DR. KOVÁCS PÁL népjóléti miniszter: Köszönöm a szót.
A társadalombiztosítás Nyugdíjbiztosítási Önkormányzatával egyetértésben a kormány azt az országgyûlési határozatot nyújtotta be, amely a 13,5 százalékos prognosztizált nettó keresetnövekedésnek felel meg, és azt javasolja, hogy a nyugdíjak emelése két részletben történjék: 10 százalék márciustól visszamenõlegesen januárig, a fennmaradó rész pedig - illetõleg, ha ezt korrigálni kell az évközi keresetkiáramlásnak megfelelõen - szeptemberben.
Az összes kiadás erre a 13,5 százalékra 58-59 milliárd forint. Ebben azért van ez az eltérés, mert a prognózisokat pontosan nem nagyon lehet megállapítani, illetõleg a 10 százaléknak a kiadása 43,6 milliárd forint, ami tehát márciusban kerülne kifizetésre.
(9.20)
Összességében a 13,5 százalék azt jelenti, hogy átlagosan olyan 1800 forinttal fog a nyugdíj emelkedni, illetõleg a 10 százalék azt, hogy körülbelül 1350 forinttal. Az önkormányzat és a kormány közös javaslata természetesen már most meghatároz néhány más dolgot is, azok benne vannak ebben a javaslatban. Így például az úgynevezett együttfolyósítási határt és még más problémákat is.
Tulajdonképpen egyetlen eleme van az országgyûlési határozati javaslatnak, amelyben a kormánynak és a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzatnak eltérõ az álláspontja: ez pedig a felsõ határ. Közösen állítjuk, javasoljuk azt, hogy a nyugdíjemelkedés ne legyen kisebb senkinél sem 800 forintnál. Tehát annál sem, akinél a nyugdíj 10 százaléka kevesebb lenne - 800 forint legyen az alsó határ. Az önkormányzat azt mondja, hogy ne legyen az emelésben felsõ határ, a kormány azt javasolja, hogy legyen, 3500 forint.
Ennek az az oka, hogy a parlament, amióta ez a szabályozás van, valójában mindig szabott egy felsõ határt. Igazából nagy anyagi kihatása egyik változatnak sincs, hiszen ma 35 000 forint feletti nyugdíjból körülbelül 560- an élnek. Nem éri el a 600 fõt azoknak a száma, akiknek ennyi a nyugdíja.
Van azonban egy olyan összetevõje is a kormány álláspontjának, hogy e között az 560 fõ között jó néhányan vannak olyanok, akik a korábbi szabályozás szerint 60-70 ezer forint körüli nyugdíjjal rendelkeznek, náluk nem tartjuk indokoltnak a 10 százalék megítélését. Ez tehát eltérõ álláspont, ebben a tekintetben eltér az önkormányzatnak és a kormánynak az álláspontja.
Én természetesen azt javaslom önöknek, hogy a kormány álláspontját, ezt a felsõ határos döntést hozza meg a parlament.
Nagyon fontosnak tartom megjegyezni, hogy a kormány döntött ezzel a nyugdíjemeléssel együtt az úgynevezett nyugdíjszerû ellátások 10 százalékos emelésérõl is. Errõl a parlamentnek külön dönteni nem szükséges. A kormány határozata erre vonatkozóan elkészült. Ugyanolyan mértékû emelést javasol, mint amit a nyugdíjasoknál, a nyugdíjaknál. 646 ezer embert érint ez a nyugdíjszerû ellátásemelés, szintén 10 százalékkal.
Javaslatunkban tehát az van, hogy márciusban és január elsejéig visszamenõleg. Ugyanazt a kört érinti az emelés, mint amit általában szokott érinteni.
Én arra kérem a tisztelt Házat, hogy siessünk ennek az országgyûlési határozatnak az elfogadásával, hogy már a márciusi nyugdíjakkal a visszamenõleges és az emelt nyugdíjakat megkaphassák a nyugdíjasok, hiszen önök nagyon jól tudják, az imént is szóba került, hogy jó néhány olyan cikk van, amelynek árában januártól jelentõs emelés következett be, hogy valamilyen mértékben ez a 10 százalékos emelés kompenzálja ezt az áremelkedést.
Szeretném itt elmondani, hogy a 10 százalék feletti emelésre ma a társadalombiztosításban nincs fedezet. Az a költségvetési törvénytervezet, amely önök elõtt van és amelynek a tárgyalását valószínûleg a jövõ héten elkezdi a parlament, az ezt az 58-59 milliárd forintot tartalmazza nyugdíjemelésre. Jelen pillanatban ez a fajta emelés tehát - amely így osztja meg a prognosztizált nettó átlagkereset-növekedést, hogy 10 és 3,5 százalék -, ez tûnik járhatónak, amiben természetesen benne van az az eshetõség is, ami több évben már elõfordult, ha a nettó átlagkeresetek növekedése nagyobb mértékû, mint a prognózis, akkor a szeptemberi emelésnél ezen változtatni lehet. Köszönöm szépen. (Taps.)