DR. GÁSPÁR MIKLÓS (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyûlés! A Kereszténydemokrata Néppárt további módosító javaslatai a privatizációs eljárás lehetõ legszélesebb nyilvánosságát kívánják biztosítani. Ezek szerint a törvényjavaslat 30. § (2) bekezdéséhez beadott módosító indítványunk szövege úgy hangzik a kormányzati javaslat helyett, hogy a pályázat általában nyilvános. Ennek az az indoka, hogy a törvényjavaslat szerinti szöveg értelmezési vitákra lehetõséget adó módon határozza meg a nyilvános pályázat eseteit.
(20.10)
A KDNP módosítása abból a feltételezésbõl indul ki, hogy lehetõség szerint a legjobb ajánlatot tevõ nyerje el a pályázatot. Ez pedig általában úgy érhetõ el, hogy a pályázattevõk körét nem szûkítjük, hanem a pályázat nyilvánosságát tesszük fõszabállyá.
A 30. § (3) bekezdéséhez benyújtott kereszténydemokrata módosító javaslat szintén a privatizációs eljárás lehetõ legszélesebb nyilvánosságát kívánja biztosítani. E szerint a kormányzati szöveg helyébe lépõ kereszténydemokrata javaslat szerint a zártkörû pályázattal lebonyolítható versenyeztetés alá tartozó vagyont, illetve a pályázatban résztvevõk körét a kormány rendelettel határozza meg. Zártkörû pályázat kiírásával kapcsolatos rendelet fontos társadalmi, nemzeti vagy gazdaságpolitikai érdek fennállása esetén hozható. A zártkörû pályázat eredménytelensége esetén nyilvános pályázatot kell kiírni.
Mindezek indoka: kivételes esetben valóban szükségessé válhat, hogy bizonyos vagyontárgyakat lehetõleg bizonyos tulajdonosok birtokolhassanak. Gazdaságpolitikai döntések függvényében kívánatos lehet például a mezõgazdasági termelés és az élelmiszeripari feldolgozás közötti tulajdonosi kapcsolatok kialakítása. A zártkörû pályázatok ezen célok elérését szolgálják. Az ilyen irányú döntéseknek azonban összhangban kell lenniük a kormányzati politikával és kellõ nyilvánosságot is kell hogy kapjanak. Az ilyen feltételek hiányában zártkörû pályázat a korrupció gyanúját vetné fel. A zártkörû pályázat célja, hogy vásárlási elõnyt biztosítson a kormányrendeletben meghatározottak számára. Ha ezzel az elõnnyel nem kívánnak élni, új, nyilvános pályázati lehetõséget kell biztosítani a körön kívüli pályázóknak is.
A javaslat lényege tehát az, hogy zártkörû pályázat csak fontos társadalmi, nemzeti vagy gazdasági érdek fennforgása esetén lehessen kiírható, ezek a fontos indokok nyilvánosak legyenek. Tehát a kormány egy kormányrendeletben határozza meg ezeket a fontos társadalmi, nemzeti vagy gazdaságpolitikai érdekeket, amikor zártkörû pályázat írható ki; minden más esetben a pályázat csak nyilvános lehet.
Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzék soraiban.)