DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársam! Bizony, nem könnyû ezekre a kérdésekre válaszolni, de még nehezebb ezeket a kérdéseket megoldani, de könnyû volt azt a törvényt meghozni, amely alapján ezek a kérdések ránk maradtak. Annak idején a kárpótlás során nem volt célunk, hogy szoba nagyságú földeket osztogassunk, amelyet tudjuk, hogy csak spekulatív céllal és értéknövelõ beruházásként tartanak birtokukban egyesek. De ha már így sikeredett, akkor a végrehajtás, az ránk marad. Ezidáig 2 millió 748 ezer aranykorona kárpótlási föld elõkészítésére került sor, az országban ez idáig elárvereztek 2 millió 165 ezer hektárnyi területet, kitûzésre került a kárpótlási földterületek 77,8 százaléka. Néhány helyen valóban van lemaradás, így Bács-Kiskun, Szabolcs-Szatmár és Veszprém megyében. Itt az átlag 60 százalék alatt van, egyebekben - még a fõváros környékén is - 60-66 százalékos a kimérési arány, ami azt jelzi, hogy mindenféleképpen - egy-két megye munkájától eltekintve - ez év végére a kárpótlási földek bejegyzésre kerülnek.
Hány per van folyamatban? Összességében mintegy 29 településre kiterjedõen hét gazdaság vonatkozásában folyik peres eljárás. Ezekre semmiféle hatással nem bírunk, ugyanis Magyarországon független bíráskodás van, ezért sem a minisztérium, sem a kormány, sõt, még az Országgyûlés sem utasíthat egyetlen bíróságot sem, hogy fejezzen be egy ügyet. Azt természetesen jeleztük, hogy az ügy fontosságára való tekintettel kérjük a tárgyalási napok ütemezését soron kívüli eljárás folyamatába illeszteni, ezt a bíróságok sok esetben akceptálják is.
Ön tett egy javaslatot, hogy a 20 hektárnál kisebb területeket ne engedjük ki, az maradjon 100 százalékban a helyiek birtokában. Hát pontosan errõl van szó: azért nincsenek árverések a 20 hektárnál kisebb területre, mert az Országgyûlés elõtt fekszik immáron közel egy éve a kárpótlási folyamatokat lezáró törvény tervezete, amelynek egyik passszusa azt célozza, és szó szerint úgy rendelkezik - amelyre nézve ön is javaslatot tett - nevezetesen: "20 hektár alatti területeket csak a helybeli kárpótlásra jogosultaknak lehet elárverezni, tehát az nem kerülhet ki a közösség birtokából".
Azt is mondja ön - és nehezményezi -, hogy ezek az eljárások költségigényesség és szakmai felkészültség miatt hosszadalmasak, kik és hogyan fogják ezt befejezni. A földmérési kapacitás valóban véges, erre nézve átcsoportosításokat hajtottunk végre, és sajnálatos módon az is látszik, hogy immár a negyedik éve folyó földkiméréseknél a kimérési díjak jóval magasabb mértékben emelkednek, mint ahogy azt a költségvetésben követni tudnánk. Így bizony a földhivatalok állandó anyagi gondokkal küzdenek, ami a mûszaki részek elkészítését illeti.
Én azt nem tudom megmondani önnek, hogy mikor lesz az utolsó árverés ebben az országban, azonban a törvény erre eligazítást ad. Azon esetekben, ahol peres eljárás van folyamatban, ott a jogerõs bírósági ítélet megszületése után 60 napon belül az árverést meg kell tartani, amennyiben önök azt a módosítást, amely a kárpótlási folyamatok lezárására vonatkozik, elfogadják. Képviselõtársamnak kérem a megértõ türelmét és segítségét ahhoz - választókörzetében is -, hogy a kárpótlásra jogosultaknál azokat az eljárási mechanizmusokat, amelyeket õk is gyorsíthatnak, szíveskedjék felvilágosító munkájával elõsegíteni. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)