DR. KIS ZOLTÁN földmûvelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársam! Valóban, ahogy ön is mondta, nemcsak a nyugdíjasoknak, hanem valamennyi kis földtulajdonnal, csekély tõkével rendelkezõ mezõgazdasági vállalkozónak érdeke, hogy egy olyan géppark jöhessen létre, amelynek a kihasználtsági foka jó, és amelynek a költségvonzata ezen termelõi körnek is elviselhetõ. Ezt fölismerve 1992-ben már az elõzõ kormány a gépkörök szervezéséhez lényeges anyagi támogatást nyújtott, amelyet folytatva a jelenlegi kormányzat, a Német Szövetségi Köztársaság gépkörei szövetségének elnöke hathatós támogatásával, egy olyan Phare-programot dolgozott ki, amely a gépköri szervezés, a jogpropaganda és a tanulmányutak szervezésén túl külön EBRD-hitelforrás megszerzését is célozta.
A kormány által 187/1995. szám alatt kiadott rendelet már a Mezõgazdasági Fejlesztési Alapból biztosítja a külön támogatási rendszer igénybevételét mind a gépkörök, mind pedig a gépet lízingelõk számára, azonos feltételekkel az egyéb egyéni vagy társas vállalkozásokhoz. Tudjuk, hogy ez a támogatás éppen a banki szférában a pénzügyi mozgás nehézségei miatt erõsen korlátozott, ezért a következõ évtõl kezdve azt tervezzük, hogy mind a gépkörök, mind pedig a gépet beszerzõk számára egy jelentõsebb, szándékaink szerint 20-30 százalékot kitevõ, vissza nem térítendõ támogatást szeretnénk nyújtani, természetesen fenntartva az eddig is már a kormányzat által nyújtott kamattámogatás mellett.
A következõ tárgyalásaink, amelyek az EBRD-vel az 55 millió dollár fölvételére irányulnak, egy külön szakaszban foglalkoznak a gépköri hitelezéssel és a gépköri finanszírozással.
Nagyon szépen köszönöm a kérdését, és remélem, hogy ezzel a rövid tájékoztatással az ország közvéleményének figyelmét is fölhívhattuk arra, hogy igenis érdemes gépköröket szervezni, és ehhez a kormány a megfelelõ támogatást biztosítani is fogja. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a bal oldalon.)