Házas József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. HÁZAS JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Örvendetes folyamat részeként került a parlament elé a ma tárgyalt, a nemzeti környezetvédelmi programról szóló országgyûlési határozati javaslat. Az új környezetvédelmi törvény, valamint a hozzá kapcsolódó törvények és egyéb jogszabályok által biztosított keretek lehetõségét most konkrét program elfogadásával realizálhatjuk.

A környezet védelme, a természeti értékek megõrzése napjainkra a társadalmi-gazdasági élet meghatározó részévé vált. Ennek egyik oka a természeti erõforrások gyorsuló ütemû felhasználása, valamint - a hatalmas fejlõdés miatt, a gazdasági tevékenység következtében - a környezetünkben kibocsátott szennyezõanyagok fenyegetõen növekvõ mennyisége.

Miközben a gazdasági fejlõdés elõnyös hatásait élvezzük, egyre több jelét látjuk annak, hogy ugyanakkor a fentiek a környezet szinte minden elemének az állapotromlásához vezettek. Tudjuk, hogy a bennünket körülvevõ biológiai, fizikai, épített, valamint társadalmi környezet egészségi állapotunkat és életkilátásainkat is jelentõsen befolyásolja. Éppen ezért tragikus az a tény, hogy az egyébként nagyon fontos és hasznos gazdasági tevékenység megváltoztatja ezt a környezetet, és a változások károsak az ember egészségére és a környezetre. Egyik legfontosabb célkitûzésünk kell hogy legyen hazánk kedvezõtlen környezeti állapotának javítása. Ennek érdekében a környezetvédelemnek az is a feladata, hogy a lakosság életminõségének, a természeti értékek megõrzésének és a gazdasági tevékenység környezeti feltételeinek megteremtését biztosítsa.

A széles együttmûködéssel elkészített nemzeti környezetvédelmi program is alapvetõ célkitûzésnek tekinti az egészséges környezet feltételeinek megteremtését, az emberi egészséget károsító, veszélyeztetõ hatások csökkentését, megszüntetését.

Tisztelt Országgyûlés! Az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére a környezetvédelmi és egészségügyi miniszterek 1994- ben Helsinkiben tartott tanácskozásán nyilatkozatban vállalták, hogy nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogramokat készítenek. A népjóléti tárca gondozásában, az ágazatok együttmûködésével létrejött a program, amely a Frankfurtban, 1989-ben elfogadott Környezet és Egészség Európai Chartája szellemét követi. Alapelvként fogadja el az egészség és a jólét biztosítását, amihez tiszta, harmonikus környezetre van szükség.

Az egészségre és a környezetre vonatkozó politika abból a felismerésbõl indul ki, hogy a környezet szinte valamennyi eleme és színtere - beleértve a lakóhelyi, munkahelyi és rekreációs környezetet - pozitív vagy negatív befolyást gyakorol az egészségre. Ennek szellemében, a környezet-egészségügyi feladatok megoldása terén szoros együttmûködésre van szükség. Nagyszámú vizsgálat és tudományos elemzés mutatott rá a környezetminõség és a lakosság egészségi állapota közötti szoros kapcsolatra. Hazánk demográfiai helyzete rossz, az ország lakosságának a száma csökken, a várható élettartam tekintetében pedig az európai mezõny utolsó helyeinek egyikén állunk. Ennek a helyzetnek a kialakulásához, a lakosság kedvezõtlen egészségi állapotának ilyen szintjéhez az egyre kedvezõtlenebb környezeti tényezõk is hozzájárultak.

Mindezek indokolták a nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogram kidolgozását. A példás tárcaközi együttmûködéssel elkészített akcióprogram megvalósítása széles körû társadalmi részvételt feltételez. Célja egy hatékony környezet-egészségügyi stratégia megfogalmazása, az egészségkárosító hatások csökkentése, a környezet és az emberi egészség megõrzése érdekében. A nemzeti környezet- egészségügyi akcióprogram a széles értelemben vett környezetnek az emberi egészségre gyakorolt hatásait vizsgálja, értékeli, feltárja a környezet-egészségügyi problémákat, és egy rangsor alapján javaslatokat tesz a megoldásukra.

A program fõ célkitûzései: a lakosság egészségi állapotának javítása, az egészséget támogató környezet kialakításának elõsegítése; a legfontosabb környezet-egészségügyi problémák rangsorolása és a megoldási lehetõségek áttekintése, országos, regionális és lokális szinten; az egészség megõrzését biztosító környezet kialakítása érdekében konkrét akciók, finanszírozható projektek kidolgozása; helyi környezet-egészségügyi kezdeményezések, az egészséges életmód kialakítására irányuló tevékenység támogatása; a program megvalósításához szükséges szakmapolitikai eszközök kialakítása, valamint a nemzetközi együttmûködés fejlesztése.

Tisztelt Képviselõtársaim! A program hatéves periódusra kíván feladatokat meghatározni; kétévenként szükséges az újraértékelése, a prioritások újbóli meghatározása és az esetleges korrekciók elvégzése. Ciklusokon átívelõen eszközt ad a környezetvédelemmel foglalkozók és a társadalom kezébe az egészségi állapotunkat károsan befolyásoló környezeti hatások csökkentésére, illetve megszüntetésére. A megoldást csak széles társadalmi összefogással lehet elérni. Egy nemzeti program csak akkor valósítható meg, ha azt regionális és helyi programok követik, amelyek a konkrét feladatok megfogalmazásával, a lakosság meggyõzésével közös megvalósításra ösztönöznek. Véleményem szerint a program jó, támogatásra érdemes.

A határozat parlamenti elfogadása elõsegíti a nemzet egészségi állapotának javulását. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage