DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Valóban egészen röviden: a Magyar Demokrata Fórum ellenezte a magyar-román alapszerzõdés megkötését; ismételten magyar-románról beszélek, és nem román-magyarról, ugyanis itt, a magyar parlamentben beszélünk errõl. Számos ok miatt elleneztük a magyar-román alapszerzõdés megkötését, ezek közül több már fölmerült. Most sem tudjuk egyöntetûen helyeselni a kihirdetést, az ezzel kapcsolatos álláspontunkat majd a szavazás idején kifejtjük.
Amikor a magyar-román alapszerzõdésre készült az Országgyûlés, akkor bizonyos közvélemény-kutatásokból az derült ki, hogy az erdélyi magyarságnak több mint 70 százaléka örvend neki, és lelkesen támogatja. Másfajta, újabb közvélemény-kutatásokból az derül ki, hogy például a kolozsvári magyar hallgatók 30 százaléka nem támogatja a Bolyai Egyetemet. Azt hiszem, hogy fölösleges lovagolni a statisztikákon, de egy dolog tény: amikor a Magyar Demokrata Fórum szavazatát leadja, álláspontját kialakítja, akkor nem pusztán korábbi érveinek fényében fogja minõsíteni a magyar-román alapszerzõdés szövegét, hanem szavazatában ki fogja fejezni várakozásait a magyar- román kapcsolatok jövõjét illetõen is.
Ugyanis egy alapszerzõdés szövege - bármilyen rossz is ez a szöveg - az idõ múltával egy kicsit úgy kezd viselkedni, mint egy irodalmi szöveg: bizonyos külsõ körülmények is rávetõdnek. Miközben tehát egyértelmûen rossznak tartjuk a szöveget, nekünk is elõre kell tekintenünk, tehát valószínû, hogy álláspontunkat árnyaltan és egy kicsit talán a Kereszténydemokrata Néppárthoz hasonlatosan fogjuk majd kifejteni. Ez azonban azt jelenti, hogy nem a Horn-Iliescu-paktumról fogunk szavazni, hanem kifejezetten arról, ami sajnos egyelõre beváltatlan ígéretek fényében, de a múló idõben az erdélyi magyarság reményeiben megfogalmazódhat. Köszönöm, elnök úr. (Taps a jobb oldalon.)