TAMÁSSY ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! A Szabad Demokraták Szövetsége képviselõi a törvény elfogadását egyhangúlag támogatták és igennel szavaztak.
Szólni kell a tervezet vitájáról, amely szokatlanul hosszú ideig, több mint egy évig tartott. A törvényjavaslat 1996 májusában került a tisztelt Ház elé, amely a záróvitához a '97. május 14-i alkotmány- és igazságügyi bizottsági ajánlással érkezett el. A történetre eddig a pontig azt lehet mondani, kemény és nehéz viták zajlottak, az eltérõ érdekek parlamenti egyeztetése után jó kompromisszumok jöttek létre.
Ami érthetetlen számunkra, az az elmúlt két hónap eseménye, az 50 ellenzéki képviselõtársunk által kezdeményezett elõzetes, tehát elfogadás elõtti normakontroll megkérése volt.
(17.20)
Mint ismeretes, a törvény terv szerint 1998. január 1-jén lépne hatályba. Ehhez az elõttünk álló relatíve kevés idõ alatt több mint húsz kormány- és miniszteri rendelet meghozatala, továbbá jelentõs szervezeti változtatások megszervezése és végrehajtása válik szükségessé. E rendeletek elkészítése csak a zárószavazás, illetve az elfogadás után indulhat el. Az elõzetes normakontroll kérésének folyamata pedig, mint látjuk, több mint két hónapot vont el a rendelkezésre álló rövid idõbõl.
Tehát a normakontrollkérés veszélyeztette a törvénytervezet hatálybalépését, továbbá meghiúsította több fontos köztes rendelkezés beindítását, melyek 1997. július 1-jén léptek volna életbe. Ilyen volt például az építésztechnikusok számára oly fontos egzisztenciális kérdés, a szakmagyakorlások feltételeit szabályozó rendelkezés, melynek lehetõvé tételére önálló képviselõi indítvány benyújtása vált szükségessé.
A törvény alkotmányosságával kapcsolatos ellenzéki aggályok vizsgálata egy elfogadás utáni helyzetben az építõszakma számára lényegesen kevesebb gondot, kevesebb izgalmat jelentett volna. Az elõzetes normakontrollkérést tehát hibásnak, kifejezetten politikai indíttatásúnak kell minõsíteni, melyet a Szabad Demokraták Szövetsége elsõsorban az építõszakmával szembeni felelõtlen lépésnek tekint.
A törvény minõségével kapcsolatban szilárd meggyõzõdésünk, hogy az adott feltételek mellett jó kompromisszumok születtek. A törvény által remélhetõen az építõvilágban kedvezõ irányú változások indulnak el: például tiszta, jól mûködõ hatósági rendszer, világos ellenõrzési szisztéma, átlátható eljárásjog.
Biztosak vagyunk benne, hogy e törvénnyel a magyar építészet, a magyar építés (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) további fejlõdésének lehetõségét teremtettük meg. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)