DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselõtársaim! Államtitkár úr szerint téves jogértelmezés történt, és mindez a téves jogértelmezés következménye. Én is a kezemben tartom azt a beszámolót, amely arról szól, hogy elmarasztalták az ÁPV Rt. gyakorlatát a számvevõk.
Ennek három lényeges pontja van - és ez nem téves jogértelmezés. Az elsõ az, hogy a peren kívüli megállapodásokat csak ott tette meg az ÁPV Rt., ahol vagy a Vektor volt a közvetítõ, vagy Tocsik Márta járt közben. Ez nem jogértelmezés, ez joggyakorlás. A másik kifogása az ÁSZ-nak, hogy elmulasztotta a belsõ ellenõrzést az ÁPV Rt., és olyan kifizetés is történt, amit véletlenül mondott be a Vektor Rt. - az ÁPV Rt. minden ellenõrzés nélkül kifizette: ez nem jogértelmezés, ez rossz joggyakorlat. A harmadik terület, amit a képviselõ úr is kifogásolt, az hogy a szerzõdéskötésnél a felek együttmûködnek; ehelyett az ÁPV Rt. olyan szerzõdésmintákat küldött meg a kényszerhelyzetben lévõ önkormányzatnak, hogy vagy elfogadja vagy nem.
Tisztelt Képviselõtársaim! Múlt héten csütörtökön a Tolna Megyei Önkormányzat testületi ülést tartott, és a képviselõtagok megkaptak egy megállapodástervezetet. Ezt a megállapodástervezetet most, június 5-én az ÁPV Rt. küldte ki, mindazok után, hogy az ÁPV Rt. hozott egy olyan döntést, hogy többet nem lesz joglemondó nyilatkozat. A szerzõdés pedig négy pontjában kötelezi az önkormányzatot, illetõleg ezek szerint önként vállalná az önkormányzat mindenféle joglemondását akkor, ha elfogadja az ÁPV Rt.-nek azt a javaslatát, hogy a kamatot kifizeti a szerzõdés aláírását követõ 30 napon belül.
Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ez nem jogértelmezés: ez egy következetes, már-már cinikus joggyakorlata az ÁPV Rt.-nek.
Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)