DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Az elmúlt hetekben újból felizzottak a kedélyek és felizzottak a viták a hágai ítélet végrehajtásáról szóló tárgyalások kapcsán. Pedig semmire sincs nagyobb szükség most, mint higgadt, józan észre, józan megfontolásra, körültekintésre. Én arra kérem képviselõtársaimat - a kormánypártiakat és az ellenzékieket egyaránt -, hogy ebben a szellemben, közösen keressük a megfelelõ megoldást.
A magyar tárgyalófél megkezdte a tárgyalásokat, és ezt üdvözöljük. Üdvözöljük, mert ezt várja tõlünk a világ, és ezt várják tõlünk a partnereink is, hogy jószándékúan, jóhiszemûen, méltányos megoldásra törekedve kezdjünk tárgyalni. Azt hiszem, ez elmondható volt a magyar tárgyalódelegációról.
Ugyanakkor nem az itt ülõ parlamenti képviselõk hibája az, ha úgy érzik, hogy nem látják világosan, mi a magyar álláspont lényege, mi a magyar álláspont igazi célkitûzése, mit is akarunk elérni most. Sajnos a tárgyalásokról kapott különbözõ jelentések, az azokról kiszivárgott hírek nem teremtenek egységes képet. Ebben a kérdésben nincs egységes magyar álláspont.
Nagyon jól látjuk, Szlovákiának nagy elõnye, hogy ebben a kérdésben széles körû, egységes, mindenki által osztott álláspontot képviselnek. Igaz, ez az álláspont köszönõviszonyban sincs a hágai ítélettel. S mindenki számára világos, hogy semmiféle megállapodásra nem törekszenek a szlovák fél részérõl, de legalább világos, hogy mit akarnak: a '77-es megállapodást akarják a maga teljes egészében elérni. Ez nyilván elfogadhatatlan számunkra, de jól látható, hogy valamit egyértelmûen követnek.
Engedjék meg, tisztelt képviselõtársaim, hogy a szabaddemokraták nevében azokra a legfontosabb célkitûzésekre felhívjam a figyelmet, amelyeket szerintem mindannyian osztani tudunk, mind a két kormánypárt és minden ellenzéki párt is, és amely közvetlenül a hágai ítéleten alapul, s amelyet alapul kell vennie - megítélésünk szerint - a magyar tárgyalódelegációnak is.
Elõször is fontosnak tartjuk leszögezni, hogy mi a hágai ítéletet tekintjük irányadónak. S megítélésünk szerint a magyar delegáció olyan javaslatot nem terjeszthet elõ, amely túlmegy a hágai ítélet keretein, amely nem következik és nem egyértelmûen vonható le a hágai ítéletbõl. Tehát azt kell javasolnunk, ami abban benne van. (Szórványos taps az SZDSZ padsoraiban.) Vízlépcsõre vonatkozó javaslat nincs a hágai ítéletben.
Másodszor: fontosnak tekintjük azt, hogy visszanyerjük a vízkormányzás feletti uralmat; tehát valóban újból a Duna birtokon belülre kerüljön. Szeretnénk, ha a magyar tárgyalódelegáció tevékenységének középpontjába ez kerülne. Idáig olyan híreket kaptunk, hogy a szlovák fél ettõl elzárkózik. Szeretnénk pontosan látni ebben a kérdésben, hiszen ez - hogy úgy mondjam - sarokpontja a megállapodásoknak, hogy lehetséges-e a megállapodás, hogy jóhiszemû-e a szlovák fél, hogy elfogadja a hágai ítéletnek azt az egyértelmû következtetését, hogy a C-variáns üzembe helyezése törvényellenes és jogellenes volt.
A magunk részérõl fontosnak tekintjük a hajózhatóság problémáinak megoldását is, egyetértve mindazzal, amit ezzel kapcsolatban Kuncze Gábor miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter elmondott. Fontosnak tartjuk és megoldandónak, de csak olyan javaslatot tartunk támogathatónak, amelyet megfelelõ környezetvédelmi és más hatástanulmányok elõztek meg, amelyek tudományosan, szakmailag egyaránt megalapozottak, s amelyeket valamennyien képviselni tudunk.
