Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! A Magyar Szocialista Párt parlamenti képviselõcsoportja nevében szeretnék néhány szempontot a tisztelt Ház figyelmébe ajánlani a döntéshez.

Mindenekelõtt szeretném hangsúlyozni, hogy a nemzetközi katonai akció kilátásba helyezésének célja - az eddigi politikai erõfeszítésekhez hasonlóan - az Irakra vonatkozó ENSZ-határozatok végrehajtásának a kikényszerítése.

A politikai erõfeszítések kudarca esetén indítandó katonai akció közvetlen célja az iraki tömegpusztító eszközök egészének vagy jelentõs részének megsemmisítése, az ilyen fegyverek gyártására szolgáló iraki képesség jelentõs meggyengítése. Nem amerikai, nem valamiféle nagyhatalmi érdekrõl van szó, és nem NATO- akcióról, hanem a nemzetközi béke és biztonság ügyérõl, egy azt fenyegetõ súlyos veszély elhárításáról. Magyarország részvételét ily módon nem a NATO-hoz történõ csatlakozás, hanem a nemzetközi normák, az ENSZ-határozatok iránti elkötelezettsége indokolja.

Ellentétben a Fidesz képviselõjével, én nem a különbséget, hanem az azonosságot szeretném kiemelni az 1991-es és a mostani helyzet között, ugyanis mindkét akció célja: egy, a világgal szembehelyezkedõ agresszív politika megfékezése, a nemzetközi normák érvényesülésének biztosítása.

A Szocialista Párt képviselõcsoportja nevében szólva, de külügyminiszterként is szeretném biztosítani a Független Kisgazdapárt képviselõjét, hogy ahogy eddig, úgy ezután is a magyar külügyi kormányzat, a magyar kormány az utolsó pillanatig mindent megtesz a politikai megoldás lehetõségének biztosításáért; és szeretném azt is hangsúlyozni, hogy természetesen a magyar kormány mindig is különbséget tett és tesz az iraki vezetés politikája és az iraki nép között.

Mint az 1990-94 közötti parlament egykori ellenzéki képviselõje, azt javaslom az MDF szónokának, egykori kormánypárti képviselõnek, aki kapkodással, a határozati javaslat nem kellõ elõkészítésével vádolta a kormányt, hogy hasonlítsa össze a mostani elõkészítést az 1991-es Öböl-háborúban való magyar részvétel elõkészítésével, hasonlítsa össze a mostani ellenzéknek adott tájékoztatást és információt azzal, amit akkor kapott az ellenzék az akkori kormányzattól. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tisztelt Ház! A határozati javaslatban foglaltak nemcsak az amerikai kérések és a magyar hadsereg lehetõségeinek közös nevezõjét jelentik, de a parlamenti pártok álláspontjának közös nevezõjét is. A sürgõs döntés és a konszenzus szükségességét figyelembe véve javasolja a Szocialista Párt képviselõcsoportja az Országgyûlésnek a határozati javaslat elfogadását.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap