DR. VARGA LÁSZLÓ (KDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az aláírt magyar-szlovák alapszerzõdés véleményem szerint kötelezõ erejû a ratifikálásig abban az értelemben, hogy a szlovák kormánynak mindent meg kell tenni a szerzõdés tisztességes végrehajtásáért. Ezzel szemben a szlovák közoktatásügyi minisztérium egy - jellemzõen aláírás nélküli - tervezetet küldött az összes magyar iskola igazgatójának, felszólítva õket, hogy végezzenek egy felmérést, hogy a magyar szülõk kívánják-e a kétnyelvû oktatás bevezetését. Ennek a demokratikus színezetû tervezetnek azonban egy célja van: a magyar nyelv kiszorítása - amit bizonyít az is, hogy ugyanezt a tervezetet a szlovák közoktatásügyi minisztérium nem küldte el azoknak a szlovák igazgatóknak, akik iskoláiban magyar ifjak tanulnak, pedig ezt az 542/1990-es szlovák törvény értelmében meg kellett volna küldeni, annál inkább, mert a magyar ifjúság harminc százaléka szlovák iskolában tanul.
Érthetõ, hogy az iskolaigazgatók tiltakoztak, és ennek a megszervezésében néhányan aktívabban részt vettek. Sajnálatos, hogy a somorjai, az ipolysági, galántai és párkányi magyar iskolaigazgatókat máris elmozdították az állásukból, pedig nem tettek mást, mint a legegyszerûbb, alapvetõ jogukat - a véleménynyilvánítás szabadságát - gyakorolták. A demokrácia ennek a szabadságjognak a gyakorlásával kezdõdik, és ennek a megszüntetésével be is fejezõdik.
A dunaszerdahelyi igazgató önként lemondott, nem várva meg elmozdítását.
Kérdezem az államtitkár urat:
Mit tett vagy mit tesz a magyar Külügyminisztérium vagy mit javasol a kormánynak tenni, hogy a szlovák kormány betartsa alapszerzõdésben vállalt kötelezettségét?
Mit tesz a jogsértés, az alapszerzõdés megszegésének jóvátételére? Köszönöm. (Taps a jobb oldalon.)