Kis Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársam! Igen, készül az elõterjesztés, a mezõgazdasági õrszolgálatról szóló törvény, feltételezhetõen még ebben a hónapban a kormány elé kerül, és a következõ év elsõ negyedévének jogalkotási programjában szereplõen itt, az Országgyûlés nyilvánossága elõtt kerül majd megtárgyalásra.

Ez a törvény hivatott nemcsak a mezõõri szolgálatot, hanem már az elfogadott vadászati, erdõtörvény szerint, illetve a halászati törvényben megfogalmazott halõrökre vonatkozó rendelkezéseket egyesítve egy olyan õrszolgálatot mûködtetni, aminek a jogosítványait - itt elsõsorban a közhatalmi jogosítványra gondolok - a védelmi, a büntetõjogi-védelmi és adott esetben a fegyverviselési és -használati szabályok is rendezik, mert az eddigi szabályok már részben idejétmúltak, részben pedig nem is alkalmazhatóak a jelenlegi viszonyok közepette.

Mi lesz a mezõõrökkel? A mezõõrök fenntartása álláspontunk szerint elsõsorban tulajdonosok érdekeit szolgálják, ezért a költségeinek a viselése is azon kört kell hogy érintse, akinek a tulajdonát a mezõõri szolgálat védeni fogja.

A megszervezésre - a tárca elképzelése szerint - az önkormányzatok lennének jogosítva, ismerve a területnagyságot, a tulajdonosoknak az összetételét, õk lennének azok, akik ezt szervezik és mûködtetik.

(16.10)

Én személy szerint szerencsésebbnek tartanék egy Agrárkamara által fönntartott mezõõri szolgálatot. Ehhez azonban várjuk a kamara ez irányú jelentkezését a szervezésben és a szervezeti mûködtetésben egyaránt, azzal, hogy a mezõõri szolgálat és a kamarához csatlakozó tagok a szolgáltatást és ennek költségeit közösen viselik. Én örülnék annak, ha a következõ évtõl kezdve a kötelezõ tagság elve a kamarában mûködne, és ez már nem lenne akadálya annak, hogy a mezõõri szolgálat ezen keresztül realizálódjon. Köszönöm szépen. (Gyér taps a bal oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage