Avarkeszi Dezsõ Tartalom Elõzõ Következõ

DR. AVARKESZI DEZSÕ igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Asszony! Az MDNP a sokadik bõrt kívánja lehúzni ugyanarról a rókáról... (Közbeszólás az MDNP padsoraiból: Ez az egy van!), hiszen ugyanebben a témában szóltak már napirend elõtt, ma Kónya képviselõ úr azonnali kérdést fog intézni a miniszter úrhoz, nem beszélve a sajtó elõtt folyó vitáról. De mi mindig megpróbáljuk türelmesen elmagyarázni, hogy miért nem tartottuk jónak az õ javaslataikat, és miért terjesztettük be a kormány nevében a Btk. módosítására a javaslatunkat.

Filozófiájában más a mi elképzelésünk, hiszen abban a helyzetben, amikor bizonyos bûncselekményfajtáknál valóban enyhének tûnik az ítélkezési gyakorlat, õk azt akarják, hogy a felsõ büntetési tételeket emeljük. Miután ezeknél a bûncselekményeknél a bíróságok vagy az alsó határ alatt szabnak ki büntetést, vagy ahhoz egészen közel, teljesen nyilvánvaló, hogy a felsõ határ emelésével semmit nem lehet elérni.

Egyébként bizonyíthatóan '93 óta váltak enyhébbé az ítéletek, amikor a parlament úgy módosította a Btk.-t, hogy az addig kivételesen lehetõvé tett enyhítõ szakasz alkalmazásánál megszüntette ezt a kivételességet. Épp ezért úgy gondolom, jogosan véli úgy a kormány, hogy ha ezeknél a legsúlyosabb bûncselekményeknél ismét csak kivételessé tesszük ezt a rendelkezést, ez pozitív hatással lesz ezekre a bûncselekményekre. Az a javaslat egyébként, amit nem támogattunk, pont a vagyoni bûncselekményeknél szinte teljesen áttekinthetetlenné tette volna a helyzetet, annyiféle értékhatárt vezetett volna be, húszszoros, harmincszoros, ötvenszeres összegekre.

Befejezésül: nyilván nem lehet félévente módosítani a Btk.-t, hiszen ez a jogbiztonság elvével ütközne. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage