DR. KATONA TAMÁS (MDF): Tisztelt Államtitkár Úr! A korszerû európai demokráciákban a honvédelmi tárca polgári minisztérium. Nagy-Britanniában például polgári személy a miniszter, polgári személy mindkét államminiszter, polgári személy mindkét parlamenti államtitkár, polgári személy a közigazgatási államtitkár, sõt, uram bocsá', még a katonai titkosszolgálat fõnöke is polgári személy.
Ha mi Európa felé indulunk, alighanem ezen az úton kellene nekünk is járnunk. A Boross-kormány alatt a honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára polgári személy volt, és polgári személy volt a négy helyettes államtitkár közül három.
A kormányváltozás után egy elég látványos visszalépésnek voltunk a tanúi. Jelenleg ugyanis tábornok a tárca közigazgatási államtitkára, és tábornok három helyettes államtitkár a négy közül. Kitûnõ volt kollégám, Tóth Tibor a Külügyminisztériumból képviseli az oly szükséges polgári elemet egyedül a tárca vezetésében.
Nem gondolja-e államtitkár úr, hogy ez a visszalépés gondokat okozhat az európai illeszkedésünkben, és nem gondolja-e államtitkár úr, hogy ez a visszafejlõdés nehézséget fog jelenteni a NATO-hoz való csatlakozásunkban?
A katonai elemnek ilyen látványos túlsúlya talán száz esztendõvel ezelõtt, báró Fejérváry Géza csaknem két évtizedig tartó minisztersége idején még elfogadható volt. Anakronisztikus volt, reakciós, feudális, maradi a Horthy- rendszer idején. Ugyanilyen anakronisztikus, reakciós, feudális és maradi a Rákosi-rendszer idején, majd a Kádár-korszakban Czinege Lajos több mint két évtizedes honvédelmi minisztersége idején.
Ráadásul a honvédelmi tárcában éppen most bocsátják el azokat, akik az elmúlt négy esztendõben kerültek ... (Az elnök kikapcsoltatja a képviselõ mikrofonját, mert letelt a két perc.) A mondatot, ha szabad, befejezem.
Tehát ráadásul a tárcánál most bocsátják el azokat a polgári személyeket, akik az elmúlt négy esztendõben kerültek oda. Mi a véleménye államtitkár úrnak errõl a személyügyi politikáról?