Tokaji Ferenc Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TOKAJI FERENC (MSZP): Alelnök Asszony! Külügyminiszter Úr! Tisztelt Ház! A közelmúlt híradásainak meglehetõsen sokkoló számadatai, úgy gondolom, aktuálissá teszik e kérdés feltételét.

Mint ismeretes, az 1996. évben a tiltott határátlépést és kísérletét elkövetõk száma 10 577 fõ volt. Ezt 108 ország állampolgárai követték el. A schengeni egyezményhez Ausztria várhatóan - a fokozatosság elvét figyelembe véve - ez év októberében csatlakozik. Ez felveti azt a félelmet, hogy újabb függöny jön létre. Ez ügyben a volt osztrák kancellár korábban - Franz Vranitzky - már magyarázkodásra is kényszerült. Az elmúlt évben az osztrák-magyar határon több alkalommal is nehezen elviselhetõ, sajnos méltatlan helyzetek sora alakult ki: többórás várakozások a személyforgalomban, kilométeres kamionsorok, melyek kihatnak a magyarországi vállalkozásokra, a befektetésekre, a turizmusra - és a sort természetesen lehetne folytatni.

Félõ, hogy a schengeni egyezmény ausztriai alkalmazásával a helyzet tovább romlik. Korábban a bajor miniszter nem zárta ki annak lehetõségét, hogy a leendõ európai uniós országok közül így Magyarország területén is elkezdõdjenek az úgynevezett európai útlevélvizsgálatok.

Ebbõl értendõen azonnal felvetõdik a kérdés: szükséges-e olyan nemzetközi egyezmények megkötése, amelyek differenciálnak vagy differenciálhatnak az utasok között. A jelenlegi határátkelésnél a gyorsaságot, a biztonságot és a kulturáltságot tekintjük a fõ kritériumnak, illetve hogy tudjuk azt egyeztetni azzal a félelemmel, amely a társadalmat az illegális bevándorlással és a bûnözéssel szemben tartja; ugyanakkor ne legyen hátrányos megkülönböztetés sem.

Ezek után a kérdés magától adódik: vasfüggöny után schengeni függöny - avagy elképzelhetõ-e olyan nemzetközi egyezmények megkötése, amelyek az európai országok gyakorlatát már a csatlakozás elõtt átveszik?

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap