BAUER TAMÁS (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Csak az ellenzéki képviselõtársaink által megkérdõjelezett azon megfogalmazásokat szeretném megvédeni, amelyek a törvényjavaslat preambulumában szerepelnek.
Azt hiszem, amikor Csépe Béla képviselõtársunk azt a fél mondatot kívánja törölni a preambulumból, hogy a törvényjavaslatnak célja az állami tulajdonban lévõ vállalkozói vagyon piaci alapokon magántulajdonba juttatása, akkor "csak" a lényeget akarja kihúzni ebbõl a preambulumból. Azt kérdõjelezi meg, hogy azt a célt, amiben állítólag valamennyien egyetértünk, miszerint magántulajdonon, a magántulajdon túlsúlyán alapuló piacgazdaság alakuljon ki Magyarországon, ezt ne egyszerûen azzal érjük el, hogy az állami tulajdont hagyjuk tönkremenni, ne egyszerûen azzal, hogy az új magánvállalkozások fejlõdését segítjük, hanem azzal is, hogy a meglevõ állami tulajdont igyekszünk magánkézbe adni. Ez ugyanis a többi passzusban, a többi mondatrészben nincs benne.
Azt gondolom, hasonlóképpen célszerû azt a preambulumban is kimondani, amit a kormányprogram is tartalmaz, nevezetesen, hogy azon a gyötrelmes, fáradságos, nagyon sok vesztességgel járó folyamaton, amit a privatizáció jelent, azon az állapoton, hogy vállalatok százai, amelyek ma még állami tulajdonban vannak, privatizációra várnak, ezekben a vállalatokban nincs mód hosszú távú, megalapozott döntéshozatalra, mielõbb érdemes túljutni.
(11.00)
Társadalmi érdek az, hogy ezt a történelmi folyamatot mielõbb magunk mögött láthassuk. Én tehát indokoltnak tartom, hogy ezek a vitatott passzusok itt bennmaradjanak. Hadd mondjam azt Sepsey Tamás képviselõtársamnak: abból, hogy egy rossz dolgot nem érdemes gyorsítani, mert az árt a társadalomnak, nem következik az, hogy egy jó dolgot sem érdemes gyorsítani, egy olyan dolgot, amit tudomásom szerint önök is jó dolognak tartanak.
Még egy megjegyzés. Ez a két észrevétel olyan pártok, ellenzéki pártok képviselõi részérõl hangzott el, amelyek magukat nagy elõszeretettel polgári pártoknak nevezik, és úgy igyekeznek magukat föltüntetni, mint a polgári Magyarország képviselõit, Magyarország polgárosodásának képviselõit. Úgy látszik azonban, hogy amikor a jelenlegi kormánypártok lépnek fel a gazdaságban Magyarország polgárosodásának, a magántulajdon kialakítása mielõbbi megvalósításának jelszavával, akkor ezek a pártok hajlanak arra, hogy elfelejtsék azt, hogy magukat polgári pártoknak szokták titulálni, és olyan elveket igyekezzenek képviselni, amelyek éppen ellentétesek ezzel. Kár. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)