DR. CSEHÁK JUDIT (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szociális és egészségügyi bizottság nevében szeretném kérni a figyelmüket, mert bizottságunk a mai ebédszünetben tartott ülése alatt egy bizottsági módosító indítványt fogalmazott meg.
A társadalombiztosítási kinnlevõségek rendezésére benyújtott törvényjavaslatot az általános vitában megfogalmazott kifogások miatt a kormány visszavonta - mint önök is tudják. A tõketartozások elengedésére így nem lesz lehetõség, az adósoknak fizetniük kell, legfeljebb bizonyos feltételekkel a jelenleg érvényes jogszabályok alapján megállapodásokat köthetnek a társadalombiztosítással a törlesztés ütemezésére.
Az adósság azonban hatalmas, majdnem 200 milliárdot tesz ki, így az önkormányzatoknak és a kormánynak számos tennivalója van a kinnlevõségek sürgõs csökkentése érdekében. Éppen ezért a visszavont törvényjavaslat helyett a teendõk megerõsítésére országgyûlési határozattervezetet terjesztett be a kormány H/359. számon az Országgyûlésnek.
A szociális bizottság általános vitára alkalmasnak és tartalmában szükségesnek ítélte az országgyûlési határozatot, mint arról már az általános vita megkezdésekor tájékoztattuk a tisztelt Házat. Az általános vita lezárása elõtt azonban bizottságunk felkérésére az alkotmányügyi bizottság is megtárgyalta a határozattervezetet, és elsõdlegesen jogi szempontok alapján egyhangúlag nem tartotta alkalmasnak arra, hogy azt részletes vitára bocsássuk.
Mivel a kormány ennek ismeretében is fenntartotta indítványát, bizottsági módosító javaslatot készítettünk a kifogásolt szövegrészek módosítására. Arra törekedtünk, hogy az alkotmányügyi bizottságban megfogalmazott kifogások alapján korrigáljuk az országgyûlési határozati javaslat szövegét, és hogy a változtatások nyomán világossá váljék, hogy bizonyos intézkedések megtételére az Országgyûlés felkéri - és nem kötelezi - a társadalombiztosítási önkormányzatokat.
Változtatást javasolunk abban is, hogy a szükséges jogszabályok elõterjesztéséért a kormány, és ne a biztosítási önkormányzatok legyenek a felelõsek.
Természetesen még mindezen változtatások után is igaza lehet mindazoknak, akik a társadalombiztosítási önkormányzatok parlamenti felügyeletének tisztázatlanságát vetik majd fel, és megkérdõjelezik egy deklaratív szövegû határozat eredményességét. Az Országgyûlés mellett azonban a szociális bizottság is felelõsséggel tartozik a társadalombiztosítás gazdálkodásáért, kinnlevõségeinek alakulásáért.
Eddig, az elmúlt négy év során is, az elmúlt fél évben is számos bizottsági állásfoglalásban már eddig is szorgalmaztunk bizonyos változtatásokat az önkormányzatok és a kormány munkájában egyaránt. Ezek a bizottsági határozatok nem jártak meggyõzõ eredménnyel. Éppen ezért úgy véljük, hogy a társadalombiztosítási alapok gazdálkodásának javítása, a kinnlevõségek csökkentése érdekében szükség van arra, hogy a legsürgetõbb teendõk ellátására maga az Országgyûlés hívja fel az érintetteket.
Kérem ezért bizottságunk többsége nevében, hogy módosító indítványunkat mérlegelje és támogassa az alkotmányügyi bizottság, és - ha szavazásra kerül - akkor a tisztelt Ház is. Köszönöm figyelmüket. (Taps.)