Pokorni Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

POKORNI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! ÉT - mint ahogyan ezt itt a Házban talán mindenki tudja - az Érdekegyeztetõ Tanács rövidítése. Azért fontos ezt ma már elmondani, néhány évvel ezelõtt még magától értetõdõ lett volna ez a rövidítés, mert az Érdekegyeztetõ Tanács súlya, a szociális párbeszédben betöltött szerepe az utóbbi hónapokban vagy az utóbbi években sajnálatos módon csökkent.

Ennek a csökkenésnek az egyik összetevõje véleményünk szerint az, hogy a kormányzat, mind a munkaügyi miniszter úr, Kiss Péter, mind pedig Héthy Lajos államtitkár úr az Érdekegyeztetõ Tanács nyilvános, mindenki által ellenõrizhetõ formái mellett néhány hónappal ezelõtt elõnyben kezdte részesíteni a nem ellenõrizhetõ, zárt ajtók mögött történõ megbeszéléseket, délutáni, ötórai teára szóló meghívásokat, ha úgy tetszik, különalkukat.

Szóvá tettük ezt itt a parlamentben napirend elõtt, mert nem kielégítõ az a magyarázat, amit Kiss Péter munkaügyi miniszter megfogalmazott, hogy az érdekegyeztetés új formáit dolgozzák ki abban az esetben, amikor a demokratikusan megválasztott szakszervezetek kihagyásával az MSZOSZ vagy a SZEF vezetõit - õket idézve: elismert szakszervezeti szakembereket - hívnak meg egy-egy délutáni csevelyre. Ez semmiképpen sem pótolhatja, semmiképpen sem válthatja ki a nyilvános megbeszéléseket.

Sajnálatos módon ez a folyamat nem állt meg itt, a kormány és az egykor volt kormánypárti vagy SZOT-os szakszervezeti vezetõk egymásra találásában. Hanem ma azzal a veszéllyel néz szembe a munkavállalói oldal, hogy oly módon alakítják át a régi szakszervezetek nyomására és a kormány hallgatólagos közremûködésével együtt a munkavállalói oldal döntési mechanizmusát, hogy abban az MSZOSZ, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, a SZEF, a Szakszervezetek Együttmûködési Fóruma, önmagában ez a két szervezet ügydöntõ súlyra, ügydöntõ szerepre tett szert.

Súlyozni kívánják a szavazatokat úgy, hogy az MSZOSZ 8, a SZEF 6, a többiek pedig 4, 2, 2, illetve a munkástanácsok pusztán 1 szavazattal rendelkeznek a munkavállalói oldalon. Magyarán a két volt SZOT-os szakszervezet egymagában eldönthet minden kérdést, és jószerével a demokrácia látszatát megõrzõ bokréta lesz ezek után az érdekegyeztetés kalpagján az a négy szakszervezet, amelyik a rendszerváltás idején valóban demokratikus körülmények között jött létre.

Ha csak az Érdekegyeztetõ Tanácsról lenne szó, errõl a testületrõl, melynek szerepét sajnálatos módon a kormány gyengíteni igyekszik, akkor - szomorúan mondom - ma már nem lenne érdemes napirend elõtt hozzászólni. Azonban nem áll itt meg ez a dolog. Hiszen tudjuk, hogy a napokban vitatjuk a Munkaerõ-piaci Alapot irányító testület Tsszetételét, tudjuk, hogy a Közmunka Tanács irányítótestülete szintén - ha úgy tetszik, az asztalon fekszik ez a kérdés -, és a legfontosabb ügy, a társadalombiztosítási önkormányzatok kérdése is eldöntetlen.

Mindaddig, amíg a legnagyobb szakszervezeti vezetõk és bizony, a kormánypártok egy része is úgy gondolja, hogy a tb-önkormányzatok irányítóinak nem kell számot adniuk négyéves mûködésükrõl, mûködésük kudarcáról vagy eredményérõl, nem kell megméretõdniük az õket küldõ, ha úgy tetszik, választók elõtt, hanem elegendõ pusztán delegálással székükben tartani azokat, akik ma is ott ülnek, és meghosszabbítani mintegy a második fordulóra az õ megbízatásukat, addig ez a kérdés igen aggályos.

Elfogadhatatlan lenne számunkra az, hogy ezek szerint a súlyozott arányok szerint delegálják a szakszervezeti vezetõket a tb- önkormányzatokba, a Munkaerõ-piaci Alapba vagy a Közmunka Tanácsba. Olyan kérdés ez, amely felveti valamennyi parlamenti képviselõ felelõsségét, mert bizony a törvény erejével kell rendezni a társadalombiztosítási választások kérdését, nem engedhetjük meg, hogy egyszerûen túlfusson rajtunk az idõ, és okafogyottnak mondják ezt a kérdést.

A tb-önkormányzati választásokra valamilyen típusú széles legitimációra szükség van, nem feltétlenül valamennyi állampolgárnak, elképzelhetõ, hogy csak maguk a munkavállalók döntsenek errõl, de azt, hogy egyszerûen meghosszabbítjuk a mandátumot, ezt a magunk részérõl antidemokratikusnak és kizártnak tartjuk. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage