Daróczy Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. DARÓCZY ZOLTÁN, az oktatási, tudományos, ifjúsági és sportbizottság elõadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A '93-ban alkotott és '96-ban módosított felsõoktatási törvény újabb módosítását az elõterjesztés szerint is a Magyar Köztársaság kormánya és az Apostoli Szentszék közötti megállapodás implikálta.

Három súlyos probléma nem volt megoldva a jelenleg érvényes felsõoktatási törvényben. Az egyik az, hogy a felsõoktatási törvény értelmében léteznek állami és nem állami felsõoktatási intézmények. Most a benyújtott javaslat az elõbb említett okok miatt megkülönböztet egyházi felsõoktatási intézményeket és magán felsõoktatási intézményeket. Ennek következetes véghezvitele a törvényjavaslatban ugyan nem vita nélküli, de mindenesetre az elõterjesztõ szerint is sokadik kísérlet tanúi vagyunk.

A másik igen jelentõs változás az, hogy a felsõoktatási törvény eddig a hitéleti képzést nem tekintette olyan rangú képzésnek, mint a nem hitéleti képzést. A bizottság egyértelmûen támogatta azt a javaslatot, hogy a hitéleti képzésben részt vevõ magyar állampolgárok ugyanolyan jogú felsõoktatási hallgatók, egyetemi, fõiskolai hallgatók legyenek, mint a nem hitéletiek. Ennek megoldási módja a jelenleg elõterjesztett törvényben ugyan bizonyos értelemben vitatott, de ezzel az irányzattal mindenképpen egyet szeretnénk érteni, tekintettel arra, hogy úgy gondoljuk, egy református lelkipásztor vagy egy rabbi, vagy egy római katolikus plébános igen magas képesítéssel rendelkezõ szakember, akinek a diplomáját ugyanúgy el kell ismerni a magyar társadalomban, mint bármilyen más diplomát.

A harmadik nagyon súlyos kérdés az volt, hogy mivel a jelenleg érvényes felsõoktatási törvényben a finanszírozás kérdése a nem állami felsõoktatási intézmények esetében nem volt egyértelmûen kidolgozott, és az egyházak által fenntartott felsõoktatási intézmények tulajdonképpen minden évben a költségvetési vitában kaptak bizonyos fajta részesedést különbözõ megállapodások alapján, most ezt a dolgot a törvényben kell rendezni. Ez a szempont azért fontos, mert a bizottság többségi véleménye szerint ez tulajdonképpen abba az irányba hat, hogy elkerüljük az évente ismétlõdõ vitákat az egyházakkal. Ez egy nagyon fontos kérdés, én legalábbis úgy érzem, és a bizottság többsége is úgy érezte: egyfajta elválasztása az egyháznak az államtól az, hogy nem minden évben újra ismétlõdõ megállapodások keretében oldjuk meg a finanszírozás kérdését a közszolgálati célú felsõoktatási intézmények vagy a hitéleti célú felsõoktatási intézmények esetében, hanem törvény van rá, amit a Magyar Országgyûlés elfogadott, és ennek következtében a kormány azt köteles betartani.

Mindezek alapján nem vita nélkül, tartalmas vitában, a bizottság 12 igen, 1 nem, 0 tartózkodás arányban általános vitára javasolta a törvénymódosítást.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap