BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bár ehhez a szakaszhoz módosító javaslatot nem terjesztettem be, mégis fontosnak tartom, hogy a korábbi idõszak heves vitáinak - a mai meggyõzõdésem szerint langyos és elég érdektelen vitáinak - folytatásaként ezt a javaslatot tegyem államtitkár úrnak. Hiszen a javaslattételeknél rendkívül komoly kritikákat kaptak azok, akik a vadászterületnek bizonyos nagyságrendû, önök által alacsonynak tartott értékû meghatározását tették, hogy a vadállomány elpusztítói lesznek. Hasonlóan más környezõ országokhoz. Példaként említették Ausztriát, ahol 150 hektár mellett is sokkal nagyobb terítékek vannak, mint a magyar vadászterületeken.
Summa summarum, az a javaslatom, hogy a zárórendelkezések között szerepeljen egy olyan meghatározás, amely rögzíti a törvény elõtti állapotokat, tanulságul annak, hogy a törvény következtében milyen változások indulnak el a magyar vadgazdálkodásban, vadvédelemben és vadászatban. Ezért feltétlen fontosnak tartanám, ha ez a törvény keretei között nem kapna helyet, akkor - államtitkár úr lelkiismeretességét ismerve - rögzítsük a jelen állapotokat. Mi volt a törvény elõtt, és mi következik be azt követõen. Hiszen voltak olyan javaslatok, amelyek ezt a vadászati törvénynek a hatályosulását, a bevezetését egy nagyon hosszú idõszakra húzták volna el, hogy az átmenet biztosított legyen.
Én azzal értek egyet, hogy ennek a bevezetése a következõ évtõl, a vadászati idénytõl kezdõdjön meg, és az a bizonytalan állapot, amely a legrosszabb a vad védelme, a vadállomány minõsége, mennyisége érdekében, ez minél rövidebb idõszakra korlátozódjék. Ezért hadd ajánljam államtitkár úrnak, illetve a tisztelt jelenlévõknek, hogy rögzítésre kerüljenek az 1996. évi tavaszi állománybecslés adatai, az 1996. évi vadgazdálkodási jelentésben foglalt terítékadatok és a trófeabírálati adatok. Ezeket a vadgazdálkodási adattárban rögzíteni célszerû, hogyha szükségessé válik egy most induló vadászati törvény következtében elõállt változás, annak nem kívánatos elemeire korrigálással módosításokat lehessen eszközölni, illetve se az egyik tábor, se a másik tábor ne a vadászati törvényt, a vadgazdálkodási törvényt tegye hibássá a bekövetkezett változásokban. Hiszen mi hiszünk az emberek jogkövetõ magatartásában. Lehet, hogy nem a vadászatról, a vadgazdálkodásról szóló törvény miatt következnek be változások, hanem például a tulajdonviszonyok, a tulajdonosi érzületbõl fakadó vadgazdálkodási, vagy általában nem törvényes cselekedetek következtében pusztul a vad, vagy károsodik, ezt ma nehéz megjósolni.
Summa summarom, azt javaslom államtitkár úrnak, hogy a zárórendelkezések között egy ilyen, a jelenlegi állapot- és minõségrögzítõ nyilvántartásra vonatkozó rendelkezés kerüljön be a szakaszok közé. Köszönöm szépen a figyelmet.