ISTVÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselõtársaink! Elõttünk fekszik a 2350. számú országgyûlési határozat a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek költségvetésének támogatásáról. A Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetésébõl 65 millió forintot irányzott elõ ebben az esztendõben, amelyet az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kapott feladatul, hogy szétossza a magyarországi kisebbségi szervezeteknek, azoknak, amelyek pályázatot nyújtottak be.
A pályázatot idõben kiírtuk, ez év elején, hogy minél elõbb, amikor a parlament az 1996. évi munkáját elkezdi, már a kisebbségek kezében legyen. Ezt meghirdettük a hivatalos lapokban, mindenütt, a kisebbségek, az érintettek errõl tájékoztatást kaptak. Sõt a bizottságunk felvállalta azt is, hogy akik személyesen kívántak a bizottságnál tájékoztatást kapni, rendelkezésükre álltunk. Így 261 pályázatot nyújtottak be a magyarországi kisebbségek a kisebbségi bizottsághoz.
A pályázatok közül 57 pályázat nem felelt meg a pályázati kiírásnak. Többségében a pályázati kiírásnál az elmúlt évekhez viszonyítva szigorítottunk, mert azt tapasztaltuk, hogy egyes kisebbségek nem arra a célra használták fel a kapott támogatást, amire a pályázati igényüket bejelentették. Nem részesülhettek pályázati támogatásban azok a kisebbségek, amelyek 1993. december 31-e után jegyezték be magukat. Nem részesülhettek azok sem, amelyek az 1995. évi elszámolásukat, bírósági bejegyzésüket, bankszámlaszerzõdésüket nem tudták bemutatni, és az is feltétel volt, hogy az 1995. évi benyújtott programjuknak megfelelõen költötték-e el azt a támogatást, amit az elmúlt esztendõben kaptak; valamint az 1996. évi programot is figyelembe vettük.
Nem részesülhettek támogatásban azok a szervezetek, amelyek politikai szervezetek lévén a pártok mûködésérõl és gazdálkodásáról szóló 1989. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartoznak, valamint azok a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek vagy egyesületek, amelyek nem tartoznak a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény hatálya alá. Nem nyújthattak be erre az igényre pályázatot a kisebbségi önkormányzatok sem.
Kedves Képviselõtársaim! Mindezt figyelembe kell venni, hiszen a pályázatok errõl világosan szóltak. A kisebbségi önkormányzatok pályázati elbírálása még folyamatban van, az egész más rendszer alapján történik, elsõsorban nem pályázati elbírálás alapján.
Az albizottság és a teljes bizottság is több alkalommal - a fõbizottság, a teljes bizottság is négy alkalommal - vitatta az elosztási elveket és arányokat. Többször meghallgatta az érintett kisebbségek vezetõit és szakértõit is; és ezt szeretném külön hangsúlyozni, hogy nemcsak a kisebbségi szervezetek képviselõit, hanem szakértõit is. Minden kisebbségi szervezetnek lehetõsége volt arra - a bizottság meghirdette -, hogy nyílt ülésünkön részt vegyenek, és elképzeléseiket, netán kifogásaikat érvényre juttassák.
Szeretnék arról is szólni, hogy a kisebbségi országgyûlési ombudsmant is meghívtuk erre a bizottsági ülésre, kikértük a véleményét, amikor pedig nem tudott személyesen részt venni az ülésünkön, akkor a szakértõje, megbízottja képviseltette magát, és az észrevételeiket igyekeztünk figyelembe venni.
A 128 elbírált és támogatott pályázatnál a pénzek elosztása 100 ezer forinttól 3 millió forintig történt; a legkisebb 100 ezer forint, a legnagyobb támogatási összeg pedig 3 millió forint volt. Kivételt képeztek az országos kisebbségi szövetségek, így a Magyarországi Horvátok Szövetsége, amely 7,3 milliót, és a Magyarországi Szlovákok Demokratikus Szövetsége, amely 9 millió forintot kapott; a 3 millión belül maradt a Magyarországi Szlovénok Szövetsége és a Szerb Demokraták Szövetsége.
Mindent egybevetve, összegezve: a Független Kisgazdapárt a mai frakcióülésén ezt az országgyûlési határozatot megvitatta és az országgyûlési határozatot támogatja. Ha szavazásra kerül a sor, a Független Kisgazdapárt egyhangúlag támogatni fogja, és meg fogja szavazni a benyújtott határozati javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps.)