KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnöknõ! Tisztelt Képviselõtársaim! Elõször is azért rögzítsük, hogy a kérdésben nagyon sok fogalom keveredett egymással. Így például a központi közigazgatás középszintje, illetve ami az önkormányzatokat illeti, ott a területi önkormányzati rendszerünk. Nyilván a kérdés az utóbbira vonatkozott, ami egyébként persze nem választható el a központi közigazgatás középszintjének a kérdésétõl.
Való igaz, a megye lehetséges jelenbeni vagy akár jövõbeni szerepét folyamatos viták kísérik immár 1990 óta, és hadd emlékeztessem a képviselõ urat, hogy 1994-ben az önkormányzati törvény módosításakor is lefolytattuk ezt a vitát, amelynek során a kormánypártok között is és az ellenzéki pártok között is egymás között jelentõs viták, véleménykülönbségek voltak. Tekintettel arra, hogy itt egy kétharmados törvényrõl van szó, azokra a módosításokra került sor, amelyekben politikai egyetértésre lehetett jutni, és 1994-ben a megyék jelentõs többletfeladatokat kaptak a módosítás kapcsán.
Most az alkotmány vitájában lehet a fõ elveket eldönteni ezzel kapcsolatban, utána sor kerülhet - amennyiben szükséges - az önkormányzati törvény ilyen irányú módosítására. Amit azonban hangsúlyozni szeretnék: a jövõben sem kerülhet sor arra, hogy önkormányzatok - tehát település- és megyei önkormányzat - között alá- és fölérendeltségi viszony történjen, illetve azt sem gondolom, hogy államosítani kellene a területi önkormányzatot, a megyét azzal, hogy állami feladatokat, állami hatásköröket pakolunk hozzá. Következésképpen a megyének a szerepét az önkormányzati rendszerben éppen a területi szinten kell megtalálni, ezzel kapcsolatban pedig már ma is jelentõs feladatokat határoz meg számára az önkormányzati törvény. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)