DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Mint köztudott, külügyminiszter úr bukaresti tárgyalásain találkozott Iliescu elnökkel, Vacariou miniszterelnökkel és a törvényhozás két házának elnökével.
Most, hogy tegnap azokat a Kolozsvárról érkezett kerékpáros tiltakozókat fogadhattuk az ország gyûlésében, akik Strasbourgig viszik az anyanyelv elleni új támadás hírét, ismét idõszerûvé vált megkérdeznem, hogy tárgyalásain miként került szóba az a törvény, amely szerint az egyetemi felvételi vizsga minden tárgyból csak román nyelven tehetõ le, s ez rosszabb helyzetet teremt, mint a diktatúra idején, amikor azon a nyelven lehetett felvételi vizsgát tenni, amelyiken a felvételizõ a tárgyat tanulta, s amely szerint az iskolák Romániában önkormányzati tulajdonból minisztériumi tulajdonba mennek át, továbbá amely szerint Románia története és földrajza csak románul tanítható és a nemzetiségiek saját történelmüket még románul sem tanulhatják.
A kérdésrõl külügyminiszter úr a TV "Kinn, padon" címû mûsorában a következõképpen nyilatkozott: "Nem hittem azt, hogy Iliescu elnök irodájába belépve majd úgy jövök ki onnan, hogy Iliescu azt mondja: belátja, hogy Magyarországnak, illetve az ottani magyarságnak igaza van."
Ha pedig nem volt várható eredmény, mire volt jó ez az út? - merül fel a kérdés. Ön erre a következõképpen válaszolt: "Történetesen az oktatási törvény parlamenti elfogadása után, ha nem megy el a magyar külügyminiszter Romániába, vajon elér-e ezzel valamit?"
Mindennek alapján kérdezem, nem tartja-e miniszter úr ezt az érvelést túlságosan gyengének, amely súlytalanná tette a miniszterelnöknek és magának a külügyminiszternek is ebben a kérdésben tett nyilatkozatait. Nem értékeli-e úgy, hogy már jócskán késésben vagyunk a magyar-román viszony nem szépített feltárásával az Európai Unió és a világ kormányai elõtt? A feszültségek elkenése helyett hiányzik annak nyilvánvalóvá tétele, hogy az alapszerzõdés megkötése nem Magyarországon múlik.
Ehelyett ön azt hangoztatja, hogy mivel a rossz szomszédsági viszony akadályozza integrációs folyamatunkat, ezen egyoldalúan magyar engedékenységgel látszik javítani. Ez az út nem segítség Romániának sem, de Magyarországnak árt, akadályozza a mi befogadásunkat Európába.
Miniszter Úr, kérdezem, egyetért-e velem abban, hogy a kérdés mostani hivatalos megközelítése gyengíti az oktatásügyi törvény ellen küzdõ romániai magyar erõket?
Várom válaszát. (Taps az MDF és az FKGP padsoraiban.)