DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Tavaly az egészségügyi intézmények felhalmozódott adóssága miatt úgynevezett adósságrendezés történt. Ekkor azonban az adósságot nem csökkentették, csupán megelõlegezték, elõrehozták az adósság kifizetését, de ezeket az összegeket az év második felében az egészségügyi intézményektõl az egészségbiztosítás visszavonja. Idén, tekintettel az inflációra, az alultervezett egészségügyi költségvetésre, ismét megkezdõdött a kórházak elõrelátható eladósodása.
Április közepén a népjóléti minisztertõl és a pénzügyminisztertõl közös - egyébként érdekes módon aláíratlan - levelet kaptak az intézményfenntartó önkormányzatok. Ebben felszólítják õket arra, hogy tegyenek meg mindent a kórházak fizetõképességének megõrzése érdekében, hiszen az elmúlt évi központi adósságcsökkentési eljáráshoz hasonló lépésre a továbbiakban nem lehet számítani. Nos, már most megindult az egészségügyi intézmények eladósodási folyamata. Az egészségügyi intézményeket a társadalombiztosításról szóló törvény kötelezi a betegellátásra. Amennyiben a kórházak eladósodnak, az a kérdés, hogy e levél értelmében mit tehetnek az önkormányzatok.
Kérdezem miniszter urat: ön mint az önkormányzatokért felelõs miniszter, tudott-e elõzetesen errõl a levélrõl? Amennyiben igen, egyetértett-e ennek a levélnek a tartalmával? Ön szerint mi a lehetõsége az intézménytulajdonos önkormányzatoknak a betegellátás finanszírozásában, hiszen ebben az esetben errõl van szó: az év második felében a finanszírozási elõleget az önkormányzatoktól az egészségbiztosítás visszavonja, tehát az eladósodás fel fog gyorsulni. Várom válaszát. (Taps a jobb oldalon.)