vissza a jelentés első részéhez

IV. Megélhetési viszonyok

Helyzetkép

Gazdasági tevékenység, anyagi helyzet, erőforrások

Az Ifjúság 2000(c) adatai alapján a 15-29 éves korosztály durván fele gazdaságilag aktív, a másik fele inaktív. A gazdaságilag aktív 50 százalék döntő része (46 százalék) "állásban van", kisebbik része (4 százalék) "alkalmi munkából él", "munkanélküli járadékos", illetve "jövedelempótlós".

Az "állásban lévők" között több a férfi - háromötöd -, mint a nő, ami a "gyes-en" és "gyed-en lévők" számával hozható kapcsolatba. Az "alkalmi munkások" és a "jövedelempótlósok" zöme férfi, míg a "munkanélküli járadékosok" nagyjából egyenlő arányban oszlanak meg a férfiak és nők között.

A gazdaságilag inaktív 50 százalék valamivel több mint egyharmada diák. Rajtuk kívül még a "GYES-en és GYED-en" lévők nyolc százalék, továbbá a "regisztrálatlan munkanélküliek" három százalék aránya érdemel figyelmet. A maradék öt százalék a "sorkatonák", a "háztartásbeliek", az "eltartottak", valamint a "leszázalékoltak, szociális segélyezettek" közt oszlanak meg nagyjából azonos arányban.

Az inaktívak egy része korábban "dolgozott"; a "GYES-en és GYED-en lévők" és a "katonai szolgálatukat" töltők több mint háromnegyedének, a "leszázalékoltak, szociális segélyezettek", a "regisztrálatlan munkanélküliek" és a "háztartásbeliek" felének volt munkaviszonya. A jelenleg felsőfokú tanulmányokat végzők egyötöde szintén "dolgozott" korábban, jelezvén, hogy nem mindenkit vettek fel azonnal főiskolára vagy egyetemre.

Másként csoportosítva az adatokat, azt látjuk, hogy az eddig kereső foglalkozással bírók négyötöde jelenleg is aktív részese a munkaerőpiacnak, az inaktívvá váló egyötöd fele "GYES-re vagy GYED-re ment", negyede ismét tanulni kezdett, negyede pedig a háztartás keretei közé került vissza valamilyen státuszban (háztartásbeli, eltartott, regisztrálatlan munkanélküli, vagy leszázalékolt stb.)

Az "állásban lévő" fiataloknak hozzávetőlegesen a kétharmada fizikai, háromtizede szellemi munkakörben dolgozik, öt százalékuk pedig önálló vállalkozó vagy családi vállalkozás keretei között dolgozik. Ezek az arányok településtípusonként jelentősen eltérnek egymástól. Ugyanis amíg Budapesten a fizikai és a szellemi munkakörökben foglalkoztatottak aránya nagyjából azonos (47-48 százalék), és köztük egy vékony vállalkozói réteg foglal helyet, addig a községekben élő fiatalok döntő többsége, háromnegyede fizikaiként dolgozik. A szellemiek aránya körükben megközelíti az egyötödös arányt, míg a vállalkozóké hét százalék körül mozog.

4. ábra Az állásban lévő fiatalok munkakör szerinti megoszlása
Az egyes településtípusokon élők százalékos megoszlása

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A foglalkozási szerkezet (munkajelleg-csoport) magán viseli a rendszerváltás óta felgyorsult változásokat. A maga több mint kétötödnyi súlyával ma is a szakmunkások aránya a legmagasabb, ugyanakkor a betanított (13 százalék), de főként a segédmunkások (6 százalék) és a mezőgazdasági fizikaiak (2 százalék) aránya jelentősen visszaesett. Fontos tény, hogy a mezőgazdasági vállalkozók száma elenyésző a fiatalok körében. Hasonlóképpen kevés (1 százalék) a vezetők aránya, míg az értelmiségi munkakörben dolgozóké tíz, az egyéb szellemieké pedig 18 százalék.

A jelzett változások következtében - melynek az elhelyezkedési nehézségek és a munkanélküliség is fontos részét képezik - a munkába állás ideje is jelentősen kitolódott a fiatalok körében. Ezt két olyan munkajelleg-csoport adatai érzékeltetik leginkább, melyekben az iskola befejezése és a munkavállalás ideje eddig szorosan kapcsolódott egymáshoz. Elsősorban is a szakmunkásoknál, ahol a 17. életév volt a meghatározó. Napjainkban a szakmunkások harmada 18, további harmada pedig 19 évesen, vagy idősebb korban lép ki a munkaerőpiacra. Az egyéb szellemi tevékenységet végzőknél, ahol eddig az érettségi ideje (18-19 éves kor) határozta meg a munkavállalást, ma az érintettek kétötöde 20 évesen vagy azt követően áll csak munkába.

a) Jövedelmi helyzet

A dolgozó fiatalok fele 20-40 ezer forint közti nettó bért visz haza havonta, további egyharmada pedig 41-60 ezret. Az ennél jobban keresők aránya nyolc százalék. A bérek tekintetében jelentős a regionális különbségek mutathatóak ki, hiszen amíg a fővárosban a fiataloknak mindössze harmada keres havonta 40 ezer forint alatt, addig ez az arány az Észak-alföldön és a Dél-Dunántúlon élők körében ennek duplája, vagyis eléri a kétharmados arányt. A fentiek ismeretében nem szorul magyarázatra, hogy a dolgozó fiatalok közt miért a fizetéssel való elégedetlenség mutatja a legmagasabb értékeket: egynegyedük "elégedetlen", nyolc százalékuk pedig "nagyon elégedetlen". Feltűnő az is, hogy amíg a fiataloknak durván az egytizede fejezte ki elégedetlenségét a munka "érdekességével", "önállóságával" vagy a munkahelyi "bánásmóddal" kapcsolatban, addig számottevő feszültségek érzékelhetők a "szakmai" és a "hivatali előrejutási lehetőségek" megítélésében, hiszen az elégedetlenségüknek hangot adók aránya meghaladja az egynegyedet.

5. ábra A legfeljebb 40 ezer forint nettó bérrel rendelkezők regionális megoszlása;
a teljes sokaság százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A dolgozó fiatalok több mint kétötöde ingázik munkahelyére, többségük naponta. Arányuk a falusi fiatalok körében rendkívül magas - eléri a 70 százalékot - jelezvén, hogy az itt élő fiatal generációk zöme sem képes meghaladni szülei sajátos ingázó életvitelét és életmódját.

b) Erőforrások

A gazdaság szerkezetében az utóbbi évtizedben végbemenő módosulások társadalmi mozgásokat indukálnak, olyan mobilitási folyamatokhoz vezetnek, amelyek elősegítik, hogy azok a fiatalok, akik rendelkeznek - vagy olyan családban, háztartásban élnek, mely rendelkezik - valamiféle típusú vállalkozással, önálló életük kezdetén határozottan nagyobb esélyekkel indulnak, mint az efféle tőkével nem rendelkező kortársaik.

A fiatalok számára rendelkezésre álló erőforrások közül az egyik a földtulajdon, amelyhez való hozzájutást a rendszerváltás tette lehetővé. Nos, a fiatalok héttizede olyan családban él, amelyiknek nincs a birtokában termőföld, rét vagy erdő. Azonban a földbirtokosok döntő többsége sem rendelkezik jelentősebb földterülettel, hiszen a körülbelül egynegyednyi tulajdonos fele (13 százalék) egy hektár alatti, további hat százaléka pedig egy és két hektár közötti területet birtokol. A jelentősebb tulajdonarány - mi a 21 hektár feletti birtokokat soroljuk ide - elenyésző, mindössze egy százalék. Mindent egybevéve a földtulajdonok között csak kevés olyan nagyságú van, amelyen egy család képes lenne megélhetését - a kor színvonalán - biztosítani.

6. ábra Van-e az Ön, illetve az Önök tulajdonában termőföld, erdő, rét?
A teljes sokaságra vetített százalékos eredmények

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A községekben élő fiatalok - vagy családjuk - négytizede rendelkezik földbirtokkal, de közülük háromtizednyi tulajdonos területe két hektár alatt marad. A birtoklás összetettségét mutatja, hogy a fiatalok alig több mint egytizede jelzi, hogy a föld az ő, további hét százaléka pedig, hogy házastársa tulajdonában van, a döntő többség szülein vagy házastársa rokonságán keresztül mondhatja magát tulajdonosnak.

Bár a tulajdonosok egynegyede nem gazdálkodik a földjén, a földet művelők aránya nem csökken ilyen mértékben, tekintettel arra, hogy jó néhány fiatal és/vagy családja bérelt vagy más módon szerzett földön gazdálkodik. (A gazdálkodás alatt persze döntően olyan művelési módok, eljárások, növényi kultúrák, gépesítettség, termelési mennyiségek és piaci műveletek értendők, amelyek megfelelnek az 1-2 hektár alatti földterületeknek.)

További erőforrást jelenthetnek a fiatalok számára a vállalkozások. A kérdezettek közel egyötöde jelezte, hogy saját vagy családja tulajdonában van vállalkozás. A tulajdonlás itt sem egyszerű, hiszen a vállalkozásoknak csak az egyhatoda van a fiatalok, körülbelül ugyanennyi a házastársuk tulajdonában, vagyis zömüket a szülők vagy más rokonok birtokolják. A vállalkozások döntően a szolgáltatások (37 százalék), a kereskedelem és vendéglátás (25 százalék), a mezőgazdaság (15 százalék) és az ipar (11 százalék) területére koncentrálódnak.

Természetesen óvatosan kell bánnunk a vállalkozás és vállalkozó kifejezésekkel, ugyanis - az általános hazai helyzethez hasonlóan - a vállalkozói és az őstermelői igazolvánnyal rendelkezők is vállalkozónak tekintik magukat, illetve hivatalosan annak számítanak, jóllehet nem felelnek meg a modern értelemben vett vállalkozások kritériumainak. Őket a szakirodalom önfoglalkoztatóknak tekinti, és ezt azért is hangsúlyoznánk, mert a fiatalok által jelzett összes vállalkozás közel kétharmada ilyen formában működik.

7. ábra Vállalkozások a 15-29 éves korosztályon belül;
százalékos megoszlás a teljes sokaságra vetítve

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A kialakult helyzetre jellemző, hogy a "komolyabb" vállalkozási formák közül is a bt.-k vezetnek (17 százalék), a kft.-k csak őket követik (13 százalék), míg a sort a szövetkezetek zárják (2 százalék). Más oldalról csoportosítva az adatokat a vállalkozásoknak alig egyhetede bír a háztartástól elkülöníthető önálló tőkével, vagyis minősíthető modern értelemben vett vállalkozásnak. Budapest másságát jelzi, hogy messze itt a legmagasabb a jogi személyiségű vállalkozások (kft.) aránya - 22 százalék -, míg a többi régióban 7-13 százalék között változik. A mezőgazdasági jellegű régiókban (pl. Észak- és Dél-Alföld) az őstermelői igazolvánnyal bírók aránya átlag feletti (14-24 %), a közép-dunántúli régiót pedig láthatóan a vállalkozói igazolvánnyal rendelkezők uralják.

5. ábra Vállalkozások formája régiónként, százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A vizsgált minta alapján megállapítható, hogy a legtöbb vállalkozás a 25-29 évesek körében található. Ez annyit jelent, hogy a 15-29 éves korosztály vállalkozásainak kétharmada a 25-29 éves kérdezettek 28 százaléka a 20-24 évesek tulajdonában található.

c) Anyagi helyzet

A fiatalok véleménye anyagi helyzetükről két vélemény köré csoportosul. Kétötödük szerint "beosztással jól kijönnek", másik kétötödük szerint pedig "éppen hogy kijönnek jövedelmükből". A két csoport közötti megélhetési eltérést leginkább az szemlélteti, hogy a "beosztással jól kijövők" képesek esetenként félretenni, míg a "jövedelmeikből éppen kijövők" esetében a gyűjtés aránya meglehetősen alacsony. A fiataloknak öt százaléka ítélte nagyon jónak ("gond nélkül élünk") anyagi helyzetét, ezzel szemben több mint egytizedük úgy látja, hogy "hónapról hónapra anyagi gondjaik vannak", illetve egy kisebbségük (3 százalék), hogy "nélkülözések között élnek".

6. ábra Összességében hogy érzi, Önök...
A teljes sokaságra vetített százalékos eredmény

Forrás: Ifjúság 2000(c)

2. Munkavállalás, munkanélküliség

A globális munkaerő-piaci helyzet 2000-ben tovább javult, miközben a fiatalok munkaerő-piaci mutatói ellentmondásosan alakultak. Ez abban mutatkozik meg, hogy a fiatalok gazdasági aktivitása kismértékben csökkent, viszont kereseti hátrányuk mérséklődött, s nőtt a fluktuációjuk. Ez utóbbi esetében az a pozitívum, hogy a munkahely-változtatással kapcsolatos döntésekben nőtt a szerepe a fiataloknak a munkáltatói elbocsátással szemben.

A gazdasági aktivitás szempontjából a következőket indokolt kiemelni. A foglalkoztatottak száma 3 810 ezerről 3 850 ezer főre nőtt, ezzel egyidejűleg a munkanélküliek száma 285 ezerről 263 ezer főre csökkent. Az előző évhez viszonyítva a 15-74 éves korcsoportban mind a gazdasági aktivitás, mind a foglalkoztatási ráta javult 53,4%-ról 53,5%-ra, illetve 49,4%-ról 50,1%-ra. A munkanélküliségi ráta 7%-ról 6,4%-ra süllyedt.

A fiatalok munkaerő-piaci jellemzői korcsoportonként eltérően alakultak. Míg a 15-24 éves korú fiatalok között mind a foglalkoztatottak, mind a munkanélküliek száma csökkent az elmúlt évben, addig a 25-29 évesek között a foglalkoztatottak száma jelentősen emelkedett, a munkanélküliek száma pedig gyakorlatilag nem változott. Mivel a legfiatalabb korcsoportban, a 15-19 évesek között a foglalkoztatás nagyobb mértékben esett vissza, mint a munkanélküliek száma, munkanélküliségi rátájuk megemelkedett.

1. tábla A fiatalok munkaerő-piaci mutatószámának alakulása

 

 

 

 

Korcsop.

Foglalkoztatottak száma és aránya

Munkanélküliek száma

Munkanélküliségi ráta

 

1999

2000

1999

2000

1999

2000

 

e fő

%

e fő

%

e fő

e fő

%

%

15-19

69,9

10,4

56,6

8,9

21,3

17,6

23,3

23,7

20-24

483,9

54,9

456,4

53,1

57,3

53,2

10,6

10,4

25-29

495,5

68,9

495,5

69,6

40,7

40,8

7,6

7,3

15-29

1049,3

46,2

1032,6

46,1

119,3

111,6

10,2

9,8

Forrás: Gazdasági Minisztérium

A foglalkoztatási mutatószámok lényegében azonos módon alakultak nemek szerint, kivéve a 25-29 éves korcsoportot, ahol a férfi munkanélküliek száma csökkent, a nőknél pedig kis mértékű gyarapodás volt tapasztalható.

A fiatalok foglalkoztatási aktivitása függ az iskolába járás mértékétől is. 1999-hez képest 2000-re a tanulók száma kis mértékben tovább nőtt (6000 fővel az 1999. évi 720 ezer főről). A tanulólétszám növekedése ellenére a foglalkoztatási aktivitási ráta a nem tanuló népességre nézve is mérséklődött, a 15-19 éves korcsoport kivételével.

A munkaerő-piaci mutatók kis mértékű romlása ellenére, a fiatalok gyakrabban tudják és merik munkahelyüket megváltoztatni, és a munkahely-változtatásban egyre kisebb szerepet tölt be a munkaadó felmondása. Ez arra utal, hogy a munkaerőpiac élénkülése, a munkahelyek számának gyarapodása közérzetileg a fiatalok munkavállalása szempontjából kedvező hatást gyakorol.

A fiatalok munkaerő-piaci pozícióinak erősödését mutatja az a tény, hogy a 2000. évben a fiatalok keresete gyorsabban emelkedett az 1999. évi átlagnál, ez által csökkent az átlaghoz viszonyított lemaradásuk minden egyes iskolai végzettségi fokozatban. A 20 éven aluli fiatalok átlagkeresete az 1999. évi 53%-ról 56%-ra, a 20-24 év közöttiek esetében

72%-ról 76%-ra nőtt a nemzetgazdasági átlaghoz képest.

A 20-24 és a 25-29 éveseknél jelentősebb különbségeket találunk a férfiak és a nők munkapiaci részvételében, mint a 15-19 évesek között. Az időbeli változások azonban hasonlóak: 1992 és 1996 között csökkent, majd némileg megemelkedett a foglalkoztatottak aránya a fiatalok között. A növekedés üteme a nőknél az erősebb.

7. ábra Foglalkoztatottak aránya a 15-19 évesek között

Forrás: Gazdasági Minisztérium

8. ábra Foglalkoztatottak aránya a 20-24 évesek között

Forrás: Gazdasági Minisztérium

9. ábra Foglalkoztatottak aránya a 25-29 évesek között

Forrás: Gazdasági Minisztérium

  1. a) Munkanélküliség főbb okai
  2. A regisztrált munkanélküliek állástalanságának egyik fő oka az alacsony szintű iskolázottság. Az iskolázottsági különbségek szembetűnők. A foglalkoztatottak több mint 80%-a legalább középfokú végzettséggel rendelkezik, a regisztrált munkanélküliek több mint 40%-a legfeljebb az általános iskolát fejezte be, de 6%-uk még azt sem. A fiatalabb korú, regisztrált munkanélküliek iskolázottsága ugyan kedvezőbb az átlagnál, de a foglalkoztatottak szerkezeténél még mindig lényegesen rosszabb.

    A fiatal generáció munkanélküliségét - az iskolázottságon kívül - az is okozza, hogy a teljesítménynövelésben érdekelt munkáltatók elsősorban a már gyakorlattal rendelkező munkaerőt keresik. További gondot okoz e korosztály tekintetében is gyakran tapasztalható diszkrimináció, pl. a munkáltatók nem szívesen alkalmaznak jól képzett fiatalembereket sem, ha még nincsenek túl a katonai szolgálaton, és fiatal nőket sem, ha úgy gondolják, hogy hamarosan szülni fognak.

  3. b) Regionális különbségek
  4. Az Ifjúság 2000(c) adatai megerősítik, hogy a munkanélküliség regionálisan jelentős különbségeket mutat. A helyzet Budapesten a legjobb, itt a munkanélküliség által érintettek aránya egynegyed, Közép-Magyarországon és Közép-Dunántúlon némileg magasabb, közel egyharmados, Nyugat-Dunántúlon és Dél-Alföldön átlag körüli, további három régióban, Észak-Alföldön, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon pedig már kétötöd.

    Amennyiben a munkanélküliek számát nem az összes fiatalra, hanem az eddig legalább három hónapos munkavállalással rendelkezőkhöz viszonyítjuk, akkor a fentieknél lényegesen kedvezőtlenebb állapotokat regisztrálhatunk. Ugyanis az eddig munkaviszonyban állóknak csaknem a fele volt munkanélküli. A munkanélküliség általi érintettség körükben is jelentős vagy léptékbeli regionálisan, településtípust, iskolázottságot vizsgálva és nemek szerint.

    10. ábra Munkanélküliség jellegzetességei település típusa szerint;

    a kérdésre válaszolók százalékában

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

    Regionálisan legjobb a helyzet Budapesten, ahol a munkanélküliek aránya egyharmadnyi, ennél rosszabb, de az átlagosnál még mindig jobb állapotot rögzíthetünk a külföldi beruházások által legkorábban érintett régiókban - Közép-Dunántúlon és Közép-Magyarországon -, ahol a munkaerőpiacra kilépettek már mintegy kétötöde volt munkanélküli. Nyugat-Dunántúl és Dél-Alföld egy további "munkanélküliségi" típust jelenít meg, amennyiben itt a munkanélküliek aránya már a fiatalok felét érintette. Végül a legkedvezőtlenebb a fiatalok helyzete az észak-magyarországi, az észak-alföldi és dél-dunántúli régiókban, ugyanis itt a munkaviszonnyal valaha rendelkezőknek több mint fele jelezte, hogy hosszabb-rövidebb ideig volt munka nélkül.

    2. tábla A legalább három hónapos munkaviszonnyal rendelkező fiatalok megoszlása aszerint, hogy voltak-e munkanélküliek -Regionális bontásban, százalékos megoszlás

    Volt-e munkanélküli

    B.pest

    Közép-Mao.

    Közép-Dunántúl

    Nyugat-Dunántúl

    Dél-Dunántúl

    Észak-Mao.

    Észak-Alföld

    Dél-Alföld

    Átlag

    Igen

    33

    41

    38

    48

    58

    56

    56

    50

    47

    Nem

    67

    59

    62

    52

    42

    44

    44

    50

    53

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

    Nemek szerint kisebb az eltérés, amennyiben az eddig munkát vállalt férfiaknak fele (51 százalék), a nők kétötöde volt munkanélküli. Az iskolai végzettség viszont valóban szélsőséges állapotokat tükröz: míg az egyetemet végzettek 17 százaléka érintett a munkanélküliség által, addig a szakmunkás-képzettségűek között már 51, a csak általános iskolát végzettek közt pedig eléri a 60 százalékot ez az arány.

    Az érintettek kéttizede egyszer, egyötöde kétszer, közel egytizede pedig háromszor vagy többször vált munkanélkülivé.

  5. Munkanélküliséggel kapcsolatos félelmek
  6. A probléma ma is élő - vagyis a munkanélküliségről közel sem beszélhetünk múlt időben -, amit két adat is bizonyít. Egyfelől az, hogy a jelenleg "állásban lévők" nem jelentéktelen része - közel ötöde - fél attól, hogy elveszti állását.

    3. tábla A jelenleg "állásban lévők" megoszlása a munkahely elvesztésétől való félelem alapján

    -Regionális bontásban, százalékos megoszlás

    Tart-e attól, hogy a közeljövőben elveszti az állását

    Bpest

    Közép-Mao.

    Közép-Dunántúl

    Nyugat-Dunántúl

    Dél-Dunántúl

    Észak-Mao.

    Észak-Alföld

    Dél-Alföld

    Átlag

    Nem

    77

    76

    82

    76

    71

    66

    69

    69

    74

    Igen

    15

    11

    11

    13

    21

    24

    23

    19

    17

    Nem tudja

    8

    13

    7

    11

    8

    10

    8

    12

    9

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

    Az adatok tanúsága szerint a munkahely elvesztésétől való félelem a munkanélküliség által legjobban sújtott régiókban - Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Dunántúl, Dél-Alföld - élő fiatalokra a legjellemzőbb.

    Másrészt a munkanélküliségtől való félelmüket az is növeli, hogy az esetleges elhelyezkedésük esetén jelenlegi iskolai szintjüket, végzettségüket egynegyedük "kedvezőtlennek", további egyötödük pedig "nagyon kedvezőtlennek" ítéli meg.

    A különböző régiókban és településtípusokon élő fiatalok elhelyezkedés miatti szorongásai számottevően eltérnek egymástól, hiszen amíg a budapesti diákoknak csak egynegyede tart attól, hogy a végzés után nem talál munkát, addig a kisebb városokban élőknek több mint harmada, a községekben lakóknak pedig már kétötöde tart az elhelyezkedéstől.

  7. A foglalkoztatás és a tanulás összefüggése

Az 1990-es évtized második felében a fiatalok folyamatosan csökkenő létszámmal, de egyre magasabb iskolai végzettséggel fejezik be tanulmányaikat, a pályakezdők által átlagosan elvégzett iskolai évek száma folyamatosan nő. Az évtized folyamán radikális változások történtek, melyek a következő évtizedben várhatóan ismételten bekövetkeznek. Három jellemző változás történt ebben az évtizedben: (1) míg 1990-ben a végzettek közel harmada (32,0%) legfeljebb általános iskolai bizonyítvánnyal rendelkezett, ez az arány 1993-ra 22%-ra, majd ezt követően tartósan 18% alá süllyedt; (2) a pályakezdő diplomások aránya ebben az évtizedben megduplázódott, 2000-re 21% fölé nőtt; (3) az érettségivel, illetve a szakiskolai (szakmunkás és szakiskolai együtt) végzettséggel rendelkezők aránya megfordult az érettségizettek javára.

Ez a változás azért kedvező a fiatalok részére, mert a munkaerőpiac egyre kisebb mértékben tudja foglalkoztatni az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezőket. 1999-ben a 25-29 éves korcsoportra a következő iskolázottsága szerinti foglalkoztatási arányok a jellemzőek (tájékoztatásul közöljük a 15-29 éves korcsoport adatait is, de ez a magas tanulói létszám miatt sem a befejezett iskolai végzettségre, sem a foglalkoztatási rátákra nem tekinthető mérvadónak).

4. tábla Foglalkoztatási ráták korcsoport és iskolai végzettség szerint, százalékos megoszlás

Iskolai végzettség

15-29 évesek

25-29 évesek

- 8 általános

7,6

16,2

8 általános

18,6

49,2

Szakiskola

68,3

73,4

Középiskola

47,7

71,0

Felsőfokúak

80,2

80,1

Mindösszesen

46,2

68,9

Forrás: Gazdasági Minisztérium

A felsőfokú végzettségűek foglalkozási aktivitása a legnagyobb mértékű. A 80% ugyan látszólag alacsonynak tűnik, de a foglalkoztatási aktivitás értékelésénél tudni kell, hogy a nem foglalkoztatottak több mint egynegyede diploma utáni képzésekben, főként PhD-képzésben vesz részt.

A másik jellemző tendencia, hogy az alacsony iskolai végzettségűeket a munkaerőpiac egyre kisebb arányban tudja felszívni, a funkcionális analfabéták (8 általános iskolai végzettség alattiak) kevesebb mint 20%-a, az általános iskolai végzettséggel rendelkezők fele vált foglalkoztatottá.

A középfokú végzettségűek foglalkoztatási aktivitása markánsan meghaladja az alacsony iskolai végzettségűekét.

A tanulás hasznosulásának másik jellemzője a tanult szakma és a munka egymásnak való megfeleltetésnek aránya. A szakképzettséggel rendelkező és foglalkoztatott fiatalok (15-24 éves) közel 60%-a hasznosítja munkájában a tanult ismereteit, döntő többségüknél (50,3%) a szakma és a munka teljes mértékben megfelel egymásnak. Jelezni kell, hogy a korábbi, három évvel ezelőtti vizsgálat is hasonló eredményeket hozott, ami azt jelenti, hogy a növekvő iskoláztatás a munkahelyi beilleszkedést minőségileg nem változtatta.

A tanulás hasznosulásának másik fontos jellemzője a kereset. A fiatalok keresete általában gyorsabban nőtt a 2000. évben, mint az átlag, és ezen belül különösen bővült a felsőfokon végzett fiatalok keresete. A nemzetgazdasági átlagos 11%-os növekedése mellett a főiskolát végzett fiatalok 21, az egyetemi diplomával rendelkező fiatalok 26%-os növekedése volt tapasztalható.

3. Lakhatási körülmények, otthonteremtés

A fiatalok lakáshelyzete az elmúlt 10 évben romlott, többek között az ingatlanárak emelkedése miatt. A fiatalok döntő része önerejéből képtelen lakástulajdonhoz jutni, legfeljebb családi segítséggel. A fiatal korosztály, mint társadalmi csoport vagyoni-jövedelmi-családi körülményeik alapján nem homogén. A fiatalok lakhatását tekintve két alapvető dimenziót különböztethetünk meg. Az első és egyben a fiatalok döntő többségét magában foglaló csoport, a szüleikkel együtt, egy háztartásban élők. A második az önálló lakással rendelkező fiatalok csoportja. A szüleikkel együtt élő fiatalok csoportja további két részdimenzióra bontható, azon fiatalokra, akik folyamatosan otthon laknak, illetve azokra akik kollégisták, de hétvégente és az iskolai szünetek alatt otthon élnek. (Hozzá kell azonban tenni, hogy ez a fajta kollégista lét bizonyos fokig, tehát a tanítási időszakban önálló életnek, azonban gyakran a szülők által támogatott létnek minősül.) Az önálló lakással és többnyire önálló háztartással rendelkező fiatalok közé tartoznak a szüleiktől külön költözött lakástulajdonosok vagy bérlők, valamint az albérletben élők (mely bizonyos szempontból ugyanúgy kényszeregyüttélésnek minősül, mint a szülőkkel való közös háztartásban élés).

A legtöbb önálló életet kezdő fiatal számára, különösen Budapesten, a megyeszékhelyeken, valamint a nagyvárosokban az egyik legnagyobb probléma a lakáshelyzet megoldatlansága. Számukra az egyetlen megoldást a kényszer-együttélések jelentik. Ezen együttélések több csoportba sorolhatók. Az első a házastárs szüleivel való együttélés, a második az egyéb rokonokkal való együttélés, a harmadik az ismerősökkel való együttélés, végül a negyedik a többszemélyes albérletben való együttélés.

A fiatalok önállósodási esélye erősen korlátok közé szorított, mind lehetőségeit, mind anyagi feltételeit tekintve. Azok a fiatalok, akik önálló életük kezdetén szülői és rokoni segítséggel hagyják el kibocsátó családjukat vagy már rendelkeznek önálló keresettel, sokkal nagyobb eséllyel jutnak saját vagy bérelt lakáshoz, mint adott esetben velük egyidős, ám efféle segítségével nem rendelkező társaik.

Az Ifjúság 2000(c) adatai alapján a 15-29 éves korosztály döntő többsége, közel héttizede szüleivel él együtt, míg egyötöde önálló lakással rendelkezik. A maradék kisebbségnek legfeljebb csak egy része büszkélkedhet azzal, hogy a családról való leválást lakásbérléssel (3 százalék) tudja biztosítani, a többiek "kényszer-együttélési" formák keretei között biztosítják lakhatásukat. Mindez azt jelenti, hogy a fiatalok önállósodási és függetlenedési törekvéseinek a lakhatás szempontjából kemény határai vannak.

11. ábra Ön jelenleg hol lakik? A teljes sokaságra vetített százalékos eredmények

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A munkavállalók - vagyis az önálló keresettel rendelkezők - körében sem sokkal jobbak a szülői családról való leválás és az önállósodás lehetőségei. Ugyanis az önálló lakással bírók aránya körükben is csak megközelíti az egynegyedet, a háromötödük szüleivel, négy százalékuk házastársa szüleivel él együtt. A lakásbérlés zömük számára elérhetetlen, hiszen ezt három százalékuk engedheti meg magának. Önálló lakással az átlagot meghaladó mértékben csak a vállalkozók, az értelmiségiek és a "vezetők" (29-30 százalék) bírnak.

A családi állapot oldaláról közelítve a témához, a fentieknél számottevően jobb lakhatási viszonyokat regisztrálhatunk, amennyiben a házasságban élők háromötödének van önálló lakása, jóllehet a szülőkkel - ideértve a házastárs szüleit is - együttlakók aránya sem alacsony (28 százalék). Körükben némileg magasabb (5 százalék) a lakást bérlők számaránya. A nőtlenek és hajadonok közül mindössze három százalék jelezte, hogy rendelkezik önálló lakással, ami meglehetősen alacsony arány.

A kutatás azt is alátámasztja, hogy Budapesten a legmagasabb az önálló lakással vagy házzal rendelkező fiatalok aránya (15 százalék), annak ellenére, hogy a lakáshelyzet itt a legnagyobb probléma a 15-29 évesek számára. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor Budapest vezet a szülőkkel való kényszeregyüttélések vonatkozásában is, mely a lakáshiánnyal, a fiatalok rendezetlen anyagi körülményeivel és a magas ingatlanárakkal magyarázható. Ezzel a jelenséggel magyarázható az is, hogy Közép-Dunántúlon a fiatalok 16 százaléka, Közép-Magyarországon 13 százaléka él élettársa vagy házastársa szüleinél. Budapesten ez az arány valamivel több mint három százalék.

A fiataloknak durván háromnegyede megfelelőnek tartja lakáskörülményeit, némileg kevesebb mint egynegyede nem. Ez utóbbiak aránya főként a "kényszer-együttélési" formákban, a rokonoknál, az ismerősöknél, a bérleményekben stb. élők közt magasabb az átlagos értéknél. Megjegyezzük, hogy az önálló lakással bírók közt is átlag körüli az elégedetlenek aránya, ők elsősorban a kicsi alapterületre, az alacsony komfortosságra és a lakás rossz állapotára panaszkodtak.

Kormányzati intézkedések

1. Foglalkoztatás

Az ifjúsági munkanélküliség kezelésében pozitív fordulatot jelentett, hogy - a "Segély helyett munkát" alapelv jegyében 1996-ban megszűnt a pályakezdő munkanélküliek segélyezése, és olyan új eszközök (munkatapasztalat-szerzés, foglalkoztatási támogatás) kerültek bevezetésre, amelyek kifejezetten a pályakezdők foglalkoztatására ösztönzik a munkáltatókat. Ezek mellett a hagyományos eszközök (bértámogatás, közhasznú foglalkoztatás) is segítik a fiatalok elhelyezkedését. A munkaerő-piaci szervezet munkája a fiatalok foglalkoztatásának elősegítése érdekében már az iskolában megkezdődik. A szolgáltatások tájékoztatásból, tanácsadásból, továbbá a pályamegerősítő, pályaorientációs és korrekciós, valamint impulzus-foglalkozásokból és álláskeresési technikák oktatásából állnak. Eredményesek az olyan egyéni együttműködési pályatervek is, amelyek kidolgozása és megvalósítása során a munkaügyi központok folyamatosan figyelemmel kísérik és személyre szabott szolgáltatásokkal segítik a fiatalokat.

A munkaerő-piaci szervezet - a fiatalok erőteljes létszámcsökkenése ellenére - továbbra is kiemelt feladatának tekinti a pályakezdő fiatalok munkába állításának elősegítését. A képzés és munkatapasztalat terén leghatékonyabb eszközök esetében, dacára annak, hogy a támogatott fiatalok száma csökkent, a támogatás intenzitása (tehát a pályakezdők számához viszonyítva) nőtt.

5. tábla A pályakezdők részvétele az egyes aktív eszközökben

Eszközök

2000. évi létszám

Index, %
1999=100

Eszközök közötti létszám-megoszlás
%

Pályakezdők aránya az eszközben résztvevők között
%

 

 

 

1999

2000

1999

2000

Képzési támogatás

22 132

87,6

45,5

46,2

31,4

26,6

Bértámogatás

3 175

82,5

6,9

6,6

7,4

6,2

Közhasznú fogl.

2 616

74,4

6,3

5,5

2,9

2,8

Utazási ktségtérítés

1 675

93,4

3,2

3,5

16,3

16,6

Hagyományos eszközök összesen

29 598

86,0

62,0

61,8

13,1

12,5

Munkatapasztalat szerzés

16 917

89,5

34,1

35,3

100,0

100,0

Foglalkoztatási támogatás

1 371

63,4

3,9

2,9

100,0

100,0

Mindösszesen

47 886

86,3

100,0

100,0

19,5

18,7

Forrás: Gazdasági Minisztérium

A felsorolt tevékenységeken túlmenően két új kezdeményezést kell kiemelni. Az egyik, hogy külön program indult a hátrányos helyzetű és az iskolarendszerből lemorzsolódott fiatalok részére. Sikeresnek mutatkozik a különböző programok (reintegráló foglalkozások, felzárkóztató képzések, termelőiskolai programok) összekapcsolt, kombinált alkalmazása.

A másik, a pályaválasztás és pályakorrekció segítése. Folytatódott az ehhez szükséges feltételek teljes körű kiépítése. (A munkaerő-kereslet igényeinek figyelemmel kísérése az üres állások, illetve az újonnan létrehozott vállalkozások munkaerő-igényeinek bejelentésekor a különböző adatfelvételek kapcsán; ezen információk felhasználása a tanácsadásnál és a munkaerő-piaci képzésben, illetve továbbítása az oktatási szervezeteknek; a munkaerő-tervezés információs rendszerének kialakítása.)

Fiatal agrárvállalkozók támogatása

Az FVM a fiatal agrárvállalkozók gazdálkodásának elősegítése érdekében saját tulajdonú, korszerű családi gazdaságok (birtokok) létrehozására, a meglévők fejlesztésére és a gazdaságok hatékony működésének elősegítésére pályázati felhívást tett közzé.

A pályázat benyújtására jogosult: az a nagykorú mezőgazdasági vállalkozói igazolvánnyal rendelkező magyar állampolgár, aki főfoglalkozásban egyéni vállalkozóként mezőgazdasági tevékenységet fog végezni, 2001. január 1-jén még nem töltötte be a 40. életévét, legalább szakirányú végzettséggel és legalább egyéves szakmai gyakorlattal rendelkezik, a család tagjain kívül idegen munkaerőt a pályázat benyújtásának időpontjáig tartósan nem foglalkoztat és megfelel az agrártámogatás igénybevételével összefüggő adatszolgáltatásáról és nyilvántartásba vételéről szóló 236/1998. (XII.30.) Korm. rendelet előírásainak.

Az FVM "Fiatal agrárvállalkozók támogatás"-ra - 6/2000. (II.26.) FVM rendelet - 2000. évben 1 557,6 millió forintot fordított. 2001. első félévében az előző évről áthúzódó kifizetés 365 millió forint volt. A 2001. évi támogatási előirányzat 3 000,0 millió forint.

A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás, illetve hitelfelvétel esetén kamattámogatás lehet. A vissza nem térítendő támogatás mértéke a minisztériumi által elfogadott fejlesztési költség ÁFA-mentes értékének 30%-a, de legfeljebb 15 MFt lehet. A hitel összege az előzőekben említett fejlesztési költség 50%-a, de legfeljebb 25 MFt, amelynek futamideje legfeljebb tíz év lehet.

2. Otthonteremtés

A fiatalok lakáshelyzete az elmúlt 10 évben jelentősen romlott, többek között az ingatlanárak emelkedése miatt. A fiatalok döntő része önerejéből képtelen lakástulajdonhoz jutni, legfeljebb családi segítséggel. A fiatal korosztály mint társadalmi csoport vagyoni-jövedelmi- családi körülményeik alapján nem homogén. A Kormány segíteni kívánja az első lakáshoz jutást, ezért a körülmények figyelembe vételével hozta meg azokat az intézkedéseket, amelyektől a legnagyobb eredményt reméli. A lakásgondok nem kizárólag lakástulajdon szerzésének támogatásával, hanem más formák (pl. bérlakás) elterjedésének ösztönzésével is enyhíthetők. A lakáspolitika eszközrendszere rendkívül differenciált. A fiatalokra vonatkoztatva a különféle támogatási formák három jövedelmi csoportban modellezhetők:

  1. azok a fiatalok, akik rendelkeznek akkora önerővel, illetve megfelelő jövedelemmel, hogy a támogatott hitelek, lakásépítési hitel segítségével saját lakáshoz tudnak jutni;
  2. azok a fiatalok, akik előtakarékosság vállalásával, átmeneti elhelyezéssel rövid időn (öt év) belül képesek lakástulajdonhoz jutni,
  3. azok a fiatalok, akik vagyoni - jövedelmi helyzetüknél fogva rövid időn belül nem, de valószínűleg hosszabb távon sem képesek lakást szerezni;

• A Kormány 1999. január 1-jei hatállyal bevezette az illetékkedvezményt és az adó-visszatérítési támogatást.

• 2000-ben a Kormány változtatást eszközölt a lakásépítéséhez nyújtott hitelek támogatása terén. Új elemként jelent meg, hogy a támogatott lakáshitelt nem csak új lakás építéséhez, hanem használt lakás vásárlásához, lakások korszerűsítéséhez is igénybe lehet venni. Ennek hatására megindult a verseny a bankok között, s ez jelentős mértékű hitelkamat-csökkenésben is megmutatkozott.

• A kamattámogatás jelenlegi rendszere két pilléren nyugszik. Az első a jelzáloglevelek kamattámogatása, amelyet az állam a polgárok terheinek mérséklésére, jogszabályban meghatározott kölcsönök finanszírozására kibocsátott jelzáloglevelekhez nyújt. A második pillér a kiegészítő kamattámogatás rendszere, amely magában foglalja a lakosság számára új lakás építéséhez, vásárlásához nyújtott, illetve a vállalkozók számára értékesítés vagy bérbeadás céljára szánt bérlakás építéséhez nyújtott támogatást.

Az intézkedések eredményei

2000. július 1-jével a Kormány elindította az Állami Támogatású Bérlakás Programot (továbbiakban: ÁTBP), amelynek pályázati rendszere keretében az önkormányzatoknak vissza nem térítendő állami támogatást nyújt bérlakás-állományuk növelésére. A program megindításakor 2 jogcímen (szociális, költségelvű) lehetett pályázni.

A szociális bérlakásokban elhelyezhetők azok a fiatalok, akik a legrosszabb anyagi körülmények között élnek és rövidtávon nem képesek lakásproblémájukat megoldani.

A Kormány pályakezdő fiatalok átmeneti lakhatáshoz jutását az ÁTBP keretein belül költségelvű bérlakások építésének ösztönzésével kívánta elérni. A pályázati rendszer első féléves tapasztalatai alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a pályázati rendszer hatékonyan működik és rendkívül sikeres, azonban szükséges a pályázati jogcímek differenciálása. A költségelvű bérlakás-pályázatok célcsoportja rendkívül heterogén volt, ide tartoztak a fiatalokon túlmenően a szolgálati lakást igénylők (pedagógusok, orvosok, egyéb közintézményi dolgozók) és a nyugdíjasok egy része.

A fiatalok, mint speciális célcsoport igényeinek szem előtt tartásával a Kormány 2001. február 1-jétől új jogcímként bevezette a fiatalok, hallgatók részére garzonházak (fecskeházak) létesítését is. Pályázatot csak olyan önkormányzat nyújthat be, amelyik vállalja, hogy maximum öt évig lakhat bent a fiatal. A fecskeházakban kialakított kisebb lakásokban egyrészt el lehet helyezni pályakezdő fiatalokat, akik néhány évig laknának ezekben a lakásokban, ezen időszak alatt lehetőségük van anyagilag megerősödni, előtakarékoskodni és későbbiek során képesek lesznek önerőből saját lakhatási problémáik végleges megoldására. Másrészt ezen épületekben a kollégiumi ellátásból kiszoruló fiatalok egy részét is el lehetne helyezni a tanulmányaik idejére. Így nem kell a lakhatásukat a drága albérletekben megoldani, hanem lehetőségük volna az olcsó bérű lakásokban folytatni a tanulmányaikat. E program jól illeszkedik a Kormány fiatalokat, diákokat segítő egyéb programjaihoz.

V. Ifjúsági kultúra, értékek

Helyzetkép

1. Kulturális szokások, fogyasztás

Az Ifjúság 2000(c) kutatási eredményei azt mutatják, hogy lényeges különbségek vannak a kulturális intézmények használatában az egyes korcsoportok között; a 15-19 éves korosztály szignifikánsan nagyobb arányban használja ezeket, mint az idősebb korcsoportokba tartozó fiatalok. A kulturális intézményekbe járás gyakoriságát tekintve a 25-29 éves korosztály tűnik a leghátrányosabb helyzetűnek, mert az összes intézmény esetében ők állítják legnagyobb arányban, hogy félévnél régebben voltak moziban, színházban.

8. ábra. A kulturális intézmények látogatottsága a fiatalok körében;
a kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A társadalmi különbségek ezen a téren is megjelennek: vannak, akik bővelkednek (egyben demonstrálva is ezt) e javak fogyasztásában, mások alig férnek hozzá, s egy ponton túl már nem ismerik fel szükségleteiket, ezért kulturális aktivitásuk minimális, formális. Különösen feltűnő ez esetben Budapest és a községek ellentéte. E két településtípus 15-29 éves korosztálya élesen elkülönül egymástól a kulturális fogyasztás jellegében és gyakoriságában. Míg a budapestiek élen járnak a magas kulturális értéket képviselő fogyasztásban, pl. színház, hangverseny, könyvtár, kiállítás, könyvesbolt, addig a községben lakó 15-29 évesek inkább a művelődési házakba járást, a helyi diszkókat, bálokat, mulatságokat részesítik előnyben a többi fiatalhoz képest.

9. ábra Az egy hónapon belül látogatott kulturális intézmények régiónként, százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

E feltűnő aránytalanság a kulturális intézményekbe járás intenzitásbeli különbségével párosul. Míg például a budapesti fiatalok közel egynegyede két hónapos perióduson belül járt színházban, addig a községben lakóknál az arány nem éri el az egytizedet. A mozik esetében kétszeres különbség regisztrálható. A budapesti fiatalok közel háromnegyede volt két hónapon belül moziban, a községben lakó fiatalok egyharmada látogatott meg filmszínházat. Ezek a különbségek tovább erősíthetik a fiatalok közötti esélyegyenlőtlenségeket.

10. ábra 1 hónapon belül látogatott kulturális intézmények korcsoportonként, százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A könyvolvasás tekintetében ugyanakkor hasonlóan erős különbségek észlelhetők korcsoport, valamint településtípus, az állandó lakhely regionális elhelyezkedése alapján. Az előzőekben leírtakhoz teljes mértékben hasonlóan, a 15-19 éves korosztály 46 százaléka jelenleg is olvas valamilyen könyvet; a "legfelső" életkori csoportba tartozók valamivel több mint egyharmada. A budapesti fiatalok közel háromötöde olvasott könyvet az elmúlt időszakban, az elmaradottabb régiókban az olvasási arány egyharmad körül mozog.

11. ábra Mostanában olvasott-e valamilyen könyvet? A kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A korábban parabolisztikus modellel jellemzett regionális különbségek megtalálhatók a fiatalok eszközellátottságában, amely döntően befolyásolja választásaikat, értékképzeteiket; mégis, nincs exponenciális összefüggés a kielégítő "kulturális" infrastruktúra és a kulturális aktivitás között.

Folyamatosan emelkedik a napi- és hetilapok olvasóinak száma, az igazi kérdés viszont a tartalomban, érdeklődésben stb. rejlik - ám ez csak egy másfajta vizsgálódás tárgya lehet.

Az ifjúsági mintában is megjelenik az országosan már feltárt és ismert tendencia, hogy a szabadidő eltöltésének több mint kétharmad részét tévénézésre fordítják, a fennmaradó idő és kapacitás fordítódik az összes többi lehetséges tevékenységre.

A minden évben elkészülő éves könyvtári statisztikai adatok alapján, a 14 éven aluli fiatalok könyvtárhasználatáról vannak külön adataink. Ezek szerint a települési könyvtárakban a látogatók harmada az általános iskolás korúakból tevődik ki.

1. tábla A 14 éven aluli fiatalok könyvtárhasználata

 

1999

Az összesen adathoz képest ez

2000

Az összesen adathoz képest ez

Beiratkozott olvasó

493 155

36%

497 242

37%

Látogató, könyvtárhasználó

6 150 433

37%

6 142 704

37%

Kölcsönző

3 937 638

38%

3 888 290

38%

Kölcsönzött dokumentum

10 751 545

31%

10 582 251

31%

Helyben használt dokumentum*

-

-

3 407 084

27%

Forrás: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma

*Ez a 2000-es statisztikában új adat, eddig még nem szerepelt.

  1. Múzeumok látogatottsága
  2. A múzeumi szakterületnek a kultúra közvetítésében betöltött fontos szerepét bizonyítja, hogy az összes látogató mintegy harmada diák volt. A múzeumi kiállításokat látogatók összlétszámaránya mellett jelentős a muzeális intézményekben folyó, a gyermek- és ifjúsági korosztályt érintő szervezett programok száma. A szervezett programok részben hétvégi rendezvényeket jelentenek, részben többnapos, táborszerűen szervezett eseménysorozatokat.

    2. tábla A muzeális intézmények gyermek és ifjúsági korosztályt érintő programjainak és azok résztvevőinek száma a 2000. évben

    Múzeumok

    Óvodások

    ált. iskolások

    középiskolások

    felsőoktat. int. hallgatói

    diáktáborok

    összes látogató*

    diák látogatók

    számára szervezett foglalkozások

    Budapesti múzeumok

    250

    1 158

    378

    528

    313

    2 604 391

    767 369

    Megyei intézmények

    1 316

    5 744

    2 690

    1 111

    1 858

    7 291 043

    3 103 133

     

    1 566

    6 902

    3 068

    1 639

    2 171

    9 895 434

    3 870 502

    *A múzeumokat látogató valamennyi korosztály adata

    Forrás: Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma

  3. Tévénézési szokások
  4. A nézettségi adatok alapján (AGB Hungary, 2000. január 1-december 31. között) következtethetünk a 29 év alatti magyar lakosság tévénézési szokásaira. Az összes, televízió-használatra vonatkozó adatok alapján elmondható, hogy a kor előrehaladtával egyre inkább emelkedik a tévénézéssel eltöltött percek száma. A téli hónapokban (januártól márciusig) mindegyik korosztály hosszabb ideig néz televíziót, mint tavasszal. A napi nézett idő csak nyáron, júniustól, emelkedik, a szünidő és a szabadságok kezdetével.

    A vizsgált korosztályok esetében éves viszonylatban általános tendencia, hogy a hétvége felé egyre inkább nő a képernyő előtt töltött percek száma, ez minden, az AGB által vizsgált műsorszolgáltatóra érvényes. A hét napjai közül mindegyik korcsoportnál szerdára visszaesik a nézett idő értéke, majd csütörtökön éri el a hétfői arányt, a hétvége felé folyamatosan emelkedik és vasárnap éri el csúcspontját.

    5. ábra Az egy főre jutó napi nézett idő (ATV) 2000-ben (percben)

    Forrás: Országos Rádió és Televízió Testület

    A fiatalok hétköznaponként 16:00 órától már átlagosan óránként 10 percet töltenek el a monitor előtt. A 4-17 évesek korábban, már délután kettő körül leülnek a tévé elé, míg a 17 év felettiek csak a késő délutáni órákban érnek rá arra, hogy óránként akár 15 percig kövessék figyelemmel a sugárzott műsorokat. Fő műsoridőben a két korcsoport közti különbség eltűnik, azonban a 18-29 évesek tovább maradnak a képernyő előtt.

    A hétvégi televízió-nézést vizsgálva már a reggeli, kora délelőtti órákban is magas értékekkel találkozhatunk a 18 év alattiak esetében, ők háromszor annyi ideig néznek tévét ebben az időben, mint idősebb társaik. Kora délutánra azonban csökken ez az átlag, és csak az esti órákban, 20 óra körül éri el a délelőtti értéket.

    6. ábra A fiatalok televíziónézésre fordított ideje hétvégén órás bontásban (percben)

    Forrás: Országos Rádió és Televízió Testület

    A hétvégi médiafogyasztásra általánosan jellemző, hogy a kiskorúakat köti le hosszabb ideig a műsorkínálat. A hétköznapokat vizsgálva a 14 év alattiak már délután egy óra után több időt töltenek televíziós műsorok nézésével, mint idősebb társaik.

    A fiatalok médiafogyasztási szokásait a korosztály mellett más demográfiai mutatókkal is jellemezhetjük, így az iskolai végzettség, a település típusa, a foglalkozás és a jövedelem alapján. A 18 és 29 év közötti általános iskolát végzettek néznek hosszabb ideig televíziót, mind hétköznap, mind hétvégén. Minél magasabb az iskolai végzettség, annál kevesebb a tévézésre fordított idő. A maximum nyolc általánost végzett felnőttek és fiatalkorúak hétköznaponként este nyolc óra után érik el tévénézésük napi csúcsát. A hétvégi médiafogyasztást is ez jellemzi, iskolai végzettségtől függetlenül.

    3. tábla A TV iskolai végzettség szerint

    A TV (percben)

    Ált. isk. vagy annál kevesebb
    4
    -17 éves

    Ált. isk. vagy annál kevesebb
    18
    -29

    Szakmunkás végzettségű
    18
    -29

    Középfokú végzettségű
    18
    -29

    Felsőfokú végzettség
    18
    -29*

    196

    244

    190

    156

    150

    hétköznap

    171

    228

    175

    144

    132

    hétvégén

    259

    283

    228

    185

    194

    Forrás: Országos Rádió és Televízió Testület

    * A felsőfokú végzettséggel rendelkező 18-29 év közöttiek esetszáma ebben a vizsgálatban olyan alacsony, hogy az nem reprezentálja a magyar lakosságot.

    A foglalkozást, a korosztályt és az esetszámokat figyelembe véve három kategóriát hozhatunk létre: tanuló, fizikai munkás és más eltartott (kivéve tanuló). A tanulók esetében két korosztályra is bontható a populáció (4-17 éves és 18-29 éves). Legkevesebb ideig a felnőtt tanulók ülnek a képernyő előtt, legtovább pedig az eltartottak.

    4. tábla A TV életkor szerint

    A TV (percben)

    tanuló 4-17 éves

    tanuló 18-29 éves

    eltartott 4-29 éves

    Fizikai 4-29 éves

    A TV percben

    195

    151

    228

    189

    Forrás: Országos Rádió és Televízió Testület

    Az egy főre jutó kereset alapján öt kategóriát határoztunk meg. Az egyes kategóriákban az egy főre jutó nettó átlagkeresetet a 8. táblázatban megadjuk. Az egy főre eső nettó jövedelem csökkenésével nő a képernyő előtt töltött percek száma. Tévénézésre a legtöbb időt a 18 év feletti legalacsonyabb jövedelmű fiatal felnőttek fordítanak.

    5. tábla A TV jövedelem szerint

    Havi egy főre jutó nettó jövedelem
    (ezer forint)

    53 554

    36 540

    30 325

    24 382

    15 355

    A TV (percben)

    174

    167

    177

    194

    216

    Forrás: Országos Rádió és Televízió Testület

    2. Értékek

    Az Ifjúság 2000(c) kutatásban megjelenő eredmények szerint a mai magyar fiatalok értékei, értékítéletei, megítélései az elmúlt évtizedben részben átalakultak, de részben követik szüleik gondolkodásmódját is. Jelzi ezt az is, hogy a 15-29 évesek több mint harmada gondolja úgy, hogy gondolkodásmódja, értékítélete, szülei eszményei megfelelőek számára, további kétötödük gondolja úgy, hogy részben egyező. Mintegy 15 százalék azok aránya, akik elutasítják szüleik eszményeit. Ez is mutatja, hogy a változó világ hatására bizonyos értékek alakulnak csak át, a teljes gondolkodási paletta csupán árnyalatokkal változik meg. A fiatalok viszonyát környezetük hagyományaihoz, értékeihez legjellemzőbben az mutatja, hogy mennyire tudnak azonosulni, egyetérteni szüleikkel illetve környezetükkel (szüleik, tanáraik, munkatársaik, barátaik házastársuk/élettársuk) az őket körülvevő világ megítélésében. Ha korcsoportok alapján vizsgáljuk e kérdést, látható, hogy lényeges, szignifikáns különbözőségek mutathatók ki az egyes korosztályok között.

    7. ábra Megfelel-e az Ön eszményének szülei élete? Korcsoportonként; százalékos megoszlás

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

    8. ábra Megfelel-e az Ön eszményének szülei élete?
    A település típusa szerinti százalékos megoszlás

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

    A további adatok azt mutatják, hogy a fiatalok világlátása leginkább házastársuk, élettársuk valamint barátaik gondolkodásával, értékítéleteivel egyezik meg. A mindennapi aktivitásukat meghatározó foglalkozási körükből származó iskolatársaknak, illetve a kollégáknak, munkatársnak véleményegyezése már kisebb, mivel egyötödüknek egyezik meg teljes mértékben a véleménye ezen csoportokkal. A fiatalok világlátása legkevésbé egyeztethető össze a társadalmi hierarchiában felettük álló személyek, így tanáraik és feletteseik vélekedésével.

    A fiatalok értékpreferenciái differenciált képet mutatnak. Az emberek életviteléhez kapcsolódó, vizsgált 16 értékkategória közül három alapvető típus különböztethető meg. Az 1-től 5-ig terjedő skálán mért átlagértékek alapján a 15-29 éves korosztály számára legfontosabbnak a harmonikus, boldog élethez köthető, immateriális értékek mutatkoznak. Ide sorolhatjuk a családi biztonságát, az igaz barátságot, a szerelemet, a békés világot, valamint a belső harmóniát. Ezek az értékek rendkívül magas - az iskolában szokásos osztályzatban kifejezve jeles - átlagértékeket kaptak. A felsorolásra kerülő értékekből képezhető egy másik homogén csoport. A csoporton belül található értékek jelentősége valamivel kisebb - négyes átlagérték -, de azonos tartalmuk, az anyagi javakhoz való viszony összekötik őket - így gazdagság, rend, érdekes, változatos élet, kreativitás. Mindezen értékek mögé sorolódik egy harmadik típus, amelyet általános társadalmi tudatként írhatunk le, ide a nemzeti identitás, a tradíciók jelentősége, hatalomhoz való viszony sorolhatók. Az adatok azt mutatják, hogy a magyar fiatalok számára legkisebb jelentősége az értékkategóriák közül a hatalomnak van (2,5 átlagérték).

    A fiatalok arra a kérdésre, hogy mennyire fontosak számukra - egy 0-tól 10-ig terjedő skálán - az alábbi értékek, a következő "sorrendet" alakították ki (az átlag értékek alapján):

    9. ábra Az egyes értékek fontossága; 0-10-ig terjedő skála értékei

    Forrás: Ifjúság 2000(c)

  5. Környezettudatos magatartás

A környezet állapotának romlása egyre komolyabb társadalmi problémákat vet fel. A megoldáshoz szemléletváltásra van szükség, melynek biztosítéka a fiatal korosztály értékrendszerének és magatartásának alakítása. Az OKK Gyermek- és Ifjúsághigiénés Osztálya 1999-ben országos felmérést végzett 13-14 éves diákok és családjuk életviteléről a környezettudatosság vonatkozásában, illetve az iskolai környezeti nevelésről.

A felmérés budapesti eredményei alapján (n=1930) megállapítható, hogy a szülők utazási, vásárlási, hulladékkezelési szokásai nem támogatják a gyermekek környezettudatos magatartásának kialakulását. A környezeti nevelés feladata az oktatási intézményekre hárul. A felmérés idejében színvonalas környezeti nevelésben a budapesti diákok mintegy 15%-a részesült.

Eredményeink alapján megállapítható, hogy a gyerekek jelentős hányada környezetét szennyezett levegőjűnek érzi. A vizsgált fővárosi gyermekek egynegyede jelzi, hogy forgalmas, rossz levegőjű helyen tornáznak. Amikor a szabadlevegőn való mozgást szorgalmazzuk, érdemes figyelembe venni a levegő minőségét is. A tanulók kötelező fittség-mérésekor valószínűleg jobb eredményt lehetne elérni, ha nem a belvárosi iskolák körül futnának a gyermekek, hanem jobb levegőjű parkokban, tornapályákon.

A családok jelentős hányadára jellemző, hogy több autóval rendelkeznek, a szülők naponta autóval közlekednek egészen a munkahelyükig, az apa és anya külön-külön autóval utazik, általában egyedül ülve az autóban. Emellett a tanulók több mint harmada nem tud a közlekedés által okozott levegőszennyeződés lehetséges egészségkárosító hatásáról.

A vásárlási és hulladékkezelési szokások alapján a megkérdezett családok mintegy felénél nem jellemző a környezetbarát szemlélet, amely azért is érdemel figyelmet, mert eredményeink alapján a gyermekek és a szülők attitűdje között pozitív összefüggés van. Ahelyett, hogy a szelektív szemétgyűjtést, az energiatakarékosságot, az egészséges életmódot születésüktől fogva jó példaként látnák a gyerekek, a szülők szokásai többnyire nem támogatják a gyermekek környezettudatos emberré formálását. A környezeti nevelés feladata így az oktatási intézményekre hárul.

3. Vallásosság, egyházhoz tartozás

A vallásosság és az életkor közötti kapcsolat két fő formában érvényesül: a biográfiai és a társadalmi változásokkal összefüggően. Sokévtizedes tapasztalat szerint a vallásosság kifejezési módjai és erőssége az életút során változnak. Az erősebben mintakövető gyermeki vallásosságot az önállósulás és a család- és egzisztencia- alapítás szakaszában a vallási érdeklődés és a látható vallásosság visszaesése követi. A pályakezdés és az életviszonyok stabilizálódása viszont ismét a vallásosság erősödését, általánosabbá válását, egyházhoz kötődését vonja maga után. Ez a felfelé ívelés meggyorsul az élet utolsó évtizedeiben. A másik összefüggés, hogy a nagy változások a társadalom egészét befolyásolják ugyan, de azokra a fiatalabb nemzedékek fogékonyabbak. Ennek következtében a kultúraváltás jelentős részben a belépő fiatal korosztályok más felfogásán és magatartásán keresztül terjed el. Ebben az esetben a fiataloknak a társadalmi szokásokkal szembeni nonkonformizmusa maradandó változások jele.

Nemzetközi összehasonlítások alapján az istenhívők aránya az ifjúság körében a következő képet mutatja: Magyarországon a 17-20 év közötti korosztály 47%-a mondja magát istenhívőnek, míg Nyugat-Európában ez az arány 70%, Észak-Amerikában pedig 82%. Magyarországon a 21-30 év közötti korosztály 40%-a mondja magát istenhívőnek, míg Nyugat-Európában 68%, Észak-Amerikában 93%. Míg tehát az idősebb, ötven év feletti nemzedék vallásossága nagyjából a nyugat-európai szintnek megfelelő (85-90%), a fiatal nemzedék hívő aránya csupán fele a nyugat-európai szintnek.

Magyarországon a legszembetűnőbb különbség az idősek és a fiatalok vallásosságának arányában mutatkozik. Tény tehát, hogy a vallásosság területén, ma Magyarországon generációs feszültség észlelhető. Ennek egyik oka az elmúlt évtizedekben bekövetkezett olyan kulturális változások, melyek sokkal intenzívebben (hirtelen és rövidebb idő alatt) éreztették hatásukat a társadalomban.

A rendszerváltás fényében vizsgálva a hívők és nem hívők arányának változását, a következő trendek különíthetők el: a 40 évnél fiatalabbak körében csökkent a nem hívők, és nőtt az istenhívők, illetve a vallásilag ingadozók aránya. Nőtt a templomba járók (nem heti rendszerességgel) és a naponta imádkozók aránya is. A rendszerváltás magával hozta a világnézeti szocializáció változásait is, amit azért fontos vizsgálnunk, mert a vallásosság vagy nem vallásosság ma a magyar társadalomban egy örökölt szemlélet, tehát a szülő világnézete alapvetően befolyásolja a gyermek világnézetét. Itt nem csupán a családban történő vallási szocializációt kell említenünk, hanem az iskolait is, és tudvalevő, hogy az utóbbi évtizedben megnyílt nagyszámú egyházi oktatási intézmény (óvodától a felsőoktatási intézményekig) komoly és elkötelezett szerepet vállal a gyermekek és az ifjúság vallásos nevelésében.

A vallás és az egyház társadalmi megítélését tekintve azt észlelhetjük, hogy a fiatalabb életkorú csoportokban erőteljesebb a hagyományvesztés, de ez az újabb generációk újítási törekvéseivel összhangban is van. Az elvallástalanodás a 30-60 év közöttiekre jellemző leginkább, az ennél fiatalabbaknál a vallásos részarány enyhe emelkedése tapasztalható.

A rendszerváltást követő kulturális sokszínűség jegyében számos új kisegyház jelent meg hazánkban. A felmérések azt mutatják, hogy ezek az egyházak elsősorban a fiatalokat szólítják meg. Tagjaik (összesen a lakosság kb. 4,5%-a) 90%-a az ifjúság köréből kerül ki. Ezt mutatja az is, hogy míg a kisegyházak megítélése a társadalom egészében inkább elutasító (54%), városokban élőknél ez az elutasítás már csak 49%, az ifjúságnál pedig, függetlenül a lakóhely típusától, már csak 30%. Érdekességként megemlíthető, hogy a kisegyházak legnegatívabb tulajdonságaként a megkérdezettek döntő többsége a közterületi "erőszakos" térítést említi. Azonban a magukat vallásosnak mondó fiatalok elsősorban valamely történelmi egyházhoz tartoznak.

Az Ifjúság 2000(c) eredményeinek tanúsága szerint a mai 15-29 éves korosztály egytizede vallja magát az egyház tanítása szerint vallásosnak, és majdnem minden második állítja, hogy a maga módján vallásos. Ezek szerint együtt véve a 15-29 éves korosztály közel háromötöde vallásosnak tekinti önmagát. Ezzel szemben valamivel több mint egyharmaduk nem vallásos, sőt ezen a rétegen belül 8 százalék kifejezetten ateistaként jellemzi saját magát.

10. ábra Melyik kijelentéssel jellemezné Önmagát? A teljes sokaságra vetített százalékos eredmény

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A fiatalok több mint egyharmada saját állítása szerint vallásos nevelésben részesült, ugyanakkor minden bizonnyal valamilyen szinten érvényesültek a vallási hatások annál a további közel 7 százaléknyi válaszadónál is, akik az adott pillanatban nem tudták megítélni egyértelműen az otthoni vallásos nevelés meglétét.

A vizsgálat harmadik vallási vonatkozású kérdése a megkérdezettek felekezeti hovatartozására kérdezett rá, egyfelől a születéskori bejegyzés, másrészt a jelenlegi, személyes hovatartozás vonatkozásában. Ami a születéskori feljegyzéseket illeti, a fiatalok kétharmada katolikus (ezen belül 95 százalékuk római rítusú), közel egyötöde református, s három százaléka evangélikus. A kisegyházakban, szektákban történő bejegyzés nem jellemző, továbbá a válaszolók egytizede alatt van azok aránya, akiket nem kereszteltek meg, illetve jegyeztek be.

A jelenlegi felekezethez tartozás már alacsonyabb vallásos önidentifikációt mutat: a fiatalok majdnem fele úgy érzi, hogy nem tartozik semelyik felekezethez sem. A megkereszteltek, bejegyzettek, illetve a magukat valamilyen felekezethez, vallási közösséghez közel érzők felekezeti megoszlása azonban már a fentebb leírtakhoz közel azonos képet mutat: héttizedük katolikus, egyötödük református és 4 százalék evangélikus. Ezek szerint a keresztség szerinti felekezet elhagyása a nagyegyházakat nagyjából azonos mértékben érinti. Ez utóbbi két kérdés esetében a hiányzó válaszok száma meglepően magas, részarányuk 12 százalék, illetve 16 százalék.

A fiatalabb generációk vallásgyakorlata szintén az alacsonyabb vallásossági szint irányába mutat. Amíg a heti templomba járók aránya 8 százalék, addig a másik póluson a megkérdezettek egyharmada úgy nyilatkozott, hogy soha nem jár templomba.

11.ábra Milyen gyakran jár vallási szertartásra? A kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

Az Ifjúság 2000(c) vizsgálat vallási adatainak alapmegoszlásai egy áthagyományozott vallási kultúráról, egy gyengülő vallási önidentifikációról, és egy kisebbségben lévő egyháziasan vallásos csoportról tanúskodnak.

A lakóhelytípus mutatja a legnagyobb különbségeket a vallásossággal kapcsolatosan a társadalmi-gazdasági változók közül. A községekben lakók több mint kétharmada vallja magát vallásosnak a két ismérv valamelyike alapján, míg Budapesten 50% alatt marad ez az arány, bár szembetűnő, hogy a fővárosban többen vallják magukat egyháziasan vallásosnak, mint a többi városban. Még nagyobb az eltérés a vallásos nevelés tekintetében, ami a vidéken továbbélő hagyományos vallásosságot tanúsítja. A nemmel, korral összefüggést nem mutató felekezeti hovatartozásra vonatkozó kérdések közül a második, a jelenlegi tagság meglepő különbséget mutat a lakóhely típusa szerint: a községiek fele olyan gyakran mondják, hogy nem tartoznak felekezethez, mint a nagyvárosban lakók. Ezek szerint a vallás vidéken továbbra is, a fiatalság körében is identitásformáló tényező, míg a nagyobb városokban erősen megkopott ez a funkciója. Ennek fényében viszont meglepő, hogy a vallásgyakorlat terén nem mutatkozik ilyen jelentős különbség, sőt Budapesten a legnagyobb az aránya a hetente többször szertartásra járóknak (igaz, a soha templomba nem járóknak is). Ennek oka valószínűleg az, hogy az ilyen rendszerességű vallásgyakorlat az első sorban városi bázissal rendelkező kisközösségi vallásosságra jellemző. Az eltérés a soha templomba nem járók, az egyházaktól teljesen elszakadtak arányában a legnagyobb: a fővárosban kétszer akkora az arányuk, mint a községekben, ez annak köszönhető, hogy a szekularizáció még nem haladt annyira előre, vidéken sokan elmennek legalább évente egynéhányszor - a nagyobb ünnepeken - templomba.

6. tábla Vallási önbesorolás lakóhelytípus szerint (%)

 

egyház tanítása szerint vallásos

maga módján vallásos

nem tudja

nem vallásos

nem vallásos, más meggyőződésű

összesen

Budapest

11,0

37,4

5,9

35,1

10,6

100,0

megyeszékhely

7,7

43,2

5,7

32,4

10,9

100,0

egyéb város

9,3

44,4

6,2

31,7

8,2

100,0

község

12,2

56,0

6,8

20,5

4,4

100,0

Forrás: Ifjúság 2000(c)

7. tábla Vallásgyakorlat a település típusa szerint (%)

 

Hetente többször

minden héten egyszer

havonta kétszer-háromszor

Havonta egyszer

évente néhányszor

Ritkábban, mint évente

évente egyszer

soha

összesen

Budapest

3,3

6,3

4,5

3,5

13,8

8,0

10,0

50,6

100,0

megyeszékhely

1,5

4,5

2,6

3,5

22,7

6,8

12,7

45,7

100,0

egyéb város

1,9

3,8

3,9

4,1

22,2

8,1

13,7

42,4

100,0

község

1,6

7,7

6,2

5,0

29,9

10,4

14,7

24,4

100,0

Forrás: Ifjúság 2000(c)

Magyarország földrajzi régiói szerint is jelentős eltérések mutatkoznak a vallásosságban, ami mindenek előtt az eltérő kulturális hagyományokra, felekezeti összetételre, és urbanizáció, mint a szekularizáció egyik mércéjének eltérő fokára vezethető vissza. A rangsor többnyire azonos, akár a vallási önértékelést, akár a neveltetést, akár a szertartáslátogatást tekintjük: a legvallásosabb régió minden tekintetben a Közép-Dunántúl, emellett a Dél-Dunántúl és Észak-Magyarország szerepel még a rangsorok élcsoportjában. Ezzel szemben Észak- és Dél-Alföld, valamint Budapest több szempont alapján is a leginkább elvallástalanodott régiók. Érdekes módon kivételt jelent ez alól a már említett tény, hogy a fővárosban átlagon felüli a rendszeres templomjárók aránya, azonban a skála másik végpontja felől nézve - tehát a templom felé sem nézők aránya alapján - már megint Budapest kullog a sor végén. A vallási aktivitás jól követi az egyes régiókban a katolikusok részarányát: minél nagyobb a katolikusok aránya, annál többen sorolják magukat a vallásosak közé, annál erősebb a vallásos nevelés, annál gyakoribb a templomlátogatás - bár érdekes módon ez utóbbinál a leggyengébb az összefüggés. A felekezeti összetétel alapján Észak-Alföld erősen elüt az ország többi régiójától: itt hagyományosan többségben vannak a protestánsok, emellett a magyarországi görög katolikusok túlnyomó többsége is itt él.

8. tábla Vallási önbesorolás régió szerint (%)

 

egyház tanítása szerint vallásos

maga módján vallásos

nem tudja

nem vallásos

nem vallásos, más meggyőződésű

összesen

Budapest

11,0

37,4

5,9

35,1

10,6

100,0

Közép-Magyarország

9,9

47,8

6,6

29,3

6,4

100,0

Közép-Dunántúl

17,9

54,8

4,5

17,5

5,3

100,0

Nyugat-Dunántúl

8,6

46,5

6,9

27,6

10,4

100,0

Dél-Dunántúl

9,9

55,8

8,4

22,7

3,1

100,0

Észak-Magyarország

11,3

51,4

8,6

22,5

6,1

100,0

Észak-Alföld

6,5

45,2

6,5

32,7

9,1

100,0

Dél-Alföld

9,1

45,4

4,0

33,6

8,0

100,0

Forrás: Ifjúság 2000(c)

9. tábla Vallásgyakorlat régió szerint (%)

 

hetente többször

minden héten egyszer

havonta kétszer-háromszor

havonta egyszer

évente néhányszor

ritkábban, mint évente

évente egyszer

soha

összesen

Budapest

3,3

6,3

4,5

3,5

13,8

8,0

10,0

50,6

100,0

Közép-Magyarország

1,7

7,4

5,8

4,6

22,8

9,1

13,6

35,0

100,0

Közép-Dunántúl

2,5

9,2

7,8

6,7

32,3

9,1

11,3

21,0

100,0

Nyugat-Dunántúl

2,0

4,7

3,7

2,4

24,4

9,7

18,9

34,1

100,0

Dél-Dunántúl

1,2

5,5

4,2

4,2

28,7

12,8

17,8

25,6

100,0

Észak-Magyarország

2,3

6,3

5,1

5,5

26,5

9,2

14,7

30,3

100,0

Észak-Alföld

1,0

4,0

4,0

3,4

22,2

7,4

10,8

47,2

100,0

Dél-Alföld

1,4

3,5

2,4

3,7

24,0

6,1

12,8

46,1

100,0

Forrás: Ifjúság 2000(c)

B) Kormányzati intézkedések

Könyvtárhasználat

A 6/2001. (I.17.) Korm. rendelet a könyvtárhasználókat megillető egyes kedvezményekről meghatározza, hogy az érvényes diákigazolvánnyal rendelkező tanulók, hallgatók számára a beiratkozási díjból 50%-os kedvezményt kell adni. A könyvtár helyben használata természetesen a gyerekeknek, diákoknak is változatlanul ingyenes.

A rendelet szerint, nyilvános könyvtárban az érvényes diákigazolvánnyal rendelkező tanulók, hallgatók számára a beiratkozási díjból 50%-os kedvezményt kell adni."

Múzeumlátogatás

A látogatói kedvezményekről szóló 194/2000. (XI. 24.) számú Korm. rendelet szintén azt a tudatos munkát kívánta segíteni, amely az ifjúság minél szélesebb körét szeretné megismertetni a kulturális örökség kivételes értékeivel.

A rendelet szerint, díjtalanul látogathatják a muzeális intézményeket bármelyik nyitvatartási napon: a kiskorúak általános iskolai tanulmányaik megkezdéséig; díjtalan a belépés minden hétvége egyik - a muzeális intézmény által meghatározott - pihenőnapján, a 18 éven aluli gyermekek és az őket kísérő, legfeljebb 2 hozzátartozó, valamint a 18 éven felüli, diákigazolvánnyal rendelkező tanulók és hallgatók részére. 50%-os kedvezményes belépődíjat fizetnek az általános iskolák, gimnáziumok, szakközépiskolák, szakmunkásképző és szakiskolák - a nappali oktatás munkarendje szerinti oktatásában részt vevő - tanulói és a felsőoktatási intézmények nappali, esti és levelező tagozatos hallgatói; a nemzetközi diákigazolvánnyal rendelkező tanulók és hallgatók.

További intézkedések (2001)

A NKÖM megalapította a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet [ a 3/1999. (II. 24. ) NKÖM rendelet módosításával] abból a célból, hogy egy jól működő ifjúsági zenekar számára biztosítsa a magas színvonalú, elmélyült műhelymunka lehetőségét, elősegítse a tehetséges fiatal zeneművészek kibontakozását és ezáltal jól képzett utánpótlást biztosítson a nagy zenekarok számára.

Hittanoktatás

A Magyar Köztársaság Kormánya programjának megfelelően 1999 óta költségvetési forrásokból is támogatja az egyházak hitéleti tevékenységéhez szervesen kapcsolódó hittanoktatást. Minisztériumunk a 2000. évben 1 milliárd 809,4 millió forintot fordított 32 különböző egyház hittanoktatásának támogatására. Ezen összegből a tanévben több mint 42 ezer (42 915) hittancsoportban tanuló 527 ezer (527 103) diák részesült.

Környezettudatosság, környezetvédelem, környezeti nevelés

A nemzetközi és hazai elvárásoknak, közöttük az Alkotmánynak, az aláírt egyezményeknek és a hatályos jogszabályoknak (többek között a Nemzeti Alaptanterv, a Nemzeti Környezetvédelmi Program, a Nemzeti Környezet-egészségügyi Akcióprogram, stb.) megfelelően célunk a környezetünkért felelős, hitelesen tájékoztatott, tájékozódni és cselekedni képes, tudatos állampolgárok nevelése.

A környezeti nevelésnek az életkori sajátosságoknak megfelelő módon az oktatás minden szintjén, valamennyi műveltségterületben meg kell jelennie. A NAT-ban "A műveltségterületek oktatásának közös követelményei" vonatkozó fejezetének címe: "Környezeti nevelés", ám világszerte terjed a szélesebb és tágabb jelentéssel rendelkező fogalom: a fenntarthatóság pedagógiája. Ennek központi gondolata a "környezeti polgárrá" nevelés, azaz a természeti, az épített, a társas-társadalmi környezet fenntarthatósága (és ezen belül a fenntartható fejlődés, a fenntartható fogyasztás) érdekében szükséges ismeretek, magatartásminták, értékek és életviteli szokások megtanítása.

A Környezetvédelmi Minisztérium környezeti nevelő tevékenysége az egyes színtereken:

  1. óvodai nevelés
    1. óvodapedagógus továbbképzések szervezése - az óvodai környezeti neveléssel kapcsolatos ismeretek széles körű terjesztése
    2. módszertani kiadványok megjelenésének támogatása
    3. óvodai környezeti nevelést támogató pályázat kiírása - az óvodások élményszerű tapasztalatszerzésének támogatása (erdei óvodák, kirándulások nemzeti parkokba, múzeumokba, állatkertekbe, arborétumokba, stb.)
  2. környezeti nevelés a közoktatás szintjén
  3. erdei iskolák szervezésének támogatása általános és középiskolások részére - módszertani kiadványok, fórumok, pályázat
  4. zöld jeles napok ünneplése különböző programok révén - pályázat
  5. környezet- és természetvédelmi nyári táborok támogatása - pályázat
  6. GLOBE-program: nemzetközi környezeti nevelési program, melynek keretében a diákok rendszeres méréseket és megfigyeléseket végeznek környezetükben különböző tudományterületeken, majd a méréseket Interneten továbbítják a GLOBE központnak (Egyesült Államok) további feldolgozásra
  7. szárazelemgyűjtés kijelölt konténerekbe
  8. Takarékoskodj Program: iskolai energiaprogram, mely lehetőséget és segítséget nyújt a tanulóknak az iskolai energia felhasználásának felméréséhez, támogatja a fogyasztás csökkentésének egyéni és önálló módjait
  9. országos környezet- és természetvédelmi tanulmányi versenyek támogatása.
  10. környezeti nevelés a szakképzés területén
  11. a környezet- és természetvédelmi szakképzés fejlesztése a gazdasági szféra igényeinek figyelembe vételével
  12. Környezetvédelmi Országos Szakmai Tanulmányi Verseny szervezése
  13. a környezet- és természetvédelmi alapismeretek oktatásának megjelenítése a nem környezet- és természetvédelmi szakirányú szakképzésben
  14. környezeti nevelés a felsőoktatás területén
  15. részvétel a képesítési követelmények átdolgozásában - ökológiai szemléletmód illetve környezettudományi ismeretek oktatása a felsőoktatás mindegyik szakágán
  16. környezetvédelmi tankönyv kidolgozása
  17. a környezettudományok területén hallgatói programok kialakításának és fejlesztésének szakmai és anyagi támogatása - Környezettudományi Diákkonferencia, Környész Találkozó
  18. eszköz- és forrásteremtés a hallgatók terepi és szakmai munkájához - pályázat.

A 2000. év egyik figyelemfelhívó eseményét jelentette a "Föld napja" elnevezésű eseménysorozat. Ennek keretében a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium által szervezett vetélkedő többek között arra is ráirányította a figyelmet, hogy a közlekedésnek léteznek környezetet kímélő módjai is.

A közlekedési szokások tudatos, környezetet kímélő formáinak előtérbe való helyezésére, az erre történő figyelemfelhívásra továbbra is szükség van. A 2001. évben az "Autómentes nap" keretében a KVM a Környezetvédelmi Minisztériummal együtt szintén tervez felvilágosító, példamutató akciókat.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2000. január 1-jei megalakulását követően folytatta jogelőd szervei (BM PVOP, BM TOP) kezdeményezését, a tanulóifjúság tűz- és polgári védelmi felkészítését, e témában tanulmányi versenyek szervezését.

Az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlament és a Honvédelmi Minisztérium közötti együttműködés folyik közös akciók, rendezvények szervezésében.

2001-ben 35 millió Ft keretből, kifejezetten ifjúsági programok finanszírozására 6 millió Ft-ot biztosított a Honvédelmi Minisztérium. Mindezek mellett a legtöbb programunknak ifjúsági vetülete is volt.

A honvédelmi tárca ezen kívül évek óta több önálló programot is finanszíroz kifejezetten gyermekek és az ifjúsági korosztályhoz tartozók részére. Ezek között említhetjük az általános iskolás korosztálynak szervezett "Szondi Apródjai", valamint a "Hadijáték" című középiskolásoknak rendezett programokat.

Kultúrával a Nyugat kapujában Nemzeti Fesztivál

A Magyar Millennium "Kultúrával a Nyugat kapujában" Nemzeti Fesztivál közel két esztendős sorozata keresztmetszetet adott arról az igen sokszínű és gazdag kultúráról, amelyet népünk birtokol, s amely az amatőr művészeti csoportok sokaságában létezik, virágzik.

E rendezvénysorozat keretében a falvak, a városok, élő közösségei egyedi, mindenki mástól különböző kultúrájukat mutatták meg önmaguknak, mellyel önnön hitük erősítése mellett, másoknak is példát adtak ahhoz, hogy megkeressék, felismerjék saját értékeiket, a közösségeik azonosságértékeit, alkotó energiát.

Több mint 2000 településen erre az alkalomra jöttek létre alkalmi közösségek, ifjúsági csoportok felélesztve féltve őrzött kincseiket, tudásukat, és számos helyen elismerést, erősítést kaptak az évek, évtizedek óta működő amatőr művészeti közösségek.

A több ezer helyi ünnep, a kistérségi bemutatkozási lehetőség fórumot teremtett a fiatalok számára is arra, hogy önmaguknak és tágabb környezetüknek is, megmutassák azokat a meglévő értékeket, amelyeket évszázadok óta birtokolnak, és folytonosan gyarapítnak.

1999-ben Győr-Moson-Sopron megye kezdeményezését a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma örömmel fogadta, és vállalta az országot átfogó, mozgósító rendezvénysorozat, koordinálását és az önkormányzatokkal közös finanszírozását.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 1999-ben a felkészülésre, az előkészületekre 20 millió forintot, 2000-ben a helyi, regionális és megyei bemutatókra összesen 150 millió forintot, s ebben az évben az Nemzeti Fesztivál szakági bemutatóira, valamint a Gálaműsor megrendezésére 40 millió forintot fordított. A települési és a megyei önkormányzatok hasonló nagyságrendű összeget fordítottak a Nemzeti Fesztivál megrendezésére, a helyi, megyei és szakági bemutatók megszervezésére.

A települések sokasága szervezte meg helyi, szomszédsági ünnepét e két év során, amelynek deklarált célja volt, hogy elsősorban helyi értékek bemutatása történjen meg és helyben jöjjön létre, alkalom arra, hogy a helyi azonosságtudat értékei mentén történjen emlékezés az elmúlt évezredre, államiságunk ezer esztendejének méltatására.

Magyarország több mint kétezer településén számos fiatal kapcsolódott be e nagyszerű eseménysorozatba, több százezerre tehető az ünnepi bemutatkozást vállaló résztvevő és annak a közönségnek a száma, akik részesei voltak az ünnepségsorozatnak.

A több mint négyszáz kistérségi körzeti bemutató lehetőséget teremtett arra is, hogy a művészeti csoportok bemutathassák értékeiket saját településünkön kívül is

A helyi és kistérségi bemutatókat, az adott megyét reprezentáló gálaműsorok követték, amelyek sokszínű képet adtak arról a sokoldalú tevékenységről, amely egy-egy megye kulturális életét jellemzi

Számos megyei reprezentatív gálaműsort rögzítő, hangzó és nyomtatott kiadvány született, melyek a felnövekvő generációknak is őrzik, rögzítik azokat a résztvevőket, akik a Nemzeti Fesztiválon szerepeltek.

Országos szakági bemutatók Szolnoktól Sopronig, Miskolctól Szegedig mind azt bizonyították, hogy az amatőr művészeti mozgalom legjobbjai a hazai művészeti élet reprezentánsai is egyben.

Különösen színvonalasak és eredményesek voltak a magyar tradíciókat őrző néptáncosok, a népzenészek, valamint a különböző zenei műfajokat felvonultató szakmai bemutatók.

Projekttámogatás

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pályázatot hirdetett általános és középiskolás korú, a cigány kisebbséghez tartozó gyermekek részére szervezett, 2000. évi népismereti, életmód, anyanyelvi és olvasótáborok támogatására, összesen 10 millió Ft keretösszegben.

Az NKÖM a fenti összegen túl összesen 60 millió Ft-ot fordított a cigány kulturális programok (rendezvények, fesztiválok stb.) megvalósítására, melyek nem elsődlegesen gyermek- és ifjúsági programok voltak, de érintették őket is.

2000-ben 50 millió Ft-ot fordítottak a nemzeti kisebbségek programjainak (rendezvények, fesztiválok stb.) megvalósítására, melyek szintén nem elsődlegesen gyermek- és ifjúsági programok voltak, de érintették őket is.

Közvetett módon segítette az érintett korosztályok hagyományőrző tevékenységét, a szellemi és tárgyalkotó népművészettel történő ismerkedést, a népi kézműves mesterségek gyakorlását az 1999-től minden évben meghirdetett "Népművészeti alkotóházak" technikai, tárgyi lehetőségének javítását, fejlesztését szolgáló pályázat. A két éven át 15-15 millió forint 37, illetve 32 pályázónak nyújtott anyagi támogatást annak érdekében adtuk, hogy megfelelő felszereltségű kézműves műhelyekkel várják az ügyeskezű alkotó fiatalokat.

A gyermek és ifjúsági korosztály szaktábori és a civil szervezetekben megvalósuló szakmai tevékenységének támogatására a Nemzeti Kulturális Alapprogram Szakmai Kollégiumai hirdettek pályázatokat.

A NKÖM közművelődési területen 2000-ben a hazai és nemzetközi rendezvényekre 12 850 000 forintot adott a gyermek és ifjúsági programok támogatására. Az országos hatáskörű gyermek és ifjúsági közművelődési társadalmi szervezetek 14 750 000 Ft működési támogatást kaptak.

Gyermek és ifjúsági korosztályt érintő közművelődési támogatások

1.) Országos hatáskörű társadalmi szervezetek működési támogatása.

A 2000. évi keret összesen 35,5 M Ft.

Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület

1.200 eFt

Országos Diákszínjátszó Egyesület

900 eFt

Magyar Drámapedagógiai Társaság

1.200 eFt

Szakmunkástanulókért Egyesület

350 eFt

Magyarországi Kórusversenyek és Fesztiválok Szövetsége

500 eFt

Magyar Versmondók Egyesülete

800 eFt

Európa Jövője Egyesület

1.200 eFt

Kiss Áron Magyar Játéktársaság

600 eFt

Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége

8.000 eFt

2.) Rendezvények támogatása

A 2000. évi keret összesen 35 M Ft.

Újévköszöntő Néptánc Antológia (gyermek és felnőtt együttesek bemutatója)

600 eFt

Szórakaténusz Millenniumi Rendezvénysorozat

100 eFt

Országos Diákszínjátszó Találkozó, Csurgó

250 eFt

Országos Középiskolás Fotókiállítás és Színesdia Fesztivál díj:

100eFt

Éneklő Ifjúság Napok

300 eFt

Bianka Művészeti Fesztivál

200 eFt

Országos Ifjúsági Szólótánc Fesztivál

200 eFt

VI. Alba Regia Nemzetközi Gyermekkórus Fesztivál

200 eFt

Kodály Kórusok VIII. Nemzetközi Fesztiválja

400 eFt

Bárdos Lajos Zenei Hetek

400 eFt

IV. Túri Országos Kicsinyek Kórusa Fesztivál

400 eFt

"Szomszédolás" Gyermek Néptánc Fesztivál

200 eFt

Weöres Sándor Gyermekszínjátszó Találkozó

900 eFt

Országos Gyermek és Ifjúsági Táncművészeti Fesztivál

500 eFt

Új Helikoni Ünnepségek

500 eFt

Gyermek Néptánc és Népzenei Majális

200 eFt

Pünkösdölő Gyermektánc Találkozó

200 eFt

Nemzetközi Bábfesztivál

300 eFt

Tiszazugi Zenei Fesztivál

300 eFt

Bartók Béla XIX. Nemzetközi Kórusverseny (felnőtt és ifjúsági kórusok versenye)

2.000 eFt

XIII. Országos Speciális Kulturális Fesztivál

400 eFt

Európa Jövője Gyermektalálkozó

1.000 eFt

Zempléni Nemzetközi Néptánc Fesztivál

350 eFt

Országos Diák és Ifjúsági Filmszemle

100 eFt

Országos Diák Fotókiállítás

350 eFt

Gyermekbábosok VII. Országos Fesztiválja

600 eFt

II. Kodály Zoltán Nemzeti Kórusverseny (felnőtt és ifjúsági kórusok versenye)

2.000 eFt

A NKÖM a művészeti területen az alábbi támogatásokat biztosította

Pályakezdő művészek alkotói ösztöndíjai:

A NKÖM és az OM két éve indította útjára a beavató színházi pályázati támogatását.

2000-ben összesen 11 millió, 2001-ben összesen 13 millió forint szolgálta ezt a célt. A támogatás két részből áll:

VI. IFJÚSÁGI problémák*

A) Helyzetkép

1. Fontosnak ítélt problémák

Az Ifjúság 2000(c) nagymintás vizsgálat eredményei alapján a fiatalok által említett társadalmi feszültségek sorát három alapvető társadalmi probléma vezeti: a "munkanélküliség", a "pénztelenség, alacsony keresetek", és a "lakáshelyzet megoldatlansága". Ezeket a "szegénység, létbizonytalanság", a "kábítószerek terjedése" követi, majd a "növekvő társadalmi egyenlőtlenségek", a "kilátástalan jövő", a "tanulási lehetőségek anyagi okok miatti beszűkülése", a "bűnözés" terjedése, a "céltalanság" és a "család válsága" zárják a sort.

12. ábra Az ifjúság legégetőbb problémája; két válasz összevont százalékos eredménye

Forrás: Ifjúság 2000(c)

13. ábra Az ifjúság legégetőbb problémája régiónként; két válasz összevont százalékos eredménye

Forrás: Ifjúság 2000(c)

14. ábra Az ifjúság legégetőbb problémája település típusa szerint;
két válasz összevont százalékos eredménye

Forrás: Ifjúság 2000(c)

15. ábra Az ifjúság legégetőbb problémája korcsoportonként;
két válasz összevont százalékos eredménye

Forrás: Ifjúság 2000(c)

2. Személyes tervek, elképzelések

A személyes tervek, elképzelések a jövőkép alakulását meghatározó lényeges faktorok, amelyeknek dimenziójában egyértelmű helyzetkép rajzolódik ki. A megkérdezett fiatalok 90 százaléka számolt be valamilyen kialakult, konkrét elképzeléséről jövőbeni céljait illetően. Az elképzelések típusrendszerében kitüntetett helyet foglalnak el a munkaerő-piacon történő sikeres szereplés, illetve az önálló egzisztencia megteremtésére irányuló törekvések.

16. ábra Milyen személyes élettervei vannak a következő öt esztendőre?
Két válasz összevont százalékos eredménye

Forrás: Ifjúság 2000(c)

Az említések megoszlási szerkezete, illetve fontossági sorrendje között egyértelmű különbségek érzékelhetők az egyes életkori csoportokat tekintve. Összességében a legnagyobb gyakorisággal a tanulás, szakmaszerzés szerepel megvalósítandó elképzelésként. Az említések összevont adatait tekintve a 15-19 évesek körében 57, a 20-24 éveseknél 31, a 25-29 évesek körében 13 százalékos gyakorisággal szerepelnek ezek az elemek.

A második leggyakoribb elem a saját lakás, az önálló otthon megszerzése. Itt az említések gyakorisága az életkor emelkedésével gyors ütemben növekszik: a 15-19 éveseknél 12, a 20-24 éveseknél 41, a 25-29 éveseknél 47 százalékos gyakoriság regisztrálható.

A megvalósítani kívánt célok összesített sorrendjében a harmadik, illetve negyedik helyen, egyaránt mintegy 16-16 százalékos említési gyakorisággal a családalapítás, valamint a gyermekvállalás, illetve a gyermek felnevelése áll. A családalapítás említési gyakoriságát tekintve a nőknél 19 éves korban mutatkozik ugrásszerű növekedés, a 24 éves korban tapasztalható csúcs után folyamatos csökkenés következik, amely elsődlegesen a családos státusz elérésének növekvő gyakoriságával függ össze. A férfiaknál a családalapítás iránti igény 21 éves korban mutat ugrásszerű növekedést, a csúcs 24-25 éves korban következik be, ezt követően - elsődlegesen ugyancsak a családos státuszúak számának emelkedése miatt - folyamatos csökkenés következik be.

Elkülönítve a hajadon, illetve nőtlen státuszúak csoportját, az adatok azt mutatják, hogy a családalapítási kedv a férfiaknál 21 éves korban tapasztalható ugrásszerű növekményét követően az életkor előrehaladtával a legfelső vizsgált évjáratig, azaz 29 éves korig folyamatosan növekszik. A hajadon nőknél az ugrás 19 éves korban tapasztalható, 26 éves korig folyamatos a növekedés, amelyet ingadozó, de egyértelmű csökkenés követ.

A gyermekvállalás iránti igény az életkor szerinti említési gyakoriságot tekintve a nőknél 22, a férfiaknál 25 éves korban mutat ugrásszerű emelkedést. Lényeges különbség a két nem között, hogy bár a férfiaknál a gyermek iránti igény az életkor növekedésével egészen 29 éves korig folyamatosan emelkedik, a nőknél mégis jóval gyakoribb, évjáratonként átlagosan mintegy 15 százalékponttal magasabb az említés aránya. A nőknél a gyermekvállalás iránti igény növekedése 26 éves korig tart, utána enyhe, de folyamatos csökkenés következik, amely összefüggésben áll a gyermekes nők arányának növekedésével.

A személyes élettervek sorrendjében a gyermekvállalást az "önálló életvitel megteremtése" és a megfelelő munkahely megszerzésének igénye követi, nagyjából azonos, mintegy 14-15 százalékos gyakorisággal. Ezen kívül jelentősebb, mintegy 13 százalékos gyakorisággal fordul elő a lakásfelújítás, lakásbővítés célkitűzése, jellemzően az életkor növekedésével drasztikusan növekvő módon. Az egzisztencia, illetve karrier építéséhez társuló olyan fogalmak, mint például a külföldi munkavállalás, szakmai sikerek, vállalkozás indítása mintegy öt százalékos gyakorisággal jelentek meg.

A személyes élettervek meglétét vagy hiányát jelentősen befolyásolja az, hogy az illető fiatal mely régióban lakik. A gazdasági és ezzel összefüggésben értékválsággal leginkább sújtott régiókban - így Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl - az átlagos értékhez képest kisebb a személyes élettervekkel rendelkező fiatalok aránya, míg Budapesten, Nyugat-Dunántúlon majd' minden fiatal rendelkezik valamilyen megvalósításra váró céllal. Érdekes az észak-alföldi régió helyzete, amely ugyan jelentős munkanélküliséggel, gazdasági válsággal néz szembe, de fiataljai - az adatok alapján - törekvőek, igyekeznek ebből a válsághelyzetből személyes életterveik megvalósítása révén kitörni.

Az élettervek megvalósulásának esélyeit tekintve szembetűnő optimizmust közvetítenek az empirikus adatok. Az értékelhető választ adók - a megkérdezettek 94 százaléka - közül 88 százalék részben vagy túlnyomó mértékben bizakodó, mindössze 12 százalék nyilvánított borúlátó véleményt a jövőt illetően. Hasonlóan a személyes élettervek meglétéhez vagy hiányához a tervek megvalósulási esélyeinek megítélésében is különböznek az egyes régiókban lakó fiatalok. A budapestiek, a nyugat- és közép-dunántúli régióban lakó 15-29 évesek optimistábban tekintenek terveik megvalósulása felé, míg az észak-magyarországi, valamint a közép- magyarországi régió fiataljai - akik egyébként kisebb arányban rendelkeznek élettervekkel - pesszimistábban tekintenek személyes elképzeléseik megvalósulási esélyei felé.

17. ábra Személyes élettervek megvalósulási esélyei régiónként; százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

3. Társadalmi közérzet

Az Ifjúság 2000(c) vizsgálat a fiatalok körében uralkodó társadalmi közérzet alakulását alapvetően az életminőségre kiható gazdasági helyzet dimenziójában, a személyes élethelyzet szubjektív értékelésében, a személyes élettervek és az érvényesülés esélyeinek dimenzióiban közelítette meg.

A korábbi magyar és nemzetközi vizsgálatokban már több ízben alkalmazott kérdések azt tudakolták a fiataloktól, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszak egészére visszatekintve miként értékelik az ország gazdasági helyzetének, az emberek életszínvonalának, valamint saját személyes helyzetüknek az alakulását.

18. ábra Mindent számításba véve, véleménye szerint a rendszerváltás óta hogyan alakult...?
A kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A visszatekintő értékelő válaszokat alapvetően a negatív megítélés dominálta. A fiatalok legkedvezőtlenebbül az emberek életszínvonalának alakulását minősítették. Az értékelhető választ adó megkérdezettek kétharmada szerint romlott, egyötödük szerint változatlan maradt, és mindössze 13 százalékuk szerint javult az emberek életszínvonala a rendszerváltás óta eltelt időszakban.

Kevésbé negatív, de még mindig dominánsan kedvezőtlen megítélés övezi az általánosságban vett gazdasági helyzet alakulását. Az értékelhető válaszok több mint fele szerint a rendszerváltás óta eltelt időszakban romlott a gazdasági helyzet, közel egyötödük szerint nem változott, és ugyancsak mintegy ötödük szerint volt javulás érzékelhető.

Az általánosságban értelmezett "személyes helyzet" romlásáról mintegy 45 százalékban számoltak be, változatlanságot 38, javulást mintegy 18 százalékos arányban jeleztek.

Érdekes különbözőségek regisztrálhatók a visszatekintő értékelő válaszok regionális bontását vizsgálva. Mindhárom dimenzióban az átlagos értékhez képest is negatív válaszok dominálják az észak-magyarországi, észak-alföldi, dél-alföldi régióban lakó fiatalok vélekedését. Ezzel szemben a rendszerváltozás óta eltelt évtized megítélése a budapesti, nyugat és közép-dunántúli fiatalok esetében kevésbé negatív.

A személyes helyzet jelenre vonatkozó, mindent számításba vevő általános értékelését tekintve sajátos, ambivalens kép rajzolódik ki. Közel annyian jelzik egyértelmű elégedetlenségüket, mint amennyien egyértelmű elégedettségről számolnak be. A két megoszlási arány az értékelhető választ adók körében 10, illetve 8 százalék. Hasonló a helyzet a túlnyomóan elégedetlen, illetve túlnyomóan elégedett kategóriák esetében: a megoszlás itt 12, illetve 14 százalék. Végül 57 százalék számolt be arról, hogy általános helyzetével részben elégedett, részben elégedetlen. Az ebben a dimenzióban uralkodó hangulati klíma könnyebb érzékeltetése kedvéért+/-100-as skálára vetítve a megoszlást, mínusz 1-es indexértéket kapunk, tehát összességében semleges megoszlás mutatkozik, a retrospektív értékelés dominánsan negatív hangulatával szemben.

A jelenre vonatkozó általános értékelés regionális bontásban hasonló eredményeket mutat, mint amely a rendszerváltozás megítélése esetén regisztrálható. A gazdasági válság által legkevésbé sújtott, illetve abból leghamarabb kilábaló régiók fiataljai jelenlegi helyzetüket az átlaghoz képest pozitívabban élik meg, míg pl. az észak-alföldi fiatalok a többiekhez képest is negatívabban ítélik meg jelenlegi élethelyzetüket.

19. ábra Mindent számításba véve, mennyire elégedett jelenlegi életével?

Régiónként; százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A társadalmi közérzet másik meghatározó faktorát, a jövőre vonatkozó várakozásokat tekintve viszont a véleményklíma már szembetűnő módon a bizakodás irányába módosul. A megkérdezett fiatalok közel négytizede pozitív változásokat vár a gazdaságban a következő néhány évben, egynegyedük változatlanságra tippel, és csak alig több mint egyötödük tart a helyzet romlásától.

20. ábra Ha jövőre gondol, mit tart valószínűnek: a következő években hogyan alakul...?
A kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

Az életszínvonal alakulására vonatkozó várakozások nagyjából azonos mértékben, egyharmad-egyharmad arányban oszlanak meg a javulást, változatlanságot, illetve romlást prognosztizáló kategóriák között.

A jövőbeni személyes helyzetre vonatkozó várakozásoknál mutatkozik az optimista vélemények legmagasabb aránya. Az értékelhető választ adók, mintegy kétötöde véli úgy, hogy saját helyzete javulni fog a közeljövőben, több mint egyharmaduk prognosztizál változatlanságot, és közel egynegyedük esetében regisztrálható a romló tendenciákra vonatkozó várakozás.

21. ábra Jövőbeni személyes helyzet megítélése régiónként; százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A jövőbeni kilátásokat értékelve szembetűnő a dél-alföldi, a közép-magyarországi és a dél-dunántúli régió, valamint a budapesti, és nyugat-dunántúli 15-29 éveseinek ellentétes hozzáállása, a mintában képviselt súlyukhoz képest inkább pozitívan tekintenek a jövőbe. Míg az ország gazdaságilag legfejlettebb vidékein élő fiatalok múltjukat, jelenüket, és leginkább jövőjüket kedvezőbben ítélik meg, addig az előbbi területek 15-29 éves korcsoportjai a következő évekre is borúlátóbban tekintenek.

5. Antiszociális magatartás, bűnözés

a) A bűnelkövetés jellemzői

A bűncselekmények morfológiai sajátosságait, azok megvalósulását biztosító feltételeket tekintve megállapíthatjuk, hogy az ifjúkori bűnözésnek specialitásai vannak.

Az elkövetett bűncselekmények vonatkozásában említésre méltóak azok a büntetendő cselekmények, melyek csupán erre a korosztályra jellemzőek. A motiválatlan rongálások (parkok, azok berendezései, tömegközlekedési eszközök megrongálása, grafiti, kukák felgyújtása stb.) kizárólag a tizenévesek devianciája. Szintén jellemző az apró, sorozatban elkövetett alkalmi, leginkább bolti, egymás sérelmére, iskolában, öltözőben elkövetett lopás.

Már súlyosabb elkövetési forma a rablás, melyet erőszak alkalmazásával, nemegyszer eszköz, fegyver igénybevételével követnek el. A sértettek kivétel nélkül hasonló korú, vagy fiatalabb személyek. A bűncselekményt csoportosan követik el, ami alapvető jellemzője az ifjúkori bűnözésnek.

A bűncselekmények további sajátossága, hogy azokat olyan személy, személyek sérelmére követik el, akik vagy fiatalabbak, vagy pedig a támadás ellen fizikailag kevés ellenállást képesek tanúsítani. Ebbe a sértetti körbe sorolhatók az idős személyek is.

A kiskorúak által elkövetett bűncselekmények több mint kétharmadát kisebb súlyú, sorozatban elkövetett vagyon elleni bűncselekmények képezik. Ilyenek a bolti lopások, gépkocsifeltörések és egyéb alkalmi lopások.

Az erőszakos cselekmények közül a garázda jellegű, bandákban, de mindenképpen többes elkövetésben végrehajtott személy vagy dolog elleni cselekmények dominálnak.

Sajnálatos tény a kábítószeres bűncselekményekben való egyre gyakoribb részvételük. A visszaélés kábítószerrel bűncselekményekben a fiatalkorúak közreműködése öt év alatt a tízszeresére emelkedett.

A bűncselekmények elkövetése során a fiatalkorúaknál néhány éve már megfigyelhetők a szervezetszerű bűnelkövetési elemek is. Ilyenek a bűncselekmények előzetes megtervezése, akár elpróbálása, a végrehajtásban a feladat és szerepmegosztás. Gyakorinak mondhatók az ún. megrendelésre elkövetett bűncselekmények, valamint az orgazdahálózat.

Ezek a sajátosságok rávilágítanak arra, hogy az ifjúkori bűnözés egyre erőteljesebbé válik és koncentrált bűnmegelőzési, valamint bűnüldözési megoldásokat kíván.

b) Fiatalkori bűnözés

Kiskorúak veszélyeztetettsége

A kiskorúak veszélyeztetettsége befolyásolhatja a fiatalkori bűnözést, illetve a gyermekkorúak jogellenes cselekményeit. Az ügyészi jogalkalmazási tapasztalatok ugyanis arról tanúskodnak, hogy a veszélyeztetett kiskorúak közül kerülnek ki leginkább a bűncselekmények elkövetői. A statisztikai adatok is ilyen összefüggésre utalnak. Az ismertté vált fiatalkorú bűnelkövetők száma 1997-ben volt a legmagasabb, azóta évről-évre csökkenés volt tapasztalható, a veszélyeztetett kiskorúk köréhez hasonlóan. Csökkenés következett be a fiatalkorúak részvételével elkövetett bűncselekmények mennyiségében is.

A bűnözés állapotát, tendenciáját a szerkezeti összetétel alakulása, a struktúra is befolyásolja. Pozitív változásként értékelhető, hogy a fiatalkorúak a korábbi évekhez képest kevesebb befejezett emberölést követtek el. Ugyanakkor jelentős növekedés következett be más, erőszakos jellegű, jelentős tárgyi súlyú bűncselekményeket, valamint a kábítószerrel visszaélést elkövetők számában és arányában.

  1. A fiatalkorú bűnözés szerkezeti mutatói
  2. A rablást elkövető fiatalkorúak száma 13,5%-kal haladta meg az előző évi adatot. A fiatalkorúak a rablások elkövetésekor a dolog elvételéhez gyakran a szükségesnél jóval nagyobb mértékű erőszakot alkalmaztak, amely többször súlyos sérülést okozott a sértettnek. Esetenként előfordult, hogy a rablási szándékkal megkezdett cselekmény a sértett életének szándékos kioltásába torkollott.

    Az erőszakos jellegű bűncselekmények körében emelkedő tendenciát mutat a zsarolás bűntettének elkövetése. A 2000. évben is gyakran előfordult és úgyszólván tipikusnak tekinthető az olyan elkövetési mód, amelynél a fiatalkorú elkövetők az iskolában, illetve annak környékén erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerítették a jó anyagi háttérrel rendelkező osztálytársakat, hogy zsebpénzüket, illetve az e célból a szülőktől elvett pénzt - esetenként néhány száz forintot - átadják a részükre. Az erőszak, illetve fenyegetés hatására a kiskorú sértettek rendszerint viszonylag hosszú ideig nem merték szüleik előtt felfedni a zsarolási cselekményeket.

  3. Kiskorúak bűnözési adatai az utóbbi öt év összehasonlításában
  4. Örvendetes tény, hogy 2000 évre csökkent a kiskorú elkövetők száma. Ez a szám a fiatalkorú bűnelkövetők vonatkozásában folyamatos csökkentést jelent az utóbbi öt évben, 2000 évben 11 081 fő volt, ami 4%-os csökkenés. A gyermekkorú elkövetők száma évenként hullámzik, 2000. évben azonban ez is csökkent, mégpedig 4,1%-kal (3 965 fő). Az összes bűnelkövető száma az elmúlt két évben jelentősen csökken, jelenleg 122 860 fő, ami 6,7%-os csökkenés.

    Az összes bűnelkövetőhöz viszonyítva, a fiatalkorú bűnelkövetők aránya 9,02%, a gyermekkorú elkövetők aránya: 3,23 %. A fiatalkorú bűnelkövetők aránya 2,22% a fiatalkorú népességhez, a gyermekkorú elkövetők aránya 0,25%-a gyermekkorú népességhez.

    1. tábla Kiskorú elkövetők, százalékos megoszlás

    Év

    Ismertté vált bűnelkövetők (fő)

    Ebből:

    fiatalkorú

    gyermekkorú

    1996

    122 221

    13 544

    3 689

    1997

    130 966

    13 955

    4 287

    1998

    140 083

    12 866

    3 864

    1999

    131 658

    11 540

    4 133

    2000

    122 860

    11 081

    3 965

    Forrás: Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK)

    A gyermekkorúak által elkövetett bűncselekmények adatai az utóbbi két évben magasabbak az előző évi tényeknél, szemben a fiatalkorúakkal, ahol három éve folyamatos csökkenés tapasztalható. A gyermekkorú elkövetők 2000 évben 7 326 bűncselekményt követtek el (egy elkövetőre 1,85 bűncselekmény), a fiatalkorú bűnelkövetők 19 988 bűncselekményt követtek el (egy bűnelkövetőre 1,8 bűncselekmény).

    2. tábla Kiskorúak részvételével elkövetett bűncselekmények, százalékos megoszlás

    Év

    fiatalkorú

    Gyermekkorú

    1996

    26 851

    6 395

    1997

    31 693

    6 984

    1998

    25 750

    6 670

    1999

    22 696

    7 737

    2000

    19 988

    7 326

    3. tábla Kiskorú elkövetők nemenkénti és korcsoportos megoszlása,

    százalékos megoszlás

    Gyermekkorúak

     

    0-10 éves

    11 éves

    12 éves

    13 éves

    Összesen

    863 fő

    584 fő

    936 fő

    1581 fő

    Fiú:

    3 523 fő

    (88,87%)

    Lány:

    441 fő

    (11,13%)

    Fiatalkorúak

    14 éves

    15 éves

    16 éves

    17 éves

    1880 fő

    2562 fő

    3069 fő

    3570 fő

    Fiú:

    9 835 fő

    (88,76%)

    Lány:

    1 246 fő

    (11,24 %)

    4. tábla Kiskorú elkövetők családi környezete,

    százalékos megoszlás

     

    Gyermekkorúak

    Fiatalkorúak

    teljes családban él

    75,23

    55,53

    elvált szülő neveli

    12,16

    20,58

    nevelőotthonban, intézetben él

    5,6

    10,79

    nevelőszülő, nagyszülő neveli

    2,67

    6,34

    özvegy szülő neveli

    2,17

    3,39

    élettársi közösségben élő szülő neveli

    1,51

    2,07

    testvér, vagy más rokon neveli

    0,66

    1,29

    5. tábla Fiatalkorú bűnelkövetők és a sértett kapcsolata (leggyakoribbak),

    százalékos megoszlás

    idegen

    73,21

    egyéb ismerőse

    10,61

    iskolatársa

    3,87

    szülő, nagyszülő

    1,23

    barátja

    1,12

    6.tábla Fiatalkorú bűnelkövetők foglalkozása,
    százalékos megoszlás

    foglalkozás nélküli

    29,86

    általános iskolai tanuló

    23,04

    szakmunkás, szakiskolás tanuló

    18,66

    Középiskolás

    16,32

    alkalmi munkás

    3,14

    7.tábla A bűnelkövetésben közrejátszó - a fiatalkorú bűnelkövető személyével kapcsolatos - okok,
    százalékos megoszlás

    Alkohol hatása

    6,28%

    Kábítószer hatása

    1,37%

    Kábító hatású anyag

    0,63%

    Több együtt

    0,22%

    Egyik sem

    91,5%

    A táblázatok forrása: Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK)

  5. Gyermekkorúak részvételével elkövetett kiemelt bűncselekmények
  6. A sajtóban időnként megjelenő írások azt sugallják, hogy a 14. életévüket be nem töltöttek között rendszeresen előfordul az emberölés. Ez annak tudható be, hogy az ilyen jellegű bűnelkövetés sokkolja a társadalmat, nagyobb sajtónyilvánosságot kap, azzal hosszú időn keresztül foglalkoznak. A kimutatásból azonban jól látható, hogy az utolsó öt évben 1996-ot kivéve évente 0-2 ilyen bűncselekmény történt. 2000. évben csupán egy eset. A személy elleni bűncselekményekhez elsődlegesen testi sértések tartoznak, leggyakoribb elkövetés a verekedésből, "megleckéztetésből" és erőfitogtatásból eredő testi sértés. Külön kiemelést érdemelnek a garázda jellegű cselekmények, melyek szintén személy elleni támadásokból (csoportos verekedés), vagy pedig rongálásokból erednek. Kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények vonatkozásában elmondható, hogy a terjesztő típusú elkövetés nem jellemző, azonban fogyasztóként 2000. évben öt személy valósította meg a törvényi tényállást.

    Legjelentősebb bűncselekmény-kategória a vagyon elleni bűncselekmények. Ezek közül is leginkább a kisebb kárértékű lopások, alkalmi lopások. Magasnak ítélhető a rablások száma, melyet szinte kizárólag saját korosztályú társai sérelmére, csoportosan követnek el.

    8. tábla Gyermekkorúak részvételével elkövetett kiemelt bűncselekmények száma

    Bűncselekményakt.

    1996

    1997

    1998

    1999

    2000

    Személy elleni bcs:

    381

    282

    399

    370

    471

    ebből: emberölés

    4

    1

    0

    2

    1

    testi sértés

    70

    74

    75

    93

    106

    Házasság, család ell.

    12

    20

    18

    81

    33

    ebből: erősz.köz.

    4

    4

    4

    8

    10

    Közrend elleni bcs.

    537

    592

    677

    1 002

    1.128

    ebből: garázdaság

    111

    62

    84

    119

    119

    visszaélés kábszer.

    0

    1

    10

    8

    5

    Vagyon elleni bcs.

    5 400

    5 974

    5 463

    6 170

    5.527

    Ebből: lopás

    3 234

    3 680

    3 419

    4 174

    3.597

    Betöréses lopás

    1 267

    1 603

    1 222

    1 176

    1 094

    Rablás

    145

    166

    163

    173

    185

    Forrás: ORFK

  7. Fiatalkorúak részvételével elkövetett kiemelt bűncselekmények
  8. Nagy arányú csökkenés jelentkezett 2000. évre az emberölések számában. A 15 eset során a többes elkövetés volt a jellemző. Sajnos több olyan bűncselekmény is akadt, ahol az anyagi haszonszerzés volt az emberölés motivációja. Igen magas a testi sértések száma is (747), ráadásul emelkedést jelez az előző évhez képest. A házasság, család és nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma az elmúlt öt év átlagának megfelelő (122). Az erőszakos közösülések száma viszonylag alacsony (20); csökkenést mutat.

    Aggályos viszont a közrend elleni bűncselekmények alakulása, bár az elmúlt évhez képest itt is csökkenés látható (4541-ről 3960-ra). Nagyon magas a garázdaságok száma (793). A kábítószerrel visszaélés bűntettben való részvételük kimagasló: az 1996-os adatokhoz képest számuk 2000-re több mint tízszeresére emelkedett (48- ről, 492-re!).

    A fiatalkorúak által elkövetett bűncselekményekben azonban a vagyon elleni bűncselekmények dominálnak. A 14 ezret meghaladó ilyen jellegű bűncselekmény több mint fele lopás. Soknak minősíthető a 3870 betöréses lopás, és kiemelt feladatként kell kezelni a rablások megelőzését is, mivel a 484 bűncselekmény 21%-os emelkedést mutat az előző évhez képest!

    9. tábla Fiatalkorúak részvételével elkövetett kiemelt bűncselekmények száma

    Bűncselekménykat.

    1996

    1997

    1998

    1999

    2000

    Személy ell. bcs.

    1 353

    1 216

    1 098

    1 051

    1 133

    ebből: emberölés

    22

    25

    29

    28

    15

    testi sértés

    762

    807

    711

    666

    747

    Házasság,család. ell.

    124

    171

    149

    100

    122

    ebből: erősz.köz.

    33

    35

    26

    21

    20

    Közrend ell. bcs.

    2 718

    3 844

    4 079

    4 541

    3 960

    ebből:garázdaság

    674

    769

    691

    715

    793

    visszaélés kábszer.

    48

    92

    277

    375

    492

    Vagyon ell.bcs.

    21 925

    25 800

    19 609

    15 933

    14 112

    ebből: lopás

    11 207

    12 089

    11 217

    9 175

    7 219

    betöréses lopás

    7 364

    6 492

    5 969

    4 137

    3 870

    Rablás

    473

    569

    455

    400

    484

    Forrás: ORFK

  9. Megyénkénti megoszlások
  10. Érdekes, hogy a bűncselekményeket elkövetők lakóhely szerinti megoszlása mind a gyermekkorúak, mind pedig a fiatalkorúak esetében megegyező sorrendet mutat. A legtöbb bűnelkövető az ország keleti régiójában lakik (Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyékben), valamint a Fővárosban és Pest megyében.

    A bűncselekmények megoszlása elkövetési helye szerinti megoszlást tekintve is elmondható, hogy mindkét lista élén ugyanaz az öt megye szerepel. A gyermekkorúak által elkövetett bűncselekmények helyszínei közül kiemelendő, hogy Budapest csupán a negyedik leggyakoribb elkövetési hely. Figyelemre méltó viszont Bács-Kiskun megye második helye. Még inkább fokozottabb figyelmet érdemel Bács-Kiskun megye akkor, ha hozzáadjuk azt a tényt, hogy a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények vonatkozásában is ott szerepel az első öt között! A fiatalkorúak esetében már Budapest vezet, igaz, nem sokkal előzi meg Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét.

    10. tábla Kiskorúak által elkövetett bűncselekmények elkövetési hely szerint

     

    Gyermekkorúak által

    Fiatalkorúak által

     

    elkövetett bűncselekmények

    Megyék

    Száma

    Rangsor

    Száma

    Rangsor

    Budapest

    640

    IV.

    2.238

    I.

    Baranya

    123

    XVIII.

    730

    XIII.

    Bács-Kiskun

    817

    II.

    1.285

    V.

    Békés

    120

    XIX.

    554

    XVI.

    Borsod-Abaúj-Zemplén

    749

    III.

    2.100

    II.

    Csongrád

    357

    VIII.

    841

    VIII.

    Fejér

    246

    XII.

    623

    XV.

    Győr-Moson-Sopron

    206

    XIV.

    797

    X.

    Hajdú-Bihar

    382

    VII.

    1.166

    VI.

    Heves

    229

    XIII.

    522

    XVII.

    Jász-Nagykun-Szolnok

    415

    VI.

    927

    VII.

    Komárom-Esztergom

    354

    IX.

    758

    XII.

    Nógrád

    188

    XV.

    519

    XVIII.

    Pest

    910

    I.

    1 775

    IV.

    Somogy

    299

    XI.

    813

    IX.

    Szabolcs-Szatmár-Bereg

    526

    V.

    2.056

    III.

    Tolna

    301

    X.

    429

    XX.

    Vas

    108

    XX.

    443

    XIX.

    Veszprém

    173

    XVII.

    626

    XIV.

    Zala

    183

    XVI.

    781

    XI.

    Összesen

    7 326

     

    19 988

     

    Forrás: ORFK

  11. Fiatalkorúakkal kapcsolatos egyéb bűnüldözési adatok
  12. A fiatalkorúakkal szemben alkalmazott kényszerintézkedések száma csökkent. 2000. évben 7,75%-kal kevesebb őrizetbe vétel, 13,2%-kal kevesebb előzetes letartóztatás és 22,73%-kal kevesebb lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el nyomozóhatóságok, illetve bíróságok.

    Bár 414 fő került előzetes letartóztatásba, de az érzékelhető, hogy a nyomozást folytató hatóságok csupán a legszükségesebb esetekben terjesztették elő a bíróságok felé az előzetes letartóztatás iránti igényüket. A fiatalkorúak személyi szabadságát legtöbb alkalommal csupán a kihallgatás és a szükséges nyomozási cselekmények lefolytatásáig korlátozták.

    Az országban három javító-nevelő intézetben is végrehajtható a fiatalkorú személyek előzetes letartóztatása.

    Régóta okoz problémát az előzetes letartóztatás foganatosítása a fiatalkorú személyekkel szemben. A rendőrségi fogdákban gyakran hiányoznak az elhelyezés feltételei. Ezen a helyzeten kívántak enyhíteni akkor, amikor megteremtették annak lehetőségét, hogy a fiatalkorúak a számukra kijelölt intézetben tölthessék az előzetes letartóztatásukat. A legtöbb rendőri szervnek azonban sokszor megoldhatatlan gondot jelent az intézetek távolsága, mivel a szállítás hosszadalmas és költséges.

    Az intézetek vezetői részéről történt tájékoztatások és a személyesen megszerzett tapasztalatok arról győztek meg bennünket, hogy bővíteni kellene e lehetőséget, hiszen a fiatalkorúak a büntetőeljárás mellett megfelelő nevelő munkában, oktatásban és szabadidős tevékenységben is részesülnek, ami megfelelő alapot adhat a fiatal részére az ítélet kitöltése utáni reszocializációjához.

    A nyomozóhatóságok hasonló számban tagadták meg a nyomozást a fiatalkorú személy elleni feljelentések tárgyában 1999-hez képest. Az esetek nagyobb részében azonban, mely 63,5% volt, a nyomozás elrendelését vádemelés, vagy más eredményes befejezés követte. Ezek az adatok azt bizonyítják, hogy a nyomozószervek hatékonyabban dolgoztak, megalapozottak voltak a nyomozás-elrendelések.

    A bíróságok által alkalmazott büntetések és az intézkedések számai is növekedtek. Ez utóbbiak alkalmazása gyakoribbá vált. (6,6%-kal emelkedett a próbára bocsátások száma, míg az elrendelt javítóintézeti nevelések 17,7%-kal estek vissza.)

    A fiatalkorú személyek bűnözéshez való viszonya, felfogása nagymértékben megváltozott. Több esetben kimutatható a bűnözői életszemlélet, a sorozatos bűnelkövetés. Ezt példázza az is, hogy az elítélt vádlottak közül 27 % volt büntetett előéletű, egyharmaduk pedig különös visszaeső.

  13. Kábítószerrel való visszaélés
  14. A fiatalkori bűnözés szerkezetében a legnagyobb arányú növekedés a kábítószerrel visszaélés körében következett be. A kábítószerrel visszaélést elkövető fiatalkorúak száma és aránya az utóbbi öt év alatt fokozatosan emelkedett. A korábbi években inkább a (főként marihuána-) fogyasztói típusú elkövetői magatartások jellemezték a fiatalkorúak kábítószerrel visszaéléseit. Azóta részben megváltoztak a fogyasztói szokások. Több büntetőügyben nyomon lehetett követni, hogy a fiatalkorúak először a lágy drogként ismert marihuánát fogyasztották, majd rátértek az amfetamin-származékokra, végül pedig eljutottak a heroinhoz. Emellett a fiatalkorúak körében is gyakoribbá váltak a társadalomra nagyobb veszélyt jelentő terjesztői típusú elkövetési magatartások.

    A kábítószerrel való visszaélés bűncselekménynek 1999. március 1-jei hatállyal bevezetett módosítása lehetővé tette a növekvő számú fiatalkorú elkövetők differenciált felelősségre vonását. A kábítószerrel visszaélést fogyasztással megvalósítás, illetve a cselekményt csekély mennyiségű kábítószerre elkövetés esetén az ügyészek megfelelő arányban éltek a bírósági eljárás mellőzésével. Ennek megfelelően a fiatalkorú gyanúsítottak 20,2%-ával szemben ügyészi megrovásra, a 18,1%-ukkal szemben pedig a vádemelés elhalasztására került sor. A jelentős tárgyi súlyú kábítószerrel visszaélést elkövető fiatalkorúak esetében azonban a büntetőeljárások időigényessége miatt még nem adható teljes körű konkrét elemzés arról, hogy megvalósultak-e és mennyiben a törvénymódosítás céljai.

  15. Internettel kapcsolatban álló bűncselekmények
  16. Kábítószerrel visszaélés miatt indított büntetőügyben előfordult, hogy a fiatalkorú az Internet bárki által hozzáférhető hálózatáról szerzett kezelési útmutatót és ennek alapján termesztett kábítószer tartalmú növényt, illetőleg állított elő saját részére kábítószer tartalmú cigarettát.

    Más esetben a fiatalkorú kezében robbant fel az a szerkezet, amelyet a lakásukon készített a világhálóról letöltött bombakészítési útmutató és tervrajz szerint, a kereskedelmi forgalomban beszerezhető anyagok felhasználásával.

    Tapasztalható volt, hogy kiskorú személyről készített pornográf képfelvételt informatikai rendszer útján továbbították.

    Figyelmet érdemel továbbá, hogy a fiatalkorú bűnözés struktúrájában is megjelent a számítógépes csalás: statisztikai adatok szerint 1997-2000 között 21 fiatalkorú követett el ilyen bűncselekményt.

    A jogalkalmazói tapasztalatok indokolják, hogy különleges feladattal megbízott rendőri egység figyelje a törvénybe ütköző tartalommal feltöltött oldalakat és a felelősségre vonásuk érdekében kutassa fel a szerzőket.

  17. Csoportos devianciák

Az utóbbi évek fiatalkorúak deviáns jellegű csoportosulásai által elkövetett cselekmények visszaestek. Elvétve indult büntetőeljárás nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport tagja elleni erőszak miatt. A 90-es évek elején még erőteljesen jelenlévő skinhead jelenség az elmúlt három évben jelentősen visszaszorulni látszik. A más jellegű, különböző zenei stílusok és divatirányzatok mellett szerveződő ifjúsági csoportok kriminalitása sem számottevő.

A kábítószer-fogyasztó fiatalok csoportjai ennek mintegy ellentéteként markánsabban jelentek meg a nagyvárosokban.

A napokban legnagyobb veszélyt azon fiatalok csoportjai jelentik a közbiztonságra, melyek különböző rendezvényeken, futballmérkőzéseken garázda jellegű bűncselekményeket követnek el. Az eljárások során világossá vált, hogy a különböző csoportok közötti összecsapásokat előre megtervezték, készültek rá, s terveikbe beépítették a rendőrség esetleges beavatkozásának kivédését is.

c) Bűncselekmények kiskorú sértettjei

A büntetőügyekben - kiszolgáltatottságuk miatt - megkülönböztetett figyelmet kell fordítani a bűncselekmények kiskorú sértettjeire. A statisztikai adatok szerint a kiskorú sértettek száma az utóbbi években kismértékben emelkedett. Ezen belül a gyermekkorú sértettek száma csökkent, a fiatalkorúaké pedig erőteljesen növekedett.

A kiskorú sértettek sérelmére az előző időszakhoz hasonlóan a legnagyobb arányban vagyon elleni bűncselekményeket követtek el. A befejezett emberölések gyermekkorú áldozatainak száma jelentősen csökkent, a fiatalkorú sértetteké kissé emelkedett. Az emberölés gyermekkorú sértettjei számának csökkenése azonban részben azzal hozható összefüggésbe, hogy a születő gyermek szülés alatti vagy közvetlenül a szülés utáni megölése - amennyiben az ölési cselekményt az anya valósítja meg - 1999. március 1-től nem emberölésnek, hanem az újszülött megölésének minősül.

Különösen kiszolgáltatottak a családban elkövetett kiskorú veszélyeztetése bűntettének sértettjei. A veszélyeztetettség észlelési és jelzési rendszere ebben a körben sem működik megfelelően. Az észlelési és jelzési hiányosságok következtében a kiskorú sértettek gyakran hosszú időn át kénytelenek elviselni a testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődésüket veszélyeztető súlyos fokú szülői kötelességszegéseket, úgymint a súlyos vagy rendszeres bántalmazást, szexuális zaklatást, bűncselekmény elkövetésére rábírást. Az ilyen ügyekben esetenként gyámhatósági késedelem is megállapítható.

A fiatalkorú sértettek számában 1996 óta szerény mértékű, de folyamatos visszaesés tapasztalható, míg a gyermekkorú sértetteknél (csakúgy, mint az elkövetők vonatkozásában) váltakozó előjelűek a változások. Az emberölések fiatalkorú áldozatainak száma öt év átlagában évente 6-9 eset között mozgott. A gyermekkorúaknál ez a szám 20-44 között van. Meg kell azonban jegyezni, hogy itt tartjuk nyílván az újszülött megölését is. A nagy számok mellett talán kisebb bizakodásra adhat okot az a tény, hogy 2000-ben volt az utóbbi öt év legalacsonyabb elkövetése. A fiatalkorúak tekintetében folyamatosan csökken a súlyos testi sértések száma, a gyermekkorúaknál azonban ez nem tapasztalható. A nemi erkölcs elleni bűncselekményeknél a nagyarányú emelkedés annak tudható be, hogy ettől az évtől kezdve nemcsak az erőszakos közösüléseket számítják ide, hanem minden más ebbe a kategóriába tartozó bűncselekményt is. A vagyon elleni bűncselekményeket vizsgálva megállapítható, hogy stagnál a rablások száma, ami pozitív eredmény. Kedvező jelként értékelhető az is, hogy a fiatalkorú sértettek esetében nem növekszik a vagyon elleni bűncselekmény sem, míg összességében csökkentek a lopások kiskorú sértettjei is.

11. tábla Kiemelt bűncselekmények kiskorú sértettjei

Bűncselekmények,
Korcsoportok

1996

1997

1998

1999

2000

Összes fiatalkorú sértett:
Összes gyermekkorú sértett:

6 552
3 081

6 525
3 818

5 919
2 946

5 843
3 195

6 094
2 951

Személy ell. bcs

Fiatalkorú

740

741

726

714

727

Gyermekkorú

363

440

399

438

455

Emberölés (és kísérlet)

Fiatalkorú

6

7

8

7

9

Gyermekkorú

29

34

44

33

20

Súlyos testi sértés

Fiatalkorú

410

352

353

331

297

Gyermekkorú

159

164

133

122

131

Házasság, család, ifjúság és nemi erkölcs ell. bcs. *

Fiatalkorú

522

519

549

444

626

Gyermekkorú

566

658

718

689

1 018

Nemi erkölcs ell. bcs.

Fiatalkorú

100

117

70

64

212

Gyermekkorú

61

58

54

66

301

Vagyon ell. bcs.

Fiatalkorú

4 599

4 666

4.037

4.037

4 082

Gyermekkorú

1 856

2 462

1 512

1 789

1 181

Lopás és betöréses lopás

Fiatalkorú

3 348

3 401

3 260

961

2 848

Gyermekkorú

1 043

2 098

1 109

1 246

773

Rablás

Fiatalkorú

300

331

270

357

369

Gyermekkorú

155

176

181

196

200

Forrás: ORFK

*2000-ig csak az erőszakos közösüléseket, 2000-től más nemi erkölcs elleni bűncselekményeket is nyilvántartunk.

B) Kormányzati intézkedések

1. Ifjúságvédelmi munka, intézkedések

Ifjúságvédelmi munka szervezése

Az 1989-ben megalakuló bűnmegelőzési egységek kiemelt feladataként határozták meg a gyermek- és ifjúságvédelmi munkát. Ezzel az ifjúság védelme elsődlegesen bűnmegelőzési jellegű feladattá vált.

Néhány területi rendőri szervnél (megyei, budapesti rendőr-főkapitányságok) más bűnügyi egységek is végeznek felderítő és vizsgálati munkát olyan ügyekben, melyekben fiatalkorúak sérelmére, vagy fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények miatt indult eljárás.

Az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályán ifjúságvédelmi referens dolgozik, aki szakmailag irányítja, felügyeli és ellenőrzi a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok ifjúságvédelmi tevékenységét.

A Megyei (Budapesti) Rendőr-főkapitányságok Bűnmegelőzési Osztályain egy, illetve az elvégzendő feladatok volumenének megfelelően kettő ifjúságvédelmi feladatot végrehajtó személy dolgozik.

A városi (budapesti kerületi) kapitányságokon folyó ifjúságvédelmi tevékenységre jellemző, hogy azt több, alkalmasint más jellegű munka mellett végzik a kollégák.

Kiemelten fontos a baleset-megelőzés is, melyet a rendőrségen belül a közlekedésrendészeti egységek folytatnak.

Az ifjúságvédelem célja: a rendelkezésére álló eszközökkel, módszerekkel akadályozza meg, hogy a kiskorúak ne váljanak bűncselekmények, vagy egyéb cselekmények áldozataivá, valamint csökkentse, mérsékelje, adott esetben számolja fel azokat a körülményeket, melyek alkalmat teremthetnek arra, hogy a kiskorúak bűncselekményeket kövessenek el.

Bűnügyi helyzet elemzése

Az elvégzendő ifjúságvédelmi munkát az ifjúkori bűnözés helyzetének pontos ismerete alapozza meg. Ennek megfelelően a bűnmegelőzési egységek naprakészen elemzik a fiatalkorúakat érintő kiemelten súlyos bűncselekmények körülményeit. A rendőrség az ismeretlen bűnelkövetők felderítése, valamint a vizsgálati (bizonyítási eljárás) munka során a bűncselekmények kialakulása, elkövetésének motivációi, a sértetté válás körülményei értékelését követően olyan információk birtokába jut, melyekre alapozhatja a bűnmegelőzési intézkedéseit.

Az újabb bűnelkövetési formák, prekriminális helyzetek felbukkanása esetén a megállapítások eredményeiről, jellemzőkről a területi szervek szakvonalai folyamatosan tájékoztatást kapnak.

Kiskorúak eltűnése

Nagyon magas a kiskorú eltűnt személyek száma (2000 évben: 5 412 eset). A kiskorú személyek fokozottan veszélyeztetettek abban az esetben, ha kikerülnek a felnőttek általi ellenőrzés alól, melyek prekriminális helyzetet teremtenek, gyakran bűncselekményeket is követnek el sérelmükre.

A rendőrség a gyermekkorú személyek eltűnése esetén kiemelt körözési feladatokat hajt végre. Az eltűnt személy felkutatása érdekében szorosan együttműködik a társrendészeti, önkormányzati és civil szervekkel.

Felvilágosítás, ifjúságvédelmi programok

A rendőrség bűnmegelőzési munkájának egyik megnyilvánulása a felvilágosító tevékenység. Hatékony bűnmegelőzést a rendőrség egyedül nem képes folytatni. Alaprendeltetése az lehet, hogy a bűnmegelőzés eredményeit, egyes információkat el kell juttatni a bűnözéssel érintett célcsoportokhoz. Ezek az ifjúságvédelem szempontból elsődlegesen maguk a fiatalok, valamint a szülők és a család-, gyermek- és ifjúságvédelemben dolgozó szervezetek, magánszemélyek.

A rendőrség a felvilágosítás számos módozatával él. ?gy gyakran veszi igénybe a rádió, a televízió vagy az írott sajtó kínálta lehetőségeket.

Rendszeresen jelentet meg kiadványokat, figyelemfelhívó szóróanyagokat, vagy éppen ifjúságvédelmi nevelési programokat működtet.

Az ország minden részében jelen van az iskolákban kidolgozott bűnmegelőzési programokkal, vagy eseti előadásokkal, melyek témái jogi, bűnmegelőzési, ifjúságvédelmi vagy drogmegelőzési kérdéseket érintenek. Ilyenek például a D.A.D.A. Program, a Bűn küszöbén, a Sulizsaru is.

Ezek a tevékenységek az egyes megyékben eltérő természetűek.

A D.A.D.A. Program

A Rendőrség Biztonságra Nevelő Iskolai Programja (D.A.D.A.) az ifjúságvédelmi tevékenység egyik legszínvonalasabb és legszervezettebb tevékenysége. Az elmúlt években az ország legismertebb, általános iskolákban folytatott megelőzési programjává vált.

2000-ben már 57 000 kisdiák vett részt 345 településen a D.A.D.A.-ban. Ezt a munkát 396 rendőr végezte el.Mintegy három éve merült fel az az igény, hogy a D.A.D.A. Programot meg kell reformálni. Egyrészről az oktatás során bizonyos elemek elavulttá váltak, ezért ezek közül többet ki kellett hagyni, illetőleg át kellett dolgozni.

Másrészről pedig a Program már nem felelt meg teljesen a kor kihívásainak, hiszen újabb bűnelkövetési magatartások ütötték fel a fejüket, a tizenéves korosztály nevelésének ez irányú kiterjesztése érdekében újabb fejezetek beiktatása vált szükségessé. Manapság különösen fontossá vált a családon belüli erőszak, a pedofília, a gyermekkereskedelem és gyermek prostitúció, a befolyásolások, a felelősségvállalás, valamint az internetes bűnözés témaköreinek feldolgozása. A Program korszerűsítése elkészült, így a 2001/2002-es tanévben az iskolákban már a megújult, átstrukturált D.A.D.A.-val találkozhatnak.

Az ezt követő tanévben pedig elképzelések szerint már a Program középiskolás változata is elkészül.

Együttműködés

A pontos, hatékony és célirányos feladat végrehajtásához elengedhetetlenül szükséges a család-, gyermek- és ifjúságvédelemben dolgozó állami és társadalmi szervekkel való napi munkakapcsolat kiépítése és fenntartása.

A rendőrség bűnmegelőzési egységeinek jól működő napi kapcsolata alakult ki az Ifjúsági és Sportminisztériummal, a Szociális és Családügyi Minisztérium Család-, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Osztályával, a belügyi, igazságügyi és oktatási tárca képviselőivel.

Kifejezetten jók a gyermek- és ifjúságvédelmi intézetekkel folytatott munkakapcsolatok. Egyes bűnmegelőzési programok, tevékenységek végzése alkalmával rendszeresen egyeztetnek a bűnmegelőzési tevékenységet felügyelő és koordináló Országos Bűnmegelőzési Tanács munkatársaival, a BM Társadalmi Kapcsolatok Osztályával és annak Áldozatvédelmi Irodájával.

Az igazságszolgáltatási szervek közül a Legfőbb ?gyészség, a Fővárosi Főügyészség, valamint a Fővárosi Bíróság fiatalkorúakkal foglalkozó osztályainak vezetőivel együtt kerül értékelésre az ifjúkori bűnözés helyzete, valamint a felmerülő újabb jelenségek.

E munka folytatásához szükség van a pedagógiai intézetek, iskolák, gyámügyi és a fiatalkorúak pártfogói felügyeletében résztvevő szervek közreműködésére is.

2. Az Országos Bűnmegelőzési Tanács (OBmT) tevékenysége a 2000. évben

Az ObmT két bűnmegelőzési centrum (Tolna és Nógrád megye) létrehozását és működtetését segítette elő. E centrumok tevékenységének szerves része az ifjúságvédelmi munka.

A Tanács pályázatot írt ki a települési önkormányzatok képviselő testületei mellett működő bűnmegelőzési (közbiztonsági) bizottságok, a megyei rendőr-főkapitányságok (Rfk) megelőzési osztályai mellett működő hasonló célú alapítványok, valamint a bűnmegelőzés érdekében tevékenykedő, elsősorban nonprofit, civil szerveződések részére.

A pályázattal olyan megyei (fővárosi) szintű szakember-találkozók megszervezését kívántuk támogatni - a megyei Rfk-k bevonásával -, ahol a család-, gyermek- és ifjúságvédelemmel foglalkozó valamennyi szervezet képviselteti magát, s vállalták rövid és középtávú együttműködésen alapuló bűnmegelőzési stratégiák kidolgozását, amely teret szentel a devianciák és a prekriminális magatartások felismerésének, kezelésének és megelőzésének. A pályázat célja, a bűnmegelőzés és áldozatvédelem bármely területén tevékenykedő szakemberek, szervezetek, szerveződések közötti információáramlás és tapasztalatcsere elősegítése, az e területen tevékenykedő szakemberek a jövőbeni tényleges együttműködés kereteinek kidolgozására történő alkalmassá tétele volt. A pályázatra jelentkező tizenkét szervezetből tíz kapott támogatást, egyenként 200 000-tól 500 000 forintig terjedő összeg értékben.

Számos bűnmegelőzési kiadvány és szakkönyv megjelenése részesült támogatásban, illetve jelent meg önállóan, ezek nagy része a gyermek- és ifjúságvédelem területét érinti.

VII.Ifjúsági szervezetek, aktivitás

Helyzetkép

1. Szervezeti kapcsolódás, tagság

Az Ifjúság 2000(c) adatai szerint a fiatalok kevesebb mint egyhatoda rendelkezik szervezeti tagsággal. Azt, hogy ki kötődik formálisan is szervezetekhez, elsősorban az határozza meg, hogy a fiatal mely korosztályba tartozik, illetve ezzel szoros összefüggésben mivel foglalkozik. Mintában képviselt súlyukhoz képest a tagsággal rendelkezők között felülreprezentáltak a középiskolákba és a felsőfokú intézménybe járók, míg az alkalmazásban álló, dolgozó fiatalok tagsági kötődése az átlagnál alacsonyabb. Jelentős különbség mutatható ki a fiatal férfiak és nők tagsági viszonyában. Az adatok azt mutatják, hogy a férfiak szervezetekhez való direkt kötődése egyértelműbb, jelentősebb. Fontos megjegyezni továbbá, hogy a magukat a politikai ideológiák közül inkább jobboldalra helyezők között a szervezeti tagság elfogadottabb, magasabb arányú.

22. ábra Tagja-e Ön valamilyen ifjúsági szervezetnek?

Az összes lehetséges ifjúsági szervezeti tagság alapján számított százalékos érték

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A szervezeti tagságon belül is "preferált" az egyházi közösséghez tartozás, hiszen a kérdésre választ adók hét százaléka tartozik valamilyen vallási mozgalomhoz, valamint a sport- és szabadidős szervezeti tagság, ugyanis a válaszadók négy százaléka tagja valamilyen sport- vagy szabadidős szervezetnek.

Az a mintegy 500 fiatal, aki jelezte, hogy tagja valamilyen egyházi közösségnek, legnagyobb arányban a hagyományos, történelmi egyházközösségeket, így a Magyar Katolikus Egyházat (62 százalék), a Református Egyházat (19 százalék) és az Evangélikus Egyházat (7 százalék) nevezte meg. További két-két százaléka az egyházhoz tartozó fiataloknak a Magyarországi Baptista Gyülekezetet, a Jehova Tanúi Egyházat és a Hit Gyülekezetét jelölte meg.

Az adatok szerint gyakorlatilag értelmezhetetlen a párthoz és a politikai ifjúsági szervezethez tartozás fogalma a 15-29 éves korosztályon belül. A mintába került 8000 fiatal közül összesen 32-en tagjai politikai szervezetnek. Valamivel kedvezőbb a szakszervezetek organizációs kapacitása. Az összes megkérdezett fiatal mintegy két százaléka, míg a dolgozó fiatalok több mint négy százaléka jelezte, hogy valamely szakszervezethez vagy szakszervezeti szövetséghez tartozónak vallja magát.

Diák/hallgatói szervezeti tagsággal a 8000 15-29 éves megkérdezett két százaléka, a középiskolába járók öt, a főiskolán, egyetemen hallgatók hét százaléka rendelkezik. A diákmozgalmak közül említésre méltó tagságot mondhat magáénak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Diákparlament Egyesület, a Középiskolások Szövetsége.

Az összes többi szervezettípusnál a tagság mértéke nem éri el a két százalékot. Különösen feltűnő a helyi, illetve a környezetvédelmi szervezetekkel szembeni apátia.

A szervezeti tagságtól némileg különbözik - de mindenképpen a szervezetek fiatalok közötti elfogadottságát jelöli - az egyes ifjúsági szervezetek ismertsége és elismertsége. Az ifjúsági szervezetek ismertségét két különböző módszerrel mértük. Először arra kértük a fiatalokat, hogy soroljanak fel általuk ismert ifjúsági szervezeteket. A kapott adatok alapján - a tagsági viszonyhoz hasonló mértékben - a megkérdezettek egynegyede tudott legalább egy ifjúsági szervezetet megnevezni. Az ifjúsági szervezetek ismertségét mérő másik módszer azon a feltételezésen nyugszik, hogy a jelentősebb organizációk rendezvényeik, megmozdulásaik révén elérik a fiatalokat. Arra voltunk tehát kíváncsiak, hogy a megkérdezettek voltak-e olyan rendezvényen, amely valamely ifjúsági szervezet nevével összeköthető. A magyar ifjúságot reprezentáló nyolcezer fiatal alig több mint egytizede vett rész ifjúsági szervezet által rendezett eseményen.

23. ábra Az elmúlt egy éven belül részt vett-e Ön valamilyen ifjúsági szervezet által szervezett rendezvényen? - A teljes sokaságra vetített százalékos eredmények

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A fiatalok között a legkedveltebb rendezvénytípusok a koncertek, zenés programok, a sportesemények, valamint a kulturális események. A rendezvények, koncertek, vallási megmozdulások szervezői között legnagyobb arányban a helyi, települési mozgalmak találhatók, amelyet az egyetemisták és főiskolások legnagyobb szervezete, a HÖOK/HÖKOSZ eseményei követnek.

Mindezen adatok összességében azt mutatják, a rendszerváltozás után kialakult mozgalmak, szervezetek nem tudták megérinteni az ifjúságot még rendezvényeik, megmozdulásaik révén sem.

2. Politikai érdeklődés

Az Ifjúság 2000(c) vizsgálat a politika iránti érdeklődés igen alacsony intenzitásáról szolgáltatott adatokat. A 18 évnél idősebbek körében az értékelhető választ adók 55 százalékát egyáltalán nem, vagy legfeljebb csak elenyésző mértékben érdekli a politika. Közepes intenzitású érdeklődés mintegy 33, intenzívebb érdeklődés mintegy 12 százalék esetében regisztrálható. Az egész sokaságra számított politika iránti érdeklődési átlag - amennyiben az iskolai osztályzatok értékelését vesszük figyelembe - elégséges.

A politika iránti érdeklődés és az iskolázottság szintjében alapvető, szignifikáns különbségek regisztrálhatók. Minél magasabb a kérdezett iskolai státusa, annál magasabb a politika iránti érdeklődés mértéke. Azonban még a legmagasabb végzettséggel rendelkező fiatalok esetében is csak a közepes szintet éri el a politikai témák iránti figyelem mértéke.

24. ábra Különböző iskolai végzettséggel rendelkező fiatalok érdeklődése a politika iránt
1-5-ig terjedő skála átlagai

Forrás: Ifjúság 2000(c)

B) Kormányzati intézkedések

Gyermek és Ifjúsági Szervezeti Kataszter

Az Ifjúsági és Sportminisztérium a gyermek- és ifjúsági szervezetek adatait tartalmazó Gyermek és Ifjúsági Szervezeti Katasztert hozott létre.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium a 2000. év folyamán megbízta a Fővárosi Önkormányzat Közigazgatás-szervezési és Informatikai Szolgálatát az Ifjúsági Szervezetek adatai című, 1999. évre vonatkozó kérdőívek tartalmának feldolgozásával.

2000-ben a még nem kötelező adatszolgáltatás keretében 452 szervezet regisztáltatta magát. A 2000. évre vonatkozó regisztráció az Országos Statisztikai Adatgyűjtő Programon belül történt. Ezek az adatok még feldolgozás alatt állnak. Az előzetes eredmények szerint 971 szervezet regisztráltatta magát.

Ifjúsági szervezetek

Tevékenységi területek szerinti megoszlás - 1999. év

Megye

Szervezetek össz.

Környezetvédelem

Sport

Kultúra

Oktatás

Szabadidő

Érdek-védelem

Egyéb

Budapest

70

0

27

10

10

4

2

17

Baranya

19

3

6

3

1

2

0

4

Bács-Kiskun

28

2

4

6

2

6

2

6

Békés

22

0

7

3

2

2

2

6

Borsod-Abaúj-Zemplén

19

3

1

6

1

3

2

1

Csongrád

28

2

1

7

4

3

2

7

Fejér

5

0

0

2

0

0

1

2

Győr-Moson-Sopron

17

0

0

6

1

2

1

3

Hajdú-Bihar

56

4

8

13

10

7

2

11

Heves

5

0

0

3

0

0

0

2

Jász-Nagykun-Szolnok

30

1

5

5

6

4

0

8

Komárom-Esztergom

5

0

1

1

0

0

0

3

Nógrád

13

2

2

0

2

3

1

3

Pest

20

2

9

2

1

2

1

3

Somogy

13

0

5

3

0

1

0

4

Szabolcs-Szatmár-Bereg

40

4

7

4

7

8

3

5

Tolna

20

0

4

4

0

8

0

4

Vas

14

0

2

5

1

2

0

2

Veszprém

8

0

1

3

0

2

0

2

Zala

11

0

0

3

0

0

1

3

ÖSSZESEN

443

23

90

89

48

59

20

96

Hibás adatlapok

9

0

2

1

1

1

0

3

MINDÖSSZESEN

452

23

92

90

49

60

20

99

VIII. KORMÁNYZATI IFJÚSÁGPOLITIKA

A) Helyzetkép és kormányzati intézkedések

1. Törvényalkotó munka

Az Ifjúsági és Sportminisztérium új, a Magyarországon élő fiatalok iskolán kívüli esélyeit és lehetőségeit magában foglaló törvény előkészítési folyamatát indította el a 2000. év őszén. A törvényalkotás hagyományos eljárási rendjét kiszélesítették egy olyan szakasszal, amelyben a törvény hatáskörébe tartozó kérdéseket illetően a fiatalok és a velük foglalkozó szakemberek közvetlenül is részt vehetnek a tervezésben.

Ma Magyarországon több ezer, önmagát ifjúsági szervezetként meghatározó egyesülés van bejegyezve. Demokratikus berendezkedésünknek köszönhetően az iskolán kívüli pedagógia nagyon sokszínű és sokféle ideológia, illetve pedagógiai irányzat mentén szerveződik. Sokféle helyi, regionális és országos kezdeményezés foglalkozik a fiatalok iskolán kívüli szabadidejének megszervezésével.

Ezeknek a programoknak nagy jelentőségük van a fiatalok demokratikus állampolgárokká válásában, abban a folyamatban, amelyben megismerik önmagukat, a közvetlen és tágabb környezetüket, jogaikat, kötelességeiket és lehetőségeiket, illetve amely révén kialakíthatják közösségeiket.

A legtöbb európai országban és hazánkban is az a tendencia, hogy az ifjúsági munka szakmaként jelenik meg. Ma sokan dolgoznak kortárs segítőként, önkéntesként vagy főállású szakemberként azon, hogy jó minőségű ifjúsági programok, projektek szülessenek. Az államigazgatás felelőssége, hogy a fiatalok érdekeit szem előtt tartva biztosítsa ennek a folyamatnak a minőségét, a programokhoz anyagi forrásokat rendeljen, szabályozza azok elosztását, a szakemberek és a szakma fejlődésének lehetőségét megteremtse, a fiatalok részvételét biztosító kedvezményeket szabályozza és végül, olyan szolgáltató rendszert működtessen, amelyek a fentiek folyamatos fejlődését biztosítani képes. Az Ifjúsági és Sportminisztérium ezért vállalkozott a törvény megalkotására.

A törvény érinteni fogja az önkéntesség kérdéskörét, az ifjúsági szervezetek képviseleti rendszerét, a központi költségvetés ifjúsági célú támogatási rendszerét, a fiatalokat érintő kedvezményeket, az ifjúsági munka feladatait, az ifjúsági intézményrendszer döntéshozatali mechanizmusait, struktúráját és szolgáltatásait.

A törvény eredményeképpen a fiataloknak még több és még színvonalasabb lehetőségük lesz szabadidejük hasznos eltöltésére (helyi közösségi projektek, klubok, öntevékeny csoportok, táborok, külföldi programok, fesztiválok). Továbbá az ifjúsági munka elismert szakmaként fog továbbfejlődni, széles körben a demokráciára való nevelés alapjává válik, megteremtődnek az önkéntes munka feltételei. Az önszerveződő ifjúsági szervezetek egymással való együttműködése hatékonyabbá válik. A fiatalok érdekképviseleti fórumai továbberősödnek, több és szabályozottabb kedvezmények működnek majd. Több anyagi forrás jut az iskolán kívüli programokra, és azok elosztása még átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá válik.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium többcsatornás konzultációs folyamatot indított el. Azoknak a fiataloknak, akik nem tagjai ifjúsági szervezeteknek, közösségeknek, így érdekeiket nem tudják szervezett módon érvényesíteni, az Internet nyújt lehetőséget véleményük és javaslataik eljuttatásához. Az Interneten a www.ifjusag.hu című honlapon a fenti témákban közvetlenül hozzászólhatnak a törvény kialakulásához. Mindez nem válthatja ki az ifjúsági szervezetekkel történő egyeztetést. Az ISM, a Mobilitás és a Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák több olyan rendezvényt (konferencia, szeminárium, találkozó) szerveznek, amelyeken az ifjúsági szervezetek képviselői és a szervezetekbe nem tömörülő fiatalok is részt vehetnek.

Az ifjúsági törvény előkészítése folyamatban van. Az utóbbi hónapokban folyamatosan beérkező vélemények, javaslatok szisztematikus feldolgozása mellett a törvénytervezet a hagyományos közigazgatási egyeztetési utat is bejárja. Ha a Parlament is elfogadja, akkor jövőre ez a törvény már biztosíthatja, hogy a fiatalok és az ő gyermekeik iskolán kívüli élete, szabadideje színes és tartalmas lehetőségekkel gazdagodjék.

2. Intézményrendszer

Ifjúsági párbeszéd

1999-ben az ifjúsági tárca megkezdte az ifjúsági párbeszéd rendszerének kialakítását. Hatvan ifjúsági szervezet írásos véleménye került feldolgozásra az "Ifjúsági párbeszéd stratégiájával" kapcsolatban, amely stratégia a beérkező vélemények figyelembe vételével öltött végleges formát a partnerség, az életkor, az átláthatóság, a szubszidiaritás és az európaiság elve alapján.

1999 óta az ISM stratégiai és kiemelt partnereinek részvételével negyedévente rendszeresen ifjúságügyi konzultációs fórumot hív össze. Minden évben tovább bővült az ISM által kezdeményezett párbeszédrendszerben részvevők köre, a Magyarországon élő nemzeti és etnikai kisebbséget képviselő ifjúsági szervezetekkel, a fogyatékos fiatalokat képviselő szervezetekkel, valamint a diák szakmai szervezetekkel. Az együttműködés keretében a Minisztérium anyagilag is támogatja a partnerek ifjúsági munkáját.

A stratégiai illetve kiemelt partnerség elemei közé tartozik, hogy a partnerek véleményezhetik az ifjúságot érintő jogszabály-tervezeteket, önálló javaslatokat nyújthatnak be az ifjúsági kormányzat felé, képviselettel rendelkeznek a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Tanácsában, a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány Kuratóriumában, a Nemzetközi Programok Tanácsában és a Regionális Ifjúsági Tanácsokban.

Mobilitás

2000. májusában módosult a Mobilitás Ifjúsági Szolgálat Alapító Okirata. A Mobilitás, az Ifjúsági és Sportminisztérium által felügyelt, a Kormány ifjúságpolitikai célkitűzéseit megvalósító szakmai-fejlesztési, szolgáltatási és támogatási rendszer működtetését végző, illetve a nemzetközi együttműködési keretek között megvalósuló, különösen az európai integrációra tekintettel lévő, oktatási rendszeren kívüli ifjúsági tevékenységekhez szolgáltatást nyújtó és a támogatási keretösszegek kezelői feladatait ellátó intézmény (pl. Ifjúság 2000-2006 program). A Mobilitás átszervezésének eredményeképpen egységes pályázatkezelési rendszer jött létre, és mód nyílt a munkaterületek kutató, módszertani és elemző feladatokkal történő bővítésére.

A Mobilitás keretein belül működik a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet, illetve Nemzeti Sportmódszertani és Kutató Intézet. Feladatuk, hogy az Ifjúsági és Sportminisztérium szakmai-ágazati és döntéselőkészítő tevékenységének hatékonyabbá tételéhez kutatói és tudományos hátteret biztosítsanak. Mindhárom kutatóintézet kiszolgálására és szakmai könyvtárként működik az intézményen belül a Társadalomtudományi Könyvtár.

Regionális rendszer

Ifjúsági ügyekben az állami és a civil szektor együttműködésének, s ezáltal a regionális vonatkozásban megjelenő humánerőforrás fejlesztésnek kínál terepet az ifjúsági szolgáltatórendszer regionális alapon történő kiépítése.

A gyermekek és fiatalok közösségi tevékenységét támogató állami szerepvállalás 1999-ig kizárólag centralizált intézményekben, központosított elemekben valósult meg, amely rendszer alkalmatlan volt a korosztály aktív társadalomalakító szerepét erősíteni, azt érezhetően támogatni, ezáltal az ifjúságban meglévő innovációs képesség felszínre jöttéhez nem teremtődtek meg a feltételek.

Az 1999-től fokozatosan, regionális alapon kiépített intézményrendszer két meghatározó eleme érzékelhető támogatást biztosít az adott régióban meglévő ifjúsági közösségeknek.

A Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák hálózatának feladata, hogy megvalósítsa a korosztályt érintő információk cseréjét, a regionális szintű együttműködések és innovációs folyamatok indukálását, ifjúsági szakemberek képzését. Tehát lehetővé kell tennie, hogy a nyitott szolgáltatások segítségével a források, a kapacitások, az együttműködések összeadódó erőforrásokká váljanak. A Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák a helyi reprezentativitású szervezetekkel vették fel és folyamatosan tartják a kapcsolatot. Lehetőségeikhez mérten segítik, támogatják a gyermek- és ifjúsági korosztály érdekében, illetve képviseletében kifejtett tevékenységüket. Szakmai, pályázati tanácsadásuk következtében fejlődésnek indult az ifjúság szervezeti aktivitása, az ifjúsági közösségek reneszánszukat élik.

A Regionális Ifjúsági Tanácsok rendszere megvalósítja a decentralizált, regionális finanszírozást, mely feladatukat számos szakmai elem bővíti. Szintén a területi statisztikai régiók mentén kialakított Tanácsok együttműködnek a Regionális Fejlesztési Tanácsokkal. Közösen kialakított programjuk által szélesítik a humánerőforrás fejlesztés lehetőségeit. A Regionális Ifjúsági Tanács személyi összetétele szavatolja az adott régióban az ifjúság érdekeinek megjelenését. A Tanácsok az Ifjúsági és Sportminisztérium által biztosított forrásaik terhére nyílt rendszerű pályázatokat írnak ki.

A 2000. esztendő a hazai ifjúságpolitikában is meghozza a régóta várt váltást: regionális szinten is intézményesül az ifjúsági feladatok ellátása. ?gy a gyermek- és ifjúsági ügyekben (szabadidős táboroztatásra, ifjúsági képzésekre, stb.) rendelkezésre álló források elosztása közelebb kerül az érintettekhez.

Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum

A kormány megtárgyalta és elfogadta az ISM által előkészített, a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum Oktatási és ?dültetési Kht. jogi rendezéséről szóló előterjesztést. Ezzel az ISM-hez került a közhasznú társaság üzletrésze feletti vagyonkezelői jog. Az ISM célja az, hogy hosszú távon is biztosítsa a zánkai ifjúsági centrum működését, valamint, hogy a vagyonkezelés a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum Oktatási és Üdültetési Kht.-hez kerüljön.

3. Ifjúságkutatás, Ifjúság 2000(c)

A 2000. év legfontosabb kutatási feladata az ún. Ifjúság 2000(c) elnevezésű nagymintás (8000 fős) vizsgálat lebonyolítása volt. A kutatás széles kormányzati összefogással jött létre, mivel a költségek - a kutatás teljes költsége mintegy 43 millió Ft - előteremtését több kormányzati szerv együttesen biztosította.

A nagymintás ifjúságkutatási vizsgálat kellő alapinformációt jelent ahhoz, hogy követve az Európai Unió számos országának példáját, hazánkban is meginduljon egy átfogó, a kormányzat által támogatott rendszeres ifjúságkutatás. A folyamatos ifjúságkutatás nem képzelhető el az ezt átfogó, koordináló, hosszútávra kidolgozott kutatási programmal rendelkező háttérintézmény nélkül. Ennek érdekében 2001-ben létrejött a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet.

A kutatás lebonyolításában több, ifjúságkutatással (is), illetve határos területtel foglakozó műhely ill. szakember vett részt. A kutatást a Századvég-PEK, az MTA Szociológiai Kutatóintézete, az MTA Politikatudományi Intézete, az Oktatáskutató Intézet, valamint a Doktoranduszok Szövetsége - JELTÁRS végezték. Az Ifjúság 2000(c) eredményeiből készült gyorsjelentés olvasható a Nemzeti Ifjúságkutató honlapján (www.ifjusagkutato.hu).

4. Ifjúsági turizmus

Az ISM az ifjúsági turizmusban és a természetjárásban érintett ifjúsági közösségek, egyesületek, szakosztályok és más civil szerveződések részvételével minden évben szakmai konzultációt tart, konferenciát szervez. A konferenciatémák között szerepel egyebek mellett az ifjúsági turisztikai információs rendszer, az erdei iskolák és az ökoturizmus.

A Gazdasági Minisztérium és az Ifjúsági és Sportminisztérium stratégiai megállapodása alapján pályázati úton immár második éve részesül támogatásban az ifjúsági korosztály nyári tematikus táboroztatása, az olcsó szálláshelyek (kulcsosházak, turista menedékhelyek, vándortábori táborozóhelyek) rekonstrukciója, továbbá a turistaútjelzés-hálózat egy részének felújítása, illetve újak létesítése.

A Gazdasági Minisztérium és az Ifjúsági és Sportminisztérium turizmusra fordítandó forrásainak koordinációja

A GM és az ISM az ifjúsági turizmus fejlesztését a 2000. évben 120 M Ft, míg a 2001. évben 128 M Ft összegű közös alap működtetésével támogatja.

A 2000. évi Megállapodásban rögzített egyedi támogatási célok közül a Turista Magazin című folyóirat kiadói jogának hosszú távú hasznosítására szóló pályázat eredményesen zárult, a lap első két száma (2001. július, augusztus) megjelent.

Szabadidős turisztikai programok

A minisztérium továbbra is kiemelten kezeli a gyermek- és ifjúsági táboroztatás támogatását, tekintettel a fogyatékosok és a hátrányos helyzetűek sajátos igényeire is. Az elmúlt évek tapasztalatainak összegzéseként a tárca a jövőben a passzív üdülésen túlmutató tematikus táborokat kívánja támogatni és a támogatást a táboroztatók részére szándékozik hozzáférhetővé tenni.

Infrastruktúra-fejlesztés

Az ifjúsági turisztikai infrastruktúrán belül elsősorban a szálláshelyek, másodsorban a turistaútjelzés-hálózat fejlesztése szükséges. Az ifjúsági szálláshelyekre vonatkozóan jelenleg a szálláshely üzemeltetőjének támogatását szükséges megvalósítani, minthogy a hazai ifjúsági szálláshelyhálózat a leromlott infrastruktúra következtében nem teszi lehetővé a piaci versenyt.

Információáramlás megkönnyítése

Napjainkban az érintett korosztály e területen strukturálatlan információ-túlkínálattal találkozik, melyben csak nehezen igazodik el. A cél itt a felhasználók megbízható információval, hatékony módon való komplex ellátása. Ennek érdekében a tárca támogatja az ifjúsági turisztikai informatikai rendszer (Zöldpont) és a kapcsolódó sajtó (Turista Magazin) feltételeinek megteremtését és működtetését.

Adatgyűjtés és feldolgozás

A tárca nyomon követi az ifjúsági turizmus helyzetének változásait, ennek érdekében gondoskodik az ifjúsági turizmussal kapcsolatos kutatások és felmérések elvégzéséről, közreműködik az azokkal összefüggő statisztikai adatok gyűjtésében (OSAP) és feldolgozásában.

Az Ifjúsági Turisztikai Munkabizottság létrehozása

A Bizottság - mely 11 helyettes államtitkár és a HTMH elnöke által delegált személyből áll - a 1056/2001. (VI. 20.) Korm. határozat szerint ellátja az érintett központi közigazgatási szervek ifjúsági turizmussal kapcsolatos tevékenységének összehangolását, kidolgozza az ifjúsági turizmus hosszú távú fejlesztési koncepcióját és ütemezett programtervét, valamint az ifjúsági turizmus céljára rendelkezésre álló források koordinációját.

Fentiek megvalósítása érdekében a Bizottság kezdeményezi az ifjúsági turizmus valamely területét közvetlenül érintő jogszabályok megalkotását, illetőleg véleményezi az ifjúsági turizmussal kapcsolatos jogszabály- és kormányzati intézkedés-tervezeteket.

Az ifjúsági és sportminiszter július hónapban felkérte az érintett minisztereket a Bizottság tagjainak delegálására, valamint a kormányhatározatban nevesített civil szervezeteket a Bizottság mellett működő állandó szakértők kijelölésére.

Ezzel egyidejűleg megkezdődött a Bizottság szervezeti és működési szabályzatának kidolgozása, valamint intézkedés történt a Bizottság titkársági feladatainak ellátása érdekében szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosítására.

A Bizottság első feladata az ifjúsági turizmus céljára az államháztartás alrendszereiből rendelkezésre álló erőforrások feltérképezése, melyről kiadványt jelentet meg.

Ezt követően - az ifjúsági intézményrendszerről szóló törvénytervezetre, valamint a már elfogadott kétéves költségvetésre is tekintettel - 2001 őszén kerülnek kidolgozásra az ifjúsági turizmust érintő legszükségesebb jogszabály-módosítások.

1. tábla GM-ISM közös alap 2000. évi támogatási céljai és keretösszegei

Támogatási cél

Keretösszeg (Ft)

Ifjúsági táborozás támogatása

60 000 000

Olcsó szálláshelyek felújítása, újak létesítése

20 000 000

Erdei turista útjelzéshálózat felújítása és új útvonalak létesítése

10 000 000

Ifjúsági turisztikai információs rendszer (Zöldpont)

8 500 000

Turista Magazin folyóirat támogatása

7 000 000

Kéktúra atlasz térképészeti munkáihoz szükséges támogatás

5 000 000

Zánkai konferenciák és utókiadvány

4 000 000

MISZSZ-prezentáció - Strasbourg

2 000 000

Beutazó ifjúsági turizmus primer kutatás

2 000 000

PR- és ellenőrzési költségek

1 500 000

Összesen

120 000 000

Forrás: GM-ISM

2. tábla GM-ISM közös alap 2001. évi támogatási céljai és keretösszegei

Támogatási cél

Keretösszeg (Ft)

A 6-18 éves korosztály belföldi szünidei (kerékpáros, lovas- és vízi) táborozásának támogatása

75 000 000

Nem kereskedelmi szálláshelyek felújítása, újak létesítése

35 000 000

Országos Kéktúra atlasz I-II. kötet elkészítése

10 000 000

Vándortáborozási kézikönyv elkészítése

3 000 000

Gyalogos és magashegyi túravezetői szakképesítés központi programjához tartozó kiadványcsomag elkészítése

2 000 000

Beutazó ifjúsági turizmus primer kutatás (II.)

3 000 000

Összesen

128 000 000

Forrás: GM-ISM

További intézkedések

A mintegy 3 millió fős korosztály turizmusban való részvétele több mint 50%-os, amely többnyire az iskolai kirándulásokon való részvételre, esetleg néhány napos táborozásra korlátozódik.

A részvételi arány változása megváltoztatta az ifjúsági turizmust és feltételrendszerét: a szervezésre és a fogadásra szakosodott intézményrendszer átalakult, funkcióváltások következtek be. Alkalmazkodásuk a piaci viszonyokhoz nem, vagy csak késedelmesen történt meg. Ugyanakkor számos új szervezet és vállalkozás is bekapcsolódott az ifjúsági turizmus érdekkörébe.

Jelenleg az állami költségvetési források összeadódnak az intézmények, valamint a vállalkozások - üzletpolitikai okokból nyújtott - korosztályi kedvezményeivel, valamint a szociális jellegű és egyéb támogatások elemeivel.

A támogatások közvetett formái a különféle kedvezmények, amelyeket alanyi jogon döntően a diákság, illetve az ifjúsági szolgáltató intézmények vehetnek igénybe. Ilyenek pl. a diákigazolványhoz kötött közlekedési és egyéb kedvezmények, a MÁV családos és csoportos kedvezményei, a SZJA alóli mentesség a támogatások bizonyos körénél, az alacsonyabb ÁFA-kulcs alkalmazása a gyermeküdülők szállás-szolgáltatásai után stb.

Az állami irányítás jogi eszközeinek sorában az ifjúsági turizmus fejlesztésének fő irányait, az abban érintett tárcák feladatait 2001. június 20-ig "Az ifjúsági turizmus feltételrendszerének értékelése, javaslatok a továbbfejlesztésre" című, 2048/1998. (III. 4.) Korm. határozat jelölte ki.

Az ifjúsági és sportminiszter feladat- és hatásköréről szóló 113/1999. (VII. 16.) Korm. rendelet az Ifjúsági és Sportminisztériumhoz (a továbbiakban: ISM) telepítette az ifjúsági turizmus fejlesztése stratégiai kérdéseinek és az érintett tárcák ezzel kapcsolatos feladatainak összehangolását.

A 2000-2001. években az ISM kezdeményezésére az alábbi intézkedések történtek:

5. Programok, támogatások, pályázatok

Vackor-program

Az Ifjúsági és Sportminisztérium 2001-2002. évre meghirdetett programja, a Vackor-program egy olyan átfogó, egymásra épülő elemekből álló projekt, amely lehetővé teszi, hogy Magyarországon kellő fontosságot és hangsúlyt kapjon a játékkultúra, a közös játék fejlesztő-közösségformáló ereje és nem utolsó sorban a minőségi játékeszközök- játékterek létrejötte.

Négy pályázat és egy felhívás jelent már meg, illetve jelenik meg a Vackor-programhoz kapcsolódóan 2001-ben:

1) A játszótér tervező és kivitelező gazdálkodó szervezetek számára szóló felhívás célja a Magyarországon játszótértervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégek megismerése, az általuk végzett munka eredményének és felhasználhatóságának értékelése. Olyan referenciaanyagokat, elkészült játszóterek bemutatását várta a Minisztérium, amelyek megfelelnek egy modern, biztonságos, jól felszerelt, látványos és vonzó játszótér kívánalmainak.

2) A települési önkormányzatok, illetve velük szerződésben lévő civil szervezetek számára kiírt Játszótér-építési és -felújítási pályázat célja olyan új játszóterek építésének, illetve régebbi játszóterek felújításának és még építés alatt álló játszóterek befejezésének támogatása, amelyek közterületen valósulnak meg, és amelyek a gyermekek és szüleik számára biztonságos, színvonalas játéktér megvalósulását irányozzák elő.

3) A Játszótéri játékterv pályázat különleges a maga nemében. A felhívás célja az volt, hogy kreatív, a téma iránt érdeklődő magánszemélyek olyan, játszótéren alkalmazható játékok tervét készítsék el, amelyek biztonságosak, kreativitást erősítők, a közös (gyerek-gyerek vagy gyerek-szülő) játékot elősegítik, emellett megfelelnek egy modern, jól felszerelt, vonzó játszótér kívánalmainak, látványosak és a térben jól elhelyezhetőek. Kikötés volt, hogy ezek a játszóeszközök még nem állhatnak szabadalom vagy szabadalmi eljárás alatt. Azt szeretnénk, ha valóban új ötletek születnének.

4) A játszóterek használatáról, állapotáról, az elvárt igényekről eddig még nem készült átfogó, országos kutatás. Ezt a hiányt készülünk pótolni 2001 szeptembere és októbere folyamán, amikor is a Minisztérium megbízásából a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet elvégzi a hiánypótló, terveink szerint az elkövetkező évek játszótér-építési országos, avagy helyi koncepcióit segítő munkát.

Március folyamán már elkészült egy gyorsfelmérés a játszóterekhez kapcsolódó igényekről. A tanulmány által jelzett fontos szempontokat beépítettük a május 14-én megjelenő Játszótér-építési és -felújítási pályázatunkba.

A Játszótér-építési és -felújítási pályázat megjelenésével egy időben kezdi el működését a www.ismjatszoter.hu honlap, amely szorosan kapcsolódik a Vackor-programban felvállalt értékekhez és célokhoz.

A honlap felépítése során igyekeztünk felölelni mindazon témaköröket, amelyek a játék, a nevelés, a játékkultúra, a játszóterek és az épített környezet kapcsán felmerülhettek.

A honlap anyaga folyamatosan bővül. Célunk, hogy minden, a téma iránt érdeklődő fiatal, szülő, pedagógus, szakember és szervezet a lehető legtöbb információt megkapja a témával kapcsolatban.

Határon túli fiatalok együttműködési programja

Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a határon túli magyar ifjúság különböző szervezeteivel a kormány határon túli magyar politikája alapelveinek megfelelően. E párbeszéd fórumaként jött létre 1999-ben a Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK), amely a kormány és az ISM tanácsadó testületeként működik a határon túli fiatalokat érintő valamennyi kérdésben, egyben segíti a határon túli fiatalok iskolán kívüli önszerveződését is.

A MIK két ülése között Állandó Bizottsága végzi munkáját, amely a MIK ülése által meghatározott és egyéb, MIK-döntést nem igénylő feladatokat lát el.

A Magyar Ifjúsági Konferencia meghatározta rövid és hosszú távú stratégiáját.

Az ifjúsági kormányzat meghatározott feladata a határon túl élő magyar fiatalok egymás közötti, régiókon átnyúló és az anyaországgal történő kapcsolaterősítésének támogatása, kifejezetten az adott régiók ifjúsági kezdeményezéseire, szervezeteire, programjaira vonatkozóan. E célok elérése érdekében elkészült egy olyan koncepció, amely alapján létrejött a Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák mintájára az Agora irodahálózat. Ennek a hálózatnak ez egyes elemei, tehát az irodák, határon túli magyarlakta régiókban jönnének létre. Ezek az irodák hasonló jellegű feladatokkal rendelkeznének, mint a Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák. Segíteniük kell az adott régió ifjúsági kezdeményezéseit, információt kell nyújtaniuk az ifjúsági szervezetek felé. Támogatni kell a régiók egymás közötti együttműködésüket.

Ifjúsági támogatási rendszer

Az ifjúsági célú támogatási, pályázati rendszerek kialakításakor a legfontosabb alapelv az ifjúsági közösségek létrejöttének és megerősödésének támogatása.

Valljuk, hogy egy fejlett polgári társadalom meghatározó elemei a gyermekek és fiatalok közösségei, csoportjai, amelyek közösen hoznak létre és ápolnak értékeket.

Az ifjúsági pályázatok feladata, hogy utakat nyisson a fiatalok szabadidős tevékenységeinek támogatásához, lehetőségeket teremtsen programjainak létrehozatalához, ötleteket adjon az ifjúságnak az önszerveződéséhez.

Az ifjúsági élethelyzethez kapcsolódó pályázatok célja, hogy aktívabbá tegye a korosztályt, felgerjesztve a fiatalok önmaguk és környezetük iránt érzett felelősségtudatát, tenniakarását.

Az ifjúsági pályázatok célja, hogy támogassa a fiatalok mobilitását, nemzetközi kitekintését, más kultúrkörhöz tartozó fiatalokkal való együttműködéseket, a határon túli és az anyaországi magyar fiatalok közös programjait, elősegítve egymás jobb megismerését.

A támogatási rendszer kiemelt feladata, hogy a társadalom egészének figyelmét az ifjúság élethelyzetére irányítsa, hogy a gyermekek és fiatalok segítése a közgondolkodás szerves része legyen.

Az ifjúsági projektek támogatásának célja minden esetben a fiatalok által, vagy az ő érdekükben megvalósuló program. Ebből következik, hogy a pályázatok során nem a pályázó szervezet, hanem a létrehozandó értékmotivált program a támogatandó.

Pályázati rendszer

Az Ifjúsági és Sportminisztérium a 2000. évtől kezdve pályázatainak kezelését az ifjúsági és sportminiszter 16/2000. (II.23.) határozatával a Mobilitásra bízta. A Mobilitás látja el a pályázati dokumentációk terjesztését, a pályázók részére nyújtandó információs szolgáltatás biztosítását, a pályázati kiírás közzétételét, a beérkezett pályázatok adatainak feldolgozását, a döntés előkészítését, a pályázók értesítését, a pénzügyi bonyolítást.

A 16/2000. (II. 23.) miniszteri határozat részletesen szabályozta a pályázatkezeléssel kapcsolatos összes minisztériumi feladatot, az előirányzatokból történő finanszírozást és a felhasználás ellenőrzését. A Mobilitáson belül külön ügyrend intézkedett a pályázatkezeléssel kapcsolatos feladatok megosztásáról.

A 2001. évre a pályázati rendszer átláthatóvá, a pályázat folyamata minden fázisában ellenőrizhetővé, nyomon követhetővé vált.

Fontos lépésnek tekinthető, hogy a pályáztatás során a pályázat kezelési folyamata és a döntés folyamata élesen különválasztva működik. 2001. február 28-án először jelent meg egy "csomagban", együtt, egységesen a Minisztérium, valamint háttérintézményei, a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram és a hét Regionális Ifjúsági Tanács minden 2001. évre kiírt pályázata, előre tervezhetővé téve a pályázási lehetőségeket a pályázók számára. A "pályázati csomag" formájában és tartalmában is pozitívan változott.

Ifjúsági pályázatok 2000-ben

Támogatott pályázatok száma:

1755 db (Ifjúsági turizmus nélkül)

Pályázati támogatások összesen:

449 088 000 Ft

Határon túli ifjúság programjainak, szervezeteinek, kezdeményezéseinek támogatása

Helyi ifjúsági közösségeket segítő programok - beérkezett pályázatok száma: 90 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

32 db

11 425 000 Ft

Több határon túli régió közös ifjúsági programjainak támogatása - beérkezett pályázatok száma: 124 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

66 db

19 925 000 Ft

Működő magyar nyelvű média támogatása - beérkezett pályázatok száma: 28 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

28 db

6 825 000 Ft

Gyermek és Ifjúsági Alapprogram

Nyári, őszi szabadidős programok, táborozások támogatása - beérkezett pályázatok száma: 2331 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

752 db

105 000 000 Ft

Szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok programjainak támogatása - beérkezett pályázatok száma: 877 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

362 db

47 727 000 Ft

Játszótér-építési program - beérkezett pályázatok száma: 365 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

171 db

45 293 000 Ft

Gyermek és ifjúsági média programok támogatása - beérkezett pályázatok száma: 239 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

135 db

24 973 000 Ft

Országos ifjúsági szervezetek támogatása - beérkezett pályázatok száma: 103 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

45 db

9 860 000 Ft

Forrás: ISM-Mobilitás

A helyi önkormányzatok gyermek- és ifjúsági feladatainak hatékonyabb ellátásának támogatása (Belügyminisztériummal közösen)

Önkormányzati ifjúsági referensek foglalkoztatásának támogatása - beérkezett pályázatok száma: 147 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

117 db

76 560 000 Ft

Gyermek és ifjúsági települési önkormányzatok támogatása - beérkezett pályázatok száma: 61 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

47 db

21 500 000 Ft

Ifjúsági Turizmus támogatása (Gazdasági Minisztériummal közösen)

2000. évi belföldi tematikus gyermek és ifjúsági táborok támogatása - beérkezett pályázatok száma: 73

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

20 db

60 000 000 Ft

Olcsó szálláshelyek felújításának és újak létesítésének támogatása - beérkezett pályázatok száma: 85 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

52 db

20.000.000 Ft

Erdei turista útjelzés-hálózat felújításának és új útvonalak létesítésének támogatása - beérkezett pályázatok száma: 96 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

41 db

5.000.000 Ft

Ifjúsági turizmus támogatása a 2001. évben (Gazdasági Minisztériummal közösen)

Belföldi tematikus (lovas-, vízi- és kerékpáros-) gyermek és ifjúsági táborok támogatása - beérkezett pályázatok száma:1281

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

494 db

75 000 000 Ft

Ifjúsági turizmus és természetjárás céljára szolgáló, nem kereskedelmi szálláshelyek felújításának és újak létesítésének támogatása - beérkezett pályázatok száma: 239 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

130 db

35 000 000 Ft

Szabadidős programok támogatása (ifjúsági, sport és drogprevenciós pályázatokkal együtt)

Hozzávetőleg 285 000 gyermek és fiatal szabadidős programját támogattuk - beérkezett pályázatok száma: 4381 db

Nyertes pályázatok száma

Támogatási összeg

1566 db

535 000 000 Ft

Regionális Ifjúsági Tanácsok támogatásai (2000)

Tanács

Kategóriák

Keretösszeg
(Ft)

Összes igény
(Ft)

Beérke-zett pályáza-tok

Nyertes pályá-zatok

Kiosztott támogatás
(Ft)

Észak-magyarországi Regionális Ifjúsági Tanács

Ifjúsági közösségfejlesztő programok kidolgozása (IFJ-GY-ÉM-00-A)

23 740 000

35 219 452

88

76

15 960 000

Öntevékeny ifjúsági csoportok támogatása (IFJ-GY-ÉM-00-B)

11 395 130

64

50

5 733 000

Az ifjúságot érintő problémák kistérségi szintű kezelését elősegítő programok támogatása (IFJ-GY-ÉM-00-C)

3

2

1 000 000

Megyei kiterjedésű ifjúsági médiaprogramok támogatása (IFJ-GY-ÉM-00-D)

5

3

1 047 000

összesen

23 740 000

46 614 582

131

23 740 000

Dél-dunántúli Regionális Ifjúsági Tanács

Ifjúsági közösségfejlesztő tevékenységek támogatása (IFJ-GY-DD-00-A)

18 325 000

71 717 625

114

69

10 637 000

Ifjúsági célú programok, rendezvények támogatása (IFJ-GY-DD-00-B)

62 578 774

117

69

7 688 000

összesen

18 325 000

134 296 399

138

18 325 000

Közép-dunántúli Regionális Ifjúsági Tanács

Iskolai diákmédia támogatása (IFJ-GY-KD-00-A)

18 248 000

20 280 880

78

27

5 634 000

Mikulásnapi, karácsonyi gyermekprogramok (IFJ-GY-KD-00-B)

55 429 435

230

67

12 606 500

összesen

18 248 000

75 710 315

94

18 240 500

Nyugat-dunántúli Regionális Ifjúsági Tanács

Ifjúsági közösségfejlesztő tevékenységek támogatása (IFJ-GY-ND-00-A)

16 005 000

34 734 168

144

98

10 985 000

Öntevékeny ifjúsági csoportok támogatása (IFJ-GY-ND-00-B)

17 556 924

126

66

5 200 000

összesen

16 005 000

52 291 092

164

16 185 000

Észak-alföldi Regionális Ifjúsági Tanács

Ifjúsági és gyermekszervezetek működési és fejlesztési támogatása (IFJ-GY-ÉA-00-A)

24 936 000

67 486 762

209

83

10 950 000

Regionális ifjúsági vezetőképző programok megszervezése (IFJ-GY-ÉA-00-B)

4 439 000

8

2

1 200 000

Települési korosztályi képviseleti fórumok létrejöttének, működésének támogatása (IFJ-GY-ÉA-00-C)

4 643 800

26

13

1 320 000

Értékorientált ifjúsági és gyermekprogramok támogatása (IFJ-GY-ÉA-00-D)

61 503 463

239

90

10 907 000

 összesen

24 936 000

138 073 025

188

24 377 000

Közép-magyarországi Regionális Ifjúsági Tanács

Ifjúsági szálláshelyek felújításának támogatása (IFJ-GY-KM-00-A)

25 104 000

32 465 428

22

12

9 000 000

Ifjúsági táborok felszerelésének beszerzése (IFJ-GY-KM-00-B)

36 826 163

148

94

11 000 000

Ifjúsági közösségfejlesztő programok támogatása (IFJ-GY-KM-00-C)

41 412 939

168

80

5 000 000

összesen

25 104 000

186

25 000 000

Dél-alföldi Regionális Ifjúsági Tanács

Gyermek és ifjúsági szervezetek működési költségeinek támogatása (IFJ-GY-DA-00-A)

20 642 000

32 810 283

102

33

2 716 000

Ifjúsági szervezetek jövőépítő programjai: pályakezdés, karrier, munka világa, ifjúságot megtartó programok a településeken (IFJ-GY-DA-00-B)

8 879 710

27

13

1 550 000

Fiatalok társadalmi felelősségvállalásra nevelése és fiatalok szociális érzékenységét növelő programok, különösen fogyatékos és egészséges fiatalok közös programjai, másság elfogadása, tolerancia (IFJ-GY-DA-00-C)

13 450 890

47

23

2 095 000

Ifjúsági rendezvények, konferenciák, találkozók és a szabadidő hasznos eltöltését célzó programok támogatása (IFJ-GY-DA-00-D)

64 492 309

253

81

5 526 000

Egészségvédelem, drogellenes program, tömegsport (IFJ-GY-DA-00-E)

40 215 608

152

46

3 274 500

Az iskolai diákélet demokratikusabbá válását elősegítő program támogatása - különösen igazgató-diák együttképzése (IFJ-GY-DA-00-F)

2 481 000

11

2

125 000

Ifjúsági szervezetek kommunikációt építő és fejlesztő programjainak finanszírozása és szervezetek működését, tevékenységét bemutató kiadványok támogatása (IFJ-GY-DA-00-G)

15 794 105

58

34

1 815 000

Hagyományőrző rendezvények (IFJ-GY-DA-00-H)

35 308 809

140

57

3 497 000

összesen

20 642 000

213 432 714

289

20 598 500

Mindösszesen

147 000 000

771 122 657

2579

1190

146 466 000

Forrás: ISM-Mobilitás

Egyéb nagyobb támogatások

Pepsi Sziget:

41 000 e Ft

Stratégiai ifjúsági partnerek:

35 000 e Ft

Katolikus ifjúsági világtalálkozó:

1 500 e Ft

Egy ezredév slágerei (utcabál):

20 000 e Ft

Forrás: ISM

Az Európai Unió Ifjúság 2000-2006. programjának 2000. évi beszámolója

(A 2000. évi keret felhasználására 2000. június és 2001. február között került sor)

Alprogram

Beérkezett projektek

Támogatott projektek

Megítélt összeg

1. Fiatalok Európáért - nemzetközi ifjúsági csereprogramok

164

117

107 097 924 Ft

2. Európai Önkéntes Szolgálat

61

52

30 978 150 Ft

3. Ifjúsági kezdeményezések

179

79

62 191 000 Ft

5. Támogatói projektek

32

25

23 594 329 Ft

Összesen:

436

273

223 861 403 Ft

Helyi önkormányzati gyermek- és ifjúsági feladatok támogatása

A Belügyminisztérium 2000. évi költségvetésében szerepelt kiemelt előirányzatként a gyermek és ifjúsági feladatok ellátása címmel - 155 millió forint -, melynek felhasználásáról az ifjúsági és sportminiszter által vezetett tárcaközi bizottság dönt. A bizottság pályázatot hirdetett a helyi önkormányzati gyermek és ifjúsági feladatok támogatására.

A pályázat célja: a helyi önkormányzatok ifjúsági munkája szakmai színvonalának emelése, a fiatalok intézményes részvételét, képviseletét biztosító állandó fórumok működtetése, valamint az önkormányzatoknak, ifjúsági közösségeknek nyújtott szolgáltatások és támogatások körének bővítése.

IX Fókuszban: IFJÚSÁG AZ INFORMÁCIÓS TÁRSADALOMBAN

A) Helyzetkép

A fiatalok információtechnológiai eszközhasználata és információs társadalmi helyzete

A Jelentés fókuszába állított téma az egyre inkább kiteljesedő technikai, kulturális, társadalmi változások eredményeként kialakuló "információs társadalom" - a fiatalok szemszögéből. Az elmúlt egy évben örvendetesen megszaporodtak az internet, informatika és kommunikáció használatának felmérését végző programok. Ezek jelentős része ugyanakkor olyan piaci jellegű kutatás, amely egy-egy piaci szegmens szemszögéből mér. Általános jellegű kutatások is készültek: ezek eredményeit az "Ifjúság 2000" nagymintás felmérés informatikára vonatkozó kérdései köré rendezve kerül bemutatásra. Mivel a különböző kutatások eredményei a mintavétel, a kérdésfeltevés eltérései miatt csak korlátozottan összevethetőek, közlésükön túl a tendenciák, általános megoszlások irányainak meghatározására van mód.

Ezek alapján elmondható, hogy az informatikai eszközökhöz való hozzáférés elsősorban anyagi kérdés: az otthoni számítógéppel rendelkezők mintegy egyharmados aránya szoros összefüggést mutat a családok szociális helyzetével. Még inkább érvényes ez az internet-használatra: itt minden felmérés szerint igen csekélyek az ifjúság lehetőségei, nem érik el a használók tizedét sem. Természetesen a tavalyi évben is folyamatos volt az emelkedés, de ennek dinamikájában egyetlen felmérés sem mutatott ki jelentős áttörést. A családi PC-akció hozhatott változást, ezért ennek eredményeit feltétlenül figyelembe kellene venni.

Az iskolai számítógép-használat legfontosabb irányszámai az IRISZ-SULINET program köré csoportosulnak. Folytatódott az iskolai bekötések gyarapodása és a sávszélesség-növelés. Ennek eredményeképpen ma az összes középfokú oktatási intézmény, valamint az általános iskolák 20%-a rendelkezik teljes körű internetszolgáltatással. Az általános iskolák közül így még mintegy 3000 intézmény vár bekötésre. Ugyancsak fontos fejlemény, hogy jelentősen nőtt a sávszélesség, és valamelyest korszerűsödött a géppark is, elsősorban az internethasználatban élenjáró iskolák fejlesztése révén.

A telefonhasználat terjedésében a mobilfónia területén a fiatalok egyes csoportjai az általános emelkedési tendencián belül erőteljesebb szerepet játszanak fogyasztóként. A vezetékes telefonok széleskörű elterjedése gyakorlatilag teljes körű hozzáférést biztosít a telefonhálózathoz..

A számítógép használatban a munkához, tanuláshoz, információgyűjtéshez való felhasználás a domináns, természetesen a szabadidős (játék, szórakozás) jellegű funkciók után. Az elektronikus levelezés elterjedtsége új közösségszerveződési funkciókat erősít. Az e-learning alkalmazása inkább csak kiegészítő jelleggel működik, ugyanakkor európai összehasonlításban is kiemelkedő tartalomszolgáltatási erővel rendelkezik a SuliNET-központ, ahol a kiegészítő tanulási tartalmaik érhetők el. A távmunka területén azonban még igen jelentősek az elmaradások, alig használják ezt a formát.

A teleházak számának növekedése megállt a 2000-es évben, ami az önkormányzatok tehervállalási lehetőségeinek beszűkülésével és akorlátozott központi forrásokkal. Az igény ugyanakkor jelentős, amit a pályázati jelentkezések magas száma és a kihasználtság jó arányszámai mutatnak.

Az informatika információs és kulturális értékközvetítő jelentőségét azok az adatok érzékeltetik, amelyek a használat preferenciáit kutatták. Itt a szakmai oldalak látogatottsága közepesnek mondható, míg a portálok, fórumok használata egyre jelentősebb. Ugyanakkor a magyar nyelvű szakmai-kulturális tartalom hiánya egyértelmű negatívumként jelenik meg. Azok a gyakran hangoztatott fenntartások, amelyek az interneten található tartalmak sekélyességéről, sőt, káros voltáról, személyiségtorzító hatásairól szólnak, nem igazolódnak a felmérések tükrében. Ugyanez igaz a mobilhasználat közösségi és kommunikációs hatásaival kapcsolatban is.

Több szempont indokolja a fiatalok kitüntetett vizsgálatát az információs társadalomról való gondolkodás során. Egyfelől a fiatalok azok, akik egy ténylegesen más világba nőnek bele az információtechnológiai változással, másfelől, ahogy a mindennapi tapasztalatokból és a tudományos vizsgálatokból is látszik, a fiatalok azok, akik- fogékonyságuk, információ-igényük és média-szocializáltságuk miatt - igazán élni tudnak az új eszközök adta lehetőségekkel.

A hétköznapokban gyakran előkerülő vitatéma, hogy a sokat tévéző, internetező fiatalok haszontalanul, buta és elbutító dolgokkal töltik idejüket. Idén, az Olvasás Éve kapcsán az is felmerül, hogy a hagyományos folyóiratok, könyvek olvasására fordított időt vajon nem csökkenti-e az új médium használata a fiatalok között?

Nem új keletű a társadalmak, a korábbi korok hagyományos kommunikációs eszközök világában felnőtt tagjai részéről ez a fajta, értékvesztést kiáltó aggodalom az újfajta kommunikációs eszközök láttán. ?gy volt ez már az írás felfedezésekor. Ugyanilyen, az új kommunikációtechnológiai eszközök megjelenését üdvözlő és kárhoztató hangok vették körül a könyvnyomtatás elterjedését is, mint ahogy ma, annak átalakulásával, az elektronikus kommunikáció terjedése kapcsán is találkozhatunk. De emlékezhetünk a könyvek veszélyességéről szóló vitákra Goethe Wertherének két évszázaddal ezelőtti "médiahisztériája" kapcsán.

A mai idők elutasító felhangjait a történeti tapasztalaton túl az is feleslegessé teszi, hogy az informatikai alapú információs és kommunikációs eszközök térhódítása mostanára megállíthatatlannak látszik. Ezt két tényező is erősíti: az ehhez a folyamathoz kapcsolódó ipari-üzleti érdekkomplexum és a fiatalok digitális nemzedékké válásának szemünk láttára történő lépései.

Vagyis, az információs társadalom esélyei és veszélyei egyaránt éppen a fiatalok körében jelentkeznek a legélesebben - ezért is tekintjük központi jelentőségűnek, hogy kiemelten foglakozzunk az elmúlt időszak magyarországi folyamataival.

A politika és a tömegmédia egyaránt (egymásra is hatva) elfogadta az információs társadalom fejlesztésének központi jelentőségét. Alapvető belátás ma már, hogy a boldoguláshoz, a szakmai előrehaladáshoz elengedhetetlen a kommunikációtechnológiai váltás, mind az eszközök, mind a használat területén. Ezért a beszámoló mindenekelőtt a jelenlegi helyzetről ad számot, vagyis bemutatja az informatikai és kommunikációs eszközök elterjedtségét, a főbb használati sajátosságokat és mindennek hatását az iskolai helyzetre valamint a fiatalok életmódjára.

Az alapul szolgáló háttértanulmány középpontjában a mobilitás kérdése áll. Az elemzések azt bizonyítják ugyanis, hogy az információs társadalom kiterjedésének legnagyobb veszélye éppen az általa kínált legnagyobb lehetőség elmulasztásában vagy szűk körű érvényesülésében van. Ha ugyanis csak a már ma is kedvezőbb pozíciójú családokban felnövő fiatalok jutnak hozzá az információs kultúrához, akkor a hátrányos helyzetűek leszakadása nem csupán tovább nő, hanem véglegessé válik. De ugyanez igaz országos méretben is: ha a magyar fiataloknak határokon belül és azokon túl nem lesz egyenlő esélyű hozzáférése a digitális eszközökhöz és írástudáshoz, akkor a nemzetközi gazdasági versenyben a nemzet és polgárai egyaránt esélyeket veszítenek.

