DR. SEPSEY TAMÁS (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselõtársaim! Az 1991. évi XXV. törvény rendelkezett arról, hogy az eredeti kárpótlásra jogosultat megilleti az a lehetõség, hogy kárpótlási jegyéért önkormányzati bérlakást vásároljon, termõföldet vásároljon, és külön törvény rendelkezései szerint azt életjáradékra válthassa. Ezen törvény végrehajtási rendelete kimondta, hogy nemcsak az eredeti jogosultat illeti meg a termõföldvásárlás, az önkormányzatilakás-vásárlás joga, hanem azt is, aki eredeti jogosulttól megörökölte a kárpótlási jegyet, és az öröklés tényét hagyatékátadó végzéssel vagy pedig bírói ítélettel tudja bizonyítani. Miután egy külön törvény rendelkezett az életjáradékra váltásról, ezért a társadalombiztosítási szervek gyakorlata ellentétes volt a jogalkotó elképzelésével. Ugyanis az örökösök, bár megfeleltek a külön törvény rendelkezéseinek, tehát betöltötték a 60. életévüket, hiába nyújtották be a kérelmet, hogy életjáradékot szeretnének vásárolni a megörökölt kárpótlási jegyeikért, sorra elutasították az õ kérelmeiket.
Mivel itt egy olyan törvényalkotói szándék korrigálásáról van szó, amely egyértelmûen a jogosultak érdekeit szolgálja, képviselõtársammal úgy gondoltuk, hogy nem érdemes megvárni, ameddig esetleg a bírói ítéletek hosszú sora fogja kikristályosítani, hogyan kell értelmezni e jogszabályt, hanem a törvény módosításával az Országgyûlés tegye egyértelmûvé: mindazoknak, akik megörökölték a vagyoni kárpótlási jegyeket - és ezt hagyatékátadó végzéssel vagy bírói ítélettel tudják bizonyítani -, joguk és módjuk legyen életjáradékot kérni ezen jegyek visszaadása ellenében.
Ezért kérem tisztelt képviselõtársaimat, támogassák majd ezt az indítványt, mert költségvetési kihatása nincs, viszont az emberek számára egy nagyon kedvezõ gesztust tehet az Országgyûlés.
Elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a jobb oldalon.)