DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Közismert, hogy a magyar energiaipar kiárusítása példa nélküli vihart kavart a privatizáció történetében. A vihar hullámai azóta sem csillapodtak, mert a közvéleményt, a polgárokat a kormány mindmáig nem tájékoztatta azokról a kötelezettségvállalásokról, amelyeket a privatizációs szerzõdésben vállaltak fel. Mindez azért különösen sérelmes, mert ezen kötelezettségek terheit végsõ soron velünk, fogyasztókkal fizettetik meg.
Köztudott, hogy az energetikai szektor az egyik legértékesebb nemzeti stratégiai ágazat, amelynek erõltetett, közmegegyezés nélküli privatizációját a kormány nem egészen fél év alatt zavarta le. Arra hivatkoztak, hogy elodázhatatlan a szektor fejlesztése, új beruházások indítása, s erre csakis a külföldi tulajdonosok pénzügyi forrása adhat fedezetet. Nézzük meg, mi is történt valójában!
Az elmúlt két év sajnos azt bizonyította, hogy a fejlesztések elmaradtak, a külföldi tulajdonlás e tekintetben érdemi eredményt nem hozott. Nem zárultak le az erõmû-fejlesztési pályázatok, a vállalkozóknak változatlanul fizetni kell a hálózatfejlesztési hozzájárulást, sõt most már az új lakossági bekapcsolások esetében a lakosság is kénytelen ezt megfizetni. Mindez joggal irritálja a polgárokat. Neves szakemberek, közgazdák, egyetemi tanárok, a tudományos és szakmai képviseletek jelezték tiltakozásukat, sõt az Állami Számvevõszék is megfogalmazta kifogásait, bírálatát.
A kormány mégis csökönyösen ragaszkodik a polgárok érdekeit és az ágazati érdekeket egyaránt sértõ elképzeléséhez. Márpedig ami szemben áll a polgárok érdekeivel, az magától értetõdõen az ország érdekeivel is ellentétes. A napokban jelent meg ugyanis az a hirdetés, amelybõl arról értesültünk, hogy a Magyar Villamos Mûvek Részvénytársaság igazgatósága az ÁPV Rt. igazgatóságának felkérésére december 23-ára rendkívüli közgyûlést hívott össze. Napirendre tûzték a bakonyi, a vértesi és a pécsi szenes erõmûvek részvényeinek értékesítését, annak ellenére, hogy a privatizációért felelõs miniszter asszony a Kossuth Rádiónak július 10-én még szó szerint azt jelentette ki: ebben a kormányzati ciklusban már biztosan nem adják el az energiaszerkor még állami kézben lévõ vállalatait.
(15.20)
Az ügyben a nemzetközi szaktekintély, dr. Lévai András professzor úr is levelet intézett a köztársasági elnök úrhoz, melyet a miniszterelnöknek is megküldött. Levelére akkor az ÁPV Rt. elnöke válaszolt. Ebben a következõket írta: "A kormányszervek, a privatizációért közvetlenül vagy közvetetten felelõs szervezetek és az iparágak nem kívánják folytatni az értékesítések sorát egy - az eddigi privatizációt értékelõ - összefoglaló áttekintés elvégzése nélkül."
Joggal vetõdik fel tehát a kérdés: mikor ismerhetjük meg a privatizációt, ezen belül kiemelten az energetikai szektor eladását értékelõ, összefoglaló jelentést? Mikor teljesítik végre a miniszter asszonynak az ígéretét, hogy a polgárok is megismerhetik a privatizációs szerzõdésekben foglalt kezességvállalásokat?
Tisztelt Képviselõtársaim! Ilyen összefoglaló értékelésrõl nincs tudomásunk, ezért kelt különös meglepetést a szenes erõmûvek eladásáról szóló hír. A szokatlan sürgõsség pedig arra utal, hogy még a folyamatban lévõ erõmû-építési pályázat értékelése elõtt el akarnak adni mindent, ami eladható. Ma ráadásul alacsony árfolyamon történõ, részletfizetés melletti értékesítésrõl hallani.
Az eddigi tapasztalatok alapján nem nehéz megjósolni, hogy a befektetõk most sem fogják vállalni azokat a kötelezettségeket, amelyeket az erõmû-, bányaintegráció során az MVM Rt., illetve az állam elvállalt, nevezetesen, a polgárokat sújtó környezeti ártalmak elhárítását, a tájrehabilitációt vagy éppen a legfontosabbat, a munkahelyek megõrzését. Szeretnénk végre megnyugtató választ kapni arra is, mikor ismerhetjük meg azokat a számításokat, hatástanulmányokat, amelyek hitelt érdemlõen bemutatják, hogy az energiaszektor privatizációjának folytatása milyen felhajtóerõt gyakorol az energiaárakra, s hogy a várhatóan kemény tél során a polgárok - kiemelten a lakosság már 40 százalékát kitevõ szegény sorsúak - képesek lesznek-e ezeket a megnövekedett energiaárakat megfizetni, vagy kénytelenek lesznek a telet egyre hidegebb lakásokban (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) átvészelni.
Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps az ellenzék soraiból.)