Az elemzésben bemutatott kormányzati intézkedések és további tervek ennek felelősségével születtek. Megalapozásukat, értékelésüket olyan szociológiai, társadalomtudományi, pszichológiai, filozófiai és oktatáselméleti kutatások segítették elő, amelyek a helyzetleírás mellett az értelmezést, a folyamatok megértést is lehetővé teszik.

Ezekben a vizsgálatokban ugyanakkor komoly módszertani nehézségekkel is szembe kell a kutatóknak nézniük. Mindezt ugyanis két tényező nehezíti, illetve helyezi tágabb összefüggésekbe. Az egyik, hogy a szociológiai vizsgálatok és a kérdéssel foglalkozó kutatók szerint, az ifjúsággal kapcsolatos kérdések nem vethetők fel csupán az általános megközelítések egy sajátos korosztályra vonatkoztatásaként. Nem egyszerűen része csupán a folyamatosan alakuló közösségeknek tehát a még elsősorban koránál fogva nem teljes jogú tagsággal bíró ifjúság. Sajátos, önálló, sőt az egész társadalom számára mintaadó (szub-) kultúra és ennek mentén alakuló értékek és életmódmintázatok jellemzik a fiatalokat. Ez egy olyan szempont tehát, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni a fiatalok információs társadalmi helyzetének vizsgálatakor sem. Ennek mentén látszik az is, hogy nem csak technikatörténeti kérdésről van tehát szó, nem csak a meghatározó kommunikációtechnológia módja változik a modern nyugati kultúrának, hanem tágabb társadalmi kérdések kapcsán gondolkodhatunk a címadó kérdésről, aminek az itt említett "ifjúsági korszakváltás" problematika az egyik látványos példája.

A másik, inkább kutatástechnikai szempont, hogy bár számos piaci megrendelésre készült - elsősorban a fiatalokra, mint fogyasztói csoportra irányuló - szociológiai vizsgálat ismert, azonban ezek a piackutatások még nem egy közösen elfogadott módszertani (vagyis a célcsoportot rögzítő, a kérdésfeltevéseket standardizáló) paradigma mentén készültek. Ennek következtében az eredmények összevethetősége csak igen ritkán valósítható meg.

Mindemellett azoknak az elemzéseknek a fontosságát is hangsúlyozni kell, amelyek a helyzetleírás adataira is támaszkodva a nemzetközi összehasonlításokat illetve a mélyebb társadalmi, megismerés-tudományi és pszichológiai-filozófiai tartalmakat is felvetik.

Mindezen háttéranyagok birtokában, az alábbiakban először a legfontosabb adatokat, ismereteket közöljük.

1. Telekommunikáció

A KSH legutóbbi felmérései szerint a harmincévesnél fiatalabb háztartásfőjű családok több mint 80 százalékában van vezetékes telefon és 27 százalékuk mobiltelefonnal (is) rendelkezik. A fiatal háztartások több mint egynegyedében személyi számítógép is van, 5 százalékuk számára az internet is elérhető otthon.

Figyelemre méltóak a demográfiai-társadalmi háttértényezők szerinti különbségek. A budapestieknél és a felsőfokú végzettségűeknél a legmagasabb a mobiltelefonnal, számítógéppel és internetcsatlakozással rendelkező családok részaránya. Lényegesek a háztartásfő gazdasági aktivitása szerinti különbségek is. A munkanélküli háztartásfőjű családok 57 százalékában van vezetékes telefon szemben a "dolgozó" háztartások 85 százalékával. Hasonló mértékűek és ugyanilyen irányúak az eltérések a mobiltelefont és a személyi számítógépet illetően is.

1. tábla A különböző kommunikációs-információs eszközök előfordulása
a 15-29 éves háztartásfőjű háztartásokban

%

Megnevezés

Telefon

Mobiltelefon

Személyi számítógép

Internet

Összesen

82,6

26,6

26,2

5,1

Településtípus

Budapest

92,3

43,8

49,1

13,0

megyeszékhely

86,7

34,7

32,3

5,1

egyéb város

79,7

22,7

21,4

3,4

község

78,5

17,9

16,3

2,9

A háztartás taglétszáma

1

69,7

31,6

21,6

6,5

2

75,6

22,7

18,4

4,8

3

84,5

28,0

22,3

4,7

4

87,8

27,5

33,9

5,3

5 és több

77,3

24,8

24,6

5,6

18 éves és fiatalabb eltartott gyermekek száma

nincs

84,2

28,4

22,1

5,6

1

83,7

28,8

29,5

4,7

2

81,7

20,8

31,3

5,5

3

67,7

22,2

26,0

3,4

4 és több

67,6

10,1

21,4

3,4

A háztartásfő iskolai végzettsége

- 8 általánosnál kevesebb

43,5

6,3

5,0

1,7

- 8 általános

62,5

12,3

5,9

0,7

- szakmunkásképző

84,6

24,9

19,3

2,4

- középiskola

91,6

33,6

36,9

6,4

- diploma

96,2

42,9

58,3

17,9

A háztartásfő gazdasági aktivitása

- dolgozik

85,5

30,2

30,1

6,3

- munkanélküli, szociális segélyezett

57,1

11,3

11,2

-

Forrás: KSH

2. Informatikai eszközök használata

Az Ifjúság 2000(c) eredményei alapján a fiataloknak kevesebb, mint a fele használ valahol számítógépet, háromtizedüknek pedig az otthonában található személyi számítógép. Kicsit többen (36 százalék) használnak számítógépet a munkahelyükön, illetve az iskolában, ebből egyötödük használ otthon is számítógépet. Különösen feltűnő aránytalanság regisztrálható az otthoni számítógéphez való hozzájutás esetén, ha a településtípusokat és a magyarországi régiókat vizsgáljuk. A budapesti fiatalok kétszer nagyobb arányban jutnak otthon számítógéphez, mint a Dunától keletre eső válság-régiókban, de ugyanígy elmondható, hogy a községekben élő fiatalok mindössze 18 százalékának van otthon számítógépe.

2. ábra Rendelkezik-e otthon személyi számítógéppel? Régiónként, százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A fenti helyeken kívül kevesen alkalmaznak másutt számítógépet. A 15-29 éves korosztály kétötöde a személyi számítógépet elsősorban tanulásra, információszerzésre használja, egyötödük dolgozik vele, további 14 százalékuk pedig játszik a géppel. Ez természetesen azokra vonatkozik, akik egyáltalán használnak számítógépet.

A számítógéphez való hozzáférés nagyban függ a család anyagi helyzetétől, és kulturális hátterétől. Ha csak a középiskolásokat nézzük, akkor a különböző iskolatípusok szerint óriási különbség tapasztalható az otthoni számítógép létét illetően. A szakmunkásképzőbe járók egynegyede, a szakközépiskolások közel fele, a 4 osztályos gimnáziumba járók több mint fele, a 6 illetve 8 osztályos gimnáziumba járóknak pedig több mint négyötöde használ otthon számítógépet.

3. ábra Otthoni számítógéppel való ellátottság a középszintű oktatási rendszerben jelenleg tanulók körében. - A kérdésre válaszolók százalékában

Forrás: Ifjúság 2000(c)

A fiatalok mintegy nyolc százalékának van otthoni internet-hozzáférése. Akik ezzel nem rendelkeznek, ennek okaként elsősorban a számítógép hiányát sorolják fel, másodsorban említik a szükségtelenséget, harmadsorban pedig a magas előfizetési díjakat. Legkisebb az említési aránya a magas távközlési díjaknak.

Jelenleg Magyarországon az internetet otthonról több 15-29 éves férfi tudja elérni, mint nő. Ez a különbség folyamatosan csökken, mivel az internet és egyáltalán a számítógép használata egyre kevesebb technikai ismeretet igényel, ami a kezdeti időkben a fiúk ilyen irányú nagyobb érdeklődése miatt még 15 évvel ezelőtt is lényeges különbséget mutatott a számítógép használatban is. (Az Egyesült Államokban ez a különbség mára már teljesen megszűnt.)

Az otthoni Internet-hozzáférés meglétének valószínűsége egyenesen arányos a szülők, elsősorban az apa iskolai végzettségével. Az internetelérés messze a legmagasabb Budapesten; kevesebb, mint fele olyan gyakori a közép-magyarországi és a nyugat-dunántúli régióban, és még ennél is alacsonyabb a többi területen. A legalacsonyabb érték Észak-Magyarországot jellemzi, kb. egyötöde a budapesti értéknek. Míg Budapesten a fiatalok egyötödének, a falvakban lakók mindössze három százalékának van otthon internet hozzáférése.

4. ábra Otthoni internettel való ellátottság a település típusa szerint, százalékos megoszlás

Forrás: Ifjúság 2000(c)

Látható tehát, hogy a világháló otthoni használata jellemzően a fiatalok azon szűk része számára elérhető, akik egyébként is előnyös pozícióban vannak. Ez a helyzet, amely újratermeli és megerősíti a fiatalok közötti esélyegyenlőtlenségeket, önmagától rövid időn belül nem tud megváltozni. Ugyanígy a telefonhoz való hozzáférésből adódó előnyökből is az eleve hátrányosabb helyzetű rétegek maradnak ki, vagyis, a nagyobb elterjedtségből adódóan azt lehet elmondani, hogy akik még mindig nem rendelkeznek sem vezetékes, sem mobil telefonnal, azok számára ez egy újabb olyan eszköz, illetve lehetőség hiánya, amely a lemaradásukat tovább fokozza.

Összességében megállapítható, hogy a szélesen értelmezett informatikához és telekommunikációhoz, az abból fakadó előnyökhöz való hozzáférés ma Magyarországon az ifjú generáció tagjai számára nem egyformán elérhető, s ez a fiatalok közötti új esélyegyenlőtlenségek egyik fő forrása lehet.

3. Informatikai alapú távoktatás (e-tanulás)

A távoktatásban Európa nyugati országaiban a felsőoktatás viszonylag kis beruházással történő jelentős bővítése jelentette a kormányzatok számára a legnagyobb vonzerőt, s a magyarországi bevezetésének is ez volt az egyik fontos motívuma. Jelenleg Európában a távoktatási keretek között szerveződő képzés jelentősebb része, közel kétharmada szakmai irányultságú (nem felsőoktatási szintű) képzés, s kevesebb mint harmada folyik egyetemi szinten. A tapasztalatok szerint a legsikeresebb intézmények azok, amelyek a nappali, hagyományos képzéssel egyenértékű végzettséget vagy a további tanulás során, más intézményeknél beszámítható krediteket adnak.

A távoktatás hazai fejlesztése részben a meglévő felsőoktatási struktúrára épült. Itthon a már évek óta működő Nemzeti Távoktatási Tanács (NTT), illetve a közelmúltban létrehozott Nyitott Szakképzésért Közalapítvány, a piaci képzésben érdekelt vállalkozásokkal együtt különböző projektek keretében, a nemzetközi tapasztalatokra is építve kereste a lehetőségeit a képzés ilyen eszközökkel történő kiterjesztésének. Az NTT újjáalakulása, illetve az Apertus Közalapítvány létrehozása, az elmúlt évben megerősítette a felhasználók bevonását a távoktatási stratégia kidolgozásba, a támogatásokban pedig a tananyagfejlesztések kaptak prioritást.

A következő időszak feladata a távoktatás minőségbiztosításának kiépítése lesz. Ez azért is elengedhetetlen, mivel a magánszféra kezdettől fogva meghatározó szereplője a kínálatnak, valamint a főiskolai képzés expanziója is távoktatásnak nevezett formákban valósult meg. Mindez igényli a képzések hitelességéért viselt állami felelősség jogszabályi érvényesítését.

Ugyanis a nyitott képzési rendszerek kiterjesztésében a technikai eszközök fejlődése, az internet és multimédia használata komoly szerepet játszik. Ennek köszönhetően ma már napirenden van a földrajzi helytől függetlenül is működtethető képzési intézmények, kurzusok létrehozása. Ilyen "virtuális kurzusok" kísérleti jelleggel a hazai egyetemi képzésen belül is megjelentek. Az elektronikus hálózatokra és a távközlési eszközökre alapozott újfajta képzés - az intézmények vagy régiók közötti és a nemzetközi együttműködésen alapuló virtuális intézmények létrehozása - már ma is több mint elképzelés. Az Európai Unió által is támogatott kísérletek (VirtUe projekt) elsősorban a magasan kvalifikált szakemberek képzésében, továbbképzésében (pl. Európai PhD-kurzus) próbálkoznak az új technika alkalmazásával. (A rohamos technikai fejlődés ellenére ugyanakkor a gyakorlatban a távoktatási szektorban ma is kb. 80 százalékra becsülik a hagyományos nyomtatott vagy írott tananyagok alkalmazásának arányát.)

A szakemberek tehát az internetben látják az új, az otthonokba beköltöző egyéni vagy családi tanulás eszközét. Ezzel is összefügg az az oktatás-módszertani újdonság, hogy míg korábban a távoktatás legfőbb előnye a földrajzi távolság áthidalása volt, ma a tanulásra fordított idő szabad megválasztása, az egyéni tanulási ritmus érvényesülése kap nagyobb hangsúlyt. Ez is az egyik összetevője annak, hogy ez a tanulásszervezési mód leginkább a hagyományos nappali tagozatos képzéssel kombinálva terjed.

Jelentős mértékben átalakult a képzést igénybe vevők összetétele is, illetve a növekedéssel párhuzamosan erősen szegmentálódott a nyitott képzés és távoktatás piaca. A távoktatás klasszikus időszakában elsősorban az elszigetelt, a képzési központoktól távol élő emberek, a teljes munkaidőben dolgozók számára tette elérhetővé az oktatást, és mindazok számára, akik nem tudtak alkalmazkodni az előadások, gyakorlati foglalkozások időbeosztásához. Ma a résztvevők köre igen heterogén, és képzési típusonként erősen változó. A számítógép, multimédia, internet alkalmazása során ma már tekintetbe kell venni egy újfajta kompetencia, aszámítógép- használati rutin (computer literacy) meglétét vagy hiányát, amely jól érzékelhetően eltér az egyes csoportokon, pl. az egyes generációkon belül.

4. Diákok informatikai ismeretei és attitűdjei

Az informatika területén az Írisz-SuliNet monitoring vizsgálatai alapján a korábbiakhoz képest új helyekre tevődtek át az informatikai tudás hangsúlyai is. Az 1999-es felmérés során a kutatók négyfajta részteljesítményt vizsgáltak: a hardver- és szoftverismeretek mellett a számítástechnikai fogalmakat, valamint egyéb elméleti jellegű ismereteket. Az eredmények - annak ellenére, hogy az egyes konkrét kérdésekre adott helyes válaszok aránya széles skálán mozgott (29,4% és 86,1% között) - rendkívül kiegyensúlyozottak voltak: gyakorlatilag nem volt számottevő különbség az egyes tudásterületek között. A részteszteken elért átlagos teljesítmények a 60,7% és 62,2% közötti szűk sávban mozogtak.

A vizsgálat ugyanakkor azt is mutatja, hogy a tanulók számítástechnikai-informatikai ismereteinek megalapozottsága változatlanul hiányos. Noha az általános iskolai matematikakönyvek tele vannak a gyakorlati élet szempontjából kisebb jelentőségű átváltási feladatokkal, a mértékegységek (pl. bit, byte, kilobit, kilobyte stb.) körében a diákok nem tudnak eligazodni. Ez a tanítás hiányosságait is jelzi, hiszen ha a matematikaoktatás felvállalja (márpedig ezt a mai napig megteszi), hogy a matematikán kívül álló fogalmakkal s azok átváltási szabályaival (pl. ár, hektár, liter stb.) megismerteti a tanulókat, akkor ezt az újabb mértékegységek esetében is meg kellene tennie. A korábbi felmérésekhez hasonlóan változatlanul rendkívül gyengék a tanulók háttérismeretei: a kettes számrendszer, bit, byte fogalmak tisztázatlanságát jelzi, hogy az ezzel kapcsolatos - egyébként roppant egyszerű - kérdés is a legnehezebbek közé tartozott. Az internetes kérdések megoldásában változó eredmények születtek. Például arra a kérdésre, hogy különböző e-mail-címek közül melyik korrekt, a tanulók 65,5%-a adott helyes választ, ugyanakkor arra, hogy bizonyos programok közül melyik nem internetes keresőprogram, csupán 29,7%-uk. Érdemes megemlíteni azt is, hogy a számítástechnikával kapcsolatos attitűdök egyértelműen pozitívan változtak az évtized során: lényegesen nőtt például azok aránya, akik a jövőjük szempontjából fontosnak tartják a számítástechnikát.

Az 1999-es vizsgálatból nemcsak a tanulói teljesítményekre, hanem az iskolákra jellemző gyakorlatra is következtetni lehetett. Amíg a pedagógusok demonstrációs céllal az esetek 44,6%-ában egyáltalán nem használnak számítógépet, addig a diákoknak már 73%-a használt a megkérdezés tanévében az iskolában számítógépet. A tanórán kívüli számítógép-használat jelentősen átstrukturálódott: az iskolai szakkör pl. háttérbe szorult (4,4%), első helyre az otthoni számítógép-használat került (37%), bár változatlanul nagy a barátoknál, ismerősöknél történő géphasználat is (20,5%). Ebben az életkorban a számítógép leggyakoribb használati módja a játék: ez az egyetlen funkció, amire a megkérdezettek relatív többsége (39,6%-a) havonta 10-nél többször használja a számítógépet. Egy átlagos 8. évfolyamos tanuló - saját bevallása szerint, ami ebben az esetben persze torzíthatja a tényeket - átlagosan 5,5 órát tölt hetente a számítógép előtt.

A szaktárgyi oktatásban - a diákok megítélése szerint - a számítógép alig kap szerepet: a diákok 18 százaléka gondolja úgy, hogy tanára használ számítógépet az oktatáshoz, míg a diákok alig 20 százaléka használ számítógépet házi feladatának megoldásához, noha úgy 50 százalék gondolja úgy, hogy a komputer érdekesebbé teszi a munkát.

Megjegyzendő azonban, hogy nincsen kimutatható összefüggés az iskolai géppark megítélt állapota és a tanári számítógépes munka között, azaz fejlett számítógéppark nem eredményezi automatikusan a számítógéppel támogatott oktatás arányainak növekedését.

Attitűdök, az új médiumhoz való viszony

Mint köztudott, az internet széleskörű elterjedésének egyik alapfeltétele a számítástechnikai kultúra hasonló elterjedtsége, legalábbis amíg a hozzáférés domináns módja a PC marad.

E tekintetben egy tavaly szeptemberi kutatás (melyet a Kód-, Vélemény-, Piac- és Médiakutató-intézet végzett középiskolások között) eredményei szerint, nem állnak akadályok az új médium gyors penetrációja előtt. A vizsgált korosztály többsége számára a számítógép a mindennapok része, melynek használata a válaszadók 76%-ának nem jelent problémát.

A kutatás során azt is vizsgálták, menyire közismertek egyes informatikával és internettel kapcsolatos alapfogalmak, bár ezek pontos ismeretének hiánya nem minden esetben jelenti az adott terület használatára való alkalmatlanságot. Az operációs rendszer fogalmát ugyan csak a fiatalok harmada tudta helyesen meghatározni, 70%-uk pontosan tudta, mi az az e-mail, több mint felük pedig ismerte a WAP-ot is. Már ennél jóval kevesebben hallottak a HTML-ről, vagy az internetes alkalmazások alapját képező Java nyelvről (10%).

Az új technológiák, a számítógép és a világháló használatának irányába a korosztály nyitott, ezt igazolja többek között, hogy akik jelenleg nem férnek hozzá az internethez többségükben szívesen használnák azt (85%). A nyitottság mellett a technológiához kapcsolódó eszközjellegű viszony jellemzi a megkérdezett fiatalokat. ?gy nem elfogadott, az értelmiségi diskurzusokban közkeletű, negatív előjelű technológiai determinizmus, mely az elidegenedést, vagy az eszközök ember felett aratott győzelmét kapcsolja az új médiumhoz.

A számítógépekhez (és ezzel az internethez is) a fiatalok elsősorban az egészségkárosodás veszélyét (monitorsugárzás) és az adatbiztonság problémáját kötik (a hálón bárkinek az adataihoz hozzá lehet férni), míg az eszközök előnyeiként az információkhoz való gyors és könnyű hozzáférést, a kapcsolatteremtés és a megismerés lehetőségeit nevezték meg.

5. Informatikai eszközök használata

Weboldal készítése

Weboldalt az Írisz-SuliNet monitoringban megkérdezett diákok negyede szerkeszt változó rendszerességgel. A weblapkészítők két csoportra oszthatók: akik az iskolában honlap-szerkesztést tanulnak, általában egy böngészőprogramhoz (Internet Explorer-FrontPage Expressz, Netscape Navigator-Composer) kapcsolódó ingyenes programot használnak. A másik csoport már fejlettebb programokat, általában a forrást is szerkeszthetővé tévő, Java és egyéb scripteket kezelő programokat (Macromadia Dreamweaver, HomeSite) használ. Ezen programok forrása általában valamely internetes programbázis vagy számítógépes CD melléklete.

Fontos információ továbbá, hogy a honlap-szerkesztési ismeretek jelentős részét - még az azt tanórán tanulók is - az internetről letöltött leírások alapján tanulják meg. A honlap-szerkesztéssel foglalkozók aránya az év folyamán 4 százalékkal nőt, s ez lényegében megfelel az iskolai tananyag bővülésének mértékével.

2. tábla A honlap-szerkesztéssel foglalkozók aránya

 

Százalék

Hetente többször

55

4,0

Havonta többször

63

4,5

Ritkán

243

17,5

Soha

1024

73,9

Forrás: Írisz-SuliNet monitoring

Az ingyenes tárhelyet biztosító szolgáltatókkal szemben a diákok a következő elvárásokat támasztották, az egyes szolgáltatásokat 1-től 5-ig pontozva:

3. tábla A diákok elvárásai

 

Átlag

Cenzúra hiánya

4,7

Reklámok mellőzése

4,6

Adatbiztonság

4,4

Korlátlan tárhely

4,4

Könnyen kezelhető felhasználói felület

4,4

Gyors adatfeltöltés

4,2

Scriptek futtatása

4,1

Kapcsolódó freemail szolgáltatás

3,3

Fejlett belső keresőfelület

3,2

Forrás: Írisz-SuliNet monitoring

A nemek szerinti megoszlás a weblap-készítők között az informatikai eszközök használatában általában mutatkozónál is jelentősebb nemi meghatározottságot mutat: 73 százalék fiú, míg 27 százalék lány.

Elektronikus levelezés

A megkérdezettek 64 százalékának van saját e-mail-címe, bár rendszeresen csak 23 százalék használja.

4. tábla Az e-mail-címmel rendelkezők és azt használók

 

Százalék

Hetente többször

328

23,4

Havonta többször

209

14,9

Ritkán

353

25,2

Soha

509

36,4

Forrás: Írisz-SuliNet monitoring

Az ingyenes levelezőrendszert biztosító szolgáltatókkal szemben a diákok a következő elvárásokat támasztották:

5. tábla A levelezőrendszert használók elvárásai

 

Átlag

Gyors elérhetőség

4,9

Fájl csatolhatósága

4,6

Fejlett adatbiztonság

4,5

Aláírás lehetősége

4,4

Felhasználó-csoportok definiálása

4,4

Gyors regisztráció

4,2

Spam-szűrés

4,1

Értesítés SMS-ben

4,1

Csatolt fájl vírusellenőrzése

3,6

Nagy tárhely

3,5

Automatikus levéltovábbküldés

3,4

Forrás: Írisz-SuliNet monitoring

Az elektronikus levelezés és a chat az a két vizsgált internetes tevékenység, melyben nincs szignifikáns különbség fiúk és lányok között. Mind a négy gyakorisági kategóriában 47 és 53 százalék között változnak az arányok.

Elektronikus beszélgetés (chat)

A chat és az elektronikus levelezés hatását vizsgálva a diákok pontosan fele gondolja úgy, hogy jobban fogalmaz, amióta elektronikus leveleket küld illetve chatezik. Ugyanezen kérdéseket feltettük az otthon végzett számítógépes munkával kapcsolatban. Az arányok csak a weboldal-készítés és a chat esetében térnek el jelentősen - az otthon végzett munka javára.

6. tábla Az elektronikus beszélgetés gyakorisága

 

Százalék

Hetente többször

289

20,7

Havonta többször

196

14,0

Ritkán

282

20,2

Soha

631

45,1

Forrás: Írisz-SuliNet monitoring

Az internet használatát különböző tevékenységek esetében (tanulás, szórakozás, levelezés, IRC, információszerzés) vizsgálva azt tapasztaljuk, hogy igen kevés az összefüggés az egyes tevékenységek között: az egyes változók közötti korrelációs együttható abszolút értékben mindig 0,2 alatt marad. Az internetet rendszeresen használók válaszai alapján egy diák átlagosan 8-12 másodpercet hajlandó várni egy oldal letöltésére.

Szaktárgyi CD-ROM-ok

Az Írisz-SuliNet monitoring során megkérdezett tanárok legfeljebb csak kiegészítő anyagként használnak multimédiás CD-ROM-okat. Amennyiben egy-egy adott fejezethez jól köthető valamely szakanyag (ilyen például a Politika CD történelemből vagy a Varázslatos emberi test biológiából), akkor a tanár ezt a lehetőséget szívesen kihasználná. A legnagyobb problémát az infrastruktúra hiánya okozza: a megkérdezettek közül a CD-ROM-ot órai segédanyagként szívesen felhasználók 91 százaléka számára nem kielégítőek a számítástechnikai feltételek (nincsen projektor, nincs megfelelő számú CD).

A tanári megítélés szerint a piacon megjelenő magyar nyelvű CD-k közül sok nem felel meg oktatás céljára. Kutatás, ismeretszerzés céljára igen, de oktatási célra rosszul használható. Ilyen például a Historica Humana sorozat, mely nem alkalmas arra, hogy digitális órákhoz szolgáljon alapanyagként. Nem oktatási segédanyagnak készült, de minden történelemtanár elismerőleg szólt a Magyar Nemzeti Múzeum századfordulós fényképgyűjteményéről, mely az életmóddal foglalkozik. Főként városképek találhatók meg benne, nagyon jól használható. Emellett még jónak ítéltetett az 56-os Intézet 1956-tal foglakozó anyaga, ami szintén nem órai feldolgozásra, sokkal inkább háttér-információk gyűjtésére, és otthoni munkára való. A SuliNet program keretében az iskoláknak juttatott oktató-CD-k megítélése rossz. A megkérdezett tanárok 14 százaléka tudott a CD-kről, de ezen 14 százalékból 12 százalék az ötfokú skálán csak 1 pontot adott az értékelés során. Nagy hiány mutatkozik több szaktárgy esetében is: matematikából a KÖMAL CD-n kívül nem forog a köztudatban felhasználható magyar nyelvű program, s csak a matematikatanárok informatikai érdeklődésének köszönhető, hogy néhány itt-ott fellelhető szoftver bekerül szakkörökbe. Jobb a helyzet a természettudományok esetében, ahol több jó minőségű oktatóprogram is létezik. Hasonlóan több jó minőségű programot használhatnak a nyelvtanárok - itt természetesen az idegen nyelvű oktatóprogramok is bővítik a palettát, azaz ez nem a magyar fejlesztők érdeme.

6. Informatika és társadalmi mobilitás

A társadalmi mobilitást gyakran a munkaerőpiacon elfoglalt hely alapján mérik (az életút és a szülők hasonló paramétereinek fényében), az internet és a globalizálódó társadalom azonban többdimenziós mobilitási skálát kíván:

Mind Magyarországon, mind világszerte konszenzus alakult ki arról, hogy a jövedelmi és munkaerő-piaci helyzet értelmében vett társadalmi mobilitásra, a fiatalok várható életpályájára az iskolázottság foka (és a szülők iskolázottságának foka) gyakorolja a legnagyobb hatást. Az internet-használók körében végzett felmérések azt mutatják, hogy a legképzettebb rétegek használják a legnagyobb mértékben, valamint dominánsan szakmai, oktatási és egyéb munkával kapcsolatosan az internettel elérhető információkat.

Ennek oka részben az - mint a statisztikák mutatják -, hogy a képzettebb rétegek jövedelme magasabb, így könnyebben hozzáférnek az internethez mind otthonukban, mind munkahelyükön (a jobb munkaerő-piaci pozíciókat kínáló munkahelyek jobb ellátottsága, valamint az azon belül elfoglalt pozíciójuk következtében). Ugyanakkor, éppen az internet szakmai célokra való intenzívebb használata következtében, a kezdeti előny újabb előnnyé konvertálható. Ez annyit jelent, hogy az internetet (bármilyen okból) kevéssé használók lemaradása egyre fokozódik, és "digitális szakadék" alakulhat ki társadalmi csoportok között. Az előzetes sejtések ellenére e szakadék nem kötődik szorosan az életkorhoz: sokkal jellemzőbb a jövedelmi helyzet és a településtípus szerinti megoszlás.

Noha az internet tényleges gazdasági jelentőségére vonatkozóan sokféle, és nem teljesen egybehangzó, becslés, elmélet és predikció létezik, az internettel szembeni várakozások jelenleg igen magasak: az ENSZ egyik jelenlegi prioritása például a harmadik világ országainak "digitalizálása" - ettől várják mind a gazdasági felemelkedés, mint a társadalmi és kulturális felzárkózás felgyorsulását.

A kelet-európai országok, s ezen belül Magyarország lemaradása az Egyesült Államokhoz és az Európai Unióhoz képest természetesen jóval kisebb, mint a harmadik világbeli országoké, de ezzel együtt a felhasználók számában és képességeiben, ("skilljeiben"), a hozzáférés relatív, jövedelemhez viszonyított árában, illetve az Internet penetrációjában jelentős hátrányban vannak.

A felmérések szerint Magyarországon a felhasználók keresletének növekedése leginkább a hozzáférés és használat jövedelemhez viszonyított árától függ: ez azt jelenti, hogy felértékelődnek a személy számára költséget nem jelentő iskolai, munkahelyi és közösségi lehetőségek. Ennek megfelelően, míg az OECD-országokban az otthoni felhasználás a domináns a fiatal korosztályban is, Magyarországon a 20 éven aluliak inkább az iskolában férnek hozzá az internethez - de ez azt is jelenti, hogy kevesebb alkalommal, kevésbé személyre szabott feltételekkel tudnak szörfölni.

Egy felmérés azt is mutatja, hogy a jelenlegi középiskolás korosztály szülei - nyilvánvalóan éppen a mobilitási várakozások következtében - egyre inkább hajlandóak "befektetni" gyermekük érdekében, tehát számítógépet és internetes hozzáférést vásárolni neki. Ez természetesen újabb szakadékot hozhat létre, hiszen az alacsony jövedelmű családok körében egy ilyen egyszeri befektetés, majd rendszeres kiadás igen nagy vagy elviselhetetlen terhet jelent.

A Jeltárs-Universitas Press 2001 májusában végzett felmérése szerint a magyarországi felhasználók az internettől elsősorban az addig elérhetetlen tudáshoz, információkhoz való hozzáférést várják (legalább 70-95 százalékban), második és harmadik helyen pedig a praktikus ügyintézés és az új közösségek kiépítése szerepel(40- 70 százalék körül).

Egy közelmúltbeli nemzetközi felmérés szerint ugyanakkor az internetezők teljes népességében éppúgy, mint a fiatalok (14-29) között az internet felhasználásában a vezető helyen a "hobbi" áll, s ezt szorosan követi a szakmai felhasználás és a családi kapcsolattartás (ez utóbbi abból is adódik, hogy a mintában túlnyomórészt egyesült államokbeli felhasználók szerepeltek, s itt a családtagok földrajzilag meglehetősen nagy távolságban élnek egymástól).

Ha azonban a foglalkozást és a képzettség szintjének fényében nézzük a felhasználás főbb céljait, a magasabb iskolai végzettségűek (tehát a felsőoktatásban diplomát szerzettek), valamint az ún. "professions" (szabad értelmiségi foglalkozások: orvos, ügyvéd, egyetemi oktató, tudós, kutató stb.) körében a szakmai felhasználás első helyre lép elő, és ez meglehetősen magas a vezető menedzserek körében is.

Az összehasonlítás azt mutatja, hogy a "digitális szakadék" bizonyos értelemben a fejlett országokban is létezik, noha itt inkább a felhasználás mértéke és célja az, ami társadalmi rétegenként különbözik.

7. Az iskolai számítógép-használat egészségi feltételei

Az ÁNTSZ Fővárosi Intézet Gyermek- és Ifjúság-egészségügyi Osztály koordinálásával által készített, az 1999/2000-es tanévben végzett általános és középiskolai számítógépes oktatásról és annak higiénés helyzetéről szóló országos felmérés szerint a számítástechnika egyre inkább tért hódító alkalmazása az egészségre ártalmas rizikófaktorok növekedését is jelentette. Az iskolai számítógép-használat közegészségügyi körülményeire vonatkozó országos felmérés 7 megyében 255 véletlenszerűen kiválasztott iskola részvételével zajlott.

A mintába kerülő 192 iskolában összesen 282 számítógépteremben történt oktatás. Az iskolák 73%-ban (141 iskola) csak 1 számítógépterem volt. Az összes tanulólétszám (72 603 fő) 52%-ának, azaz 37 605 diáknak volt kötelező a számítástechnikai oktatáson való részvétel. Összesen 3722 darab számítógép állt a tanulók rendelkezésére a 282 számítástechnikai teremben. A számítástechnikai óraszám a tanulók 53%-nak heti egy, 35%-nak pedig heti 2 órában (egyetlen évfolyam esetén heti 14 óra) volt kötelező.

Az iskolák 6%-ában számítógépes tevékenységet ablaktalan, ill. alagsori és/vagy pincehelyiségben is végeztek, e termek egyike sem volt légkondicionált, valamint nem biztosították a légcserét segítő ventillátort, a termek 94%-ában a padlózat kialakítása nem volt megfelelő. A helyiségek 14%-ában (40) nem volt biztosítva a csökkentett sugárzásszintű képernyő, annak ellenére, hogy 1990 óta már csak ilyeneket gyártanak. Mivel a számítógép-használat közben a képernyő és a felhasználó közötti távolság kicsi, fontos, hogy elhanyagolható szintű legyen a képernyő sugárzása, hiszen a sugárhatás a távolság négyzetével csökken arányosan. A számítógépnél végzett munka nemcsak a szem épségét veszélyezteti, a helytelen testtartás is előidézhet számtalan betegséget, így tehát csak a tanulók testméreteinek megfelelő bútorzat nem okoz nyak-, váll-, derék- és lábfájást. A gyakori személycsere miatt ebben az esetben a testmérethez való igazodást a bútorok állítható változatának beszerzésével kellene elérni. A termek 96%-ában (270 helyiség) azonban az asztal magassága, 90%-ábana szék ülőmagassága, dőlésszöge (254 hely) nem volt változtatható. Nem áll rendelkezésre olyan jogszabály, mely a tanulók vonatkozásában meghatározná a képernyős munka minimális egészségi és biztonsági előírásait.

B) Kormányzati intézkedések

Az információs és kommunikációs technológiák használatának elterjedettsége, formáinak kormányzati fejlesztésében kiemelt figyelmet kap az ifjúsági célcsoport. Ezt indokolja, hogy valamennyi elemzés és kutatás szerint ennek a korosztálynak az életesélyeit befolyásolja leginkább az információs társadalomba való mielőbbi bekapcsolódás.

A kormányzati célok megvalósulását nagyban elősegíti, hogy a fiatalok fogékonysága, nyitottsága igen magas az informatikai és kommunikációs használatok iránt. (Ezt mutatják az elemzésünk korábbi részében olvasható adatok is.) Ugyanakkor az igények, a technikai kínálat robbanásszerű bővülése a kormányzatot folyamatosan új, részint forrásbővítési, részint szervezési kihívások elé állítja.

Ezeknek a kihívásoknak csak úgy lehetett (és a jövőben is csak ilyen módon lehet) megfelelni, ha egyértelműen kijelöljük azokat a prioritásokat, amelyek a kormányzati működést hatékonnyá tehetik. Ebben a munkában elsődleges szempontnak a következőket tekintettük

Mindezen megfontolások alapján az információs fejlesztések középpontjában az internet iskolai elérhetősége (Írisz-SuliNet), a célzott ifjúsági szolgáltatások (Hálózat az Ifjúságért) és a családok PC-ellátottságának javítása (IKB családi PC-program) állt.

1. Iskolai számítógép-ellátottság

A terület jellemzése

Jelenleg az iskolákban 114 821 darab személyi számítógép van az idei statisztikai felmérések alapján. Ebből 53 026 darabot a tanulók, 35 060-at pedig kizárólag a pedagógusok használnak. A jelenlegi állapot szerint minden gépre 31 db diák jut.

Korábbi intézkedések eredménye

Az utóbbi években a területen végrehajtott erőteljes fejlesztéseknek (SuliNet, Comenius) köszönhetően jelentősen megnőtt a közoktatási intézményekben az informatikai eszközök darabszáma, illetve emelkedett azok technikai színvonala. A korszerűbb eszközparkhoz legnagyobb mértékben az ?risz-SuliNet program járult hozzá: a mai napig 14525 személyi számítógépet, 1808 szervert osztott ki, 1875 intézmény részére biztosította a teljes körű és ingyenes Internet hozzáférést, továbbá az internetes tartalomszolgáltatás felfejlesztésével (irisz.sulinet.hu) rengeteg oktatási és az iskolai élethez kapcsolódó anyaggal segítette, segíti az olvasókat.

Mindez - tehát a gépek beszerzése, tartalomszolgáltatás, valamint a szolgáltatási díjak - eddig az Oktatási Minisztériumnak több mint 10 Mrd forintjába került.

2000-ben meghozott döntések, intézkedések

A 2000. évben az előbb felsorolt területek mindegyikén kiemelkedő fejlesztést sikerült megvalósítani: 950 iskola kapott munkaállomást adminisztrációs feladataik megkönnyítésére (Kit-Stat), 100 iskola részére lehetett biztosítani az Internet elérést, illetve informatikai laboratóriumot. Ez utóbbi 7 gépet, 1 szervert, 1 nyomtatót, a szükséges szoftvereket, illetve ezen eszközök üzembe helyezését foglalta magába.

A 2000-es évben 30 db labort alakítottak ki az Írisz Plusz program keretében. A program célja, hogy nyilvános hozzáférési lehetőségeket építsen ki olyan helyszíneken, ahol a diákok és a tanárok - az iskolán kívül - szükség szerint igénybe tudják venni az ?risz-SuliNet szolgáltatásait. E hálózat első láncszeme a Heim Pál Gyermekkórház Sebészeti Osztályán 1999. december 21-én átadott internetes laboratórium volt. Jelenleg az ország 31 különböző könyvtárában, kórházában, valamint művelődési házában működik ilyen ?risz-SuliNet Plusz laboratórium.

A tartalomfejlesztési munkák eredményeképp az Írisz honlap látogatottsága havi 7 millió fölé emelkedett (oldal-lekérés), az iroda által szervezett rendezvényeken pedig több 10 ezer résztvevőt regisztrálhattunk.

Tervbe vett intézkedések, további intézkedésekre tett javaslatok

1. A tervek között az alábbi eszközfejlesztések szerepelnek:

Folytatva az eddigi fejlesztéseket, további 510 intézményt kívánunk informatikai laboratóriummal támogatni (az internet szolgáltatás biztosításán túl).

2. Pályázati úton lehetősége lesz 1000 intézménynek a régebbi gépeik felújítására. Mivel az iskolai gépek az újabb szoftverek "igényeinek" már nem mindenben felelnek meg, ezért fontos, hogy pályázati úton - 10%-nyi önrész hozzájárulás mellett - biztosítsuk ezen intézmények részére a gépeik felújításának lehetőségét. A processzorok, alaplapok, merevlemez, memória cseréjén túl természetesen lehetőséget kell arra teremtenünk, hogy az oktatási intézmények saját szoftverállományukat is modernizálják, itt azonban a hangsúly a legális szoftverek, licenszek beszerzésén van. Szándékaink szerint szintén ezen pályázat keretei között, hasonló önrésszel kerül sor az intézmények szoftverbeszerzésére.

3. A SuliNet hálózatba bekapcsolt 250 intézmény részére pályázaton keresztül lehetőséget biztosítsunk nagy értékű mobil informatikai berendezések (projektor, laptop, esetleg digitális kamera) beszerzésére.

4. Egy számítógépet, illetve nyomtatót kapott iskolák számát (rászoruló oktatási intézmények: kisebb általános iskolák) 2315-re szeretnénk növelni.

Az egy éven belüli fejlesztések (1-4 pont) összes tervezett költsége 4,7 Mrd forint.

Távlati célunk ezen fejlesztésekkel, hogy 2006-ban az egy gépre jutó tanulói létszámot 20-ra csökkentsük.

2. Iskolai internethasználat

A terület jellemzése

Jelen pillanatban az Írisz-SuliNet program keretében az összes középfokú oktatási intézmény, valamint az általános iskolák 20%-a részére biztosítjuk a teljes körű Internet-szolgáltatást. Az általános iskolák közül majd' 3000 intézmény még bekötésre vár.

  1. Korábbi intézkedések eredménye
  2. Az Írisz-SuliNet program keretében 1997-től folyamatosan - prioritást kapva a középfokú iskolák - 1875 intézmény számára biztosítottuk a folyamatos Internet-elérhetőséget.

    Ennek, illetve a 2000. évben hozott fejlesztéseknek köszönhetően a leszállított eszközrendszeren kialakításra kerülhetett a statisztika Interneten való teljes körű bonyolítási, lekérdezési rendszere, illetve a középiskolai felvételit meggyorsító KIFIR (Középiskolai Információs és Felvételi Informatikai Rendszer) program.

    Az Írisz-SuliNet hálózaton lévő iskolák megnövekedett száma szükségessé tette a gerincvonalak sávszélességének folyamatos növelését. Mostanra sikerült elérni, hogy a jelenleg az Internetre kapcsolt 1875 iskola tanulói, tanárai nagyobb sebességgel használhassák a világháló nyújtotta szolgáltatásokat, mint a '98 májusában bekötött 910 intézmény felhasználói.

    1997-től 2000-ig az Internet-szolgáltatásra összesen 5 812 916 691 forintot fordított a Minisztérium.

    2000-ben meghozott döntések, intézkedések

    A 2000. évben a következő fejlesztéseket sikerült megvalósítanunk: 100 új intézmény részére biztosítottunk teljes körű és ingyenes internet szolgáltatást; az Internetet kiemelten nagy mértékben használó iskolák közül 23 részére a 64 kbit/s-os SuliNet vonalat 128 kbit/s-ra bővítettük fel; 30 művelődési ház, könyvtár, kórház kapott számítógépeket, Internetet az ?risz Plusz programunk keretei között, illetve 950 intézménybe szállítottunk le munkaállomást (beépített modemmel).

    Mindezek mellett természetesen az összes addigi és újonnan bekötött iskola után folyamatosan fizettük az Internet szolgáltatási díjat (átalány), mely összesen 2,6 milliárd forintba került a tavalyi évben. A SuliNet hálózat kihasználtságának, valamint a gerincvonalak sávszélességének adatait mutatja a következő táblázat:

    7. tábla A SuliNet kihasználtsága

    1998. 06.

    2000

    Változás

    Internetet nem használók aránya
    (a bekötött intézmények közül):

    14%

    1%

    -13%

    Sávszélesség (regionális központok):

    2,0 Mbps

    3,0 Mbps

    150%

    Sávszélesség (magyar kapcsolat):

    10,1 Mbps

    20,0 Mbps

    200%

    Sávszélesség (nemzetközi kapcsolat) Ń :

    1,4 Mbps

    8,0 Mbps

    571%

    Ń 1998 májusi adat

    Forrás: SuliNet

    Megjegyzés: 2000. évben megkezdődött a 64 kbps-os iskolai vonalak 128 kbps-osra történő növelése, valamint a megkezdett tárgyalások eredményeként 2001. évben várhatóan megtöbbszöröződnek mind a gerinc-, mind a hazai és nemzetközi vonalak kapacitásai.

    Írisz-SuliNet honlapra érkező kérelem száma / hónap:

    6 311 034 db

    Letöltött adatmennyiség / hónap:

    47,3 Gbyte

    Felkerült cikkek darabszáma :

    3 581 db

    Forrás: SuliNet

    Nemzetközi összehasonlításban hazánk iskolái elsősorban az informatikai eszközök mennyiségében, illetve teljesítményében vannak lemaradva nyugat-európai társaiktól. Az ottani rendkívül jó gépellátottság egyik oka, hogy az intézményeket közvetlenül támogatják a gazdasági, piaci szereplők.

    Iskolai internet ellátottságban kisebb a lemaradásunk, ezen a területen kizárólag az általános oktatást nyújtó intézményeknél vannak előnyben az EU országai; amelyek egyébiránt 2002. végére tűzték ki célul az összes oktatási intézmény csatlakoztatását a világhálóra. A nyugati gyakorlat azonban a bekötéseknél nem feltétlenül a nálunk bevált központosított technikát követi: kisebb körzetek, régiók csatlakoztak közösen, de hozzánk hasonló országos intranetfelület nem alakult ki egyik államban sem. Talán ez is az egyik oka, hogy a tartalomszolgáltatás területén hazánk gyakorlatilag megelőzte Nyugat-Európát. Európában nem tudunk még egy olyan központi finanszírozásból működtetett oktatási portált, amelyen ennyi és ilyen magas minőségű anyag lenne mindenki számára elérhető, megtalálható.

    8. tábla Az ?risz-SuliNet Program főbb adatai (1998. 05.- 2001. 03.)

    Eszközfejlesztés (iskolák - számítógép)

    1998. 06.

    1998.
    06-12.

    1999

    2000

    Internet-bekötés és számítógépes laborok száma:

    910

    1564

    1775

    1875

    Egy számítógépes munkaállomást kapott iskolák száma:

    624

    814

    1214

    2164

    Tartalomfejlesztésre fordított összeg:

    84 m Ft

    500 m Ft

    300 m Ft

    Internet szolgáltatásra fordított összeg:

    872 960 161 Ft

    2 349 998 107 Ft

    2 589 958 423 Ft

    Gépbeszerzésre fordított összeg:

    2 193 862 975 Ft

    453 588 680 Ft

    935 596 396 Ft

    Forrás: SuliNet

    Az igényeket felmérve, illetve az Internet-szolgáltatóval folytatott tárgyalások alapján, egy éven belül további 510 új iskolának kívánunk teljes elérést biztosítani a világhálóra. Az intézmények bekötésének ütemezésénél továbbra is szempont - az eredeti célkitűzésekhez híven -, hogy először a szakiskolákat, kollégiumokat, szakközépiskolákat, újonnan megalakult középiskolákat, majd ezek után - részben párhuzamosan - az eddig nem csatlakozott általános iskolákat kapcsoljuk be a SuliNetbe.

    Hosszabb távú célunk, hogy összes közoktatási intézményt bekapcsoljuk a SuliNet hálózatba, biztosítsuk számukra az ingyenes Internet szolgáltatást.

  3. Számítógépes ismeretek, informatika, felhasználói képzés
  4. A diákoknál, és a témában jóval nagyobb tartózkodást mutató pedagógusoknál is tapasztalataink szerint csökken az ellenállás az informatika használatával, oktatásban való felhasználásával kapcsolatban. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy a SuliNetet nem használók aránya (tehát azoknak az iskoláknak a száma, amelyek még nem használják napi rendszerességgel [ esetleg egyáltalán] a kapott eszközöket, internetet) az elmúlt 3 év során 14%-ról 1%-ra csökkent. Szintén ilyen visszajelzéseket kapunk a tavaly megrendezett ?risz-SuliNet tábor résztvevőitől. Ezen a rendezvényünkön diákok, tanárok és rendszergazdák egyaránt találkozhattak az informatika és a SuliNet legújabb fejlesztéseivel.

    Az oktatást próbáltuk támogatni azzal is, hogy a megyei Pedagógiai Intézetek, illetve egyéb oktatási központok ingyenesen kaphattak internetes szolgáltatást, illetve számítógépes laboratóriumot. Ezeken az eszközökön az eltelt években több száz pedagógus részesült informatikai oktatásban. Az Internet, informatika iskolán kívüli felhasználásának lehetőségét pedig az 1999. év végén indított ?risz + programunk kívánja segíteni.

  5. Tartalomszolgáltatás az Irisz-SuliNet körében

Jelenleg a világhálón az Írisz-SuliNet a legnagyobb és a leginkább látogatott középiskolásokat, illetve pedagógusokat célzó oktatási portál az oktatási segédanyagok, tanulmányi versenyek, szabadidő, kultúra, érettségi, statisztikai adatok és a felvételi témakörében minden információt elérhető látogatói számára.

Ez az utóbbi évek fejlesztésének eredménye. Ugyanis az 1996. végén bejelentett SuliNet program a tartalomfejlesztést, internetes tartalomszolgáltatást háttérben tartotta, kizárólag eszköztámogatással, internetes fejlesztéssel, népszerűsítő rendezvényekkel foglalkozott. A valódi tartalomfejlesztés tulajdonképpen az Írisz programmal jelent meg: 1999. szeptember 6-án tartalmában és formájában is megújult honlapot mutathatott be az iroda az olvasóknak. A honlap a tanároknak és a diákoknak azóta is folyamatosan gazdag szolgáltatást nyújt.

Jelenleg a honlapnak 40 000 látogatója van (oldallekérés) naponta, mely látogatók több terabyte-nyi információhoz juthatnak hozzá, ezáltal szinte minden műveltségterületen találhatnak az érdeklődésüknek megfelelő anyagot

Az Írisz-SuliNet tartalomfejlesztését, rovatok gondozását, a honlap grafikai és html- szerkesztési feladatainak ellátását tehetséges diákok és tanárok (12 rovatvezető) bevonásával végzi a program szerkesztősége.

A szaktárgyi levelezőlistákon ma már időről időre csaknem 8400-an cserélhetik ki gondolataikat 17 különböző témában, melyből az ?risz-SuliNet újdonságairól beszámoló heti hírlevélre közel 5400 érdeklődő iratkozott fel, a 2001. februárjában indult ingyenes levelező rendszert pedig a mai napig több mint négyezren vették igénybe.

A honlapon számos interaktív szolgáltatás kialakítására került sor: az arra érdemes cikkeknek külön fórumokat indíthatnak, melyeken bármely olvasó (moderált formában) közölheti véleményét, kérdéseit. A fiatalok a könnyed hangvételű írásokon túl on-line játékokkal és a korosztály körében népszerű "chat"-tel is találkozhatnak.

Hogy a diákok nemcsak a szórakozás miatt keresik fel a világhálót, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy jelenleg a legnagyobb nézettséget az oktatási gyűjtemények (pl: Érettségi, Felvételi Előkészítő, Nemzeti Parkok, Digitális tanórák) "produkálják".

Közvetve, de itt kell megemlítenünk az ?risz-SuliNet program népszerűsítése, illetve a diákok tanárok tájékozottságának növelése céljából szervezett a rendezvényeket. Legjelentősebbilyen rendezvényeik az "Ablak a Világra" c. konferencia, a gyerekek körében népszerű, szintén évente megrendezésre kerülő SuliNet tábor, a Tavaszi szüNet vetélkedő, illetve az Educatio 2000 oktatási kiállítás. Ez utóbbi eseményen a tavalyi év novemberében 130 szakmai kiállító, 158 felsőoktatási kar állta a több mint 30 000 tanár, diák és szülő háromnapos rohamát.

Az Írisz-SuliNet Programiroda rendezvényei (2000)

Az Írisz-SuliNet honlap nemcsak virtuális fórumként kíván létezni, ezért a programiroda évente több fontos eseményen biztosít lehetőséget a diákoknak és tanároknak eszmecserére, tanulásra és szórakozásra.

- Az érdeklődők minden év tavaszán az Ablak a világra c. konferencián megismerhetik a program előző évi fejlesztéseit, újdonságait, egyúttal értesülhetnek az oktatásban megjelenő informatikai újdonságokról is.

- Tavaszi SzüNET 2000. április 16-19. között a Petőfi Csarnokban 120 számítógépből álló nyilvános, internetes laboratóriumot rendeztünk be, elsősorban általános és középiskolás diákok számára. A rendezvény célja az volt, hogy a tavaszi szünet alatt tartalmas elfoglaltságot biztosítsunk a diákoknak. A programokat (honlap készítő verseny, játszóház, továbbtanulási nap) úgy állítottuk össze, hogy a kisiskolásoktól egészen az egyetemi, főiskolai felvételire készülőkig, a humán beállítottságú diákoktól az informatika iránt komolyan érdeklődőkig, mindenki megtalálja a neki tetsző elfoglaltságot.

- Nyaranta hagyomány immár az Oktatási Minisztérium Írisz-SuliNet tábora. A helyszín 1999 nyarán a Szárerdő volt, a diákok itt igyekezték elsajátítani (gyakorlott személyiségfejlesztő trénerek segítségével) a kommunikáció és az önismereti készség alapjait, majd ezeket a technikákat a számítástechnika világára adaptálni. A 2000. évi, Velencén megrendezett találkozó kibővült a tanároknak és a rendszergazdáknak számára szervezett programokkal.

3. Hálózat az Ifjúságért Program

A Hálózat az Ifjúságért elnevezésű program (továbbiakban: Program) keretében 2001 tavaszától az Ifjúsági és Sportminisztérium szakmai és anyagi támogatásának köszönhetően ingyenes, teljeskörű Internet-szolgáltatás vehető igénybe, országos szinten, nyitott pályázati formában. Az ingyenes kapcsolt vonali internetelérést a pályázók 2001. májusától vehetik igénybe.

A Program nyilvános pályázat útján, olyan professzionális információ-technológiai (IT) eszközök elérhetőségét és használatát biztosítja, melyek eddig csak a tehetősebb piaci szereplők lehetőségeit gazdagíthatták.

A Program szándéka, hogy a határon túli nonprofit szervezetek hálózatra való csatlakozását is segítse.

Tanulságos a Program előtörténete is. A Hálózat az Ifjúságért Programot 1997-ben indították nonprofit szervezetek. A Program célja eredendően a fiatalok által működtetett, illetve a gyermek és ifjúsági korosztályt szolgáló civil és közszolgálati szervezetek technikai, tartalmi, módszertani és kommunikációs eszközrendszerének megteremtése, működtetése volt.

A Programot kezelő kiemelten közhasznú társaságnak az Ifjúsági és Sportminisztériummal közösen kialakított stratégiája - az eredeti program valamennyi célkitűzésének megőrzésével - 2000-ben kiegészült, komplex szolgáltatási és szektorközi együttműködési rendszerré teljesedett ki.

A szolgáltatás számos, a magas szintű fejlesztő munkát támogató eleme mellett kiterjed olyan alapvető feltételek biztosítására is, mint a korlátlan Internet, postafiók- és webtárhely-használat, valamint és a telefonos kapcsolat biztosítása.

A 2001-es Program a tavalyi folytatásának tekinthető. 2000-ben ugyanis az Ifjúsági és Sportminisztérium szakmai és anyagi támogatásával 450 gyermek és ifjúsági korosztállyal foglalkozó szervezet csatlakozott az internetre a Hálózat az Ifjúságért Program jóvoltából. A Programhoz kapcsolódóan Budapesten és hat vidéki városban térítésmentes képzést szerveztek a Regionális Ifjúsági Szolgáltató Irodák közreműködésével, összesen 110 szervezet közel 200 képviselője számára.

2000. október elején a Társaság megkezdte a Program önálló szolgáltató központjának működtetését, a felhasználók több mint 1800 elektronikus postafiókjának, 100 virtuális telephelyének, szolgáltatási és kommunikációs felületének, projektjének adott otthont a centrum. Ezután a felhasználók száma másfél hónap alatt 50%-kal emelkedett.

A felhasználókkal történő folyamatos kapcsolattartás, valamint személyes tapasztalataik is bizonyítják, hogy meghatározó igény van további képzésekre, ahol az alapszintű internetes és számítástechnikai fogalmak és technikák elsajátíthatóak. Várhatóan a pályázók számának növekedése is szükségessé teszi további képzések lebonyolítását.

A Program fejlesztési területei:

A fenteken túl a Hi (www.HiPort.hu) számos, partnerei által, illetve velük közösen fejlesztett szolgáltatást támogat erőforrásaival.

4. Az informatikai fejlesztéseket segítő központi kormányzati kezdeményezések

Az Informatikai Kormánybiztosság 2000 augusztusában kezdte meg működését. A Kormánybiztosság feladatai közé tartozik az informatikai tárgyú beruházások, fejlesztések támogatása - pályázatok, közbeszerzések és nem pályázati támogatások segítségével.

Nem pályázati rendszerben történő, a költségvetési intézményeknek, közalapítványoknak történő eszközök és pénzeszközök átadása; pl.:

Az Informatikai Kormánybiztosság az elmúlt évben három pályázatot írt ki (2000/A, B, C). Összefoglalva az eredményeket megállapítható, hogy az "A" és "B" pályázatok elsősorban a felsőfokú oktatási intézmények fejlesztését tűzte ki célul. Az 51 darab nyertes pályázó összesen 750 millió Ft támogatást nyert el. Ebből:

általános isk.:

2 db

(1,8 millió Ft)

ált. és középfokú:

3 db

(16 millió Ft)

középfokú:

14 db

(82 millió Ft)

felsőfokú:

32 db

(649 millió Ft)

A "C" pályázat kiírására 71 db ifjúságot érintő nyertes pályamű született, amelyekre csaknem 676 millió Ft támogatásra szerződik a Kormánybiztosság.

általános isk.:

15 db

(60 millió Ft)

ált. és középfokú:

35 db

(18,3 millió Ft)

középfokú:

16 db

(64 millió Ft)

felsőfokú:

6 db

(81,5 millió Ft)

civil szervezetek:

4 db

(34 millió Ft)

alapítványok, stb.

25 db

(456 millió Ft)

A 2001-re tervezett, az ifjúságot közvetlenül érintő pályázati kiírásokban szerepelni fog képzési anyagok fejlesztése, oktatási/tudástranszfer módszerek kidolgozása ugyanúgy, mint hatásmultiplikáló szerepű csoportok (pl. pedagógusok) hozzáférésének támogatása is.

A pályázati kiírások és feltételek véglegesítése és bejelentése az év folyamán folyamatosan fog történni.

A Kormánybiztosság tevékenységében különösen kiemelt fontossággal kezeli az intézményes oktatás keretei közül kikerült - felnőtt - lakosság információs írástudás képzését is. A Teleház mozgalom révén a kistelepülések is bekapcsolhatóak az információs társadalom vérkeringésébe, ahol távoktatási feladatok ellátására is nyílik mód (jelenleg kb. 200 teleház működik).

Ugyancsak az informatika széleskörű társadalmi, gyakorlati hasznosulását eredményezik az olyan kezdeményezések, mint amelyről a Gazdasági Minisztérium tájékoztatott. Eszerint az Országos Turisztikai Információs Rendszerben (OTIR) integráltak, tehát kereshetőek az ifjúsági szálláshelyekkel és az ifjúsági turizmussal foglalkozó utazási irodákkal kapcsolatos információk.

5. Az informatika kulturális hasznosulása

Könyvtári szempontból fontos lehetőség, hogy a könyvtárak mint közösségi helyszínek biztosítsák az internet hozzáférést, azoknak is lehetővé téve használatát, akiknek máshol nincs erre lehetőségük. Az esélyegyenlőség megteremtésében ennek igen nagy jelentősége van.

A tapasztalatok szerint, amelyik könyvtárban megjelenik a számítógép, ott elsőként a fiatalok veszik a bátorságot, hogy leüljenek elé, megtanulják és használják. Az adatsorokban a géphasználók a helyben használók között jelennek meg, a helyben használt dokumentumok között pedig szerepelnek az adatbázisok, CD-ROM-ok is.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által nyújtott telematikai fejlesztési támogatások és az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer fejlesztése érdekében nyújtott támogatások is, a fentiekből következően, elsősorban a tanulóifjúság korszerűbb könyvtári ellátását szolgálják.

A Neumann János Digitális Könyvtár és Multimédia Központ (a Neumann-ház) 1997-ben jött létre azzal a céllal, hogy részt vegyen a magyar kulturális örökség digitalizálásában és az internet segítségével elérhetővé tegye a műveket itthon és külföldön egyaránt. Alapítója a minisztérium.

A Neumann Könyvtár néhány fontosabb tevékenysége:

Emellett fontos állami felelősség az információs világháló közegében is érvényesíteni a fiatalok védettségét, megóvását. Ezért az Országos Rádió és Televízió Testület az Iroda Stratégiai Igazgatósága mellett működő, az interneten lehetséges tartalomszabályozással foglalkozó szakértői munkacsoport felállításáról döntött.

A csoport elsősorban a következő kérdéseket vizsgálja:

Milyen anyagi jogi jogalkotásra van szükség ahhoz, hogy az alkotmányos jogok (pl: a véleményszabadság és az emberi méltóság, illetve az ezekből levezetett egyéb jogok, mint például a kiskorúak személyiségfejlődésének védelme) egyensúlya hatékonyan érvényesíthető legyen az internet nyújtotta tartalomszolgáltatások esetében is?

Az interneten nyújtott tartalomszolgáltatások tekintetében hogyan alakítható ki olyan felelősségi rendszer, amely alapján meghatározhatóvá válik, hogy egy adott tartalomért ki tartozik (jogi) felelősséggel?

Milyen eljárási rend alakítható ki az interneten elkövetett jogsértések gyors és hatékony orvoslására?

A kialakítandó szabályrendszer működtetésében mely szereplőknek milyen feladat juthat. Melyek az önszabályozás lehetőségei és milyen területeken nélkülözhetetlen az állami, hatósági szabályozás?

Milyen külföldi példák, tapasztalatok vannak az internetes tartalmak szabályozására és ezekből mi az, ami számunkra hasznosítható. Az Európai Unió e területre vonatkozó normái adaptálásának kérdései?

Milyen támogatási rendszer dolgozható ki annak érdekében, hogy értékesebb, hitelesebb tartalmak válhassanak hozzáférhetővé az interneten?

A csoport feladata, hogy a következő fél éven belül elkészítse az internetes tartalomszolgáltatások terén elvégzendő hazai szabályozás koncepcióját, befejezve ezzel a tételes jogalkotáshoz szükséges, azt megalapozó szakértői munkát.

Összegzés

A fentebbiekből látható, hogy az elkövetkező időszak legfontosabb kormányzati feladata a kormányzati törekvések és a magyar információs társadalom kibontakozásának összhangjának megteremtése. Ehhez szükséges a kutatási eredmények folyamatos figyelemmel kísérése, új kérdésfelvetések ösztönzése.

Erre azért is szükség van, hiszen az információs társadalom kutatása és megvalósulása egy időben, egymást helyenként erősítő folyamatként történik. Az a kép, amit ma rögzíthetünk a fiatalok információs és kommunikációs technológiai körülményeiről, hamarosan érvényét veszíti, részben annak köszönhetően, hogy megfogalmaztuk a problémás pontokat.

Ezek tekintetében a különböző kutatások, az Ifjúság 2000(c)-től kezdve a piac- és médiakutatásokon át a Jeltárs-UNIVERSITAS PRESS felméréséig egybevágó képet rajzolnak. Központi kérdésünkhöz, a mobilitáshoz visszatérve tanulmányunk végkövetkeztetéseként elmondhatjuk, hogy az internethasználat előnyeinek kihasználása elsősorban a magasan képzett és/vagy magas jövedelmű családok gyermekeire, illetve a magasan képzett és/vagy magas jövedelmű fiatalokra jellemző - körükben legalább kétszer, de egyes mutatók mentén háromszor-négyszer olyan gyakori, mint a számítógépes hozzáféréssel nem rendelkezők között. Az internethasználókat általában kulturális preferenciáik, érdeklődésük is a tudáselitként leírható társadalmi csoportba helyezik, és erre utal az is, hogy az egyetemi vagy főiskolai végzettséggel ugrásszerűen megnő az internetet használók aránya.

Mindez megerősíti azt, hogy Magyarországon - az OECD-országokkal, s különösen az Egyesült Államokkal ellentétben - a fiatalok között a számítástechnika, az internet mindennapi, teljes körű használata egyelőre kiváltság. Noha az internet hatása a gazdasági fejlődésre és az egyéni mobilitásra egyelőre nem mutatható ki világosan, és nincs egyetértés a kritériumok tekintetében sem, az internet azon tulajdonságai következtében, hogy mintegy "megszünteti", illetve "áthidalja" a távolságot, és lehetővé teszi a személyes kommunikációt, kapcsolatépítést és tájékozódást, egyértelműen a mobilitást elősegítő tényezőnek tűnik.

Mint jelentésünk mutatja, e mobilitási lehetőségnek sajnálatos módon "kemény" gátjai vannak, elsősorban az internet-hozzáférés ára és helyszíne következtében, másodsorban pedig azért, mert az internet célszerű, pályaépítésre is alkalmas használata jelentős nyelvtudást feltételez, ez pedig jelentős iskolázottságot kíván meg - az iskolázottság szintjét pedig erőteljesen befolyásolja a családi háttér.

tovább