DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársam! Mindenekelõtt szeretném elõrebocsátani, hogy a törökszentmiklósi baromfifeldolgozó száz százalékban magántulajdonú cég, tulajdonosai a HAJDÚ-BÉT és a ConAvis. Tehát ennek mûködtetése, esetleges felszámolása nem tartozik a kormány hatáskörébe. Nincs is módja a kormánynak beavatkozni abba, hogy egy magántulajdonosok által üzemeltetett cég további fejlesztését vagy esetleges leépítését hogyan és milyen módon kívánják megtenni, hisz az õ pénzükrõl van szó, és õk döntik el, hogy rentábilisan mely területen milyen üzemek mûködtethetõek.
Egyébként ehhez a tulajdonosi körhöz hét baromfivágó rész tartozik, Debrecen, Kisvárda, Hajdúvid, Törökszentmiklós, Zagyvarékas, Mezõkovácsháza és Kiskunhalas. Ezen cégek összes vágókapacitása 200 ezer tonna. A jelenlegi alapanyag-termelés azonban nem több, mint 140 ezer tonna, tehát a vágóhidak kihasználtsági foka nem több, mint 60-65 százalék.
Ez egy sajátos helyzet, amikor piaci lehetõségek vannak, sõt, jó piaci lehetõségek vannak, hisz a termelés több mint felét az európai uniós piacon értékesítik, és ennél jóval többet fel tudna ez a piac venni, de nincs háttértermelési kapacitás. Most az az állami támogatás, amelyet a baromfitenyésztés ebben az évben is igénybe vett -
és örömmel jelenthetem a képviselõ úrnak, hogy ez megközelíti most már a 10 milliárd forintot, amit csak a baromfisok vettek igénybe ebben az évben, részben takarmányvásárlási hiteltámogatásként, részben fejlesztési törzsállomány beállítási támogatásként, és emlékszik ön is, képviselõ úr, hogy két éven keresztül ezer forintot adtunk négyzetméterenként a baromfiférõhelyek felépítésére -, ez talán egy pozitív jelzés arra nézve, hogy ismét lesz alapanyag, és ez az üzem mûködni fog.
December 15-én lesz igazgató tanácsi ülése ennek a vállalatnak, ahol eldöntik a további mûködés feltételeit. Jelenlegi információink szerint az igazgatóság azt javasolja, hogy a termelés fenntartása érdekében a törökszentmiklósi és környéki kistermelõktõl változatlanul fel fogják vásárolni a baromfit, hisz nem az a baj, hogy túltermelés van, hanem az a baj, hogy kevés. Tehát igény jelentkezik, és a cég ezt az igényt változatlanul szeretné akár még termeltetési rendszerrel is bõvíteni, hogy több kistermelõ kerüljön a beszállítói körbe.
A másik: átmenetileg, amíg csökkentik a termelést, és a dolgozóknak tudjanak munkát adni, két variáció is szóba jöhet. Az egyik a hûtõház és az annak területén történõ vágás, amely el tudná látni a jelenlegi beszállítói kapacitás feldolgozását, a másik - ezt nem tudom, hogyan fogja majd értékelni az ott dolgozó munkavállalói kör - a zagyvarékasi vágóhídnak az újraindítása, ami a dolgozóknak naponta bizony 30 kilométeres utazást jelentene.
Én sem tartom szerencsés megoldásnak, de még egyszer hangsúlyozom, képviselõ úr, tisztán magáncégrõl van szó, tehát a mûködési feltételeket, a hatékonyabb mûködtetését ennek a vállalatcsoportnak csak a tulajdonosok tudják finanszírozni.
(19.30)
Egy dolog, és ezt szeretném, ha a választókörzetében is jelezné: az 1998-as támogatási rendszerben kiemelt hangsúlyt kap az integrátori támogatás, és ez a baromfifeldolgozó tipikusan alkalmas lenne arra, hogy a termelõi kapacitás, a beszállítói kapacitás növelése érdekében a kedvezményes kamatozású, hosszú lejáratú állami hitelekkel meg tudná segíteni az õstermelõ baromfi-elõállítók helyzetét, és az így jelentkezõ többletbaromfi feldolgozása a vállalat életben tartását és az esetleges rentábilis mûködtetését is szolgálhatná. Ilyen közvetett eszközökkel módunk van a segítséget megadni, és ez természetesen minden pályázó számára nyitott. Ha ilyen jellegû igény érkezik a minisztériumba, ezt is támogatni fogjuk.
Köszönöm szépen. (Taps.)