Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnöknõ! Tisztelt Képviselõtársaim! Képviselõ Úr! Ahogy azt már öntõl megszokhattuk, valótlan állításokat és csúsztatásokat fogalmazott meg a kérdésében, ezért engedje meg, hogy visszaidézzem ezt a történetet - amit ön is elmondott - a valóságnak megfelelõen. Amikor a parlament 1996-ban elfogadta az önkormányzatok adósságrendezési eljárásáról szóló törvényt, az nem terjedt ki az önkormányzati kórházak finanszírozására, az önkormányzati tulajdonú kórházak finanszírozásában bekövetkezõ problémák tehát nem érvényesülhettek az önkormányzatok adósságrendezési eljárásának törvényi szabályozása alapján. Amikor én erre az interpellációra önnek választ adtam, ez volt a törvényi helyzet.

1997 végén, az 1998. évi költségvetés elfogadása kapcsán viszont az Országgyûlés másként döntött; hadd jegyezzem meg, hogy képviselõi módosító indítványok következményeként tehát az Országgyûlés döntött. Az Országgyûlés pedig azért döntött így, mert az a korábbi helyzet, ami egyébként ma is fennáll - hogy a társadalombiztosítási önkormányzat, egészségbiztosító önkormányzat a felelõse a kórházak mûködési finanszírozásának, míg az önkormányzat mint tulajdonos a kórház fenntartásáért, a mûszerellátottságáért, adott esetben az épület megfelelõ karbantartásáért felelõs -, nem változott meg; azonban a korábban eltelt idõ - bizonyára ezt mérlegelte az Országgyûlés - azt mutatja, hogy abban az esetben, ha az önkormányzat érdemlegesen részt vesz a kórház ügyeinek rendezésében, akkor több tíz vagy akár több száz millió forintos adósságokat is képes feldolgozni megfelelõ intézkedések és megfelelõ odafigyelés mellett. Erre van számos példa az országban, és nyilván ezért adódott az a következtetés. Még egyszer hadd tegyem hozzá, hogy a Belügyminisztérium ilyen javaslatot nem nyújtott be az Országgyûlésnek, hogy vonja be a kórházakat a jelenleginél fokozottabb módon a kórházi finanszírozásba, illetve hívja fel a figyelmüket arra a felelõsségükre, ami ezen a területen jelentkezik.

Ezt tartalmazza az 1998. évi költségvetési törvény, azzal a bizonyos engedménnyel, hogy ez a rendelkezés csak 1998. december 1- jével lép hatályba, hogy kellõ idõt adjon az önkormányzatok számára a felkészüléshez. Ehhez a költségvetés többletként egymilliárd forintot is biztosít, ami szintén azt a célt szolgálja, hogy ha megfelelõ intézkedések vannak a helyzet rendezésére az önkormányzatnál, akkor ezt költségvetési eszközök segítségével is támogassa. Ezt tartalmazza tehát a szabályozás. 1996-ban még az volt a helyzet, amit akkor válaszoltam, most pedig 1998-ban, a parlament döntésének következményeként az a helyzet, amit most válaszolok. Ez azonban hatályba lépni csak 1998. december 1-jével fog.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap