RUSZNÁK MIKLÓS (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Asszony! Engem végsõ soron majdnem meggyõzött, de mégsem gyõzött meg, mert a törvényben az sehol sem található, hogy a munkavállalók és a termelõi kör ebbõl biztosan tulajdonhoz jut. Ezt ugyanis nem látom biztosítottnak a törvény kapcsán; és ha a törvényben ez nincs benne, akkor a 49 százalékot az szerzi meg részvény formájában vagy éppen készpénz formájában, akinek erre a legtöbb pénze van. És amelyik gazdaság jól mûködött, ott a részvények ára fölfelé fog menni, és ezáltal az ott lévõ embereknek vagy nem lesz annyi pénzük, vagy nem tudják majd megvenni, és így kívül maradnak azon a részvényvásárlási csomagból, amit a törvény éppen nekik szán.
Azt hiszem, nem lehet különválasztani ezt a folyamatot attól a folyamattól, amely a nemzeti agrárprogram tárgyalása kapcsán fölvetõdött, és ezt hangsúlyozottan szeretném kiemelni. A nemzeti agrárprogramban van tizenöt pont, amelyben le van fektetve, hogy van nemzeti egyetértés vagy többpárti egyetértés is abban, hogy milyen mezõgazdaságot és hogyan szeretnénk. Azt hiszem, nem lehet most kiszakítani ezt a 28 mezõgazdasági rt.-t, volt állami gazdaságot vagy éppen feldolgozót, amelyet érint ez a privatizáció, a nemzeti agrárprogram keretébõl, mert egy olyan korcs valami születik majd szeptemberben - ha egyáltalán lesz ebbõl a nemzeti agrárprogramból valami -, hogy utána lehet, hogy már nem tudjuk visszacsinálni azt, amit éppen szerettünk volna.
Összességében azt a gondolatsort még egyszer megismétlem - mert lehet, hogy gyorsan mondtam -, hogy meg kellene nézni, mert a kereszténydemokraták sincsenek az ellen, hogy a rosszul mûködõ mezõgazdasági rt.-ket, vállalatokat biztosan nem szabad sokáig tartósan állami tulajdonban tartani. De amelyek jól mûködtek, nyereséget termeltek, ott, amint az elõbb is elmondtam, mindenféleképpen ezt a folyamatot kellene megnézni bizonyos idõszaktól kezdve, hiszen ön is említette, hogy bizonyos pénzeket pumpáltak be ezekbe a gazdaságokba; és akik jól sáfárkodtak ezzel a befektetéssel, azok a cégek a mérleg szerint hány százalékkal gyarapították a vagyonukat, ebbõl levonnák a tõkeemelést, amit az állam befektetett, és a megmaradt nettó összeget felajánlanák a dolgozóknak. Azt hiszem, ez nem valami különleges kegy, mert ott eddig is és ezután is gazdálkodnak majd mindnyájunk hasznára.
Köszönöm szépen.
(18.10)