DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Egyik reagáló képviselõtársam azt a mondatot mondta, hogy több gondot fordítsunk a közoktatásra. Azt gondolom, ha csak ezt a megállapítást mondja valaki napirend elõtt, akkor ebben a Házban abban egyetértés van, hogy a közoktatásra a jövõ szempontjából igenis nagyon fontos több gondot fordítani. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Pénzt is!)
A kormány az elmúlt évben elfogadott közoktatási törvényben nagyon sok olyan új szabályt állapított meg, sok olyan új normát, amely szolgálja a közoktatás ügyét, és amely új lehetõséget is jelent a közoktatásnak.
(9.00)
Elég, ha csak azokra a normatívákra, pótlékokra gondolok, amiket az önkormányzatok kapnak meg, és amelyek segítik azt, hogy esélyegyenlõség legyen az iskolákban.
Mai napirend elõtti hozzászólásában a pedagógus-továbbképzésrõl beszélt Dobos Krisztina képviselõtársam. A közoktatási törvényben egy új minõség jelent meg. Az, hogy a pedagógusoknak is szakvizsgát kell tenniük, az azt jelenti, hogy egy új minõségi kategóriában végre arra a helyre kerülnek a pedagógusok, ahova már hosszú évek óta valók, és amely más diplomás szakmákban már régóta gyakorlat. Tehát azt gondolom, ennek a szakmai tartalmát, ennek a szándékát vitatni nem igazán lehet.
Hogy ez hogyan zajlik, illetve hogyan történjék? Nem kívánom megismételni azt, amit Orosz István képviselõtársam a felsõoktatási pályázók esélyeivel kapcsolatban elmondott. Én magam is abban bízom és azzal értek egyet, hogy a magyar felsõoktatási intézmények nagyon jó eséllyel fognak majd pályázni arra, hogy a pedagógus-továbbképzésben megfelelõ helyük és szerepük legyen.
A hátralévõ húsz másodpercben még azt is szeretném elmondani és megerõsíteni, amirõl államtitkár úr ugyan beszélt, de néhány képviselõtársam számára talán nem volt világos. A költségvetésben meghatározott pénz háromnegyed része a pedagógus közösségekhez kell hogy kerüljön, tehát a pedagógusok szabadon döntheznek arról, hogy milyen továbbképzési formákban és milyen szakmai tartalmú továbbképzésekben vesznek részt. Ennek a döntési szabadságnak a meghatározása megítélésünk szerint fontos garanciális kérdés.
Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)