársaságtól. Itt szeretnék kitérni ennek a társaságnak a működésére. Azt biztosan tudják, akik észrevették, hogy mit szavaztak meg 2007 végén, amikor az ÁPV Rt.-t, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot és a Nemzeti Földalapot egyetlenegy részvénytársaságba zsúfolták össze, és ennek a részvénytársaságnak az irányítását gyakorlatilag rábízták a pénzügyminiszter úrra és volt államtitkárára, Tátrai Miklós úrra. Ő ennek a részvénytársaságnak most a vezérigazgatója.
Akkor még történtek ígéretek, mivel a Nemzeti Földalap a legnagyobb vagyoni részt juttatja ennek a részvénytársaságnak, és egyáltalán, a mezőgazdasághoz kapcsolódó intézmények életét hogyan kell majd továbbra is nyomon követni; azt az ígéretet kaptuk, hogy ez nem gond, mert a mindenkori agrárminiszter majd betekintéssel és ellenjegyzéssel élhet a különféle elképzelések megvitatása mellett, és azt esetleg opponálhatja is. Természetesen erre úgy válaszolt a Nemzeti Vagyongazdálkodási Részvénytársaság, hogy olyan vezetői struktúrát alakított ki, amivel gyakorlatilag kiszorították az FVM véleményét, és nemhogy olyan kérdésekről, mint értékesítési gyakorlat, földbirtok-politika, irányelv vagy stratégiai cél, hogy mi lenne az FVM-nek bizonyos, számunkra fontos mezőgazdasági tulajdonnal, ilyeneket nem lehet a részvénytársasághoz bevinni.
Egyedül az maradt az elképzelés lényege a jelenlegi működésben az MNV Zrt.-ben, hogy nézzünk szét, ez egy részvénytársaság, milyen szabályok vonatkoznak egy részvénytársaság vagyongazdálkodására. Ha úgy adódik, akkor miért ne lehetne valamit eladni? Ha úgy adódik, miért ne történhetne meg a jelenlegi ménesbirtokkal is az, ami megtörtént, mondjuk, a Kerteskő esetén, véleményünk szerint áron aluli eladással, ami megtörtént néhány évvel ezelőtt a teljes brojlercsirke-nevelő rendszer méltánytalan, áron aluli eladásával. Ilyenkor joggal aggódik Bábolna polgármester asszonya, joggal aggódik Medgyasszay László országgyűlési képviselő, hogy mi is fog történni a ménesbirtokkal. Erre, pont erre a kérdésre egyértelmű választ nem adott sem az interpelláció alkalmával a válaszoló, azért lett leszavazva, aki elolvasta a bizottsági jelentést, annak tartalmát, ott sem tudtak erre érdemi választ adni.
Úgy, ahogy Medgyasszay László képviselőtársam jelezte, természetesen a menedzsment kezében van minden, a Bábolna Rt. utolsó, talán életképes gyöngyszemét féltjük. Azt szeretnénk, hogy ez valamilyen módon megmaradhasson, talán az utókornak, mert az összes többit önök hagyták tönkremenni, ahogy említettem, ahogy az Állami Számvevőszék jelentésében lényegileg ez megfogalmazódott. Éppen ezért, egyetértve Medgyasszay László interpelláló képviselőtársam kérésével, a Fidesz-frakció részéről nem látjuk elfogadhatónak ezt a pénzügyi bizottsági jelentést.
Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps az ellenzéki oldalon.)