Nem tudunk egyetérteni azzal, hogy egyszerre három dolgot javasoljunk ebben a kérdésben. Hiszen ez azt jelenti, hogy magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk. Itt egy dolgot kell javasolnunk, és azt el is kell tudnunk érni, kedves képviselõtársaim; tehát olyan javaslatot tehetünk csak, amely nem rögtönzés, hanem megalapozottan alapul mindannyiunk legjobb szakmai ismeretén és meggyõzõdésén.
Fontosnak tartjuk azt is - és ez közvetlenül következik a hágai ítéletbõl - , hogy megfelelõ vízmennyiség jusson az Öreg-Dunába és az oldalágakba.
Tisztelt Képviselõtársaim! Várjuk azt, hogy a magyar tárgyalódelegáció minél hamarabb ezen a téren megnyugtató eredményeket tudjon elérni. Ez következik a hágai ítéletbõl, ez elemi érdekünk, a környezetvédelem érdeke, a szigetköziek érdeke. Tehát rövid idõn belül megoldást várunk erre a kérdésre.
S végezetül fontosnak tartjuk, hogy a tárgyalódelegáció tevékenységében a kártérítésrõl való kölcsönös lemondásra koncentráljon; tehát arra a kérdésre, amelyben a hágai ítélet egyértelmû javaslatot fogalmazott meg. A kártérítésrõl mindkét félnek le kell mondania. Ezt elfogadhatónak tartjuk, s várjuk, hogy megfelelõ eredményre jusson a magyar tárgyalófél.
Nem értünk egyet azzal a javaslattal, amelyet az imént Pokorni Zoltán frakcióvezetõ úr tett, hogy jöjjön létre parlamenti vizsgálóbizottság. Véleményünk szerint nem parlamenti vizsgálóbizottságra van szükség, hanem parlamenti bizottságra van szükség, akár ad hoc, akár eseti bizottság alapon. Arra van szükség, hogy a parlament ne csak utólagos tájékoztatást kapjon, de maga is részt vehessen a mandátum kidolgozásának folyamatában, részt vehessen a folyamatok, a tárgyalás egészének ellenõrzésében.
Szükséges dolog ez, hiszen olyan horderejû döntésrõl van szó, amely már több mint 20 éves elõtörténetre tekint vissza, s valószínûleg hazánkat, az ott élõk sorsát még évtizedekre fogja meghatározni. Tehát nem érthetünk egyet azzal, hogy mindebbõl a parlament, ide értve annak kormánypárti és ellenzéki képviselõit, bármilyen módon ki legyenek zárva, vagy ne vehessenek ebben teljeskörûen részt.
Tisztelt Képviselõtársaim! Én úgy gondolom, hogy még semmi sincs késõn. Még megvan az esély arra, ha megvan az akarat minden oldalról, hogy létre tudjunk hozni egy olyan közös álláspontot - azokon a pilléreken nyugodva, amelyeket az imént elmondottam, és amely a szabaddemokraták álláspontjának a lényegét fejezi ki, létre tudjunk hozni egy olyan álláspontot -, amelyet a siker reményében képviselhetünk. S ha ezt nem sikerül érvényesítenünk a tárgyalásokon, nagy valószínûséggel sikerülni fog érvényesíteni a hágai bíróság elõtt. Hiszen mindaz, amit mondtam, összhangban áll a hágai ítélettel, abból levezethetõ. Ezért nem javasoljuk és nem tartjuk szerencsésnek, hogy azon túlmenõ és megalapozatlan, idõszerûtlen, rögtönzött javaslatok hangozzanak el. Mi kérjük az ebben érintetteket, a felelõsöket, de felelõsnek tekintünk minden parlamenti képviselõt, hogy ebben a szellemben közösen keressük a megoldás és a konszenzus útját. Teremtsük újjá azt a konszenzust, amely valamikor ebben az ügyben létezett, figyelembe véve azt, hogy született egy hágai ítélet. Nem térhetünk oda vissza, ahol a hágai ítélet elõtt voltunk, hiszen ma már egy új helyzet van, de a hágai ítélet alapján is sikerrel képviselhetõ egy olyan álláspont, amely egyszerre szolgálja a környezetvédelem, a hajózhatóság és a magyar társadalom érdekeit.
Tisztelt Képviselõtársaim! Én ennek jegyében önöktõl józanságot, higgadtságot, egyetértési készséget kérek és remélek, hiszen nem egy párt, nem két párt és nem is csak hat párt ügyérõl, hanem az ország alapvetõ, elemi érdekérõl van szó. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)