KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Képviselõ Úr! Szerintem Budapest ma is a világ egyik legszebb fõvárosa, amely infrastruktúráját tekintve egyébként az elmúlt hat évben a korábbi idõszakokat megelõzõnél lényegesen nagyobb fejlõdést és elõrehaladást ért el. Ez vitathatatlan, felsorolhatóak azok az eredmények, amelyeket a fõváros vezetése ezen idõszak alatt fel tud mutatni.
Az is tény, hogy az a helyzet, ami ma a fõvárosban tapasztalható, nem vonatkoztatható el azoktól az idõjárási körülményektõl, amelyek ezt a helyzetet elõidézték. Az, hogy a fõvárosban kátyúk vannak, pontosan összefügg azzal, hogy milyen tél volt az idén. Hadd mondjam, hogy a világ más fõvárosaiban, így például legutóbbi látogatásomkor Washingtonban tapasztaltam, hogy Washingtonban ugyanez a helyzet az utakon; egyszerûen az elhúzódó tél okozta ezeket a károkat. Ugyanakkor az eltelt idõ nem tette lehetõvé ezeknek a hibáknak a kijavítását. És ugyanez vonatkozik természetesen a tél következményeit követõ takarításokra is, amelyek folynak, de nemrégiben tudtak megkezdõdni az idõjárási körülmények miatt.
A fõváros egyébként 1996-ban 1,3 milliárd forintot biztosít köztisztasági feladatainak ellátására, illetve további 1,6 milliárd forintot zárolt a költségvetésében, amelyet majd a feladatok ismerete után ugyanerre a célra kíván felhasználni.
A Fõvárosi Közterület-felügyelet éppen a parkrongálások ellen számos alkalommal lépett fel, '91-95-ben több mint 3000 esetben bírságot, 5500 esetben figyelmeztetést alkalmazott, 800 esetben szabálysértési feljelentést tett. Ugyanezen idõszak alatt szabálytalan parkolás miatt 107 ezer esetben összesen 80 millió forint bírságot szabott ki, 45 ezer esetben figyelmeztetést alkalmazott, 9000 esetben szabálysértési feljelentést tett.
(15.30)
Ugyanezt fel lehetne sorolni minden olyan területen, ahol a fõváros megpróbál rendet tartani a maga területén; egyébként azokkal a szabálytalanságokkal kapcsolatban, amelyeket mi, akik itt lakunk ebben a fõvárosban, sorozatosan elkövetünk.
Hadd emlékeztessek arra, hogy a parkolás terén azokat az erõfeszítéseket, amelyeket a fõváros tesz éppen annak érdekében, hogy rendet teremtsen, sorozatosan milyen viták kísérik, és adott esetben mekkora ellenállásba ütközik minden ilyen rendteremtési szándék. Így van ez például, kedves képviselõ úr, a képviselõház környékének parkolásával kapcsolatban is. Önnek igaza van abban, hogy ahol régen fû termett, ott most gödrök, kátyúk vannak, akik pedig ezeken a helyeken parkolnak, azok a kedves országgyûlési képviselõtársaim, akik sajnos nem hajlandók tudomásul venni, hogy parkolni leginkább a kijelölt parkolóhelyeken, nem pedig a füvön kell.
Ami a Belügyminisztériumot illeti: természetesen mindenkinek megvan a maga kompetenciája ezen a területen. A Belügyminisztériumhoz tartozó rendõrségre a közrend, a közbiztonság biztosítása tartozik. Budapesten követik el ugyan az országban összehasonlítva arányában a legtöbb bûncselekményt, azonban ezen bûncselekmények száma 1995-ben a megelõzõ idõszakhoz képest csökkent. A rendõrség ugyancsak jelentõs erõfeszítéseket tett a közlekedés rendjének a helyreállítása, illetve megfelelõ karbantartása érdekében. Megint azt kell mondanom, hogy mi, akik itt lakunk vagy dolgunk akad a fõvárosban, vagyunk azok, akik rendszeresen túllépjük azokat a szabályokat, amelyek biztosítottak annak érdekében, hogy a közlekedés rendje megfelelõen alakuljon.
A fõváros a lehetõségein belül mindent megtesz annak érdekében, hogy valóban egy világvárosi színvonalat tartson fenn. Azt gondolom, hogy más világvárosokkal, fõvárosokkal összehasonlítva Budapestnek szégyenkeznie nem kell, és természetesen nagyon jelentõs tennivalói és feladatai vannak az önkormányzatnak ezen a területen a továbbiakban is; neki jelentõs erõfeszítéseket kell tennie ezen a területen, mint ahogy természetesen a Belügyminisztérium azon szerveinek is, amelyek ezen a területen tenni tudnak. A képet azonban nem tudom olyan sötéten látni, mint ahogy képviselõ úr felvezette.
Kérem válaszom elfogadását. (Taps a bal oldalon.)