DR. NAGY FRIGYES földmûvelésügyi miniszter: Tisztelt Képviselõ Úr! Messzemenõen egyetértek azzal, hogy a növénytermesztés termékeibõl a takarmánytermékeket az állatokon keresztül kell értékesíteni. Való igaz, hogy a magyar állatállomány jelentõsen lecsökkent - különösen vészesen lecsökkent -, és nehezen reprodukálható a szarvasmarha- állomány. Nem hiszem, hogy azt kellene feszegetnünk, hogy sokszor miért kellett a vemhes teheneket - vagy a tehenek nagy számát - levágatni, és ezért tízezer forintot fizetni a gazdáknak.
Kérem, ma ugyanezen ok miatt az adófizetõk pénzébõl ismét - ezt kell hogy mondjam - 30 ezer forintot fizetünk azért, hogy valaki növelje a tehénállományát. Hasonlóképpen járunk el a sertéstenyésztés és a juhászat területén is.
Tehát mi igyekszünk ezt a helyzetet regenerálni, de mindig és mindenkor figyelembe kell venni azt a fõ szempontot, hogy egy tenyészállat kivágása, elkótyavetyélése bizony hosszú éves munkát igényel, mire azt reprodukálni lehet. A kormány mezõgazdasági támogatási politikájának egyik lényeges eleme az, hogy a magyar állatállomány, a minõségi állatállomány (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõ leteltét.) és a nyereségesen termelõ állatállomány növekedjen, és ehhez a takarmánybázist mindenáron biztosítsuk.
Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)