Világosi Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VILÁGOSI GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont elõadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A Magyar Köztársaság 1992 áprilisában csatlakozott az Európa Tanács keretében 1985. október 15-én létrejött kiemelkedõ fontosságú egyezményhez, a helyi önkormányzatok európai chartájához.

A csatlakozási okirat letétbe helyezésekor az állam képviselõje nyilatkozatot tett, mely szerint Magyarország ez idõ szerint csak részben tudja biztosítani az önkormányzati testületek közül a fõvárosi és a megyei közgyûlések tagjainak közvetlen választójogon alapuló választását, mivel erre vonatkozóan a magyar jog rendelkezései a következõk:

A Fõvárosi Közgyûlésbe a kerületi képviselõ-testületek mindegyike egy képviselõt választ; a képviselõ-testület további hatvanhat tagját a fõvárosi választópolgárok listán, közvetlenül választják; a megyei közgyûlés tagjait a települési önkormányzat képviselõ-testületének tagjai által megválasztott küldöttek választják.

A nyilatkozattal az Országgyûlés az idézett határozat 2. pontjában foglaltak szerint egyetértett.

Idõközben az Országgyûlés megalkotta a helyi önkormányzati képviselõk és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvényt módosító 1994. évi LXII. törvényt. A törvény 31. §-a értelmében a megyei közgyûlés tagjait, továbbá a törvény 31. § (1) bekezdése értelmében a Fõvárosi Közgyûlés tagjait is a választópolgárok közvetlenül választják.

Mindezekre tekintettel az idézett nyilatkozatban foglaltak meghaladottakká váltak; egyszersmind elhárult annak az utolsó akadálya is, hogy a Magyar Köztársaság az Európa Tanács eme fontos egyezményét mindenféle fenntartás vagy korlátozás nélkül hirdesse ki, illetve teljesítse az abban meghatározott valamennyi követelményt.

Mivel az egyezményhez történt csatlakozás, valamint az ahhoz fûzött nyilatkozat tárgyában az Országgyûlés döntött, a módosítás tárgyában is az Országgyûlésnek kell döntenie. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Kérem, hogy a helyi önkormányzatok európai chartájának megerõsítésérõl hozott 16/1993. (III. 26.) országgyûlési határozat módosításáról szóló, országgyûlési határozati javaslatot a tisztelt Ház vitassa meg, és fogadja el.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A helyi önkormányzatok európai chartájáról szóló, '95. október 15-én Strasbourgban kelt egyezmény kihirdetésére benyújtott törvényjavaslat - elfogadása esetén - fontos állomása a magyar önkormányzati rendszer további megerõsítésének és európai kapcsolódásának.

(19.50)

Magyarország 1990-ben vált az Európa Tanács tagjává. Ezzel megnyílt a lehetõség arra, hogy az Európa Tanács számos olyan egyezményéhez csatlakozzon, amelyeknek csak a tagállamok lehetnek részesei. Ezek között kitüntetett helyet foglal el a helyi önkormányzatok európai chartája, melyet Magyarország '92. április 6-án írt alá.

Az egyezményt megalkotása óta az Európa Tanács tagállamai közül 25 írta alá és 21 erõsítette meg. Az egyezmény, annak 15. cikke 3. pontja értelmében Magyarország tekintetében 1994. július hó 1. napján hatályba lépett. Mivel az egyezmény a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény értelmében törvényhozási tárgyat érint, továbbá az egyezményt az Országgyûlés erõsítette meg, ezért azt a nemzetközi szerzõdésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 1982. évi 27. törvényerejû rendelet 13. § (1) bekezdése alapján törvénnyel kell kihirdetni.

Az egyezmény, miként azt a charta bevezetõ rendelkezései oly pontos megfogalmazásban tartalmazzák, a közös európai örökséget képezõ eszmék és elvek védelmének és megvalósításának érdekében jött létre annak ismeretében, hogy a helyi önkormányzatok minden demokratikus rendszer egyik alapintézményét képezik.

Az állampolgárok közügyekben való részvételének joga egyike az Európa Tanács valamennyi tagállama által elfogadott demokratikus elveknek. E jog legközvetlenebbül helyi szinten gyakorolható. Ezért csak tényleges feladatkörrel bíró helyi önkormányzatok biztosíthatnak hatékony és az állampolgárokhoz közel álló igazgatást. Ezen elvek és célkitûzések közös megvalósítása érdekében született a charta, melynek rendelkezéseivel a hatályos hazai jogszabályok összhangban vannak, az abban foglaltak következetes megvalósítása valamennyiünk közös felelõssége és feladata.

Tisztelt Képviselõtársaim! Kérem, hogy a helyi önkormányzatok európai chartájáról szóló egyezmény kihirdetésérõl szóló törvényjavaslatot vitassák meg és fogadják el. Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage