HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A 196., 197., 198. pontban foglalkoznak különbözõ módosítványtevõk azzal a problémával, hogy a lakóközösség - amelynek sok tagja nincs is tisztában a közös képviselet felelõsségével, feladatával - milyen módon tudja ellenõrizni, hogy az arra hivatott és a magas kívánalmaknak megfelelõ személyek lássák el a közös képviseletet.
Mindazok, akik részt vettünk fórumokon, találkoztunk társasházi lakók kisebb-nagyobb csoportjaival, azok tudjuk, hogy rengeteg tragédiát éltek meg idõs, tapasztalatlan emberek, akik röviden szólva szélhámosokra bízták a nagy nehezen kifizetett közös költségeket. Jó, persze ilyenkor lehet azt mondani, hogy tessék a bírósághoz fordulni, ismerve azonban a bírósági gyakorlatot, több évbe is beletelhet, amíg jogerõs ítélet születik, és akkor még mindig kérdéses, hogy sikerül-e behajtani ezt az összeget vagy nem.
Ezért azt gondolom, nagyon sok munkához, nagyon sok álláshoz erkölcsi bizonyítvány kell, olyanhoz is, amelyben az ember nem mások pénzével bánik. Ilyen körülmények között nagyon nehéz jogos ellenérvet felsorakoztatni azzal az óhajjal szemben, hogy a közös képviselõ, illetve az intézõbizottsági elnök erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkezzék, különösen és természetesen olyan esetben, amikor nem magában a társasházban lakik, így tehát azoknak, akik megbíznak benne, végül is nem sok lehetõségük van arra, hogy múltját megvizsgálják.
Ugyanígy, ha a társasház a közös képviselõi feladatok ellátásával egy gazdasági társaságot bíz meg, akkor azon gazdasági társaság múltjának az ismerete, az, hogy nincsenek köztartozásai, az, hogy egy tisztességes, jól bejáratott cégrõl van szó, ez alapfeltétele annak, hogy ne éljenek vissza a kisemberek bizalmával, társasházi tulajdonostársak a nehezen összekuporgatott közös költségeiket, mint egyszer már mondtam volt, ne legyenek kénytelen szélhámosokra bízni.
Ezért gondolom, hogy ebben a tekintetben akár Hidasi Rezsõ képviselõtársam, akár a környezetvédelmi bizottság módosító indítványát mindenképpen célszerû lenne elfogadni az elõterjesztõ által, és nagyon remélem, bár itt a jelen pillanatban még azt olvassuk, hogy az elõterjesztõ nem értett egyet ezzel a módosítással, kiválasztja az elõterjesztõ a különbözõ hasonló szándékú módosítások közül azt, amelyik a leginkább megfelel az ízlésének, és akkor nagyon szeretném, ha ezen a továbbiakban nem lenne vita.
Mindig panaszkodnak, tisztelt képviselõtársaim, az állampolgárok, hogy a törvények kibúvókat teremtenek, és a kibúvók között mennyi normasértõ, törvénysértõ ember él vissza a jóhiszemû emberek bizalmával. Itt és most egy kiskaput be tudunk zárni, vagy legalábbis szûkebbre tudjuk csukni, ha a közös képviselettel kapcsolatban az eddiginél szigorúbb kritériumokat állítunk fel.
Köszönöm figyelmüket. (Taps.)