Kuncze Gábor Tartalom Elõzõ Következõ

KUNCZE GÁBOR belügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Elõször is örülök, hogy a Kisgazdapártnak négybõl egy találatot azért sikerült elérnie... (Derültség. - Dr. Torgyán József: De az telitalálat!).., és ezért válaszolhatok Homoki képviselõtársam kérdésére.

Való igaz, hogy a gépkocsilopások számának növekedése sajnos az egyik leggyorsabban növekvõ bûncselekményfajta az elmúlt években, és ez a tendencia 1995-ben is erõsödött. A kérdés tehát, amit a képviselõ úr feltett, valóban fontos, és az ezzel az üggyel való foglalkozás is nagyon fontos a Belügyminisztérium, illetve mindazon szervek számára, amelyek ez ügyben tenni tudnak valamit.

1994-ben 11 ezer gépjármûvet loptak el - véglegesen. Azért ez a megkülönböztetés, mert 5200 azon jármûvek száma, amelyeket jogtalanul vettek igénybe, ezek azonban késõbb megkerültek, vagy azért, mert a rendõrség felderítette, vagy azért, mert elhagyták ezeket. Egyébként ami az ismeretlen tettesek által elkövetett bûncselekményeket illeti, a gépkocsilopások esetében valóban nagyon alacsony a rendõrség eredményessége, mintegy 11 százalékát deríti fel ezeknek a bûncselekményeknek.

Ami a határkérdést illeti, évente mintegy 37 millió gépjármû lépi át a határainkat. Tekintettel arra, hogy a gépkocsik egy részét valóban külföldre viszik, ez sok esetben akkor történik, amikor még a tulajdonos sem tudja, hogy ellopták a gépkocsiját, nemhogy bejelentette volna a rendõrségen. Egyébként a jobb felderítés érdekében olyan körözési rendszer került kialakításra, ami a bejelentés megtétele után néhány perccel az egész országban lehetõvé teszi a körözést, illetve az azonosítást.

Erõsítettük természetesen a határokon az ellenõrzést. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a jövõben meg kell fontolni... (Az elnök poharát megkocogtatva jelzi az idõ leteltét.)... a gépjármû-törzskönyv bevezetését is. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage