DR. LAKOS LÁSZLÓ földmûvelésügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõ Úr! Valóban nagyon súlyos gond a földkiadások végrehajtása, valóban nagyon sokan és jogosan követelik ennek a folyamatnak a felgyorsítását. Mint ahogy ön is interpellációjában elmondta, a kárpótlási földalapok kijelölésében lényeges változás következett be. Az 1-es földalap árverései gyakorlatilag befejezõdtek, csak a bírósági peres ügyek vannak hátra. Ezek 85 százaléka kimérésre került, tehát a mérnöki munkáját elvégeztük országosan, és több mint fele bejegyzésre is került. Egyébiránt önmagában a kimérés is azzal az eredménnyel jár, hogy birtokba adják a tulajdonosoknak. És én arra számítok, hogy ez a folyamat gyorsul, hiszen a földhivatalok leterheltsége az újabb kárpótlási igazolások miatt csökken.
Teljesen más a helyzet a részaránytulajdon kiadásánál. A közös tulajdonban volt földeket a földkiadó bizottságok határozatai alapján kívánjuk és kívántuk az elmúlt években is a jogos tulajdonosaik birtokába adni. A földkiadó bizottságok gyakorlatilag a föld tulajdonosaiból választott olyan bizottságok, amelyek a tulajdonosok nevében, a tulajdonosok megbízásából végzik el ezt a munkát. Meggyõzõdésem, hogy egyedül ez a helyes módszer, ezt kellene megvalósítani minden volt nagyüzem területén, ezek az emberek rendelkeznek a szükséges helyismeretekkel, a termõterület minõségének ismeretével. Nagyon sajnálatos, hogy ez a munka sok helyen elmarad.
Sajnos, azt kell mondanom, hogy az országos adatok még rosszabbak, mint amilyeneket ön Csongrád megyérõl elmondott. Mi azt gondoljuk, hogy az lenne a legjobb megoldás, ha a földtulajdonosok döntenének ennek a földnek a kiadásáról, és csak végsõ esetben, akkor, ha ezek a bizottságok valamilyen ok miatt a részükre kiadott és az általuk elvállalt feladatot nem teljesítik, csak akkor kerüljön sor hatósági eljárásra.
A földkiadó bizottságokról szóló törvény módosítása alapján és a Földmûvelésügyi Minisztérium intézkedései alapján azokon a területeken, ahol a földkiadó bizottságok nem mûködnek, és nem is várható a mûködésük, hatósági eljárás alá vonjuk a törvény jogosítványai alapján a földkiadást. Ezt a munkát meg is kezdtük. Felmérést készítettünk, hogy melyek azok a földkiadó bizottságok, amelyek várhatóan ebben az évben ezt a munkát nem végzik el, s melyek azok, amelyek segítséget kérnek. Részint a munka elvégzéséhez segítséget kapnak, ahol nem mûködnek, ott megpróbáljuk a részarány- tulajdonosok közgyûlését összehívni, és, hogy úgy mondjam, felhívni õket, hogy válasszanak új földkiadó bizottságot, ahol pedig a határozatokat év végéig nem hozzák meg, tehát nem rendelkeznek a föld kiadásáról, ott pedig teljesen állami eljárás keretében fogjuk ezt megvalósítani.
Még egyszer szeretném hangsúlyozni: azt hiszem, mindannyiunk számára az lenne a megnyugtató, ha a jogos tulajdonosok hoznák meg ezeket a döntéseket, és nem valami hatósági eljárásban kerülne erre sor. Ezt csak végsõ, és mindenképpen rosszabb megoldásnak tekintjük, mint ha a földkiadó bizottságok határoznának. Ahol nincs más lehetõség, ott ehhez fogunk folyamodni. Köszönöm a figyelmüket és kérem, válaszomat fogadják el. (Taps a bal oldalon.)