Deutsch Tamás Tartalom Elõzõ Következõ

DEUTSCH TAMÁS (Fidesz): Tisztelt Országgyûlés! Én egyre növekvõ aggodalommal nézem, tapasztalom azt a kormánypárti szerepzavart, aminek most már a harmadik megnyilvánulásával találkozhattunk a mai ülésnapon. Elõször a belügyminiszter mondja azt, hogy ugyan van a kormánynak egy egész kormányzati apparátusa, több hónapja van arra, hogy elõkészítse a költségvetési törvényjavaslatot, elõkészíti azt, ez láthatóan semmifajta szakmai, politikai szempontból nem elfogadható, majd azt mondja, hogy tessék ennél jobbat mondani! Vegye át a társadalom, a különbözõ civil szervezetek, a parlamenti ellenzék azt a szerepet, amit be kéne töltenie a kormánynak, egyáltalán vitaalapot képezõ költségvetési törvényjavaslatot nyújtson be!

A pénzügyi államtitkár azt mondja két költségvetésitörvény-vita után - a '95-ös költségvetési törvényrõl, a '95-ös pótköltségvetésrõl szóló vita után, a '94-es pótköltségvetésrõl már nem is beszélve -, az SZDSZ-MSZP-kormánycsomag vitája után, ahol mind alkotmányossági szempontból, mind gazdasági, mind gazdaságpolitikai szempontból, én azt hiszem, figyelmen kívül nem hagyható szakmai álláspontok hangoztak el; ezt a kormány nem tette meg. Többek között ezért is minõsíti az Alkotmánybíróság törvényellenesnek, alkotmányba ütközõnek az általuk áterõltetett jogszabályt. És ezek után pedig továbbra is az az álláspontja a pénzügyi államtitkárnak, hogy az ellenzék nem mond értelmezhetõ, figyelembe vehetõ álláspontokat. Az igazságügyi államtitkár pedig azt mondja: hát kérem szépen, egyébként pedig általában a kormányok alkotmányba ütközõ jogszabályokat szoktak elfogadni.

(9.50)

A kormányok általában nem szoktak alkotmányba ütközõ jogszabályokat elfogadni. Azt hiszem, ma Magyarországon nagyon sok szakember számára - a szakemberek véleménye alapján -, az ellenzéki politikusok döntõ többsége számára értelmezhetõ az, amit az Alkotmánybíróság eddigi döntéseiben megfogalmazott. Amennyiben a kormány számára ez nem értelmezhetõ, akkor legyen szíves meghallgatni azt, amit az ellenzék vagy más társadalmi szervezetek mondanak.

Mindez a magatartás tipikusan a hatalmi arrogancia, nem a bömbölõ, nem a hangos hatalmi arrogancia, hanem a cinikus hatalmi arrogancia.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage