Kutrucz Katalin Tartalom Elõzõ Következõ

DR. KUTRUCZ KATALIN (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselõtársaim! A Magyar Demokrata Fórum a törvényjavaslattal megvalósítani kívánt céllal egyetért. Vagyis egyetért azzal, hogy a magyar jogrendszert, ahol szükséges, hozzá kell igazítani azokhoz a nemzetközi egyezményekhez, amelyekhez csatlakoztunk, és egyetértünk azzal természetesen, a gyermekek jogairól szóló egyezményhez is hozzá kell igazítani a magyar jogrendszert ott, ahol szükséges.

Úgy gondoljuk, hogy ez a törvényjavaslat, minõségét, a szövegének minõségét tekintve is - néhány kodifikációs hibától eltekintve, amelynek kiküszöbölésére benyújtottunk módosító indítványokat -, szóval, a szövege is ennek a törvényjavaslatnak jó, tulajdonképpen néhány hibától eltekintve elfogadható.

Az érdemét hosszasan ecsetelte elõttem Csákabonyi képviselõtársam, és a részleteit elmondta Csiha államtitkár asszony is talán két héttel ezelõtt, amikor ezt a törvényjavaslatot elkezdtük tárgyalni.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy mégsem örülünk most ennek a törvényjavaslatnak igazán, nem tudjuk felhõtlen boldogsággal fogadni, nem tudjuk azt mondani, hogy végre itt van egy javaslat, amely céljaiban is, meg szövegében is többé-kevésbé elfogadható, azért, mert aggályaink vannak a törvényjavaslat idõszerûségével kapcsolatban, ami azért a jogalkotási törvény szerint szintén egy követelmény egy törvényjavaslattal kapcsolatban.

Azt is el kell mondanunk: ez a törvényjavaslat is azt bizonyítja számunkra, hogy a kormány szándékai nehezen kifürkészhetõek. Miért mondom ezt? Ma kezdte meg az Országgyûlés a kormány feketevasárnapon hozott intézkedései következményeinek, illetve azok egy részének a tárgyalását. Ezek megszorításokat tartalmaznak, méghozzá nagyon kemény megszorításokat. Ezeknek a megszorításoknak az elsõdleges elszenvedõi a gyermekes családok, és ezen keresztül a gyermekek, vagyis pontosan azok, akiknek a jogairól szól az a bizonyos nemzetközi egyezmény, amelyhez ez a törvényjavaslat igazodni szeretne.

A kormány megszorító pánikcsomagja milliárdokat vesz el a gyermekes családoktól, és ezzel veszélyezteti a gyermekek egészséges, normális nevelésének a feltételeit, azt is mondhatjuk, hogy növeli a halmozottan hátrányos helyzetûvé válás, és ezzel a bûnelkövetõvé válás lehetõségét is.

Azt mondja a kormány, hogy erre azért van szükség, mert az ország borzasztóan nehéz gazdasági helyzetben van. Ugyanakkor, tisztelt képviselõtársaim, ebben a nehéz gazdasági helyzetben elkezdünk tárgyalni egy olyan törvényjavaslatot, amely, és ez eddig nem derült ki az eddigi felszólalásokból, körülbelül egymilliárd forintba kerül. Ez a törvényjavaslat körülbelül egymilliárd forintot kíván áldozni a már bûnelkövetõvé vált fiatalkorúakra.

Azt szeretném hangsúlyozni, és nagyon kérem, hogy senki ne értse félre, amit eddig mondtam és ezután mondani fogok: nekünk nem az ellen van kifogásunk, hogy a kormány próbál segíteni egy ilyen törvényjavaslattal is a már bûnelkövetõvé vált fiatalokon. Nem az ellen van kifogásunk, hogy próbál pénzt áldozni arra, hogy lehetõleg minél kevesebb legyen a visszaesõ, hanem az ellen van kifogásunk, hogy mindezt olyan körülmények között és akkor teszi, amikor arra nincsen pénz, hogy megelõzzük az elsõ bûnelkövetõvé válást, amikor családipótlék-csökkentés van, a gyesnél, a gyednél, tehát minden, családot érintõ eddigi segélynél, vagy valamiféle anyagi ösztönzésnél a kormány megszorításokat alkalmaz.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy ellentmondást is tartalmaz ez az egész, és azért sem lehet látni világosan a kormánynak a szándékait. De ebbõl a törvényjavaslatból az következik, mint mondtam már, hogy körülbelül egymilliárd forint a költségvetési kihatása.

