DR. PUSZTAI ERZSÉBET (MDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Harmadik fejezetét említem meg az ágyszámcsökkentésekrõl szóló törvény végrehajtásának.
Még mielõtt Lamperth képviselõtársnõm megkérdezné, hogy mitõl országos ügy ez, elmondom: attól, hogy a parlament megszavazott egy törvényt, és az a kérdés, hogy ez a törvény végrehajtható-e vagy sem. Ebben az esetben ez a fõ kérdés: vajon végrehajtható-e ez a törvény?
Született egy döntés, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem - rákényszerítve a törvény által megszabott ágyszámokat - hozott egy döntést, ami arról szól, hogy a kútvölgyi kórház megszüntetésével, három klinika átköltöztetésével csökkentik az ágyszámot.
Nem is az a fõ kérdés, hogy vajon ki tekintette át a budai agglomerációs övezet egészségügyi ellátását, területi ellátását, vajon ki tekintette át azt, hogy lehetne-e Budapest egészségügyi ellátását logikusabban, a betegeket kevésbé megterhelõen megszervezni. Nem is ez az igazi kérdés. Nem is az, hogy a kútvölgyi kórház gárdájának összeszokott munkája vajon ezek után mivel helyettesítõdik, hová kerülnek ezek az emberek.
Az igazi kérdés az, hogy most itt vagyunk október közepén. Született egy ilyen döntés. Mi fog történni január 1-jétõl? December 1- jén megszüntetik a szerzõdést, január 1-jétõl ezt a kórházat nem finanszírozzák. A terv az, hogy négy klinikát átköltöztetnek. Mikor? Merthogy ebben az évben három hónap alatt nem, az biztos. Mennyibe kerül? Mikor van erre a fedezet? Tudomásom szerint a jövõ évi költségvetésben.
Jó, akkor tehát bezárják a kórházat, a klinikák pedig majd valamikor költöznek. Mi történik ebben a kórházban január 2-án, kedves képviselõtársaim? Már a felmondásokra sincs elegendõ idõ. A bejelentésre sincs elegendõ idõ. Felmerült egy olyan terv is, hogy miután nincs átmeneti idõszak, a törvény nem enged meg átmeneti idõszakot, nem enged meg átmeneti finanszírozást, de mégis azt tennék, hogy az ágyszámot ugyan lejelentik és levonják, de miután az intézmény beteg után kapja, az egyetem a betegforgalom után kapja a pénzt, lesz idejük majd az ágyakat lassanként, fokozatosan átépíteni, átszervezni több hónap alatt.
(9.30)
Igen ám, kedves képviselõtársaim, de ez törvénysértés. Hiszen a törvény nem errõl szól. Rendkívül kíváncsi lennék rá, hogy önök szerint hogyan tartható be az a törvény, amit önök megszavaztak. Mert ha betartják: január 2-án bezárnak egy jelenleg mûködõ intézményt, egyéb törvények megsértésével elküldik onnan az embereket, és ott fog állni üresen egy ház, mûszerekkel, minden felszereléssel mindaddig, amíg hónapokon keresztül megteremthetõ annak a feltetéle, hogy oda átköltöztessék azt az ominózus négy klinikát.
Tehát ha betartják a törvényt, ezt kell tenniük. Vajon szabad ezt tenni, kedves képviselõtársaim? Vajon meg lehet ezt tenni? Más törvények megsértésével végrehajtani egy törvényt, vagy a frissen megszavazott törvényt megkerülni, törvénysértésre kényszerülni. Hiába mondtuk a parlamenti vitában, hogy nem jó a döntéshozatali mechanizmus. Hiába mondtuk a parlamenti vitában, hogy így nem szabad törvényt hozni ágyszám-leépítésekrõl, mert nem azt az eredményt hozza, hogy Magyarországon az egészségügyi ellátás egyenletesebb lesz, és úgymond racionálisabb - szeretem úgy használni, hogy ésszerûbb, mert akkor mindenki megérti, hogy mennyire az ellenkezõjérõl van szó. Nem lesz ésszerûbb az ellátás, hiszen senki nem tekintette át, hogy ezek mögött a kikényszerített döntések mögött nem lehetne-e ésszerûbb, valóban "ész-szerûbb" és a betegeknek jobban megfelelõ megoldásokat találni.
Nem volt módja senkinek áttekinteni, nem volt módja senkinek megtervezni, és nem lesz módja végrehajtani, legföljebb irtózatos pazarlás árán és a betegek rovására. Mert nem lehet egy kórházat három hónap alatt felszámolni és átalakítani. Ezt önöknek tudniuk kellett volna, amikor a törvényt megszavazták. Most a valóság figyelmezteti önöket erre. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDNP padsoraiban.)