NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A kolozsvári Bolyai Egyetem önállóságának visszaállítása a napirend elõtti hozzászólásom tárgya.
Mint tudjuk, az elmúlt hónapokban, idén januártól elkezdõdõen meglehetõsen szerencsétlenül kibontakozott egy vita a Bolyai Egyetem önállóságának visszaállítása ügyében, és félõ, hogy ez a vita megingathatja az ígéretesen alakuló kapcsolatokat Magyarország és Románia között; félõ, hogy meghiúsíthatja az önálló magyar egyetem helyreállításának az ügyét.
Tudjuk azt, hogy a Babes és a Bolyai Egyetem 1959-ben önkényesen került egyesítésre, ami annak idején szerves része volt a magyar nyelvû oktatás felszámolásának. 1989-97 között a romániai magyarság számára, az RMDSZ követeléseinek listáján az elsõ helyen szerepelt a Bolyai Egyetem önállóságának helyreállítása. 1991-ben ezt a romániai magyarság több mint kétszázezer aláírással nyomatékosította.
A román kormány, amely újonnan alakult az elmúlt év decemberében, nagyon pozitívan kezeli - reményeink szerint mind a mai napig - a kérdést. Severin - külügyminiszterré történt kinevezését megelõzõen - már a magyarsággal való kiegyezésnek a jeleként említette a magyar konzulátus újranyitását, illetõleg a Bolyai Egyetem engedélyezését. Ciorbea miniszterelnök úr a közelmúltban, március 12-13-án tett magyarországi látogatásán megerõsítette az önálló magyar egyetem jogosultságát azzal a korlátozással, hogy az egyetem létrehozása két lépcsõben fog megvalósulni. Most egy önálló fakultás létesülne Kolozsváron, majd késõbb önállósulna ez a fakultás. Sajnálatos módon követte ezt a bejelentést 24 órán belül a román államfõi kabinet közleménye, amely kijelentette: nincs szó arról, hogy a magyar fakultás önálló egyetemmé válna a késõbbiekben, és félreértésekrõl beszélt; mindezt a román miniszterelnök a késõbbiekben részben visszaigazolta.
Nemcsak a román kormány álláspontjáról szeretnék szólni, hanem a magyar kormányéról is. Az alapszerzõdés a magyar nyelvû oktatás minden szintû biztosítását írja elõ, bár emlékszünk arra, hogy '96 szeptemberében még az aláírás elõtt a román kulturális miniszter igyekezett biztosítani a magyarságot arról, hogy õk teljes mértékben megoldottnak tekintik a magyar felsõoktatás kérdését.
A Fidesz - összhangban az RMDSZ-szel - akkor is igényelte, hogy az önálló magyar egyetem létesítését tételesen írja elõ az alapszerzõdés. Ez nem történt meg. A késõbbiekben azonban, idén januárban, a magyar kormányhivatal helyettes vezetõje a következõképpen fogalmazott: autonómiát, egyetemet követel nagy hangon boldog-boldogtalan - a Magyar Hírlapban meg is jelent ez az elemzés -, tekintet nélkül a társadalmi-gazdasági körülményekre.
Érdekes módon ezt hamarosan követte a Szabadelvû Körnek egy tanácskozása Kolozsváron, amelyen a hangvétel, illetõleg az önálló egyetem tényének az irracionalitása került kiemelésre. Ezt szociológiai elemzések is alátámasztották. A Bolyai Társaság - amely tömöríti a kolozsvári magyar tanárokat, azok nagy részét -, a kolozsvári magyar diákszövetség igyekezett rögtön reagálni és jelezni, hogy nem elégednek meg az önálló magyar tagozattal.
Tisztelt Ház! Mindkét kormány számára adódnak tehát a következtetések. Elõször is úgy véljük, hogy a román kormány demokratikus és euro-atlanti elkötelezettsége vitán felül áll, és számíthatnak a Fidesz és Magyarország támogatására. Ugyanakkor körültekintõ értékelésünk alapján mégis meggyõzõdésünk, hogy az önálló magyar egyetem megtagadása kisiklathatja a demokratikus kibontakozás ügyét.
A magyar kormánynak pedig nem ártana tisztázni a Bolyai Egyetem ügyében a hivatalos álláspontot, és azt érvényre juttatni a vezetõ kormánytisztviselõknél, és elkerülni azt is, hogy az RMDSZ, sõt a román hivatalos álláspont alá alkudja le a romániai magyarság jogait.
Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz, az MDF, a KDNP és az MDNP padsoraiban.)
(9.30)