Ez a törvényjavaslat azon kevesek közé tartozik, amelyekben van költségszámítás. Igaz, hogy ez a költségszámítás még akkor készült, amikor a törvényjavaslat nagy része is, '94. elején, és ezért, ha a mostani költségkihatásra vagyunk kiváncsiak, akkor az inflációval be kell szoroznunk az ott szereplõ összeget. Ezért mondom azt, hogy körülbelül egymilliárd forint.

Létszámnövelést irányoz elõ ez a törvényjavaslat a bíróságoknál. Ugyanakkor történik ez, amikor kezemben van a kormány határozata, a bíróságoknál 15 százalékos létszámcsökkentés lehetõségét vizsgáltatja. Hát akkor egyszerûen nem értem, hogy mit gondol a kormány, ha egyszer azt akarja vizsgálni az egyik javaslatban, hogy hogyan lehet a bíróságok létszámát 15 százalékkal csökkenteni, a másik javaslatban azt mondja, hogy a bíróságok létszámát növelni kell. Ha a bíróságok létszámát növelni kell, mert így tudja a kormány, akkor nem lehet vizsgálni a csökkentés lehetõségét. Egy biztos, hogy a kormány, úgy tûnik, nem tudja azt, hogy mit akar.

Ez a törvényjavaslat megteremtené annak feltételeit, amelyet Csákabonyi képviselõ úr is az elõbb mondott, hogy a fiatalkorúak elõzetes letartóztatását javítóintézetekben lehessen végrehajtani. Ez ellen semmiféle kifogásunk nincs, ha ezt meg lehet valósítani, annak nagyon örülünk. Ugyanakkor ahhoz, hogy javítóintézetekben valóban végre lehessen hajtani az elõzetes letartóztatást, a javitóintézeteket át kell alakítani. A javítóintézetek átalakítására pedig pénzre van szükség. A javítóintézetek a Népjóléti Minisztérium fejezetben vannak a költségvetésben.

Kérem tisztelt képviselõtársaimat, nézzék meg a '95-ös költségvetést, vagy nézzék meg a pótköltségvetést, találnak-e ott egyetlenegy fillért a javítóintézetek felújítására, vagy átalakítására.

tc

(18.30)

Elõre mondom, nem fognak találni. Azért nem fognak találni, mert nincs.

Innentõl kezdve az embernek egy másik gyanúja keletkezik: lehet, hogy ez egy alibi javaslat. Hogy a kormány azt mondja, igazítsuk a nemzetközi egyezményhez a jogi helyzetet, el lehet vele dicsekedni, hogy hol állunk, valójában pedig nem fog csinálni semmit sem, mert a semmibõl nem lehet a javítóintézeteket fejleszteni.

Ezért nagyon szépen kérem Csiha Juditot, aki mindig nagyon nagy szorgalommal válaszol a különbözõ pártok szónokainak a felvetéseire, hogy pótolja most az én felvetésemre az elõterjesztésnek ezt a hiányosságát, ugyanis elfelejtett beszélni a javaslat költségkihatásairól. Kérem, ha tud, reagáljon arra, hogy akkor most a kormány a bíróságok létszámát növelni vagy csökkenteni akarja; a kormány lát-e anyagi fedezetet ennek a törvényjavaslatnak a megvalósítására, kerül-e a pótköltségvetésben a népjóléti fejezetbe az ifjúsági intézmények és gyermekvédelmi intézmények korszerûsítésére pénz, vagy ezt a törvényjavaslatot a kormány egy írott malasztnak szánja.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a jobb oldalon.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage