Kovács László Tartalom Elõzõ Következõ

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ahogy Avarkeszi Dezsõ államtitkár úr az expozéjában már utalt rá, a Magyar Köztársaság Országgyûlése által 1994. július 15-én jóváhagyott kormányprogramban a kormány kötelezettséget vállalt a lelkiismereti és vallásszabadság érvényesülésének garantálására, valamint az állam és egyház teljes egyenjogúságon alapuló szétválasztására.

Ennek megvalósítását szolgálja az a megállapodás, amely a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között jött létre a Katolikus Egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról, valamint néhány vagyoni természetû kérdésrõl.

Horn Gyula miniszterelnök és Angelo Sodano bíboros 1996 februárjában lefolytatott vatikáni tárgyalásaik során, majd levélváltás keretében megállapodtak arról, hogy a Szentszék és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia képviselõi, valamint a magyar kormány megbízottai tárgyalásokat kezdenek a Katolikus Egyház mûködésével kapcsolatos, még rendezésre váró kérdésekrõl. Ezt követõen a kormány 2221/1996. számú határozatával bizottságot hozott létre a Katolikus Egyház képviselõivel folytatandó tárgyalásokra.

A két tárgyalófél 1996 szeptembere és 1997 április vége között nyolc alkalommal folytatott hivatalos tárgyalást. A Katolikus Egyház küldöttségét Angelo Acerbi apostoli nuncius, illetve társelnökként Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöke, a kormány tárgyalóbizottságát Tóth András, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára vezette. A megbeszélések keretében a tárgyalófelek áttekintették az egyházak közszolgálati tevékenységének finanszírozását, az egyházak alaptevékenységének, a hitéleti tevékenységnek a finanszírozását, illetve az egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezésével kapcsolatos ügyeket.

A kormányzati tárgyalóbizottság mindvégig a kormányprogramban meghatározott elvek és kormányzati szándékok figyelembevételével terjesztette elõ javaslatait, és alakította ki álláspontját. A tárgyalások során olyan finanszírozási rendszer kialakítása volt a cél, amely biztosítja a szektorsemlegesség elvének és az egyházak egyenlõsége elvének érvényesülését, illetve teljesíthetõvé teszi az egyházakkal szemben elkövetett jogsértések természetbeni és pénzbeni kártalanítását.

A megállapodástervezet elkészültét követõen a kormányzati tárgyalódelegáció megkezdte az egyeztetéseket a történelmi egyházak, az 1991. évi XXXII. törvényben érintett egyházak, valamint az állami támogatásban részesülõ egyházak képviselõivel. Az egyeztetések során az egyházak képviselõi tudomásul vették, hogy a Szentszékkel a magyar kormány azért kíván külön megállapodást kötni, mert az nemzetközi jogalany. Kifejezésre került, hogy a kormány más egyházakkal nem szándékozik külön megállapodást kötni, a rájuk vonatkozó szabályozás egyeztetések lefolytatásával a megfelelõ törvényekben kerül kidolgozásra. A fent vázolt finanszírozási modellel szemben alapvetõ, elvi jellegû kifogás nem merült fel.

Tisztelt Országgyûlés! A Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között a Katolikus Egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról, valamint néhány vagyoni természetû kérdésrõl szóló megállapodás aláírására a kormány 2138/1997. számú határozata adott felhatalmazást. A megállapodást a Szentszék részérõl Angelo Sodano bíboros, magyar részrõl pedig Horn Gyula látta el kézjegyével 1997. június 20-án.

A megállapodás az egyházi oktatás, az egyházak költségvetési támogatása és az egyházi ingatlanok kérdéskörét rendezi. Jelentõsége, hogy megteremti a mindenkori kormány és az egyházak közötti modellértékû viszony alapjait, kiszámítható pénzügyi feltételeket hoz létre az egyházi tevékenységek finanszírozásában, és megerõsíti azt az elvet, hogy az egyház közszolgálati tevékenységének az egyéb fenntartókkal azonos támogatásban kell részesülnie. A kormány 2138/1997. számú határozatában elõírta, hogy a fenti megállapodást figyelembe véve készüljön javaslat a magyarországi egyházak jövõbeni finanszírozási rendjére. Ennek megfelelõen készültek el az iménti expozéban ismertetett törvényjavaslatok.

A kormány, a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között a Katolikus Egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról, valamint néhány vagyoni természetû kérdésrõl szóló megállapodás ratifikálási javaslatát ezen törvényjavaslatokkal együtt terjeszti most az Országgyûlés elé. A megállapodás az V. fejezet 2. cikke értelmében megerõsítést igényel, és a megerõsítõ okmányok cseréjével lép hatályba.

A megállapodás fenti rendelkezésével és a kormány 2138/1997. számú határozata 3. pontjával összhangban kérem a tisztelt Országgyûlést, hagyja jóvá a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék között a Katolikus Egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról, valamint néhány vagyoni természetû kérdésrõl szóló megállapodás ratifikálási javaslatát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap