DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Az elmúlt héten hírt kaptunk arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnöke két alelnökének leváltását kezdeményezte, mert a jegybank és egy befektetési alap között létrejött opciószerzõdés tetemes - a médiák szerint 3 milliárd forintot meghaladó - veszteséget okozott a Magyar Nemzeti Banknak és a magyar államnak.
Mirõl van szó? A rendszerváltást követõ években a jegybank a befektetõknek elképesztõen elõnyös árfolyam-garanciákat nyújtott. Tette oly módon, hogy a magyar piacon a külföldi befektetõk forintjaikat a késõbbi idõszakokban a szerzõdések megkötésének idõpontjában rögzített árfolyamokon válthatták vissza devizára, és nem a drágább árfolyamon. Ezek a befektetõk rendkívüli módon megkárosították a Magyar Nemzeti Bankot, miközben óriási hasznot zsebeltek be maguknak. Súlyos szakmai hibáról van szó, de nemcsak a két alelnök, hanem az egymást váltó két elnök részérõl is, hiszen a jegybank vezetõi pontosan tudták, hogy az infláció nem lesz egyszámjegyû, az infláció ma is 25 százalék körül van. Nemcsak szakmai hibáról, hanem politikai dilettantizmusról is van tehát szó.
Kérdezem ezek után a miniszterelnök urat, kiket terhel a teljes körû politikai és gazdasági felelõsség a legújabb botrány miatt? A másik kérdésem: a két alelnök lemondása megoldja-e az MNB több év alatt felhalmozott veszteségeit? Három: mivel magyarázható, hogy a '92-ben kötött opciós ügyletet csak '96 végén fedezték fel? Négy: a kormány miért nem kezdeményezi a Magyar Nemzeti Bank nemzetközi normákon alapuló teljes átvilágítását és az egymást váltó (Az elnök pohara megkocogtatásával jelzi a felszólalási idõ leteltét.) - befejezem, elnök asszony - két elnök felelõsségre vonását is. Várom megtisztelõ válaszát. (Taps a jobb oldalról.)