Varga István Tartalom Elõzõ Következõ

DR. VARGA ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bokros miniszter úr 16 millió forintos végkielégítésével kapcsolatosan a miniszterelnök úr és a szocialista frakció meghatározó személyiségei is úgy nyilatkoztak, hogy a végkielégítést a pénzügyminiszter úr jogszerûen vette fel. Az elmúlt ülésen Bokros úr - szó szerint idézem - a következõt mondta: "A jogot keresztülgázolni nem lehet, és ha valamilyen esetben bárkinek jár a végkielégítés, akkor jár."

E szókimondó és tömör álláspontot nem tudom osztani, hiszen a munka törvénykönyve 95. § (1) bekezdése szerint a munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha a munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása, vagy jogutód nélküli megszûnése következtében szûnik meg. Célja, hogy azok a munkavállalók, akik már egy bizonyos idõt - minimálisan három évet - munkaviszonyban töltöttek az adott munkáltatónál, és munkaviszonyuk a munkáltató rendes felmondásával, illetõleg a munkáltató jogutód nélküli megszûnésével szûnik meg, meghatározott mértékû kárpótlást kapjanak azért, mert munkahelyüket elvesztették. A végkielégítés tehát nem valamilyen teljesítmény jutalma, és nem lehet kárpótlás sem a késõbbi kisebb köztisztviselõi jövedelemért.

Ezzel kapcsolatosan hivatkozom dr. Sárközy Tamás professzor úrra - szó szerint -: "Tõlem akár 100 millió forintot is kaphat valaki, ha egy bankot valóban rendbehozott, de akkor az jutalom és nem végkielégítés. Amikor valaki állami közhivatalból néhány hónapra elmegy egy állami tulajdonú társasághoz - idézet tõlem: például Rusznák Tamás úr -, utána visszamegy közszolgálatba és felvesz több millió forint végkielégítést, ez - mondja a professzor - joggal való visszaélés."

Az 1084/1994.(IX. 15.) kormány számú határozat pontosan a végkielégítések körüli anomáliákat kívánta megszüntetni, amikor kötelezi az illetékes minisztereket a munkaszerzõdések módosítására, hogy az érintett személyek csak a munka törvénykönyve által meghatározott esetekben és - hangsúlyozom - mértékben vehessék fel a végkielégítést.

Kérdésem tehát: ki mondott fel Bokros miniszter úrnak a Budapest Banknál? Felülvizsgálta-e a kormány az idézett kormányhatározat tükrében a menedzserszerzõdéseket? És mi volt a felmondás indoka?

Várom válaszát. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage