DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselõ Úr! Válaszom elején szeretném hangsúlyozni, hogy Pannonhalmán rendõrõrs létesítésével a magam részérõl is egyetértek, és azt indokoltnak tartom. Ugyanakkor valóban tudnunk kell azt, hogy nap mint nap országgyûlési képviselõk, polgármesterek keresik meg a Belügyminisztériumot, valamint a rendõrséget hasonló kéréssel, és ezeknek a kéréseknek a túlnyomó többsége indokolt.
Abban is hasonlóak általában ezek a kérelmek, hogy az önkormányzat nagyon komoly anyagi áldozatokat hozna annak érdekében, hogy rendõrõrs legyen a településen, ingatlanokat adnak át, akár ellenszolgáltatás nélkül, valamint gépjármûveket biztosítanak.
Ez azonban, azt kell mondanom, sajnos, még mindig nem elég, hiszen üzemeltetni is kell ezeket a rendõrõrsöket, és nemcsak az anyagiakon múlik, hanem a személyi állományon is. Ma már, azt kell mondanom, egy demokratikus jogállamnak megfelelõen nem kerülhetnek be az utcáról képzetlen emberek rendõrnek, ezért egy bizonyos idõ szükségeltetik ahhoz, hogy a képzést befejezõ rendõr kikerüljön szolgálatba, és ezáltal a jelenleg meglévõ komoly létszámhiány csökkenjen, és így lehetõség legyen a jelenleg 248 rendõrõrs mellé további 92 rendõrõrs létrehozására, ami szerepel a rendõrség programjában.
Ezek elõrebocsátásával meg kell mondanom, hogy a középtávú tervben a különbözõ szempontok szerint három csoportba osztották a létrehozandó rendõrõrsöket. Így sajnálatos módon - illetve szerencsére, mert ez annyit mutat, hogy Pannonhalma nem tartozik a fertõzött területek közé - csak a harmadik csoportban van, de pontosan azon érv alapján, amit ön is hangsúlyoz, hogy a világörökség része, és rendkívül fontos idegenforgalmi központ, mindent elkövetek annak érdekében, hogy ne a harmadik csoportban, hanem korábban kerüljön sor Pannonhalmán rendõrõrs létesítésére, azaz még ebben az évezredben, ne pedig 2000-ben. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a bal oldalon.)