DR. BENKÕ ANDRÁS (MSZP): Tisztelt Elnöknõ! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Kérdésem benyújtása óta a probléma megoldódott, viszont bármikor aktuális lehet, ezért úgy döntöttem, hogy elmondom.
Körzetem egyik települése központi jellegénél fogva iskolával megvert nagyközség, míg a körzetben levõ hét falu vagy nem rendelkezik iskolával, vagy csak alsó tagozattal. A rossz emlékû körzetesítés óta a nagyközségbe járnak általános iskolába a környék településeinek gyermekei; az iskola épületei is közösek. 1992 óta egyfajta megállapodás is van a települések között az oktatásról.
A nagyközség önkormányzata évente meghatározta a fejkvóta feletti hozzájárulás összegét, amelyet eddig fizettek is. 1994-ben nem jött létre megállapodás, mert a környék önkormányzatai közölték, hogy mennyit fizetnek, többet nem hajlandók, illetve képtelenek fizetni, mert költségvetésük nem teszi lehetõvé. A nagyközség önkormányzata döntött, hogy a nem fizetõ önkormányzatok diákjait kirekesztik az oktatásból, ilyen irányú kötelezõ feladataikat oldják meg más módon saját maguk. A közigazgatási hivatal a határozatot törvénysértõnek minõsítette, de visszavonásra nem került; maradt a bírósági ügy. A gyermekeket kizáró bírósági határozat sokáig létezett még, de nem érvényesült. Exlex állapot volt, a gyerekeket az iskola fogadta az önkormányzat tudomásával.
Miniszter úr, mi a megoldás, ha fizetésképtelenség vagy egyéb okok miatt ilyen helyzetek keletkeznek, hisz az általános iskolai korosztály helye az általános iskolában van?
Hogyan oldja meg a problémáját az az önkormányzat, amelynek már hitele sincs, annyira eladósodott?
Milyen módon juthat hozzá a szintén igen eladósodott, iskolával megvert, szolgáltatást biztosító önkormányzat a pénzéhez?
Ki fizeti az áthidaló hitelek kamatait?
Köszönöm szépen.