Kis Zoltán Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársam! Valóban azt mondtam, amit mondtam, és ön helyesen idézte. Bizonyos szervezetlenségi folyamatok nagymértékben elõsegítik azt a ciklikusságot, amely egyes termékek túltermelésénél és értékesítési zavarainál jelentkezik a mai magyar mezõgazdaságban. Ez a szervezetlenség, ezt nem innen a parlamentbõl és nem a kormányzat vagy az FM-tárcának a kompetenciájában oldható meg, hanem maguknak a termelõknek kell végre az adatszolgáltatással együtt olyan termelési rendszereket kialakítani, ahol azt termelik, amire szerzõdésük van, és hosszú távra a kereskedelem-feldolgozással megtalálják a partneri kapcsolatot. Mi ezt szorgalmazzuk.

Az agrárkamarán keresztül az az információs rendszer, amelyet ön is említett, több mint 300 millió Ft-os Phare-támogatással, illetve 80 millió Ft-os FM-támogatással valósult meg. A törvény által meghatározott értékpályákon a terméktanácsok, az információs rendszerek kiépítésére közel fél milliárdot kaptak már az önök, illetve valamennyi adófizetõ pénzébõl. Nagyon szeretném, ha ezek az információs rendszerek végre mûködnének is.

A harmadik dolog, és ez sem utolsó, hogy 1997-tõl el kell kezdenünk azt a támogatási rendszert, ami lehet, hogy egy kicsit fájdalmasabb lesz és szokatlan az eddigiekhez képest, de rá kell szorítani a termelõket, hogy a támogatás érdekében, illetve annak ellenszolgáltatásáért szíveskedjenek adatokat, adatbázisokat létrehozni. Ez azt jelenti, hogy tudnunk kell, hogy a fölvett állami támogatást milyen fejlesztésre, milyen beruházásra, milyen termékpályára költik, illetve annak milyen várható eredményei vannak, és milyen hosszú távú szerzõdéssel rendelkeznek az adott termék értékesítésére.

Enélkül az intézményrendszer nélkül az agrárszabályozás bizony változatlanul csak ezekkel az anomáliákkal mûködik, amelyet ön is példaértékkel - sajnos negatív példaértékkel - felsorolt. Köszönöm szépen.

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage